Meme kanseri tedavileri mi arıyorsunuz? Bu modern dünyada meme kanserini tedavi etmek için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Meme kanseri tedavisi için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Mevcut tedaviler kemoterapi, cerrahi müdahale, hormonal tedavi, biyolojik tedavi ve radyasyondur. Pek çok vakada kanseri tedavi etmek için bir hastanın birden fazla tedavi türü aldığı bir dizi terapinin bir karışımı uygulanır..

Hindistan'da En İyi Meme Kanseri Tedavi Türleri

Hindistan’da Mevcut En İyi Meme Kanseri Tedavi Türleri:

Bu nedenle, bu yazıda Hindistan’da mevcut olan farklı meme kanseri tedavileri ile birlikte hastaneler sunan tedaviler hakkında tartışıyoruz. Bu yüzden bu makaleyi dikkatlice okuyun.

1. Biyolojik Terapi:

Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren ve kanserle savaşmak için onu daha iyi donatan en iyi meme kanseri tedavisidir. Diğer kanser tedavilerinden kaynaklanan yan etkileri kontrol altına almak için de dava açılabilir. Kemoterapi bir yandan kanser hücrelerine doğrudan saldırırken, biyolojik tedavi vücudun bağışıklık sistemini kanser büyümesiyle savaşmak için güçlendirir..

2. Hormon Tedavisi:

Hormon tedavisi, meme kanseri hücrelerinin gelişimini artırmak için hormonlardan, özellikle östrojenden kaçınmak için ilaçlar kullanır. Yan etkiler, sıcak basmaların yanı sıra vajinal kuruluktan oluşabilir. Yumurtalıklar tarafından hormon üretimi de durdurulabilir, ayrıca ameliyat veya ilaç tedavisi ile de durdurulabilir. Hormonal tedaviler genellikle birkaç yıldan fazla bir süre hap şeklinde alınır, ayrıca çalışma ve normal davranışları yapma becerisini etkilemezler. Herhangi bir yan etkiye sahipseniz, aksi takdirde günlük işleri yönetmekte zorluk çekiyorsanız, doktorunuzla konuşun ve ikame tedavisine inanın..

Hormon tedavisi, meme kanseri tedavisi olarak vücudunuzdaki kanser hücrelerinin üretimini çok daha fazla azaltmak için kullanılır. Genellikle ameliyat sonrası işlem olarak seçildiği gibi öncesinde de alınabilir. Neoadjuvan tedavi olarak da bilinir ve 5 yıla kadar sürebilir. O yıllarda hormon tedavisi kullanılabilir ve aynısı kanser hücreleri büyümeye devam ettiği sürece kullanılabilir. Bununla birlikte, kanser hücrelerinin tedavi bittikten sonra geri döndüğü veya söylemeye gerek yok, her zamanki gibi vücudunuzun diğer bölgelerine yayıldığı durumlarda da etkilidir..

3. Sentinel Düğüm Biyopsisi:

Bunda kısmi sayıda lenf düğümünün ortadan kaldırılması vardır (sentinel düğüm biyopsisi). Kanserin lenf düğümlerinize yayılıp yayılmadığına karar vermek için, cerrahınız, büyümenizden lenf drenajını sağlayan lenf düğümlerini ortadan kaldırmanın rolünü sizinle tartışacaktır..

4. Kriyoterapi:

Deneysel cerrahi eylem, örneğin kriyoterapi, aksi halde kriyocerrahi meme kanseri tedavisini kazanmak için deneniyor. Bir meme kanseri ameliyatı geçirmeniz gerekiyorsa, olası tüm seçenekler için cerrahınızla samimi bir görüşme yapmanız daha üstündür. Cerrahınız da en başarılı ameliyatı planlamak için bir radyoterapist veya klinik onkolog tarafından tedavi hakkında konuşur. Kendi isteklerinize güvenin ayrıca durumunuza en uygun tedavi doktorlarınız tarafından dikkate alınacaktır..

5. Kemoterapi:

Kemoterapi, kanser hücrelerini yok etmek için ilaçlar kullanır. Kanserinizin geri dönme riskinin daha yüksek olduğundan emin olun, aksi takdirde vücudunuzun bir yerine daha yayılır, doktorunuz kanserin devam etme olasılığını azaltmak için kemoterapiyi önerebilir. Bu adjuvan sistemik kemoterapi olarak kabul edilir. Kemoterapi bazen daha büyük meme tümörleri olan kadınlarda ameliyattan daha erken verilir. Amaç, bir tümörü ameliyatla çıkarılmasını kolaylaştıracak bir boyuta küçültmektir. Kemoterapi ayrıca, kanseri vücudun diğer bölgelerine yayılmış olan kadınlarda da kullanılmaktadır. Kemoterapi, kanseri kontrol etmeye çalışmak ve kanserin neden olduğu semptomları azaltmak için önerilebilir..

Kemoterapi yan etkileri aldığınız ilaçlara bağlıdır. Yaygın yan etkiler saç dökülmesi, kusma, mide bulantısı, yorgunluk ve genişlemiş enfeksiyon geliştirme tehlikesidir. Yaygın olmayan yan etkiler arasında erken menopoz, kalp ve böbrek hasarı, kısırlık (menopoz öncesi ise), sinir hasarı ve çok nadiren kan hücresi kanseri sayılabilir..

Meme kanseri tedavisi için iki ana kemoterapi kullanım tekniği şunlardır:

  1. Ameliyattan sonra: Adjuvan Kemoterapi olarak da adlandırılan bu, genellikle bir ameliyat yapıldıktan sonra yapılır ve kanser hücreleri hala zarar verir. Her doktor, bu hücrelerin nasıl büyürse, en kötüsüne yayılabilecek bir duruma yol açacağını bilir. Bu nedenle, bu kemoterapi yöntemi, meme kanserinin tüm risklerini ameliyattan sonra bile geri dönüş yapmaktan ortadan kaldırır..
  2. Ameliyattan önce: Burada bir sonraki, neoadjuvan kemoterapi olarak bilinir ve genellikle kanser hücrelerinin ameliyata rağmen hayatta kalma şansını azaltmak için kullanılır. Bu kemoterapi yöntemi, kanser hücrelerini küçültmesi ve lokal olarak çıkarılmasını kolaylaştırması açısından öncekinden daha iyi olsa da. Ancak birçok kemo ilacı, inatçıysa tümörü küçültmez. Bu durumda, hangisinin sizin için en iyi olduğunu bilmek için ilaçlar arasında geçiş yapmaya devam etmeniz gerekir..

6. Radyasyon:

Radyasyon tedavisi görürken çalışabilirsiniz. Radyasyon programı genellikle haftada 5 gün ve 5 ila 7 hafta sürer, ancak eylemler klasik olarak kısadır. Tedavi merkezinizde yetkin doktorlarınız varsa işlem sadece 15-30 dakika sürer..

Ayrıca birçok merkez, hastaların tedaviyi günlük rutinlerine sığdırmalarını mümkün kılmak için erken açılır ve geç kapanır. Radyasyon genellikle çalışma becerisini bozmaz ve neredeyse tüm insanlar sadece hafif yorgunluk yaşarlar. Yine de, radyasyon tedavisinin maksimum çöküşü için, tedavinize bir kez başladığınızda, sık bir programa uymak önemlidir..

7. Hedeflenen İlaçlar:

Hedefe yönelik ilaç tedavileri, kanser hücrelerinde tam anormalliğe saldırır. Meme kanseri tedavisinde kullanılan hedefe yönelik ilaçlar şunları içerir:

Pertuzumab (Perjeta):

HER2 plus’ı hedefler, trastuzumab artı kemoterapi ile harmanlanmış metastatik meme kanserinde istismar için kabul edilir. Bu tedaviler grubu, kanserleri için henüz başka bir ilaç tedavisi beklemeyen kadınlar için ayrılmıştır. Pertuzumabın yan etkileri ishal, kalp sorunları ve saç dökülmesini içerebilir..

Lapatinib (Tykerb):

HER2’yi hedefler, ayrıca ileri düzeyde metastatik meme kanserinde kullanım için onaylanmıştır. Bu kemoterapi aksi takdirde hormon tedavisi ile karışım halinde kullanılabilir. Olası yan etkiler arasında ishal, ağrılı eller artı ayaklar, mide bulantısı ve ayrıca kalp problemleri sayılabilir..

Ado-trastuzumab (Kadcyla):

Bu ilaç, hücre öldürücü bir ilaçla trastuzumab’a katılır. Eskiden kombinasyon ilacı vücuda gelir, trastuzumab HER2 ile ilgili olarak kanser hücrelerini bulmasına yardımcı olur. Hücre öldürücü ilaç daha sonra kanser hücrelerine serbest bırakılır. Ado-trastuzumab, şimdiye kadar trastuzumab artı kemoterapiyi deneyen metastatik meme kanseri olan kadınlar için bir alternatif olabilir.

8. Meme Rekonstrüksiyonu:

Bu cerrahi prosedür, memenin mastektomi sonrası ve bazen lumpektomiden sonra yükseltilmesidir. Meme rekonstrüksiyonu, kanser çıkarma prosedürü ile aynı anda yapılabilir, aksi takdirde meme kanseri tedavisinden birkaç ay veya yıllar sonra. Bu, meme kanseri tedavisi olarak çalışan bir tür kısmi mastektomidir. Bu durumda mastektominin kaçırıldığı bir yerde sadece meme kanserinin büyümeye başladığı kısım çıkarılır..

Ulaşılması gereken nihai hedef, çevredeki anormal dokuların uzaklaştırılmasıdır. Alınan miktarın, memenizin ne kadarının etkilendiği ve bölgenin büyüklüğü ile çok ilgisi vardır. Aynı zamanda önemli olan, herhangi bir tümörün yeri ve çevresindeki kanser hücrelerinin büyüdüğü alanlardır..

9. Her İki Memeyi Ortadan Kaldırmak:

Bir memede kanser olan çok sayıda kadın, diğer memede genetik yatkınlık nedeniyle aşırı derecede gelişmiş bir kanser tehlikesi varsa, diğer (sağlıklı) memelerinin ayrılmasına (kontralateral profilaktik mastektomi) karar verebilir, aksi takdirde güçlü aile öyküsü.

Bir memede meme kanseri olan neredeyse tüm kadınlar, ekstra memede kanser geliştirmeyecektir. Bu sürecin yararları ve tehlikeleri ile doktorunuz tarafından meme kanseri riskiniz hakkında konuşun.

Meme kanseri ameliyatının komplikasyonları, seçtiğiniz olaylara bağlıdır. Cerrahi, kanama ve enfeksiyon tehlikesi taşır. Birkaç kadın ameliyattan sonra memelerini yeniden yapılandırmaya karar verir. Cerrahınız tarafından seçenekleriniz ve tercihleriniz hakkında konuşun. Seçeneğiniz bir meme implantı (silikon veya su dolu) ile rekonstrüksiyonu, aksi takdirde kendi dokunuzla yenilemeyi içerebilir. Bu işlem mastektominiz sırasında veya daha sonraki bir tarihte gerçekleştirilebilir..

Hindistan’da Meme Kanseri Tedavi Yerleri:

Her yerde, Hindistan hastanelerinde en iyi kanser tedavisi yaygındır, ancak maliyet, etkinlik, doğruluk gibi birçok ayrıntıyı göz önünde bulundurarak, zaten kötüleşen durumunuza aldanmamak için doğru kararları vermeniz gerekir..

İşte size kolaylık sağlamak için kullanabileceğiniz en iyi kurumlar:

1. Bangalore:

Sri Shankara Kanser Hastanesi & Araştırma Merkezi.

Adres: 1st Cross, Rangadore Hastanesi Arkası, Shankarapuram, Basavanagudi, Chikkanna Bahçesi Yakını, Bengaluru, Karnataka 560004, Hindistan

Telefon:+91 80 2698 1101

2. Chennai:

Apollo Özel Kanser Hastanesi.

Adres: Yeni No.6, Eski No.24, Cenotaph Yolu, Teynampet, Chennai, Tamil Nadu 600035, Hindistan

Telefon:+91 44 2433 4455

3. Kalküta:

Chittaranjan Ulusal Kanser Enstitüsü.

Adres: 37, S.P.Mukherjee Yolu, Kalküta, Batı Bengal 700026, Hindistan

Telefon:+91 33 2475 9313

4. Rajasthan:

Bhagwan Mahaveer Kanser Hastanesi & Araştırma Merkezi.

Adres: Jawahar Lal Nehru Marg, Jaipur, Rajasthan 302017, Hindistan

Telefon:+91 141 270 0107

5. Haydarabad:

Amerikan Onkoloji Enstitüsü.

Adres: Citizens Hospital, Nallagandla, Serilingampally, Hyderabad, Telangana 500019, Hindistan

Telefon:+91 40 6719 9999

Bu makalenin sözlerini okuduktan sonra, Hindistan’daki meme kanseri tedavileri için en iyi hastaneler ve mevcut en iyi prosedürler hakkında her şeyi öğrendiğinizi göreceksiniz. Özellikle ailede aynı kanser öyküsü varsa, kanserin önlenmesi üzerinde çalıştığınızdan emin olun..