Karla Mağaraları, Pune of Maharashtra yakınlarındaki bir tepe istasyonu olan Lonavla’da yer almaktadır. Yüzyıllar önce Budist rahipler tarafından inşa edilmiştir ve Budist mimarisinin gerçekten güçlü bir temsilidir. Karmaşık oymalar, yıllar sonra bile korunmuştur ve ülkemizin gurur duyduğu tarihi yerlerden bazılarıdır. Tepeye kadar yaklaşık 160 fit yüksekliğinde ve yaklaşık 15 metre yüksekliğindedir. Bu mağaralar, büyük Budist öğretilerinin ve ideolojilerinin büyük bir kanıtıdır. Buradaki stupalar ve yazıtlar akıllara durgunluk veriyor.

1. Aslan Sütunları:

Aslan Sütunları

Aslan Sütunları, karla buddha mağaralarının girişinde bulunur. Üç aslanın güçlü kayaya oyulmuş temsili muhteşem görünüyor. Tapınak size çok huzurlu bir ortam sunuyor ve kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir yer. Aradan bunca yıl geçmesine rağmen bu değerli görüntü ve yapılara değer verildiğini ve değer verildiğini görmek gerçekten şaşırtıcı..

2. Budist Meditasyon Salonu:

Budist Meditasyon Salonu

Karla mağaraları meditasyon yapmak ve düşünmek için doğru yer. Buradaki Budist Meditasyon Salonu dinamiktir. Kullanılan mimari, sütunlar ve tasarımlar sizi şaşırtacak bir şey. Bu yerin girişi at nalı şeklindedir ve içinde bir stupa bulunan Budist Chaitya’dır..

3. Heykeller:

Heykeller

Karla Mağaraları’nın Chaitya’sı güzel ve muhteşem heykeller ve resimlerle süslenmiştir. Mimari kesinlikle inanılmaz. Salonun içinde temelde erkek, kadın, fil ve aslan figürlerinden oluşan 37 adet sütun bulunmaktadır. İki paralel sıra oluştururlar ve gerçekten ilginizi çekecek ve ilginizi çekecek bir şeydir..

4. Karla Mağaralarının Egzotik Çatısı:

Karla Mağaralarının Egzotik Çatısı

Karla Mağaraları’nın her bir yapısı ve yaratılışı, görünüşte egzotiktir, çatı da öyle. Tik ağacından yapılmıştır ve ağır kalaslar henüz çökmeyecek şekilde oyulmuş ve sabitlenmiştir. Bu, geçmişte var olan işçiliğin gerçek bir gösterisidir. Sütunlardaki yazılar genellikle Pali veya Sanskrit dilindeydi.

5. Kral Asoka’nın Katkısı:

Kral Asoka'nın Katkısı

Yaslanma çağına doğru Budizm’e yönelen Kral Asoka, çok sayıda Budist tapınağı inşa etmişti, bunların bir kısmı Karla Mağaraları’ndaydı. Dinin dünyanın dört bir yanına yayılması için birçok Chaitya’nın inşa edilmesini sağladı..

6. Buda’nın Eşsiz Oymaları:

Buda'nın Eşsiz Oymaları

Budist rahiplerin okullarını işletecekleri birçok mağara kurulmuştu. Bu mağaralar, o günlerde var olan sanatsal yeteneğin gerçekten bir örneğidir. Buda’nın görüntüsünü çok başarılı bir şekilde gösteren karmaşık oymalar, gözleri büyüler. Onu çevreleyen kesimler daha çekici ve pitoresk.

7. Karla Mağaralarının Fil Başı:

Karla Mağaraları Fil Başkanı

Karla Mağaralarının Fil Başı akıllara durgunluk veriyor. Tek bir taşa oyulmuş filin başı neredeyse gerçek görünüyor. İnsanlar tarafından bozulan çok sayıda görüntü ve yapı vardı ama işin iyi yanı, bunun gibi harika yaratımlar hala korunmuş ve her zamanki gibi egzotik görünüyorlar..

8. Ekveera Mata Mandiri:

Ekveera Mata Mandir

Ekveera Mata Mandir, Karla Mağaraları’nın yakın tarihli bir inşaatıdır ve MÖ 2. yüzyılda inşa edilmemiştir. Ekveera, çoğunlukla bu bölgenin balıkçıları tarafından tapılan ünlü bir Hindu Tanrıçasıdır. Mumbai gibi yerlerde de oldukça ünlü..

9. Dinamik Giriş:

Dinamik Giriş

Karla Mağaraları’nın girişi muhteşem. Pencereler ayrıca güneş ışığının içeri girmesine izin verecek şekilde yapılmıştır..