Her kadın, her ay duygusal roller coaster (adet döngüsü) ve bununla ilişkili tüm semptomlardan geçer. Peki kadınların da adet dönemlerinde kilo aldıklarını biliyor muydunuz? Adet döngüsü yeterince stresli değilmiş gibi, kilo alma konusunda endişelenmeli miyiz? Yaklaşık 2 ila 5 kilo kilo alma şansı vardır ve bu, PMS’nin (Premenstrüel sendrom) semptomlarından başka bir şey değildir..

Bu makale, adet dönemlerinde neden kilo alımı olduğunu, nedenini ve ne kadar sürdüğünü araştırıyor. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Adet Döneminde Kilo Alımı

Neden Döneminiz Boyunca Daha Fazla Tartıyorsunuz:

Özellikle adet dönemlerinde neden bu fazla kiloları aldığınızı hiç merak ettiniz mi? Adet döngünüz sırasında daha fazla kilo almanızın nedenlerinden bazılarını size sunuyoruz.

1. Bozulmuş Sindirim:

Menstrüasyon sürecinde rol oynayan birçok hormon vardır. Uygun olmayan hormonal denge olduğunda sindirim sürecinde bir bozulma vardır. Bazı kişilerde östrojen ve progesteron hormonlarında dalgalanma olduğu için adet dönemlerinde kendinizi şişkinlik, şişkinlik, midede gaz tutulması ile karşı karşıya bulabilirsiniz. Sindirim sisteminizde sorunlar olduğunda, kilonuzda bir artış gösterme eğilimindedir..

2. Su Tutma:

Su tutma, dönemleriniz boyunca kilo almanızı sağlayan suçlulardan biri olabilir. Progesteron ve östrojen, vücudunuzdaki su dengesini düzenlemede önemli bir rol oynar ve bu hormonların seviyeleri, döneminiz geldiğinde düşer. Hormonlardaki bu dalgalanma, doku sıvıları biriktiğinden kilo alımıyla sonuçlanan su tutulmasına neden olur (1). Ekstremitelerde, midede veya memede adet dönemlerinde su tutulumu hissedebilirsiniz..

3. Bağırsakla İlgili Sorunlar:

Şişkinlik, kabızlık, hazımsızlık, birçok kadının adet döneminde yaşadığı bağırsak sorunlarından bazılarıdır. Adetinizden sadece birkaç gün önce, daha yavaş bağırsak hareketi ile sonuçlanan yüksek progesteron seviyeleri vardır. Bu, tüm sindirim sisteminiz halsiz hale geldiğinden kabızlığa neden olur..

4. Egzersiz Eksikliği:

Menstrüasyon, birçok kadın için antrenmanları atlamanın nedenlerinden biri olabilir. Vücudunuz ve zihniniz, egzersiz yapmak yerine dinlenmek istemenize neden olan kanama aşaması nedeniyle halsiz hissediyor. Bu süreç, su ağırlığı arttıkça yağ depolamaya başlar..

Menstrüasyon sırasında düzenli bir egzersiz rutini yapmak imkansız olsa da, basit yoga pozları ve dönemlerinizde ağrıyı hafifletmenize yardımcı olacak nefes egzersizleri yapın..

5. Magnezyum Eksikliği:

Magnezyum seviyeleri, adet döngünüzden hemen önce vücudunuzda düşme eğilimindedir. Bu, düşük magnezyum seviyeleri insülin seviyelerinin düşmesine yol açabileceğinden, glikoz için özleminizi artırır. Arzularınız arttığında, birçok kadın yüksek şekerli yiyecekler tüketmeye meyillidir ve regl dönemlerinde kilo almanıza neden olur..

6. Yemek Binging:

Adet dönemlerinde kilo dalgalanmasının bir diğer belirgin nedeni, artan yeme isteği ve dolayısıyla aşırı yemedir. Şekerli ve işlenmiş gıdalara aşermenin başlıca nedeni, düşük serotonin seviyeleridir (2). Vücudunuzdaki östrojen seviyeleri, adet döneminizden önce düşer ve serotonin seviyelerini doğrudan etkiler..

7. Ruh Hali Değişimleri:

Ne zaman huysuz olsanız, arkadaşlarınızın PMSing yapıp yapmadığınızı sorduğunu duyabilirsiniz. Aşerme ile birlikte, ruh hali değişimleri, PMS’nin yaygın semptomlarından bazılarıdır. Ek olarak, tatlı ve tuzlu yiyeceklere duyulan istek, hormonal oyun nedeniyle kilo alımına neden olur (3).

Adet Sırasında Ne Kadar Kilo Alımı Normaldir:

PMS (premenstrüel sendrom), kadınları adetlerinden iki hafta veya birkaç gün önce etkiler ve kilo alımı gibi çeşitli fiziksel, duygusal ve davranışsal semptomlara sahiptir ve hormonal değişikliklerden kaynaklanır..

Kadınların adet döngüsü sırasında üç ila beş kilo arasında herhangi bir yerde kazanması oldukça normaldir. Ama merak etmeyin, bu kalıcı bir kilo alımı değil çünkü birkaç günlük kanamadan sonra bu fazla kiloları kaybedeceksiniz..

Kilo alımınızın daha uzun sürebileceğini ve PCOS ve diğer metabolik veya sağlık sorunlarınız varsa bu fazla kiloları vermenin zor olabileceğini unutmayın. Bu durumda hemen bir jinekoloğa başvurun.

Adet Döneminde Kilo Alımı Nasıl Durdurabilirsiniz:

Adet döngüsü sırasında kadınlar arasında kilo alımı nispeten normal olsa da, ay boyunca birkaç sağlıklı alışkanlık uygulayarak su tutulmasını veya kilo alımını önleyebilirsiniz:

 • Düzenli egzersiz: Düzenli egzersiz yapın, günde en az 20 ila 30 dakika fiziksel aktivite yapın.
 • hidrasyon: Kendinizi nemli tutmak, vücudunuzdaki sıvıların korunmasını önlemenin anahtarıdır..
 • Tuz Alımını Azaltın: Sodyum vücudunuzda su tutulmasını arttırdığından, yüksek miktarda tuz içeren yiyeceklerden kaçının..
 • Şeker ve Kafeinden Uzak Durun: Şekerli yiyeceklerden ve kafeinli içeceklerden adet görmeden önce şişkinliğe neden olabileceğinden kaçının..

Adet dönemlerinde biraz kilo almanız oldukça normaldir ve adet döneminiz bittiğinde kilo vereceksiniz. Hormonal dalgalanmalar, dönemle ilgili kilo alımının birincil nedenidir ve bu süre zarfında aşırı yeme veya şeker için can atma sonucu da olabilir. Anahtar, vücudunuzu daha iyi anlamak ve uzun süreli kilo alımını önlemek için gerekli değişiklikleri yapmaktır. Bu makalenin yardımcı olup olmadığını bize bildirmeyi unutmayın!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede sağlanan içerik, araştırmaya dayalıdır ve profesyonel tavsiye yerine geçmez. Web sitesi, bu makalenin vücudunuz üzerindeki etkilerinden sorumlu değildir ve yeni bir şey denemeden önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir..

SSS:

1. Adet döngüsünden sonra su ağırlığını kaybedebilir misiniz??

Cevap: Adetinizden yaklaşık üç ila dört gün sonra su kilonuzu verebileceksiniz ve bu süreç genellikle adetinizin hemen başında başlar. Ancak yaşam tarzınıza ve beslenme alışkanlıklarınıza bağlı olarak, kazandığınız su ağırlığını vermeniz 7 ila 8 gün sürebilir..

2. Adet döneminde yaşanan fiziksel ve duygusal belirtiler nelerdir??

Cevap: Bir dönem boyunca kilo alımının yanı sıra birçok kadının karşılaştığı diğer birçok fiziksel ve duygusal semptom. Kilo alımı ile veya kilo alımı olmadan ortaya çıkan olası belirtilerden bazıları şunlardır:

 • hassas göğüsler.
 • kramplar.
 • Gürültü veya ışığa karşı düşük tolerans.
 • İshal.
 • Sırt ağrısı.
 • Stres.
 • Tükenmişlik.
 • Akne.
 • Uyku zorluğu.
 • Ruh hali.
 • Düşük cinsel dürtü.

3. Adet dönemlerinde su tutulmasını ve şişkinliği nasıl azaltabilirsiniz??

Cevap: Bazı basit ev ilaçları, yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçları takiben, adet dönemlerinde şişkinliği ve su tutulmasını azaltmak mümkündür. Takip etmesi kolay bazı ipuçları:

 • Daha fazla su içmek.
 • Canınız şeker çekiyorsa besleyici gıdalar tüketin.
 • Doktorunuzdan diüretik reçetesi alabilirsiniz..
 • Hareket etmeye devam ettiğinizden emin olun.