Mucizenin gerçekleşmesi tam dokuz ay sürer ve gerçekleştiğinde sevinç sınırsız görünür. Ancak bu dokuz ayda, kaygısız yaşamların katı diyet çizelgesi ve haftalık doktor ziyaretleri miktarıyla ölçülmesi gereken günler vardır. Hamilelik asla kolay değildir, ancak günün sonunda çocuğunuzu elinizde tuttuğunuz zaman, duygu sonsuza kadar muazzam bir kadındır. Kadınların hamilelik sırasında sıklıkla karşılaştıkları komplikasyonlar vardır. Hamilelik sırasında kilo alımı endişelenecek bir şeydir.

Hamileliğin ilk aşamaları, daha önce olduğunuz kiloda olmanızla başlar, o zamandan beri bebeğiniz ihmal edilebilir ve taşıması kolaydır. Ancak zamanla, bebek midenizde büyür ve hamilelik sırasında yavaş kilo alır. Bebekle birlikte sizi büyütür ve böylece hamilelik sırasında kilo alımı başlar. Şimdi, bu kilo alımı hamilelik sırasında farklı kadınlar için farklıdır. Bazıları sabit bir hızda kilo alabilir ve diğerleri için biraz zaman alabilir. Ancak doktor yeşil sinyal verdiği sürece korkacak bir şey yok..

Pregant kilo bebek

Hamilelikte Kilo Alma Nedenleri:

Hamilelikte kilo almanın başlıca nedenleri bebekten size değişir.

Bebek Ağırlığı:

Bebek gelişimi

Küçükken, elbette, şu anda yaptığınız spordan çok daha az kiloda olursunuz. Bunun nedeni, yaşla birlikte kemiklerinizin, kaslarınızın ve liflerinizin de büyümesidir. Hamileliğin ilk aşamasında, bebeğin ağırlığı önemsizdir. O zamanlar hala iç organlarını geliştiriyordu. Kilonuz o zaman değişmiş olabilir, ancak bu yumuşak bebek derisinin altında yağ katmanları birikmeye başladığında farklılıklar ortaya çıkmaya başlar ve bu, hamilelik sırasında kilo almaya başladığınız zamandır. Sizin kilonuza uyması artık hamile kadınların kitle geliştirmesinin nedenidir..

Gıda Ağırlığı:

Gıda ağırlığı

Hiç hamile bir kadının canavar iştahından şikayet ettiğini duydunuz mu? Durumu hiç kendin hissettin mi? Eğer öyleyse, hamilelik rutininin ve hamilelik çizelgesinin nasıl çalıştığını kesinlikle bileceksiniz. Bebek içinizde gelişmeye başladığında, yemeğinizden giderek daha fazla ısırık alır. Bebeğiniz yemeğinizi daha fazla paylaştıkça, hızla büyüyen vücudu hiper hızda gelişir. Sonra, kilonuzu artıran yiyecekler için görünen acılar ve arzular var..

Bebeği Suçlamayın:

Hamilelik sırasında aldığınız tüm kilolar bebek yüzünden değildir. Değişen vücut ile kilonuzun çoğu içindeki bebek yüzünden; her gün daha da güçleniyorsun. Ama sonra vücudunuzda örneğin göğüsler, uyluklar, kalçalar ve lastikler gibi ikincil bir yağ tabakası birikimi olur. Muhtemelen lekelenme zamanıdır, bu yağların bir kısmı kilo almanızdan sorumludur..

Takip Edin:

hamile kadın doktor tarafından kontrol

Şu anda iletişim halinde olmanız gereken kod BMI ve hamilelik çizelgesidir. Kilo alımı, özellikle bebeğinizin büyüme aşamasında, bu zamanlarda tamamen doğaldır, ancak bu, fazla kilolu olmanın mutlaka doğru olduğu anlamına gelmez. Vücudunuzdaki çok fazla yağ tabakası bebeğe zarar verebilir çünkü yağ birikimi yer darlığına neden olabilir. Bu nedenle, günün başlangıcından itibaren doktorunuzdan size hamilelik kilo alma çizelgesini vermesini ve kilo alımını kg cinsinden takip etmesini isteyin..

Fit kalmak:

Hamile Kadınlarda Diyet

Hamilelik sırasında alınan kilonun ölçüldüğünden emin olun; ve ayrıca diyet çizelgenizi koruyun. İyi bir besleyici yemekten sonra istediğiniz tatlıyı alabilmeniz için sağlık ve mutluluğu bir araya getirdiğinizden emin olun. Her zaman hamile kadınların şu anda kilo almalarının yağ, yağ veya kaba yem nedeniyle olmadığından emin olun..

Hamilelikte İdeal Kilo Almanız Ne Olmalıdır:

Hamileyken kilo alımı zorunlu olsa da, hamile kadınların dokuz ay boyunca ne kadar kilo alması gerektiğini anlamak önemlidir. Hamilelik sırasındaki kilo alımınız, hamilelikten önceki kilonuza ve boyunuza bağlıdır. Bu boy ve kilo oranı BMI veya Vücut Kitle İndeksi olarak ifade edilir. Ve bu kafa karıştırıcı geliyorsa, hızlı referans için jinekoloğun hamilelik sırasında kilo alımını kg cinsinden takip edebilirsiniz..

Şimdi, hamile bir kadının ne kadar kilo alması gerektiğini merak ediyorsanız, işte bazı rakamlar.

Tıp Enstitüsüne göre, kilo alma yönergelerinden bazıları aşağıdaki gibidir:

18,5 – 24,9 Arasında BMI ile Sağlıklı Kilo Alma:

  • Şimdi hamileler ne kadar kilo almalı gibi sorularınıza cevap verelim. aşağıda verilmiştir:
  • Genellikle gebe kalmadan hemen önce tartılan anne adayları, dokuz ay boyunca yaklaşık 25-30 kilo alırlar..
  • İlk üç aylık dönemde kilo alımı 1 – 5 pound arasındadır ve bundan sonra her hafta bir pound gelişmiştir..
  • Bu kilo alımı bebeğin optimal büyümesi için idealdir..

18.5’in altında BMI ile zayıf:

Hamilelikten önce zayıf olan kadınlar, bebeklerinin düzgün büyümesini sağlamak için 28 ila 40 kilo almalıdır..

Hamilelikte Kilo Alımı -KONTROL

25 – 29.9 arasında değişen BMI ile fazla kilolu:

Kilo alımı hamilelik çizelgesine göre, fazla kilolu kadınlar dokuz ay boyunca 15 ila 25 kilodan fazla almamalıdır..

İkiz Bebeklerde:

İkiz bebek taşıyorsanız, önerilen kilo alımı biraz değişir. Sağlıklı kilolu kadınlar için 31 – 50 pound, aşırı kilolu anneler için ise 25 – 42 pound arasında olmalıdır..

BMI 30’dan Büyük Olan Obez:

Hamilelik sırasında obezite, annede olduğu kadar bebekte de ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu nedenle hamile kadınların ne kadar kilo alması gerektiğini bilmelisiniz. Hamilelik sırasında kilo alımınız 11 ila 20 pounddan fazla olmamalıdır..

Hamilelikte Kilo Alımı-sebzeler

Artık hamilelikte ideal kilo alımını öğrendiniz. Burada, hamilelik sırasında sağlıklı bir kilo almanıza yardımcı olacak bazı faydalı ipuçlarını paylaşıyoruz. Yediklerinizin, içinizde büyüyen değerli küçük çocuğun sağlığı için çok önemli olduğunu unutmayın. Hamilelik diyet yapma zamanı değildir ve sizin ve bebeğinizin sağlığı için çok önemlidir. Bu ipuçları, bebeğinizin artan taleplerini karşılamak için daha sağlıklı seçenekler yemenize yardımcı olacaktır..

Hamilelikte Sağlıklı Kilo İçin İpuçları:

  1. Hamile kadınlar gün boyunca daha küçük öğünler yemelidir. Gün boyu enerji seviyenizi yüksek tutacağı için ani bir açlık hissi yaşamayacaksınız. İdeal olarak, 2-3 atıştırma zamanı ile üç düzenli öğün önerilir..
  2. Hamilelik sırasında, diyetinizden iyi bir dozda demir, iyot ve folat almanız önemlidir. Karbonhidratlar bebeğin sağlıklı büyümesi için hayati önem taşır. Bu nedenle beslenme gereksinimlerinizi karşılayan doğru yiyecekleri yediğinizden emin olun. Hatta doktorunuza danıştıktan sonra bazı takviyeler alabilir ve bir hamilelik çizelgesi tutabilirsiniz..
  3. Atıştırmalıklarınız için akıllı seçimler yapın. Ara öğün yemek yeme isteğinizi gidermek için her zaman biraz peynir, kraker, kuru meyve, kuru üzüm, kuruyemiş ve yoğurt bulundurun..
  4. Süt ürünleri, hamilelik sırasında beslenme gereksinimlerinizin çoğunu karşıladıkları için hamilelik sırasında şiddetle tavsiye edilir. Farklı peynir çeşitleri satın alın ve salatalarınıza veya pişmiş yemeklerinize ekleyin..

Hamilelik sırasında, düzenli ve yavaş kilo almak en iyisidir. Bu yönergelere uyulması zorunlu olmakla birlikte, hamileliğinizin herhangi bir haftasında önerilen kilo alımına ulaşamazsanız endişelenmeniz için hiçbir neden yoktur. Bunun sizin yolculuğunuz olduğunu ve sadece kendiniz ve büyüyen bebeğiniz için doğru seçimleri yapmanız gerektiğini unutmayın. Artık hamilelikte ideal kilo alımının cevaplarına sahip olduğunuza göre, kilo alımınız konusunda biraz endişeleniyorsanız emin olun, doktorunuzla görüşmekten çekinmeyin..