Bu makale size zeytinyağı ve kilo verme hedefleriniz için nasıl faydalı olduğu hakkında bilgi verir. Kilo vermeye yardımcı olduğu inancı, açlığı azalttığı ve iştahı bastırdığı gerçeğine dayanmaktadır. Tüm uçucu yağlar, içinde yağ içerir. Zeytinyağı, sağlıklı olan ve kardiyovasküler hastalıkları azalttığına dair kanıtlara sahip olan oleik asit adı verilen tekli doymamış yağ açısından zengindir..

Farklı gıda türleri farklı şekilde sindirilir ve metabolize edilir. Zeytinyağı ayrıca gastrointestinal sistem için mükemmeldir. Tekli doymamış yağ asitleri, yiyeceklerin bağırsaklarda daha iyi hareket etmesini sağlar ve sindirimi ve bağırsak hareketini arttırır. Kilo kaybı için uygun sindirim şarttır.

Kilo Kaybı İçin Zeytinyağı

Zeytinyağının Kilo Kaybı İçin Faydaları:

Zeytinyağı, zeytin ağacının meyvelerinden elde edilen yağ. Bu yağ ağırlıklı olarak oleik asit adı verilen tekli doymamış yağ bakımından zengindir ve kilo kaybının yanında sayısız faydası vardır. Bunlardan bazıları

1. Vücut Yağını Korumak:

Tüm uçucu yağlar içlerinde yağ içeriğine sahiptir. Yağdan gelen kaloriler vücuttaki yağa eklenir. Kötü yağlar vücutta birikir ve bu da anormal kilo alımına neden olur. Oleik asit açısından zengin olan zeytinyağı, kötü yağların birikmesine yardımcı olur ve aynı zamanda vücut için gerekli olan yağların korunmasını sağlar..

2. Kan Basıncını Düşürür:

Zeytinyağı, içindeki tekli doymamış yağ asitlerinin varlığı nedeniyle kan basıncını düşürdüğü söylenir. Kan damarlarında kolesterol birikmesi, kan damarlarının daralması vb. çeşitli nedenlerle tansiyon yükselir. Zeytinyağı vücuttaki kötü kolesterolü düşürme özelliğine sahiptir ve ayrıca kan damarlarını genişleterek kan damarlarını genişletir. kalbe kan.

3. Kardiyo Vasküler Hastalık Riskini Düşürür:

Kardiyovasküler hastalık günümüzde tüm yaşlı gruplarda daha yaygın hale geldi. Bunun nedeni sağlıksız beslenme veya egzersiz yapmama olabilir. Akdeniz ülkelerinde bu hastalık daha az yaygındır çünkü bu ülkelerde ana madde olarak sızma zeytinyağından oluşan bir diyet uygulanmaktadır. Bu sızma zeytinyağı, kötü kolesterol olan LDL’yi azaltır, kan damarlarının astarını iyileştirir, böylece kalp hastalığı riskini azaltır..

4. İştah Bastırıcı:

İçerdiği yağlar tüketildiğinde doğal olarak iştah kesici olarak işlev görür. Zeytinyağı ayrıca iştah kesici görevi gören ve sizi daha uzun süre aç hissettirmeyen yağlar içerir. Bu yağ tekli doymamış yağ asidi içerdiğinden kilo alımına izin vermez..

5. Kan Şekeri Düzeylerini Koruyun:

Şeker hastalığı olan kişilerin, sebze ve meyvelerden elde edilen lif ve doymuş yağ ve karbonhidratlardan daha fazla olan tekli doymamış yağlar açısından zengin bir diyet izlemeleri önerilir. Sızma zeytinyağı daha fazla miktarda tekli doymamış yağ içerir ve diyabetik kişilerde glisemik indeksi korumak için diyet planına dahil edilebilir..

6. Anti-inflamatuar ve Antioksidan:

Sızma zeytinyağının içinde oleocanthal adı verilen ve vücuttaki iltihabı azalttığı söylenen önemli bir bileşen bulunur. Bu oleocanthal, tıpkı ibuprofen gibi davranır ve bu nedenle bu yağ, bir anti-inflamatuar olarak kabul edilir. Zeytinyağı güçlü bir antioksidandır; oluşan serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olur.

7. Felçleri Önler:

İnme, beyne yanlış kan akışı nedeniyle oluşur. Bu uygun olmayan kan akışı, kan pıhtıları veya kanama nedeniyle olabilir. Tekli doymamış yağ asitleri, beyni herhangi bir felçten koruyan kan pıhtılarını azaltmaya yardımcı olur..

8. Kilo Kaybı:

Zeytinyağı, içinde bulunan yağ asitlerinin doyurucu gücü nedeniyle kilo kaybıyla bilinir. Bu, günlük sızma zeytinyağı tüketiminin daha fazla tokluk hissine yol açtığı anlamına gelir. Bu yağ kalori içermez, ancak kilo vermeye yardımcı olan daha sağlıklı bir yağdır..

Kilo Kaybı İçin Zeytinyağı Nasıl Kullanılır?

Sızma zeytinyağı vücuttaki fazla yağları ve kiloları azaltmak için farklı besinlerle birlikte farklı şekillerde tüketilebilir. Aşağıda, kullanılabileceği yollardan bazıları listelenmiştir:

1. Yemek Pişirmek İçin:

Zeytinyağı, mutfakta uygulanabilecek en sağlıklı yemeklik yağlardan biri olarak kabul edilir. Zeytinyağının içinde yağlar olsa da tekli doymamış içeriğinden dolayı vücuda zarar vermezler..

2. Salata Sosu:

Sızma zeytinyağı, istenen kan lipid seviyelerine katkıda bulunan tekli doymamış yağ ile birlikte doğal fenol adı verilen organik bir bileşiğe sahiptir. Bu nedenle salata sosu için kullanılır. Bu baharat için kırmızı şarap sirkesi ile birlikte kullanılabilir. 1 kısım kırmızı şarap sirkesi ile 3 ila 4 kısım zeytinyağı sıklıkla kullanılır.

1 ölçü sirke veya narenciye suyu ile üç ölçü zeytinyağı ile başlayın. Yağ ve sirkeyi iyice karıştırın ve karışımı tuz, karabiber ve diğer baharatlarla çırpın. Yavaş buhara koyun ve pansuman yarı saydam olana kadar sürekli çırpın. Salatalarda kullanmadan önce çalkalayın..

3. Smoothielerde Zeytinyağı:

Yeşil smoothielere zeytinyağı eklemek, bize gün boyu çok fazla besin sağlar. Her gün bir tane smoothie içerseniz, vücudunuzu temizler ve kanınızı arındırır; kilo vermenize de yardımcı olur. Zeytinyağı, smoothie’lerle birlikte kullanıldığında vücudunuzdaki kilo kaybını artıracaktır..

4. Zencefil ve Zeytinyağı:

Zencefil, tüketildiğinde vücutta termojenik bir etki yaratan bir köktür. Bu zencefil sinir sistemini harekete geçirebilir ve böylece yağ yakma süreci de dahil olmak üzere enerji üreten tüm süreçleri etkinleştirir. Bu nedenle zencefil yağ yakıcı görevi görür. İstenilen sonuçları elde etmek için zencefile sızma zeytinyağı ekleyin.

5. Limonlu Zeytinyağı:

Bu, hızlı kilo vermenin doğal yollarından biridir. Limon vücuttaki zararlı toksinleri arındırır ve yok eder. Limon, C vitaminine ek olarak hesperidin içerir. Bu flavonoid, lenfatik drenajın işlevini geliştirmeye katkıda bulunur ve vücuttaki temel sıvıları tutar. Zeytinyağlı yarım dab limon alın ve her gün kahvaltıda için. Vücudunuzdaki değişiklikleri anında deneyimleyebilirsiniz..

6. Tuzlu ve Salatalıklı Zeytinyağı:

Salatalık, yüksek su içeriğine sahip olan ve daha az kalori yapan bir sebzedir. Ayrıca salatalık, toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olan lif açısından zengindir. Tüketildiğinde bize daha tok bir mide hissi verir. Salatalık ile bir tutam tuz ve zeytinyağı ekleyin ve kilo vermek için her gün yiyin..

7. Elma Sirkesi ile Zeytinyağı:

Elma sirkesi ile zeytinyağından daha iyi bir karışım yoktur. Her iki ürün de enfes lezzetlerini mükemmel bir şekilde birleştirir. Onlarla, yemeklerinizin lezzetini en üst düzeye çıkaracak bir mutfak mucizesi yaratacaksınız. Ancak tüm bunlara ek olarak zeytinyağı ile birlikte servis edilen elma sirkesi kilo vermeye yardımcı olabilir. Elma sirkesi çok az kaloriye sahiptir ve birçok besin maddesi arasında potasyum öne çıkar. Vücuttaki toksinleri ortadan kaldıran idrar söktürücü bir mineraldir..

Zeytinyağının Yan Etkileri:

Zeytinyağının kilo kaybı için faydalarının yanı sıra bu yağ fazla tüketildiğinde vücutta yan etkiler gösterebilir..

  • Zeytinyağı vücuttaki kan şekeri seviyesini korumaya yarar. Bu yağ, daha fazla miktarda tüketildiğinde şeker seviyesini önemli ölçüde düşürür ve hipoglisemiye neden olur..
  • Yağlar genellikle rafinasyon için kontrollü ısı ve basınç koşulları altında hazırlanır. Zeytinyağı da aynı. Bundan dolayı yağda bulunan yağ asitlerinin moleküler yapısında bir değişiklik olabilir. Bu vücuttaki kolesterol seviyelerini değiştirebilir.
  • Aşırı tüketildiğinde, bu yağ kan basıncını düşürebilir..
  • Yağ içeriği yüksek zeytinyağı, müshil özelliği nedeniyle ishale neden olabilen sindirim bozukluklarına neden olabilir ve sindirim sistemi onu tamamen sindiremez hale gelir..
  • Faydaları bölümünde de görüldüğü gibi zeytinyağı tansiyonu düşürebilir. Ancak, bu yağ aşırı tüketildiğinde, kan basıncını önemli ölçüde düşürecek ve düşük BP’ye yol açarak baygınlığa neden olur, vb..

Obezite, günümüz kuşağının karşı karşıya olduğu temel sorunlardan biridir. Evinizde doğal yöntemler olmasına rağmen insanlar hızlı kilo vermek ve ticari ürün tuzağına düşmek için farklı çözümler arıyorlar. Bu makalede açıklandığı gibi zeytinyağını çeşitli şekillerde kullanmak kilo vermeniz için harikalar yaratabilir. Zeytinyağını bir ay boyunca aralıksız kullanın ve sonuçları aynanızın karşısında görün. deneyimlerinizi bizimle paylaşın.

Sorumluluk Reddi: Burada yayınlanan içerik tamamen eğitim amaçlıdır. Lütfen bunu tıbbi tavsiye olarak görmeyin çünkü farklı kişiler zeytinyağına farklı şekillerde tepki verirler. Zeytinyağı kullanmadan önce lütfen doktorunuza danışınız..