Evlilik hem gelin hem de damat için yeni bir başlangıçtır. Yeni hayatında gelecek olan muazzam aşkın düşüncesiyle gelinin yüzünde otomatik olarak doğal bir ışıltı belirir. Özellikle Hintli gelin ve diğer gelinler de çok güzel giyinirler. Bir gelinin giyinmesi ağır kıyafet ve makyajla bitmez, takı önemli bir rol oynar. Maang tikka en önde gelen süs, tüm gelinlerin giydiği ayrılmaz mücevherlerden biridir. Ve bugün genellikle başka durumlarda da giyilir. Bir ucunda güzel bir broş ve diğer ucunda bir saç tokası bulunan basit veya hazırlanmış bir zincir, bir maang tikka’nın en basit tasarımıdır..

tüm-tür-son-maang-tikkas

Maang tikka alın üzerine giyilir ve çoğunlukla modaya uygun olarak tüm başı kaplayacak şekilde giyilir. broş alnın ortasına düşer. Alnın merkezi, insan vücudunun çakra noktalarından biri olan ‘ajna’nın yeri olarak kabul edilir. Alındaki çakra, koruma anlamına gelir. Alındaki bu nokta insan zihninde önemli bir etki yapar. Kadınlar tikka giyer veya alnın ortasına sindoor uygular ve geleneğe önem verir..

Maang Tikka Tasarımlarının Farklı Türleri:

Çeşitli maang tikkalarınız olduğu için en iyi seçimi yapın-

1. Basit Elmas Maang Tikka Tasarımı:

Basit Elmas Maang Tikka Tasarımı

Maang tikka başlı başına harika bir mücevher. Ve alnına yerleştirildiğinde gelinin güzelliğini arttırır. Küçük bir tikka vesilesiyle giyilen basit ama olağanüstü bir tasarım, alnında bir kolye bulunan basit bir altın zincir, herhangi bir kıyafet üzerinde harika bir ayık görünüyor. Burada merkez tikka, yaprak şeklinde kesilmiş ve minik beyaz elmaslarla çevrili yakut bir elmasa sahiptir..

2. Geleneksel Rajasthani Maang Tikka:

Geleneksel Rajasthani Maang Tikka

Basit bir biçimde Rajasthani maang tikka’nın bir tarafında saçla çengelli, diğer ucu alında olan, borlo/borla olarak bilinen yuvarlak ve işlenmiş bir kolyeye tutturulmuş hazırlanmış, hatta düz bir zincir vardır. Borla adı verilen hünnap meyvesinden türetilmiştir, şekli meyveye benzemektedir. Tikka püskülün güzelliği gelinin zarif ve çekici görünmesini sağlar..

3. Kundan Gelin Maang Tikka:

Kundan Gelin Maang Tikka

Kundan sanatı Hint mücevherlerinde çok ünlüdür. Kundan işi, süslemenin metal yüzeyinde kabartmalı elmas ve incilerin muhteşem görünmesini sağlayan yeni bir mücevher işçiliği şeklidir. Maang tikka, bir miktar kundan işi olduğunda harika görünüyor. Kundan work tikka, Hint sari ve pansuman kıyafetleriyle en iyi şekilde eşleşir.

4. Altında Güney Hindistan Gelini Maang Tikkas:

Güney Hindistan Gelin Maang Tikkas Altın

Güney Hindistan maang tikka tasarımı, saç stilinin her iki yanında iki dairesel broşla birleşiyor. Ana tikka, güzel hazırlanmış üç ipliğe sahiptir. Biri saçta arkaya takılır ve geri kalan ikisi her iki kulağa doğru uzatılır. Yuvarlak broşlar ay, diğeri güneş olarak sembolize edilmiştir. Güneşin ve ayın bereketi olarak gelin ve damadın üzerine giyilir..

5. Pencap Maang Tikka Tasarımları:

Pencap Maang Tikka Tasarımları

Pencap tarzı maang tikkalar da çok güzel. Tikkalar çoğunlukla alnın neredeyse yarısını kaplayan büyük yuvarlak şekillerde şekillendirilir. Normalde daha önce gerçek tikka tasarımını giyerlerdi, ancak yeni tasarımların evrimi, Punjabi düğünlerinde salvar kameez ve choli’ye en çok uyan yeni bir tasarım getirdi. Tikka görünümü alnınızda bindi için yer bırakmıyor. Ama tek başına tikka parçası tüm baş süsü ihtiyacını karşılar.

6. Ağır Gelin Altın Maang Tikka Tasarımları:

Ağır Gelin Altın Maang Tikka Tasarımları

Gelinler, geleneksel süslemelerle güzelce giyindiklerinde muhteşem görünüyorlar. Maang tikka bir gelinin olmazsa olmazıdır. Pırlantalı veya puantiye tasarımlı veya tam altın işlemeli kalın işlenmiş ipliklere sahip bir maang tikka, herkesin en sevdiği favoridir. Tikka’nın tasarımlarına yerleştirilen yakut pırlantalar, gelinin kırmızı düğün sarisine çok yakışıyor. Farklı eyalet ve ülkelerin gelinlerinin kendi baş süsleme süsleri olmasına rağmen. Tüm eyaletlerin ve ülkelerin baş takılarının görünümünde ve tasarımlarında ve hatta yapımında büyük bir fark var..

7. Yan Tellerle Maang Tikka:

Yan Yaylı Maang Tikka

Bir yan ip maang tikkas, tikka giymenin yeni bir tarzıdır. Yan şerit maang tikka alnın ortasında güzel hazırlanmış bir broşa sahiptir ve kulak varsa her iki tarafın arkasına birden fazla iplik bağlanır. Gerçekten de zarif bir görünüm veriyor. Pakistanlı gelin ve hatta Arap hanımların, alnına ve kulağına sarkan başın yan kısmına taktıkları jhumar türü bir süs var..

8. Tek Strand Maang Tikkas Altın Tasarımı:

Tek Strand Maang Tikkas Altın Tasarım

Tek iplikli tikka, tasarımların en basit ikinci tikka’sıdır. Tikka, ön kısımda asılı bir broş ile tasarlanmıştır ve iki tek şerit, her iki kulak tarafına doğru yönlendirilir. Teller birçok sanat yolunda dekore edilmiştir. Burada kundan işi ile yapılan polka tasarımı ile tikka maketini görebilirsiniz. Altın alaşımda tek iplikli tikka da sıklıkla seçilir. Altın tikka görünümü de çok değerlidir. Altından yapılmış tikka tasarımı çok küçük ve görünüşte dakika.

9. Kızlar için Dauni Double Strand Maang Tikka:

Kızlar için Dauni Double Strand Maang Tikka

Dauni teli maang tikka’nın her iki kulak ucuna doğru aşılmış iki teli vardır. Giyme şekli çok önemlidir. Saç modelinde ipi hafifçe gevşetip asabilir ve kulağın arkasına ve ikinci iki ipi üst kafaya takabilirsiniz. Saç modeline de güzel bir görünüm verir.

10. Çoklu Zincirler Maang Tikka Tasarımları:

Çoklu Zincirler Maang Tikka Tasarımları

Çok zincirli bir tikka farklı tasarımlarda gelir. Hem basit zincirli tasarımda hem de pırlanta ve incilerle işlenmiş olarak görebiliriz. Saç modelinde saç telleri alın çizgisinden kafanın üst kısmına sabitlenir. Tüm saç modeli tikka iplikleriyle güzelce dekore edilmiştir..

11. Altındaki Gizli Maang Tikkas:

Altında Gizli Maang Tikkas

Gizli bir maang tikka, saç modelinin orta kısmına takılan bir zincir olmadığı veya bir zincir varsa saç modelinin altına gizlendiği anlamına gelir. Broş sadece alnın ortasında görülür. Tikka’yı düzeltmenin bu yolu çok sevimli ve benzersiz görünüyor.

12. Maharashtrian Maang Tikka:

Maharashtrian Maang Tikka

Maharashtrian gelin, geleneksel olarak mundavalya olarak bilinen geleneksel bir mücevher parçasıyla birlikte bir tikka giyer. Aynısı, Moriyo dedikleri Gujarati darbar gelinleri tarafından da giyilir. Marathi gelin tikkaları, takı tasarımı ve renkleri ile önemli bir görünüme ve anlama sahip oldukları için çoğunlukla incilerle tasarlanmıştır..

13. Müslüman Gelinler için Başörtülü Geleneksel Maang Tikka:

Müslüman Gelinler için Başörtülü Geleneksel Maang Tikka

Tesettürden gösterilen bir tikka nefes kesici görünüyor. Arap bayanların geleneksel görünümdeki güzelliği harika. Arap gelinler alınlarına maang tikka giyerler ve başlarını türbanla örterler. Tikka çoğunlukla büyük olacak ve alnın neredeyse tamamını kaplayacak şekilde seçilir. Arapça tikka çoğunlukla saf altından yapılır ve gerçek değerli taşlarla süslenir.

14. Çiçek Tasarımcısı Maang Tikka:

Çiçek Tasarımcısı Maang Tikka

İşte çoğunlukla güzellik yarışmaları için giyilen güzel ve süslü görünümlü bir tikka. Tikka, çiçek desenli bir şekilde eklenmiş çiçekli beyaz boncuklarla yapılır. Model, baş dekorasyonunda çiçekli bir tikka ile zarif görünümünü zenginleştiriyor. Sahil bölgesindeki evlilikler de gelini çiçekli takılarla süslemeye bayılıyor. Bu baş takı tasarımı gelin için en iyisi olacak.

15. İnci Maang Tikkas:

İnci Maang Tikkas

Sharad poonam geceleri, çoğu kadının kocaları için oruç tuttuğu Hint dolunay gecesi. Saf beyaz renkte bir kıyafet giyerler. İnci beyazı boncuklu bir tikka, birden fazla ipi ve yaprak şeklinde beyaz bir broş motifi veya başka bir şekilde gelin üzerinde muhteşem görünüyor. İnciler saflığın sembolü olarak kabul edilir. İncilerin beyazlığı saf ve değerli kabul edilir..

16. Yuvarlak yüz için Kafa Bandı Maang Tikka Tasarımları:

Yuvarlak Yüz için Kafa Bandı Maang Tikka Tasarımları

Bir kafa bandı, bir tikka’ya benzer bir baş süsleme şeklidir. Baş bandının farkı, karınca malzemesinden veya metalden yapılmış süslemeli bir mücevher parçası olması ve başa tam olarak bağlanmasıdır. Ön ve arka ikisi de. Kızlar, olağanüstü bir görünüm vermek için kafa bandını takarlar. Çoğunlukla moda yürüyüşlerinde veya partilerde kullanılır..

17. Tiara Maang Tikka:

Tiara Maang Tikka

Tiara tikka, başı ve saç stilini süslemek için herhangi bir kıyafet üzerine giyilen moda takılarından biridir. Eşsiz tasarım parlıyor ve saç stilinin neredeyse alnını ve yarısını kaplıyor. Taira tikkaları altın dışındaki diğer metallerden yapılır. Çoğunlukla bakır bronz veya boncuklu malzemede göreceksiniz.

18. Gümüş Rabari Maang Tikka:

Gümüş Rabari Maang Tikka

Rabari bir rajasthani kabile topluluğudur. Halkın süsleri oldukça ağırdır ve saf gümüştendir. İşte sıradan günlerde rabari bayanlar tarafından giyilen basit bir maang tikka tasarımı. Gümüş işlemeli bir zincir. Zincir arasında asılı biblolar ve alın kısmında borla deseni bulunmaktadır. Alnın kenarlarında iki yandan asılı jhumar vardır. Kuduzlarda çok eski bir gelenek ve eski bir süs..

19. Keşmir Gümüş ve Altın Maang Tikka Tasarımı:

Keşmir Gümüş ve Altın Maang Tikka Tasarım

Geleneksel bir Keşmir kızı, genellikle kana-kapı olarak bilinen güzel bir baş süsü içinde görülecektir. Ata-hor ve Deji-hor. Genellikle Keşmir gelinleri giyer. Baş aşınması bazen gümüş ve altından yapılır ve değerli taşlarla süslenir. baş aşınması yarı daireseldir ve neredeyse yarısını kaplayan alnın üzerine giyilir.

20. Bulgar Baş Tikka Tasarımı:

Bulgar Baş Tikka Tasarım

Bulgar kadınları süs eşyalarına çok düşkündür. Baş takıları da Bulgaristan’da çok sanatsal. Genellikle baş süsleri madeni para şeklindedir ve gümüş alaşımından yapılmıştır. Bulgar geleneksel giyimi çok doğal ve muhteşem görünüyor.

21. Umman’da Geleneksel Tikka Giyen Kız:

Umman'da Geleneksel Tikka Giyen Kız

Umman kızlarının kendi içinde güzel bir kıyafetleri var. Umman kızlarının giydiği geleneksel maang tikka özel olarak tasarlanmıştır. Tikka, başın aşınmasının üstüne biraz aşınmış. Tikka üç veya dört dairesel tasarımda yapılır. Ve tikka’nın merkezinde, yaprak şeklinde başka bir ekli motif vardır. Mücevher parçasının tamamı gümüş alaşımından yapılmıştır ve sembolik tasarımlarla hazırlanmış ve değerli taşlarla süslenmiştir..

22. Gümüş Arapça Maang Tikka:

Gümüş Arapça Maang Tikka

Arap başörtüsü de hanımın neredeyse başını ve alnını kaplayan güzel bir tikka türüdür. Baş aşınmasının harika görünümü büyüleyici. Baş aşınması, kolye sikkeleri asılı zincirlerle yapılır. Diğer uzun zincirler kulak kısımlarını ve arka kafayı kapatmaya yardımcı olur. Mücevher tamamen gümüş veya altın alaşımlarından yapılmıştır. Bazen baş aşınması yapımında bakır ve bronz gibi diğer metaller de kullanılır..

23. Kutch Silver Maang Tikka:

Kutch Silver Maang Tikka

Kutç kuyumculuk kuyumculukta farklı bir yer edinmiştir. Kutchi kadınlarındaki giyim ve güven, takılarından bile görülebilir. Burun halkasının yanı sıra tikka, kutchi kadınlarının giydiği büyük bir varlıktır. Bu tür maang tikka, neredeyse yarım kg ağırlığında ağır gümüş alaşımından yapılmıştır. Tasarım, kalın oyma zincirler ve damla benzeri desenlerle yapılmıştır. Günlük rutinde ağır ağırlıklı süs eşyaları takmak çocuk oyuncağı değildir. Ama kutchi tikka’nın görünüşü gerçekten harika.

24. Tibet Başı Tikka Aksesuarı:

Tibet Başı Tikka Aksesuarı

Tibetli bir kız yaklaşık 10 ila 15 kg ağırlığında mücevher takıyor. Tibet baş takılarının baş süsü turkuaz mercan ve kehribardan yapılmıştır. Baş giyiminin geleneksel görünümü, çok sanatsal görünen bayanın neredeyse tüm kafasını kaplar..

25. Eşsiz Boncuklu Siyah Saç Tikka:

Benzersiz Boncuklu Siyah Saç Tikka

Bayanlar tarafından özel partilerde ve törenlerde giyilen tikka gibi çok moda görünen bir başlık giyilir. İşte metalik tel ile dizilmiş siyah boncuklardan yapılmış güzel bir baş tikka. Görünüm çok etnik ve cesur. Kızlar, bol bir tişörtle uzun eteklerde böyle tikka giyebilirler. Gevşek pantolonlar ve kurta da bu tür mücevherlerle en iyi şekilde eşleşir.

Maang tikka ve baş takılarında çok sayıda karmaşık ve akıllara durgunluk veren tasarımlar var. Gelinler kıyafetlerine ve tavırlarına göre maang tikkas seçimini yaptılar. Cesur bir doğaya sahip gelin, büyük ifade giymeyi sever. Tüm saç stilini de kapsayabilecek büyük bir maang tikkas tasarımı giymeyi çok isterler. Böyle bir tikka’nın etkisi zariftir. Utangaç bir yapıya sahip birçok kız, alnında gelinin güzelliğini büyüleyen basit ama göz alıcı bir tikka tasarımı giymeyi kesinlikle sevecektir..