Badami Mağaraları, Kuzey Karnataka’nın Bagalkot bölgesinde yer almaktadır. Mükemmel Hint kaya kesme mimarisinin, özellikle Badami Chalukya Mimarisinin mükemmel bir örneği oldukları bilinmektedir. Tapınak tepelerin kırmızı kumtaşından inşa edilmiştir ve ülkemizin en eski tapınaklarından biridir. Burada ilginizi çekecek birkaç güzel site ve tapınak var. Hindistan’ın kültürü ve mimarisi hakkında araştırma yapmayı ve araştırma yapmayı dört gözle bekliyorsanız, Badami Mağarası tapınakları nihai varış noktanız olmalıdır..

Resimlerle Badami Mağaraları:

1. Badami Mağaraları Girişi:

Badami Mağaraları Girişi

Badami Mağaralarının girişi kesinlikle muhteşem. Üzerine güneş ışığı düştüğünde daha çekici görünür ve ona görkemli ve güzel bir görünüm kazandırır. Bu mağaralar o kadar popülerdir ki her yıl binlerce ziyaretçi ve turisti ağırlamaktadır. Gerçekten çok iyi korunmuş ve korunmuş ülkemizin en iyi Mağaraları üzerindedir..

2. Lord Shiva’nın Tapınağı:

Lord Shiva'nın tapınağı badami mağaraları karnataka

İlk mağara, ünlü Hindu tanrısı Lord Shiva’nın tapınağıdır. Bu Tanrı’nın figürü yaklaşık bir metre boyundadır ve ünlü tandava dansı pozunu ifade edecek şekilde oyulmuştur. 18 kolunun çıkıntısı da oldukça sanatsal görünüyor.

3. Bhuvaraha ve Trivikarma:

Bhuvaraha ve Trivikarma badami mağaraları mimarisi

Badami mağaralarında bulunan ikinci mağara, Bhuvaraha ve Trivikarma’nın büyük resimlerini içerir. Giriş, ellerinde bir nilüfer tutan muhafızların oymalarını içerir. Tavanda Hindu Tanrıları ve Tanrıçalarının farklı görüntülerini bulacaksınız..

4. Vaishnava Mağara Tapınağı:

Vaishnava Mağara Tapınağı Badami Mağaraları

Vaishnava Mağara Tapınağı, Badami Mağaraları’nın en büyük ve en güzel tapınağıdır. Lord Vishnu’ya adanmıştır ve gerçekten de gerçek bir harikadır. Farklı heykellerin dev oymaları harika görünüyor ve kendilerine ait bir çekiciliğe sahip görünüyorlar. Tasarım harika, kullanılan renkler bu tapınağı kesinlikle kusursuz gösteriyor.

5. Mahavira Tapınağı:

Mahavira Tapınağı - badami mağara tapınakları

Mahavira Tapınağı burada bulunan dördüncü tapınaktır. Bu Jain Tanrısının güçlü imajının yanı sıra, tapınak, bu tapınağın cazibesini ve güzel görünümünü artıran birkaç önemli sütun ve yapı ile süslenmiştir..

6. Badam Tankı:

badami tankı

Badami Mağaraları ayrıca uzaktan doğal ve pitoresk görünen bir tanka sahiptir. Durgun yeşil sular çekici görünüyor ve burayı görmeye gelenleri kesinlikle büyüleyecek. Yemyeşil ağaçlar ve kayalar oldukça tarihi bir görüntü oluşturuyor ve Badami Mağaraları’na bir göz atmak isteyenler tarafından ziyaret edilmesi gerekiyor..

7. Yazıtlar:

yazıtlar

Badami Mağaraları, Kannad ve diğer dillerde yazılı olan anlamlı yazılarıyla da bilinir. Hindu dininin bilgeliği, ahlakı ve maneviyatından bahsederler. Bu yazıtlar çok değerlidir ve önemli tarihi öneme sahiptir..

8. Badami Mağaralarının Sütunları:

Badami Mağaralarının Sütunları

Badami Mağaralarının Sütunları gerçekten görülmesi gereken bir şey. El işçiliği bunca yıl dayandığı ve hiç yıkılmadığı için takdire şayan. Kullanılan farklı semboller ve tasarımlar oldukça önemlidir ve sütunların yapıları da güzeldir. Kaya kesimleri de görünüşte harika.

9. Çalukya Sanat ve Mimarisi:

Çalukya Sanat ve Mimarisi

Badami Mağaraları, Çalukya Sanat ve Mimarisi tarzında tasarlanmıştır ve görünüş olarak gerçekten görkemli ve muhteşemdir. O zamanlar var olan sanat ve kültürün bir yansıması olarak duruyorlar ve bugüne kadar görülen en güzel ve parlak mimari eserlerden biri olduklarını kanıtlıyorlar..

Bu İnanılmaz Badami Mağara Tapınakları gibi misiniz? Lütfen fikrinizi paylaşın.