“Kilo verme” takıntılı bir dünyada, kilo yelpazesinin karşı ucunda yaşayan birçok insan var. Her zaman kaslı bir vücuda sahip olmayı hayal eden sıska, zayıf insanlar toplumda çok fazla yaşıyor. Kalori açısından zengin bir diyet yemelerine rağmen, tek bir kilo bile almayı zor buluyorlar. Kilo alımı için yoga, vücut yapılarını tersine çevirmeye yardımcı olabileceğinden, bu tür insanlar için bir nimettir. Yoga, kütleyi iyileştirmenin yanı sıra, vücudu güçlendirmeye ve yaşamlarında olumlu bir değişiklik getirmeye de yardımcı olabilir. Bu yazıda, kilo vermek için Yoga’nın faydalarını ve kilo alımı için ayrıntılı Yoga adımlarını öğreneceğiz.!

Etkili Kilo Alımı İçin Yoga Pozları

Resimlerle Kilo Almak İçin Yoga:

1. Bhujangasana Veya Kobra Pozu:

Bhujangasana Pose olarak da bilinen Kobra pozu, kilo alımı için etkili Yoga pozlarından biridir. Omurganızı güçlendiren ve nefes alma kapasitenizi artıran, geriye doğru eğilen bir yoga pozudur. Görünür sonuçlar için her gün yapılmalıdır.

kilo almak için yoga

Nasıl yapılır:

 • Önümüze yatıp üst gövdeyi kaldırıp eller yardımıyla orada tutmalıyız..
 • Soluma ve ekshalasyon işlemi daha sonra devam eder.
 • Bu, karın kaslarını tedavi etmek ve güçlendirmek için en temel yoga pozudur..
 • Her biri 15 saniyelik setler halinde, aralarında on saniyelik bir mola ile yapılmalıdır..

Faydalar:

Kobra Duruşu, sindiriminizle birlikte vücudunuzdaki kan dolaşımını iyileştirir. Ayrıca Tiroid hormonlarınızı kontrol altında tutabilir..

2. Sarvangasana Yoga:

Omuz ayakta duruşu olarak da bilinen Sarvangasana, tiroid bezlerinin işlevini optimize etmek, kanı temizlemek gibi faydaların kısayol anahtarıdır. Her gün aç karnına yapılabilen, kilo alımı için ileri seviye Yoga asanalarından biridir..

kilo almak için yoga

Nasıl yapılır:

 • Sırt üstü yatarken, alt kısım yukarı doğru zorlanır ve kürek kemikleri yardımıyla bu pozisyonda tutulur..
 • Omuz vücudun geri kalanının tüm yükünü taşır.
 • Eller beli desteklemek için kullanılır.
 • Bu, yoga asana ile birlikte uygun bir diyet izlenirse kilo alımını başarılı bir şekilde kolaylaştırır..

Faydalar:

Bu poz vücudumuza sayısız fayda sağlar. Midenize iyi kan dolaşımını teşvik eder ve daha iyi sindirime yardımcı olur. Ayrıca vücuttaki stres seviyelerini azaltır, bu da dolaylı olarak kilo kaybına katkıda bulunur..

3. Vajrasana Yogası:

Yoga ile nasıl kilo alacağınızı mı merak ediyorsunuz? Vajrasana’yı deneyin! Elmas pozu veya yıldırım pozu olarak da bilinen kilo alımı için yoga tekniklerinden bir diğeri. Daha iyi sindirim için yemekten sonra yapılabilecek basit, başlangıç ​​pozudur. Farkı görmek için günde 5 ila 10 dakika uygulayın..

kilo almak için yoga

Nasıl yapılır:

 • Yerde diz çök, topuklar üzerinde otur, omurga dik ve avuç içleri dizlerin üzerinde dursun.
 • Havanın solunması ve solunması yavaşça yapılır.

Faydalar:

Vajrasana doğrudan sindirim sistemi üzerinde çalışır ve kabızlık, şişkinlik veya iştahsızlık gibi mide ile ilgili rahatsızlıkları giderir. Ayrıca uyluk, baldır kasları ve kalçalar gibi alt bedeninizi de güçlendirebilir..

4. Pavanamuktasana:

Vücudun tonlanması ve kilo alımının kolaylaştırılması söz konusu olduğunda rüzgar rahatlatma pozu çok yardımcı olur. Bu asana ile birlikte sağlıklı bir diyet kesinlikle size umutsuzca ihtiyaç duyduğunuz sonuçları verecektir. Her gün aç karnına yaklaşık 5 dakika uygulanmalıdır. Bu, kilo vermek için etkili Yoga egzersizlerinden biridir.!

kilo almak için yoga Asanaları

Nasıl yapılır:

 • Sırt üstü yatın ve ayaklarınızı bir arada tutun.
 • Kollarınızı vücudunuzun yanına koyun.
 • Derin bir nefes alın ve nefes verirken dizlerinizi göğsünüze yaklaştırın..
 • İşlem sırasında dizlerinizi sıkıca tutun.
 • Şimdi yavaşça nefes alın ve tutuşu bırakın.
 • 5 ila 10 kez tekrarlayın.

Faydalar:

Karnınızın şişkinliğini azaltmanın yanı sıra sizi sırt ağrısı problemlerinden kurtarır. Poz, rüzgarı midenizden dışarı atar ve metabolizmanızı geliştirir. Ayrıca düşük asit reflüleri ve yanma hissi yaşayacaksınız..

5. Matsyasana Yoga:

Matsyasana veya balık pozu, kişinin bacaklarıyla birlikte oturduğu ve daha sonra eli kalçalara sıkışmışken dirsekler tarafından desteklenen bir kemerde geriye doğru büküldüğü bir başka harika yogadır. Baş yere değene kadar daha geriye gider. Bu şekilde kafadaki kan dolaşımı açılır ve daha iyi saç koşullarına yardımcı olur..

Matsyasana Yoga

Nasıl yapılır:

 • Karnına yaslan ve bacaklarını bir araya getir.
 • Avuç içlerinizi kalçaların altına ve dirseklerinizi yere dik olacak şekilde yerleştirin..
 • Yavaşça nefes alın ve belinizi kaldırın ve başınızı yere çevirin.
 • Nefes verin ve başınız normal pozisyonuna ve sırtınızı yere gelecek şekilde bırakın..

Faydalar:

Matyasana sırtınızdaki gerginliği giderir ve sindirim sistemini uyarır. Ayrıca dengenizi ve duruşunuzu iyileştirebilir. Ayrıca vücutta esnek boyun ve omuz kaslarını deneyimleyebilirsiniz..

6. Savaşana:

Savasana, ihtiyacınız olan dinlenmeyi sağladığı için kilo almanın başka bir harika yoludur. Kolay bir pozdur ve genellikle mükemmel bir kişinin gözleri kapalı bir pozisyonda yatması gereken ceset pozu olarak adlandırılır. Zamanla kilo almanızı sağlayan harika bir stres kırıcıdır..

savaşana

Nasıl yapılır:

 • ARKANIZA YASLANIN.
 • Avuç içlerinizi yukarı bakacak şekilde vücudunuzun yanına koyun.
 • Vücudunuzu gevşetin ve gözlerinizi kapatın.
 • Bir süre meditasyon yapın.

Faydalar:

Bu asana, size genel bir fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlamaya yardımcı olabilir. Asana, stresi azaltarak iştahınızı ve uyku kalitenizi artırabilir ve bu da kilo alımına katkıda bulunur. Ayrıca sağlıklı bir refah için yiyeceklerinizden maksimum besin emilimine yardımcı olur..

7. Uttasana Yoga:

Uttasana, sindirim bezlerinizi uyarabilen ve iştahınızı artırabilen öne eğilme pozudur. Aynı zamanda omurganızı güçlendirir ve rahat bir fiziksel benlik için uzuvlarınızı esnetir. Bu, temel bir bükülme pozudur ve Surya Namaskarların bir parçasıdır. Bu, erkek ve kadın uygulayıcılar için kilo alımı için en iyi Yoga.

Uttasana Yogası

Nasıl yapılır:

 • Ayaklarınız yere sağlam basacak şekilde dik durun
 • Şimdi nefes verin ve avuçlarınız ayaklarınıza değene kadar yavaşça öne doğru eğin
 • Konumu 5 saniye basılı tutun
 • Yavaşça nefes alın ve orijinal konumuna geri dönün

Faydalar:

Yemeğinizdeki besinlerin daha iyi sindirildiğini ve kullanıldığını fark edeceksiniz. Poz ayrıca dengenizi ve duruşunuzu geliştirir. Ayrıca çekirdeğinizi güçlendirebilir ve sizi aktif tutabilir..

8. Kapalbhati Yoga:

Bu form kapalbhati olarak bilinir veya solunumu çalıştırmak için solunum hareketlerinin mide kasları ile desteklendiği ön lob temizleme tekniği olarak bilinir. Hava solunduğunda mide kasları şişerken, nefes verme mide kaslarının sönmesine neden olur. Bu poz, diğer faydaların yanı sıra, kolayca kilo almamızı sağlayan metabolizmayı kolaylaştırmaya yardımcı olur..

Kapalbhati Yoga

Nasıl yapılır:

 • Bağdaş kurarak oturun ve avuçlarınızı yukarı bakacak şekilde uyluklarınıza koyun..
 • Derin bir nefes alın ve zorla nefes vermeye devam edin.
 • Toksinleri dışarı atmak için tıslama sesi çıkar.
 • Her 5 dakikada bir tekrarlayın.

Faydalar:

Bu poz, akciğerlerinizin kapasitesini artırarak solunum sağlığınızı iyileştirir. Ayrıca sindirim sisteminizi iyileştirebilir ve hormonları kontrol altında tutabilir. Aynı zamanda içsel bir huzur sunar ve bedeninizi ve zihninizi pozitiflikle doldurur..

Yoga normalde kilo kaybıyla ilişkilendirilirken, kilo alımı için de eşit derecede yararlıdır. Yoga, iştahı ve vücut metabolizmasını artırarak kilo alımına yardımcı olur. Ayrıca kasları güçlendirir ve vücuda esneklik kazandırır. Zayıf benliğiniz için endişelenmek yerine, sonuçları kendiniz deneyimlemek için bu egzersizleri deneyin. Yoga ile kilo alma yolculuğunuzu bize bildirin.

Sıkça Sorulan Sorular & Yanıtlar:

S1. Daha hızlı kilo almak için Yoga ile en iyi diyet nedir?

Cevap: Yoga kesinlikle vücudunuzu daha hızlı kilo almaya hazırlarken, temel farkı yaratan diyetinizdir. BMI’nizi kontrol etmeli ve günlük gerekli kalori miktarını hesaplamanız gerekir. Patates cipsi gibi abur cuburlar yerine sağlıklı, yüksek kalorili diyetle kendinizi şımartın. Unutmayın, ölçekteki sayılardan daha çok genel sağlığınız çok önemlidir..

S2. Yoga iştahı artırarak kilo aldırabilir mi??

Cevap: Evet! Yavaş kilo alımına ana katkıda bulunanlardan biri, iştah azalmasıdır. Kötü sindirim, mide rahatsızlıkları veya yeterli sindirim enzimi eksikliği gibi faktörler bu soruna yol açar. Yoga, karın bölgenizi ve sindirim bezlerini uyarabilir. Bazı pozlar, açlığınızı iyileştirmenin yanı sıra midenizde sıkışan şişkinliği ve gazları da azaltır..

S3. Etkili Kilo Alımı İçin Diyetimi Nasıl Planlamalıyım??

Cevap: Diyetiniz asla bir seferde ağır bir öğün olmamalıdır. Bu, midenizde ve hatta karaciğerinizde ciddi baskıya neden olabilir. Bunun yerine, öğünü birden fazla öğeye bölün ve 2-3 saatte bir iyi yemekle kendinizi şımartın. Anahtar, midenizi aktif tutmak ve besinlerin daha iyi sindirilmesi ve emilmesi için enzimleri düzenli bir şekilde serbest bırakmaktır..

S4. Yoga ile birlikte kilo almak için diğer egzersizler nelerdir??

Cevap: Yoga, iyi bir kilo alımına yol açabilecek bazı inanılmaz egzersizlere sahiptir. Yoga asanaları yaparken, metabolizma hızınızı artırmak için koşu ve tempolu yürüyüşle kendinizi şımartabilirsiniz. Ayrıca bağışıklık sisteminizi iyileştirebilir ve birkaç kilo alma iştahınızı artırabilir..

S5. Yoganın kilo alımına yan etkileri nelerdir??

Kilo almak için Yoga yapmanın önemli bir yan etkisi yoktur. Ancak bir süre Yoga yapan kişilerin genellikle bıraktıktan sonra beklenmedik kilo aldığı söylenir. Bunun nedeni, çok az egzersizle veya hiç egzersiz yapmadan yüksek kalori alımıdır. Bu kilo almak isteyenler için olumlu olabilir. Ancak, sağlıklı esenlik için Yoga bir zorunluluktur!