Meme Kisti Nedir??

Basitçe söylemek gerekirse, meme kisti, memede kitle oluşumuna yol açan bir sıvı birikimidir. Bu yumru elleriniz tarafından hissedilebilir. Bununla birlikte, bu kistlerin bazıları çok küçüktür ve bu nedenle sadece ultrason taramaları ile görülebilir. Mikro kistler olarak bilinirler. Kist genel olarak 35-50 yaş grubundaki kadınlarda görülür ve kanserli değildir. Bununla birlikte, bir yumru olduğunu hissettiğinizde doktorunuza danışmanız her zaman önemlidir. Kistin yaklaşık %25’i büyür ve elle hissedilen topaklar haline gelir. Kadınlarda göğüsler çok yaygın.

Memede Kist Neden Olur??

Meme kistlerinin Terminal Kanalı Lobüler Biriminde meydana geldiği veya TDLU olarak da bilindiği bilinmektedir. Lobüllerin sütü kanallara aktardığı yer burasıdır. Bu nedenle, TDLU’da bir iltihaplanma veya çok nadir bir şansla bir kist oluşturulabilir; enfeksiyon da olabilir. Ancak memenin işleyişinde işler ters gittiğinde TDLU’da da ters gittiği görülür..

Göğüslerin her biri glandüler doku loblarını içerir. Bu loblar hamilelik döneminde süt yapan daha küçük loblara ayrılır. Daha sonra, yağlı dokulardan ve diğer fibröz bağ dokularından oluşan bir destekleyici doku tabakası vardır. Sıvı meme bezlerinde biriktiğinde kist oluşur. Daha iyi bir resim elde etmek için papatya çiçeklerini ve taç yapraklarının aranjmanını hayal edebilirsiniz..

Meme Kistlerinin Belirtileri ve Belirtileri:

İşte dikkat etmeniz gereken meme kisti belirtileri ve semptomlarından bazıları. Tümör ve kist olmak arasında çok fark var.

 • Genellikle berrak, saman rengi, sarı ve hatta koyu kahverengi olan meme başı akıntısı yaşayacaksınız..
 • Dönemlerinizden önce meme hassasiyeti yaşayabilir ve meme yumru boyutunda artış yaşayabilirsiniz..
 • Ellerinizi yumruya karşı hissedin. Yumru düzgün ve hareketli mi, yuvarlak mı yoksa belirgin kenarları olan oval mi bakın..
 • Adetinizden hemen sonra meme boyutunda azalma ve yukarıda belirtilen diğer semptomların yoğunluğunu yaşayacaksınız..

Dönemlerinizden sonra yeni bir yumru hissederseniz veya fark ederseniz, daima bir doktora danışın. Büyüklüğünü ve şeklini değiştiren mevcut yumruya dikkat edin. Uzmanlar meme kistlerine neyin neden olduğunu tam olarak çözebilmiş değil. Bazıları, vücuttaki meme dokusunu uyardığı ve dolayısıyla meme kistlerine katkıda bulunduğu bilinen vücuttaki östrojen seviyesi nedeniyle olduğunu düşünüyor..

Meme Kistlerini Çıkarmanın Ev Çözümleri:

Göğüs kisti, 35 ila 50 yaş arasındaki kadınlarda yaygın bir şeydir. İşte bunların ne olduğu ve nasıl tedavi edileceğine dair bazı basit ev ilaçları. Bir göz at.

1. Lahana:

Lahananın ağrıları tedavi ettiği ve ayrıca göğüs şişmesini azalttığı bilinmektedir. Neden etkili olduğu konusunda net bir fikir yokken, bir anti-inflamatuar olan polifenollerin çok miktarda bulunması tercih edilme sebeplerinden biri olarak öne sürülmüştür. Bunu nasıl iyi bir şekilde kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır.

 • Lahanayı yaklaşık 20 dakika soğutun ve iyice soğumaya bırakın. Yeşil lahana elbisenizi lekeleyebileceğinden yeşil lahana kullanın.
 • Bunlardan iki yaprak kullanın ve yaprak sapını kesin ve fazla sıkmadan göğsünüze yerleştirin..
 • Ayrıca sütyenle birlikte giyebilir ve 20 dakika sonra çıkarabilirsiniz. Acı yavaş yavaş kaybolacak.

Kistle ilişkili ağrıyı tedavi etmek ve vücuttan yavaşça atmak için bunu her gün yapın..

2. Soğuk Kompres:

Bir sonraki meme kisti çıkarma tekniği soğuk kompresdir. Soğuk kompres, ağrıyı ortadan kaldırmaya ve kas spazmlarını hafifletmeye yardımcı olur, böylece dolaşımı iyileştirir. Kan damarlarını küçültür ve kan akışını azaltır, böylece yaralı bölgelerde sıvı tutulmasını azaltır. Şişliği ve iltihabı etkili bir şekilde kontrol ederler.

 • Yumuşak bir havluyu soğuk suya batırın ve göğsünüzde yumru olan yere koyun..
 • Soğutma etkileri ortadan kalktıktan sonra işlemi tekrarlayın..

Bunu günde iki kez yapın ve bunu her gün yapmanız kistlerden kısa sürede kurtulmanızı sağlayacaktır..

3. Masaj:

Masaj başka bir kolay ağrı kesicidir. Masaj yaptığınızda, uyguladığınız basınç meme bezini normal olan gelişim modeline geri döndürecektir. Çalışmalar, kuvvetin hücre gelişim sürecinin ilk aşamasından itibaren doğru etkiyi nasıl verdiğini göstermiştir. Zamanla, bu hatalı biçimlendirilmiş hücreler sıkışır ve normal şekilde büyümeye zorlanır. Etkili bir evde göğüs masajı için bu adımları izleyin.

 • Parmaklarınızla meme ucundan meme yönüne doğru masaj yapmaya başlayın. Orta derecede bir basınç ve kuvvet kullanın, ancak yavaşça.
 • Biraz daha yüksek bir kuvvet ve hızla ellerinizle göğsünüze masaj yapın.
 • Ardından, göğsünüze saat yönünde masaj yapın ve ardından saat yönünün tersine çevirin. tekrar yavaş git.
 • Orta derecede kuvvetle eşit şekilde hareket edin ve iki elinizle sıkıştırın.

4. Sebzeler ve Meyveler:

Sebze ve meyveleri bol ve sık tüketin. C (Guavas, portakal, kivi, çilek gibi) E (şalgam, brokoli, pancar gibi sebzeler) ve karoten (tatlı patates, havuç, ıspanak ve lahana gibi) bakımından zengin sebze ve meyveler yediğinizde, vücudunuza yeterince sağlarlar. antioksidanlar ve böylece iltihabı tedavi eder.

5. Sıcak Sıkıştırma:

Sıcak kompres, meme kistlerinden kurtulmanın başka bir yoludur. Kan dolaşımını iyileştirir ve böylece meme dokusunun bezlerini çevreleyen kist sıkışmasını azaltırlar. Sütün daha iyi dolaşımına yardımcı olur.

 • Sıcak su küvetine 4-5 damla esans yağı ile birlikte birkaç damla lavanta esansiyel yağı ekleyin..
 • Karışımın içine batırmak için bir havlu kullanın ve göğüslere uygulayın..

Çok uzun süre sıkıştırmayın. Günde iki kez 20 dakika, düzenli olarak yapıldığında kisti yok etmenin iyi bir yoludur. Alternatif olarak, ılık su torbası da kullanabilirsiniz..

Meme Kistini Nasıl Önleyebilirsiniz??

Göğüs kistinden kaçınmak aslında mümkündür. İşte onlardan kaçınmanın bazı yolları.

 1. Kafeinden Kaçının: Kafeini diyetinizden çıkarın. Ayrıca alımını azaltmayı deneyebilirsiniz. Araştırmalar, kadınların tüketimin azaltılmasıyla gerçekte nasıl rahatlama yaşadıklarını göstermiştir..
 2. Tuzu Azaltın: Diyetinizdeki tuzu azaltmak, kist oluşumunu önlemenin bir başka iyi yoludur. Daha az miktarda sodyum tükettiğinizde, vücut fazla sıvıyı vücudunuzda depolamaz. Bu, meme kisti semptomlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır..
 3. Doğru Sütyeni Giyin: Doğru sutyen giymek mutlak bir zorunluluktur. Sütyen destekleyici bir yapıdır ve kiste sahip olduğunuzda hissedebileceğiniz ağrıyı azaltmaya yardımcı olur..

Kistler, cildinizdeki çiller kadar yaygındır. 35-50 yaşlarında kadınların başına gelen çok doğal bir olaydır, bu yüzden gerçekten endişelenmenize gerek yok. Çoğunlukla zararsızdırlar ve bazen biraz acı verirler ve çoğu doğal ilaçlarla tedavi edilir. Semptomlara dikkat edin, sağlıklı kalın ve formda kalın!