Bu makale size kilo kaybı için darı hakkında ihtiyacınız olan tüm bilgileri verir. Tam tahıllar ve darı tüketmenin, lif ve biyoaktif bileşiklerle yüklü oldukları ve doğal olarak glütensiz oldukları için kilo vermeye yardımcı olduğu çok iyi bilinmektedir. Yüksek besin değerine sahiptirler ve karmaşık karbonhidratlar içerirler. Düşük maliyeti nedeniyle “fakir adamın tahılı” olarak da bilinen bu süper yiyecekle nasıl kilo verebileceğinizi öğrenmek için kaydırmaya devam edin..

Kilo Kaybı İçin Darı

Darı Çeşitleri:

1. Sorgum veya Jowar:

Bu darı Hindistan’da oldukça popüler. Kolesterol seviyelerini düşüren polikosanoller içerir. Lif, protein ve demir açısından zengindir ve kilo vermeye yardımcı olur..

2. Tilki Kuyruğu Darı veya Korralu:

Kompleks karbonhidratlar, bakır, demir, lif bakımından zengindir ve kana şeker salınımını düzenler..

3. Parmak Darı veya Ragi:

Kalsiyum ve diğer minerallerde yüksektir ve besin değeri nedeniyle diyetinizdeki buğday ve pirincin yerini alabilir..

4. İnci Darı veya Bajra:

Bajra’nın son derece yüksek demir içeriğine sahip olduğu bilinmektedir. Ayrıca lif, protein, kalsiyum ve magnezyum ile doludur ve kilo vermeye yardımcı olur..

5. Ahır Darı:

Mükemmel bir antioksidan profile sahiptir ve kalsiyum, fosfor açısından zengindir. Kemik oluşturmaya yardımcı olur ve kardiyovasküler sorunları uzak tutar.

6. Kodo Darı:

Yüksek mineral içeriğine sahiptir ve eklem ağrılarını etkili bir şekilde azaltır. Ayrıca adet döngüsünü düzenler ve sağlıklı kilo vermeye yardımcı olur..

7. Küçük Darı veya Samalu:

Zengin bir B kompleks vitamin kaynağıdır ve sağlıklı metabolizmayı sağlar..

8. Proso Darı:

Magnezyum, potasyum, fosfor gibi mineraller ile birlikte protein ve lif açısından zengindir ve osteoporozun önlenmesine yardımcı olur..

Darının Kilo Vermeye Faydaları:

1. Kilo Kaybına Yardımcı Olur:

Darı, kalorileri düşük ve doğal olarak glütensiz olduğu için kilo kaybını artırır. Zengin bir kompleks karbonhidrat kaynağıdır ve sağlık bilincine sahip kişilerin fitness hedeflerine hızla ulaşmalarına yardımcı olur..

2. İştah Bastırıcı:

Lif yüklüdürler ve sizi daha uzun saatler boyunca tok tutarlar, böylece öğünler arasında sağlıksız atıştırmaları azaltırlar..

3. Kardiyo Vasküler Risklerini Düşürür:

Darı, kan basıncını düzenleyen ve kalp koruyucu etkisi olan potasyum açısından yüksektir. Esansiyel yağlar bakımından zengindirler ve vücutta sağlıksız yağların birikmesini önlerler ve kardiyovasküler riskleri azaltırlar. Darılarda bulunan bitkisel besinler, sindirim sırasında kardiyoprotektif olan enterolakton salgılar..

4. Bağışıklığı Artırır:

Darı harika bir protein kaynağıdır ve vücudun bağışıklık sistemini etkili bir şekilde güçlendirmeye yardımcı olur..

5. Kan Şekeri Düzeylerini Koruyun:

Glisemik indeksi düşüktür ve tip 2 diyabetli insanlar için çok faydalıdır. Darı, birçok karbonhidratı enzimleri sindiren magnezyum açısından zengindir. Sonuç olarak, glikozun kana salınımı iyi düzenlenir..

6. Anti-inflamatuar ve Antioksidan:

Darı, kardiyovasküler hastalıkların önde gelen nedeni olan iltihapla savaştığı bilinen antioksidanlar açısından zengindir..

7. Astımı Önler:

Araştırmalar, darı tüketiminin düzenli olarak çocukluk çağı astımı insidansını azalttığını kanıtlamıştır..

8. Sindirime Yardımcı Olur:

Darılardaki yüksek lif içeriği, sindirim sorunlarını uzak tutar ve kabızlığı, şişkinliği ve asitliği azaltır..

9. Yüksek Beslenme Profili:

Darı besleyicidir ve vitaminler, mineraller ve fosfor, manganez, selenyum, folat, potasyum, yağ ve amino asitler gibi mikro besinler açısından zengindir..

10. Safra Taşı Riskini Azaltır:

Darı, çözünmeyen lif bakımından zengindir, bu nedenle safra taşı oluşumunu ve ilgili komplikasyonları azaltır..

Darı Kilo Vermek İçin Nasıl Kullanılır??

Aşağıda, darıların kilo kaybı için kullanılabileceği yollardan birkaçı listelenmiştir:

1. Un:

Darı unu, chapattis, krep, ekmek, bisküvi vb. yapımında ikame olarak kullanılabilir. Ayrıca soslar ve soslar için kıvam arttırıcı ve stabilizatör olarak da kullanılabilir..

2. Darı Salataları:

Darı, besin değerini artırmak için bir dizi sebze ile sağlıklı salatalara dahil edilebilir. Sadece bir tutam kireç ekleyin ve bir tedavi içindesiniz.

3. Buğday ve Pirinç İkamesi Olarak:

Kilo vermeye yardımcı olduğu ve sağlığa sayısız faydası olduğu için temel tahıl olarak buğday ve pirinç yerine darı tüketebilirsiniz..

4. Darı İrmik Versiyonu:

Darı irmik şeklinde de mevcuttur ve lezzetli upma yapımında kullanılabilir..

5. Darı Lapası:

Bu, khichdi’ye benzer ve protein ve birçok sebze açısından zengin olan dal içerdiği için oldukça besleyicidir..

Çok Fazla Darı Tüketmenin Yan Etkileri:

Darı kilo kaybı için faydaları dışında, fazla tüketildiğinde vücutta yan etkiler gösterebilir..

Darıların, tiroid aktivitesine ve tiroid hormonlarının üretimine müdahale eden ve guatr olarak bilinen tiroid bezinin büyümesine neden olan guatrojenlere sahip olduğu söylenir. Bu nedenle, tiroid dengesizliğiniz varsa darıları diyetinize eklemeden önce diyetisyeninize danışın..

Darı ile Hint Diyet Planı:

Darıları kahvaltı, öğle veya akşam yemeklerinde tüketebilirsiniz. Hint diyetinde temel olan buğday ve pirincin yerine kullanılabilirler. Aşağıda birkaç sağlıklı tarif içeren bir Hint diyet planını paylaşıyoruz..

Bu tarifler, buğday veya pirinç tarifleri ile değiştirilerek haftada 2-3 kez tüketilebilir..

Kahvaltı :

1. Darı Upma:

Darı, geleneksel irmik unu yerine upma yapmak için kullanılabilir. Ayrıca ragi eriştesi upma vb. yapmak için kullanılabilen erişte formunda da mevcutturlar..

2. Darı Krep:

Ragi ve bajra unu sağlıklı krep yapmak için kullanılabilir.

3. Darı Pongal:

Kahvaltıda tatlı veya tuzlu Pongal tüketilebilir..

Öğle yemeği :

1. Tahıl Olarak:

Darı, öğle yemeği için tam tahıl ve pirincin yerini alabilir ve köri veya sambhar ile tüketilebilir..

2. Hıhdi:

Bu tarif herhangi bir darı ile yapılabilir ve dal ve diğer sebzeler de eklendiğinden besleyicidir..

Akşam yemeği :

1. Yulaf lapası:

Darı lapası, sindirim ve kilo kaybı için son derece faydalıdır ve özellikle geceleri tüketildiğinde vücutta yağ birikmesini önler..

2. Çapatiler:

Bunlar zaten oldukça popüler, özellikle bajra ve jowar rotis Hindistan’da düzenli olarak tüketiliyor..

Dünya yakın zamanda darıların sunduğu besinsel faydaları keşfetti ve bunlar uygun fiyatlı süper gıdalar olarak ilan ediliyor. Darıların faydaları da bağışıklığı güçlendirmekten kardiyovasküler hastalık riskini düşürmeye kadar çeşitlidir. Darı inanılmaz derecede çok yönlüdür ve yaşam tarzınızda sağlıklı bir değişiklik meydana getirmek için kişinin diyetine kolayca dahil edilebilir..

Sorumluluk Reddi: Burada yazılan içerik tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Lütfen bunu tıbbi tavsiye olarak görmeyin ve darıları diyetinizde kilo vermek için kullanmadan önce profesyonel tavsiye için doktorunuza danışın..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. Kilo Kaybı İçin Esmer Pirinç mi Daha İyi yoksa Darı mı??

Cevap: Hem kahverengi pirinç hem de darı harika bir beslenme profiline sahiptir ve kilo vermede eşit derecede faydalıdır ve bunları diyetinize dönüşümlü olarak dahil etmeyi deneyebilirsiniz..

2. Her Gün Darı Yiyebilir miyiz?

Cevap: Araştırmalar, her gün darı yemenin tiroid sorunlarına yol açabileceğini ve bu nedenle tüketimini haftada iki veya üç kez ile sınırladığını kanıtladı..

3. Darı Yemek Ağırlığı Artırır mı, Azaltır mı??

Cevap: Darı, yüksek lif içeriğine ve kilo vermeye yardımcı olan biyoaktif bileşiklere sahiptir..