Vietnamca “Dağ Nehri mağarası” anlamına gelen Son Doong, Vietnam’ın Quang Binh eyaletinde bulunan dünyanın bilinen en büyük mağarasıdır. Mağara, 2-5 milyon yıl önce, bir dağın altındaki nehir suyunun kireçtaşını aşındırmasıyla oluşmuştur. Mağaranın ilk kez 1991 yılında yerel bir çiftçi tarafından, daha sonra oraya geri dönemeyen bir fırtınadan sığınırken keşfedilmesinin ardından, mağara daha sonra onun yardımıyla yeniden keşfedildi ve İngiliz liderliğindeki Howard Limbert ve mağara ekibi tarafından keşfedildi. Son Doong Mağarası 5.5 mil uzunluğunda, 650 fit genişliğinde ve 500 fit yüksekliğinde duruyor. Kendi nehirleri ve ormanıyla tamamlanan Son Doong Mağarası, doğanın anıtsal bir eseridir..

1. Dünyanın En Büyük Mağarası:

oğul doong mağaraları

5,5 mil uzunluğunda, 650 fit genişliğinde ve 500 fit yüksekliğinde olan Son Doong Mağarası, daha önce Vietnam’ın en büyük mağarası olarak kabul edilen Phong Nha Mağarası’ndan beş kat daha büyüktür ve 2009’da resmi olarak dünyanın en büyük mağarasını yenen eski kiremit tutucu – Malezya’nın en büyük mağarası olarak rekoru kırdı. Geyik Mağarası.

2. Son Doong’un İçinde Kamp Yapmak:

Son Doong Mağaralarının Harikaları-Son Doong'un İçinde

Son Doong Mağarası, yakın zamanda rehberli turlar için halka açıldı. Tur şirketi Oxalis tarafından düzenlenen altı günlük gezi sırasında ziyaretçiler devasa mağaranın girişinde kamp yapıyor. Kampçıların ve mağaranın devasa boyutu tarafından cüce gibi göründüğü bu resimde mağaranın büyüklüğü açıkça görülebilir..

3. Müstakil Mağara:

Son Doong Mağaralarının Harikaları - Müstakil Mağara

En az 150 ayrı mağaradan oluşan bir ağdan oluşan Son Doong Mağarası, kendi gölü, nehri, şelaleleri ve ormanı olduğu için kendi kendine yeterlidir..

4. En Büyük Mağara:

Son Doong Mağaralarının Harikaları-En Büyük Mağara

Son Doong’un içindeki tur, bu mve’nin harikalarını anlatır, mağaranın girintilerini araştırmak ve canavarca mağarayı hayrete düşürmek için yapılır; bunlardan biri, bir köpeğin pençesine benzeyen devasa bir dikit olan Hand of Dog’dur..

5. Zorlu Görev:

Son Doong Mağaralarının Harikaları-Zorlu Görev

Son Doong Mağarası’na ulaşmak kolay bir iş değil. Bu başlı başına bir macera olduğu kadar bir meydan okumadır. Yoğun ıssız ormanda bir buçuk gün süren uzun ve zorlu bir yolculuktur. Mağaraya ulaştıktan sonra girişine varmadan önce iple 260 fit daha inmeniz gerekiyor. Bu doğa harikasını keşfetmek isteyen herkes için zorlu bir görev.

6. Doğanın İncileri:

Son Doong Mağaraları-Doğanın İncileri Harikaları

Son Doong Mağarası içinde görülmesi gereken bir başka harika da, beyzbol topu büyüklüğünde nadir mağara incileridir. Bu uyumsuz boyutlu inciler, yüzlerce yıl boyunca kum taneleri üzerindeki kalsit kristal birikintilerinden oluşur. Son Doong mağara incileri, bir tur gezisi sırasında mağaraya 260 ft’lik düşüşten inme zorluğuna göğüs geren bir grup tarafından keşfedildi..

7. Dev Mağara:

Son Doong Mağaralarının Harikaları-Dev Mağarası

Bu dev mağara o kadar büyük ki, tüm şehir sokaklarını ve gökdelenleri kolayca barındırabilir. Çarpıcı ve benzersiz oluşumlar, milyonlarca yıl önce onu oymuş olan su ve kireçtaşından istikrarlı bir şekilde şekillenmiştir. Mağarada, çatının çöktüğü ve etkileyici bir çatı penceresi oluşturan ve yeraltı orman ekosistemlerinin gelişmesine izin veren yerler var..

8. Son Doong’un Şaşırtıcı Özellikleri:

Son Doong'un Harikaları Mağaraları - Son Doong'un Şaşırtıcı Özellikleri

Son Doong Mağarası, başka hiçbir yerde bulunamayan nadir fauna türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Mağaranın derinliklerinde eski fosiller de bulunabilir. Mağara o kadar büyük ki, sarkıtları yukarıda kendi bulutlarını oluşturuyor ve aşağıdan bir nehir geçiyor..

9. Turistik Faaliyetler:

Son Doong Mağarası vietnam sensevietnam.com

Turistler, yosun kaplı bir arazide yürürken görüldü. Birçoğu, büyük Son Doong Mağarası’nı geçmeyi bir çile buldu, ancak sonundaki heyecan, buna benzer bir şey değil. Vietnam Hükümeti sonunda mağarayı tamamen ve tatmin edici bir şekilde araştırıldıktan sonra dünyanın görmesi için açtı. Bu harika harikaya bir tur ucuza gelmiyor. Size 3000 USD’ye ve yoğun ormanda tehlikeli bir yürüyüşe mal olacak.