Zerdeçal, binlerce yıldır geleneksel tıbbın ve Asya mutfağının ayrılmaz bir parçası olmuştur. Peki kilo vermek için zerdeçal kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Kilo vermeye yardımcı olan diğer pek çok takviyenin aksine zerdeçal, cebinizde delik açmadan size önemli sonuçlar veren altın bir baharattır (1).

Curcumin, zerdeçalda bulunan bir bileşiktir. Bu bileşiğin anti-inflamatuar özellikleri ve antioksidanları, zerdeçalın sağlık yararlarına atfedilir (2). Zerdeçalın kilo vermenize nasıl yardımcı olduğu hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

TOK:

 • Zerdeçal Kilo Kaybına Nasıl Yardımcı Olur?
 • Kilo Kaybı İçin Zerdeçal Faydaları
 • Kilo Kaybı İçin Zerdeçal Nasıl Kullanılır
 • Kilo Kaybı İçin Zerdeçal Dozu
 • Zerdeçalın Yan Etkileri
 • SSS

Kilo Kaybı İçin Zerdeçal

Zerdeçal Kilo Kaybına Nasıl Yardımcı Olur:

İnsanların obez olmasının birçok nedeni vardır, bazı kronik sağlık durumları bunlardan bazılarıdır. Düşük dereceli metabolik inflamasyon, insanların aşırı kilolu olmasının nedenlerinden biridir. Zerdeçal, antiobezite ve antienflamatuar özellikleri ile beyaz yağ dokusu iltihabını baskılamaya yardımcı olan kurkumin adı verilen bir polifenole sahiptir.3).

Aynı zamanda vücudunuzdaki şeker seviyelerini düzenleyen insülin direncini de önler. Zerdeçalı düzenli olarak tüketmek, obezitesi olan insanları yüksek şeker seviyelerine eğilimli olmaya karşı koruyacaktır..

Zerdeçal, yağı emülsifiye etmeye yardımcı olan safra suyu üretimini artırarak vücudunuzun metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olur.4). Bu harika baharatı diyetinizde kullanarak, diğer birçok sağlık yararının yanı sıra doğal olarak kilo verebilirsiniz (5).

Kilo Kaybı İçin Zerdeçal Faydaları:

1. Metabolik Sendromu Önler:

Zerdeçal, metabolik sendromun önde gelen nedeni olan yağ birikimini önler. Ayrıca kan şekeri seviyeleri, kolesterol ve trigliserit seviyeleri gibi diğer birçok kronik sağlık durumunun kontrol edilmesine yardımcı olur..

2. Anti-inflamatuar Özellikler:

Vücudunuzdaki iltihaplanma yağ birikimine neden olur. Zerdeçal, oksidatif stresi ve buna bağlı iltihabı azaltarak kilo vermenize yardımcı olabilir..

3. Sindirime Yardımcı Olur:

Sağlıklı bir sindirim sistemi, sağlıklı bir kilonun korunmasında hayati bir rol oynar. Zerdeçal şişkinlik, gaz ve uygun olmayan bağırsak hareketleri gibi sindirim bozukluklarını ortadan kaldırarak kilo vermenize yardımcı olur..

4. Safra Üretimini Artırır:

Zerdeçal, vücudunuzdaki metabolizmayı artıran safra adı verilen sindirim suyu üretimini iyileştirir. Ayrıca fazla yağı emülsifiye ederek etkili bir şekilde kilo vermenizi sağlar..

5. Kan Şekeri Seviyesini Düzenler:

Vücudunuzdaki şeker seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak zerdeçal çayı içmek vücudunuzun fazla yağları tutmasına izin vermez..

Zerdeçal Kilo Kaybı İçin Nasıl Kullanılır:

1. Düzenli Diyet:

Zerdeçalı diyetinize eklemenin en hızlı ve en kolay yollarından biri, onu organik olarak diyetinize eklemektir. Birçok sağlık sorununun temel nedeni olan iltihaplanmaya neden olan enzimlerin azaltılmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olan parlak ve güzel sarıyı yemeğinize eklemenin yollarından bazıları:

 • Salata sosuna veya salataya ekleyebilirsiniz..
 • Bu baharatta sebzeleri kızartabilirsiniz..
 • Sarı pirincin yapılışı hem gözünüze hem de karnınıza ziyafet.

2. Zencefil Çayı:

Zerdeçal, iltihap önleyici özelliklere sahiptir ve zencefil, mide koruyucu ve şişkinlik önleyici özelliklere sahiptir. Yaygın olarak bulunan bu iki bileşenin kombinasyonu, onu kilo vermeye yardımcı olan mükemmel bir seçenek haline getirir..

İçindekiler:

 1. bir bardak su.
 2. ¼ kaşık öğütülmüş zerdeçal.
 3. ¼ kaşık rendelenmiş zencefil.
 4. Bir kaşık bal.
 5. ¼ kaşık süt.

Hazırlık:

 • Bir bardak su kaynatın.
 • Suya rendelenmiş zencefil ve zerdeçal ekleyin.
 • Birkaç dakika demlenmesine izin verin.
 • İçeriği bir bardağa süzün.
 • Sütü ekleyin ve içindekileri uygun şekilde karıştırın.
 • Son olarak balı ekleyip için..

3. Altın Süt:

Altın süt veya yaygın olarak haldi wala doodh olarak bilinir, birçok ebeveynin ve büyükanne ve büyükbabanın birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullandığı yaygın bir çaredir. Kilo kaybı için mükemmel bir Zerdeçal (Haldi) içeceğidir..

İçindekiler:

 1. Bir bardak süt.
 2. Bir kaşık zerdeçal tozu.
 3. Tadımlık bal.

Hazırlık:

 • Bir yayda bir bardak süt alın.
 • Süt yarı kaynadığında bir kaşık zerdeçal ekleyin..
 • Sütü karıştırın, böylece zerdeçal topakları kalmaz.
 • Süt kaynadıktan sonra damak zevkinize göre bal ekleyebilirsiniz..

Kilo kaybı için Zerdeçal Dozu:

Zerdeçal, birçok hanemizde yemek pişirmenin ayrılmaz bir parçası olan bir baharattır. Ancak kilo kaybı için zerdeçal kullanmak istiyorsanız, 500 ila 2000 mg arasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Zerdeçalın uzun vadede yüksek dozlarda tüketilmesi önerilmez (6).

Zerdeçalın Yan Etkileri:

Sınırı aşan herhangi bir şey, zerdeçal kadar doğal bir şey olması için bazı yan etkilere neden olabilir. Ham formda bir kaşık zerdeçal çok güvenlidir. Bu baharatın artıları eksilerinden daha önemli olsa da, olumsuz etkilerini bilmek en iyisidir. Yan etkilerden bazıları şunlardır:

 • Baş dönmesi.
 • Mide bulantısı,
 • mide bulantısı.
 • Zerdeçala alerjiniz varsa alerjik reaksiyona neden olabilir.
 • Böbrek taşı.
 • Demir emilimini engelleyebilir.

Hepimizin aklında bir hedef kilo var ve bu istenmeyen kiloları birçok şekilde kaybetmeye çalışıyoruz. Peki kilo verme sürecini hızlandıran altın bir baharat olduğunu biliyor muydunuz? Evet! Zerdeçalı günlük diyetinize dahil ederek, kilo verebilir ve vücudunuzun sağlığını doğal olarak koruyabilirsiniz. Lafı daha fazla uzatmadan, kilo vermek için zerdeçal kullanın ve size nasıl yardımcı olduğunu bize bildirmeyi unutmayın.!

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler yalnızca öneridir ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Web sitesi, vücudunuzda olabilecek etkilerinden sorumlu değildir..

SSS:

1. Daha İyi Emilim İçin Zerdeçal Nasıl Kullanılır??

Cevap: Zerdeçal pişirmek, bu baharatın özelliklerini kısa bir süre için geliştiren kurkuminin biyoyararlanımını artıracaktır. Böylece, zerdeçalın maksimum emilimi için, onu en sevdiğiniz köri, latte ve hatta çırpılmış yumurtalarınıza ekleyebilirsiniz..

2. Kilo Kaybı İçin Zerdeçal Ne Zaman Almalısınız??

Cevap: Etkili bir şekilde kilo vermek için zerdeçal tüketmenin en iyi iki yolu vardır..

 • Kahvaltınızı yemeden önce taze zerdeçal suyu veya çayı hazırlayın..
 • Yatmadan önce bir bardak ılık zerdeçallı süt içebilirsiniz..

3. Zerdeçal, Diğer İlaçlarla Birlikte Tüketmek Güvenli midir??

Cevap: Zerdeçal sağlıklı bir baharat olmasına rağmen önemli bir yan etkisi yoktur. Ancak aldığınız ilaçlara herhangi bir reaksiyona neden olmaması için tüketmeden önce bir doktora danışmanız daha iyidir..