Mağara dalışı sıradan eğlence sporunuz değildir. Suyla dolu mağaraların içine su altı dalışını içeren bu dalış türünde çok sayıda eğitim ve teknik beceri seti yer alır. Deniz Mağaraları, dalgıçları içlerindeki sırları keşfetmeye çeken kendi gizemlerine sahiptir. Bu, çoğu zaman zorlayıcı ve hatta zaman zaman tehlikeli olabileceğinden, kişinin uygun şekilde donatılması ve tamamen hazırlanması gereken doğanın çağrısıdır..

Dünyanın ilk tüplü mağara dalgıcı olan Jacques-Yves Cousteau, başarılı ticari tüplü dalış ekipmanlarının mucidiydi. Birleşik Krallık’ta mağara dalışı daha yaygın bir mağaracılık sporu olarak görülürken, ABD’de daha yaygın olan tüplü dalış sporunun bir uzantısıdır. Mağara dalışı, keşfedilmemişleri keşfetme konusunda benzersiz bir deneyim sunarken, aynı zamanda nadir organizmaların araştırılmasına dair bir içgörü sağladığı ve bilimsel araştırmalar yoluyla lösemi gibi yaşamı tehdit eden hastalıklara tedavi sunduğu bulunmuştur..

En İyi Mağara Dalış Yerleri:

Değerli Ekipman:

mağara dalış yerleri

Lateks malzemeden yapılmış bir kuru elbise, mağara dalgıçlarının genellikle uzun dalışlar veya soğuk sularda giydikleri şeydir. İstenmeyen yansımaları önlemek için kompakt maskeler ve uygun kontrol için kısa sert kanatçıklar tercih edilir. Mağara dalgıçları genellikle şanstan kaçınmak için en az bir derinlik ölçer ve zamanlayıcı ile birlikte ekstra bir maske taşırlar. Hepsinden en önemlisi, iki bağımsız hava regülatör sistemine sahip çift silindirik tanklar, yan montaj kablo demetleri, havalandırma ve arka plaka ve kanat demetleridir..

Meydan okuma:

Dünyanın en zorlu ve tehlikeli aktivitelerinden biri olan mağara dalışı, keşfedilmemiş topraklarda ve sizi içine çeken karanlığın olduğu kapalı alanlarda kürek çekmeyi içerir. Bu zorluğa hazır olmak için, çok sayıda mağara dalışı pratiğine sahip deneyimli bir dalgıç olmalıdır..

Buz Mağarası Dalışı:

Daha gelişmiş bir dalış türü, dalışın buz altında gerçekleştiği buz dalışıdır. Tek bir giriş ve çıkış noktası ile işaretlenmiş bir tür penetrasyon dalışıdır. Hiç de kolay değil ve tehlikeyle karşı karşıya, dalgıç için ek güvenlik donanımı ile özel eğitim gerektiriyor..

Dünyada Ünlü Mağara Dalışı:-

Florida’da Mağara Dalışı:

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda su altı mağarasıyla Florida, mağara dalgıçlarının merkezidir. En zorlu sualtı mağara sistemlerinden bazılarına sahiptir ve balıkların ve diğer su canlılarının nadir görülen bir görüntüsünü sunar ve bu da onu mağara dalışı için en çok aranan destinasyon haline getirir..

Bahamalar Mağara Dalışı:

Bahamalar’da mağara dalışı, deniz yaşamını bütünüyle görmek için eşsiz bir fırsat sunuyor. Buradaki okyanus mağaraları, derin çatlaklı mağaralardan ve obruklardan taze yarı saydam suyla dolu daha sığ geçitlere kadar çeşitlilik gösterir. Bahamalar’daki su altı mağaraları, sizi unutulmaz bir dalışla bırakacaktır..

Rusya’da Mağara Dalışı:

Dünyanın en büyük ve en geniş su altı alçı mağarası olan Rusya Orda Mağarası, heyecan verici bir deneyim arayan mağara dalgıçlarının uğrak yeridir. Bu labirentte ve arkada bulunan dalgıçlar, ilerideki manzarayı açmak için kesinlikle berrak ve şeffaf suya sahip kar beyazı alçı duvarlardan bahseder. Bazıları buna mucize bile diyor.

Cenotes Mağara Dalışı:

Yucatan Yarımadası’ndaki Cenotes’te başka bir mağara dalışı macerası için Meksika’ya gidin. Yeraltı mağaraları ve tünelleriyle dolu Cenotes, 6.500 yıl önce ortaya çıktı. Son 20 yıldır dalgıçlar, 300 milden fazla bir alanı kaplayan bu mağaraların antik geçitlerini araştırıyorlar..

Kıbrıs’ta Mağara Dalışı:

Güzelliği ve plajları ile dikkat çeken Kıbrıs, aynı zamanda heyecan verici bir mağara dalış noktasıdır. Amfora Mağaraları, Kıbrıs’ın üst düzey amforalarıyla dikkat çeken ünlü mağara dalış alanıdır. Bu mağarada bir dalış sizi 10 ila 30 metre arasında görüş ile 12 metre derinliğe götürecektir..

Mısır’da Mağara Dalışı:

Mısır'da Mağara Dalışı

Piramitlerin diyarı da mağara dalgıçları için çok şey sunuyor. Güney Mısır, mercan resiflerinin doğal güzelliğine hayran kalırken mağara dalgıçlarını birçok gulley ve kanyonunu keşfetmeye çeken mercan mağaralarına ev sahipliği yapmaktadır..

Görüntüler Kaynak: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.