Hindistan, Sabyasachi, Manish Malhotra vb. gibi inanılmaz yetenekli moda tasarımcıları havuzuna sahip olan, dünya çapında lider bir moda destinasyonudur. Bollywood filmlerinde kostüm tasarlamaktan yeteneklerini kırmızı halılarda sergilemeye kadar, bu tasarımcılar küresel modada yeni standartlar belirlediler. sanayi. Hepsi bu değil! Ayrıca, yeni tasarımlar geliştirerek, yerel zanaatkarları istihdam ederek ve tomurcuklanan tasarımcılar için yeni kanallar açarak yerel moda pazarının büyümesini teşvik etmede önemli bir rol oynarlar. Bu makale, ülkemizi küresel moda haritasına koymak için her şeye meydan okuyan Hindistan’daki 30 Ünlü Moda Tasarımcısını listeledi.!

Hindistan’daki En İyi 30 Moda Tasarımcısı Listesi:

Ülkedeki favori moda tasarımcılarınız hakkında tüm bilgilere göz atın.

1. Sabyasachi Mukherjee:

Sabyasachi Mukherjee

Sabyasachi Mukherjee, Hindistan’ın duyarlılıklarını kutlayan bir giysi koleksiyonu yapmakla tanınan, Hindistan’ın önde gelen moda tasarımcılarından biridir. Sabya, 1974 yılında Kalküta, Batı Bengal’de doğdu. Kendi adını taşıyan etiketine 1999 yılında NIFT’den mezun olduktan sonra başladı ve Hint Moda Haftası’nda etnik giyim koleksiyonunu sergileyerek haberlere çıktı. Sabya’nın kıyafetleri, Bengalli kadınların kültürel geleneklerinden ve genç yaşlarında tanıştığı giyinme tarzından büyük ölçüde etkilenir..

Gelinlik koleksiyonu, Anushka Sharma, Priyanka Chopra, Deepika Padukone ve sosyete gibi ünlülerin yanı sıra zengin ve varlıklı kişiler tarafından en çok aranan kişidir. Kıyafetler özenli nakışlar, doğal boyalar, eski kumaşlar ve mükemmel işçilik içeriyor.

2. Manish Malhotra:

Manish Malhotra

Son birkaç yılda Manish Malhotra, Hint modasıyla eş anlamlı hale geldi. Birçok Bollywood, Tollywood ve hatta Hollywood filmi tasarlamış bir moda tasarımcısı. Manish 1966’da doğdu ve kariyerine podyum modeli olarak başladı. Mumbai doğumlu tasarımcı, 2005 yılında kendi adaşı olan “Manish Malhotra” etiketini piyasaya sürdü ve ülkede birden fazla mağaza açtı..

Manish’in giyim serisi, çağdaş renkler, modern nakışlar ve keskin tasarımlar kullanarak cömert bir dozda cazibe sunuyor. Alia Bhatt, Jhanvi Kapoor, Kareena Kapoor vb. gibi popüler Bollywood ünlüleri, kendine özgü modern ve şehvetli kıyafetleri için Manish Malhotra’yı diğer tasarımcılara tercih ediyor. Ayrıca “Kal Ho na Ho”, “Kabhi Kushi Kabhi Gham” gibi birçok ikonik filmdeki çarpıcı kreasyonlarıyla birkaç kez “En İyi Kostüm Tasarımcısı Ödülü”nü kazandı..

3. Tarun Tahiliani:

Tarun Tahiliani

Tarun Tahiliani, Hindistan’ın küresel moda arenasında bir isim yaratan ilk birkaç moda tasarımcısı. Tasarım kariyeri 1987 yılında eşi Shailaja Tahiliani ile Hindistan’ın ilk çok tasarımcılı butiği olan Ensemble’ı kurduktan sonra başladı. Kısa bir süre içinde Tarun, ülkenin en büyük tasarımcılarından biri olarak ortaya çıktı ve geleneksel silüetlerden batı topluluklarına kadar çeşitli koleksiyonlar çıkardı..

Son birkaç yılda Tarun, Hint Gelin Giyim segmentinde de kendine bir marka yarattı. Giyim serisi, müşterilerinin değişen zevkleriyle rezonansa giren çeşitli nakış teknikleri ve kumaşlar aracılığıyla çok sayıda yaldızlı zenginlik içeriyor..

4. Ritu Kumar:

Ritu Kumar

Ritu Kumar, 1960’larda bu alanda ciddi bir boşluk olduğunda tasarım işine giren tanınmış bir Hintli tasarımcıdır. 1999 yılına gelindiğinde, Ritu Kumar’ın tasarımcı şirketinin Paris, Londra ve New York’ta şubeleri vardı ve hatta herhangi bir Hintli tasarımcı tarafından en yüksek olan tahmini 10 Milyar INR ciro kaydetti. Ritu’nun giyim serisi, onun köklü Hint duyarlılıklarını ve blok baskılar, nakışlar gibi geleneksel Hint el sanatlarına olan sevgisini sergiliyor..

Ritu, koleksiyonları aracılığıyla Hint zarafetini batılı görünümle birleştirdi. Kendi adını taşıyan “Ritu Kumar” etiketinin yanı sıra “Ri”, “Ritu Kumar Home” ve “LABEL Ritu Kumar” gibi diğer etiketleri de yönetiyor. Hint moda endüstrisine katkılarından dolayı 2013 yılında Padma Shri’yi kazandı ve ayrıca 2012’de L’oreal Paris Femina Kadın Ödülleri’nde Başarı Ödülü’ne layık görüldü..

5. Rohit Bal:

Rohit Bal

Rohit Bal, kıyafetlerinde Lotus, Tavuskuşu gibi geleneksel Hint motiflerinin bu şekilde kullanılmasıyla tanınan ünlü bir Hintli moda tasarımcısıdır. Rohit, 1961 yılında Keşmir’de doğdu ve kariyerine 1986 yılında Erkek giyim segmentinde Yeni Delhi’de başladı. Kısa süre sonra koleksiyonlarını kadın giyim ve gözlük, çanta vb. aksesuarlara genişletti. Rohit, kıyafete ihtişam katan brokar, kadife vb. zengin ve gösterişli kumaşları kullanmasıyla ünlüdür..

Uluslararası müşterisi, tasarımlarını düzenli olarak kırmızı halılarda spor yapan Cindy Crawford, Pamela Anderson ve Uma Thurman gibi popüler ünlüleri içeriyor. Rohit ayrıca 2001 ve 2006’da ‘Yılın Tasarımcısı’ ve 2012 için Lakme Grand Finale Designer’ı kazanmak gibi birçok ödül kazandı..

6. Abu Jani ve Sandeep Khosla:

Abu Jani ve Sandeep Khosla

Abu Jani ve Sandeep Khosla, ortak bir girişim olan “ASAL”ı kuran Hindistan’ın en popüler tasarımcı ikilisidir. Benzer geçmişlerden gelen Abu ve Sandeep, son 30 yılı aşkın süredir tasarım yapmak ve birbirlerine bağlı kalmak için ortak bir ilgi ve tutku keşfettiler. Abu, usta karigarların onları kıyafetlere kazıması için çarpıcı nakışlar yaratabilen usta bir eskizcidir..

Abu ve Sandeep, çarpıcı koleksiyonları aracılığıyla ölmekte olan Chikankari nakış sanatını yeniden canlandırmaları ile tanınırlar. Jaya Bachchan’dan Aishwarya Rai’ye kadar birçok ünlü ünlü, estetik ve sofistike tasarımları için bu markanın kıyafetlerini giymeyi tercih ediyor..

7. Anita Dongre:

anita dongre

Anita Dongre, Hindistan’ın en ünlü kadın moda tasarımcısı, önde gelen moda evi kurucusu ‘Anita Dongre’. Çocukluklarında Anita ve dört kardeşi için kıyafet tasarlayan ve diken annesinden ilham alıyor. Anita, Mumbai’deki SNDT kolejinden moda tasarımı diploması aldı ve şu anda AND, Global Desi ve ANITA DONGRE olmak üzere üç markası var..

Anita Dongre, diğer tasarımcılardan farklı olarak çevreye, sürdürülebilirliğe ve yerel sanat biçimlerine olan bağlılığıdır. Anita, geleneksel el sanatlarının tekniklerini çağdaş giysilerle harmanlayarak, zanaatkarların becerilerini korumada ve onlara bir geçim kaynağı sağlamada önemli bir rol oynadı..

8. Neeta Lulla:

Neeta Lulla

Neeta Lulla, özenli film müşterileri ve gelinlikleriyle ünlü, ülkenin en iyi moda tasarımcısı. Neeta 1965 yılında Mumbai’de doğdu ve yaklaşık üç yüz filmde kostüm tasarımcısı olarak çalıştı. Devdas, Jodha Akbar, hum Dil De ChukeSanam vb. gibi filmlerle başarıyı tattıktan sonra Neeta ünlü bir modacı olarak yepyeni bir seviyeye yükseldi..

Aishwarya Rai Bacchan için yaptığı düğün toplulukları, o zamanlarda oldukça sansasyon yarattı ve büyük popülaritesini kazandı. Neeta’nın gücü, geleneksel özü kaybetmeden Hint kıyafetlerini çağdaş gelinlerin zevklerine uyacak şekilde yeniden icat etmesinde yatmaktadır..

9. Masaba Gupta:

Masaba Gupta

Masaba Gupta, Hintli aktris Neena Gupta ile ünlü Batı Hintli kriket oyuncusu Vivian Richards’ın kızıdır. 1989’da doğdu ve henüz 19 yaşındayken Mumbai’deki Lakme Moda Haftası’nda koleksiyonunu sergileyerek kariyerine bir patlama ile başladı. Masaba, hiçbir tasarımcının daha önce denemediği benzersiz tasarımlar ve sıra dışı baskılar yaratma konusunda uzmanlaşmıştır..

Masabahas, Tribe, Game of Thrones, Puma India, Nykaa, Raga vb. gibi birçok büyük markayla işbirliği yaptı ve bu da tasarım alanının derinliklerine inmesine izin verdi. Ayrıca Hijab sari gibi yenilikçi tasarımlar yarattığı için de kredi kazandı. Masaba’nın ayrıca inekler, avuç içi vb. günlük nesneleri modaya uygun baskılar haline getirme yeteneği vardır..

10. Anamika Khanna:

Anamika Khanna

Anamika Khanna, Hindistan’da “Ana Mika” adlı uluslararası bir markayı piyasaya süren ilk Hintli olma kredisini alan etkili bir moda tasarımcısıdır. Bu çok yetenekli tasarımcı 1971’de doğdu ve mağazalarını Kalküta’da işletti. Anamika’nın kariyeri, grafiğinin istikrarlı bir şekilde yüksek tutulduğu 1998’de başladı. Birçok Global moda etkinliğine katıldı ve uluslararası etkinliklerde özel olarak yer aldı..

Sonam Kapoor, Sonakshi, Karishma Kapoor vb. gibi birçok ünlü, Anamika’nın kırmızı halıdaki kreasyonlarında göz kamaştırdı. Ayrıca Fashion, Aisha vb. gibi birçok Bollywood filmi için kostümler tasarladı. Anamika’nın giyim serisi, küresel bir bakış açısıyla geleneksel Hint kıyafetleri konusundaki derin anlayışını sergiliyor..

11. Manish Arora:

Manish Arora

Manish Arora, giysileri giyilebilir sanat eserlerine dönüştüren çarpıcı renk paletleri ve Kitsch motiflerinin kullanımıyla tanınan Delhi merkezli bir moda tasarımcısıdır. Manish, 1997 yılında NIFT, Yeni Delhi’den mezun olduktan ve “Manish Arora” etiketini kurduktan sonra tasarım kariyerine başladı. Amiral gemisi mağazası “Manish Arora Fish Fry”ı açarak işini genişletti..

Moda uzmanları, sofistike ve modern tasarımları nedeniyle Manish Arora’yı genellikle “Avangardın Kralı” olarak görür. Alışılmadık desenlerle birleşen psychedelic baskıları, eşsiz zevkini ve hassasiyetlerini örnekliyor. Manish, Hintli ünlüleri giydirmenin yanı sıra Rihanna, Lady Gaga, Katy Perry gibi uluslararası ünlüler için de kıyafetler tasarladı..

12. Ritu Beri:

Ritu Beri

Ritu Beri, 1990’da kendi etiketini çıkaran Hindistan’ın seçkin moda tasarımcılarından biridir. Bir stil dergisi olan PROMOSTYL’de yer alan ilk Hintli tasarımcı, bir defile yapan ilk Hintli Tasarımcı da dahil olmak üzere birçok yönden ilktir. Paris’te ve bir Fransız Moda markasının başına geçen ilk Asyalı.

Ritu, aynı zamanda Fransız efsanesi Francois Lesage’nin himayesindeydi ve yaratıcı yeteneği, dünyanın birçok üst düzey moda tasarımcısı tarafından alkışlandı. Ayrıca Time Magazine tarafından moda endüstrisindeki yerini gösteren “Hindistan’da Modanın İlk Hanımı” olarak anıldı. Ritu, çağdaş giysilere Hintli bir ifade kazandırması ve onları müşteriyi memnun eden topluluklara dönüştürmesiyle ünlüdür..

13. Bibhu Mohapatra:

Bibhu Mohapatra

Bibhu Mohapatra 1972’de Odisha’da doğdu ve yüksek lisans yapmak için 1996’da Amerika Birleşik Devletleri’ne taşındı. Birkaç Amerikan firmasında çalıştıktan sonra Bibhu, ‘Bibhu Mohapatra – Purple Label’ etiketini piyasaya sürdü ve koleksiyonlarını dünyanın en iyi şehirlerinde sergiledi. Bibhu, ABD’de kendisine güçlü bir taban oluşturduktan sonra bile, tüm kıyafetlerinde ön plana çıkan Hint estetiği ile temasını kaybetmedi..

Onun saygın müşterileri arasında Jennifer Lopez, Lupita Nyong, Hilary Swank gibi Londra, Paris ve New York’un kimleri var. First Lady Michelle Obama bile Bibhu’nun müşterisiydi. New York merkezli bu Hintli tasarımcı, seçkin kalabalık arasında oldukça değerli olan bu gösterişli gece elbiseleri ve gösterişli kürkleriyle tanınmaktadır..

14. Asmita Merve:

Asmita Merve

Asmita Marwa, Haydarabad merkezli Hindistan’ın en iyi uluslararası tasarımcılarından biridir. Manmadhudu, Gharshana, Arjun vb. gibi birçok Tollywood filmi için kostüm tasarlayan ilk Hyderabadi tasarımcısı olma adını aldı. 2003 yılında ilk markası ‘Asmita’yı piyasaya sürdü ve koleksiyonlarını düzenli olarak Blender’s Pride ve Lakme Moda Haftası’nda sergiledi..

Asmita, sürdürülebilirlik kavramına çok inanıyor ve koleksiyonları ideolojilerini yansıtıyor. Giyim hattı, estetik olarak çağdaş moda ile karıştırılan Kalamkari, Telugu Kaligrafi vb. gibi geleneksel sanat formlarına sahiptir. Renk seçenekleri, pamuk ve ipek gibi kumaşlarla çok iyi giden toprak tonlarına ve derin tonlara yöneliyor..

15. Sanjay Garg:

Sanjay Garg'ı

Sanjay Garg, ünlü sari etiketi “Raw Mango”nun arkasındaki adam. Chanderi, Banarasi Brocade vb. gibi geleneksel kumaşların yeniden canlandırılmasında önemli bir rol oynadığı için ülkedeki en saygın moda tasarımcılarından biridir. Sari’leri zengin renkler, kumaşlar ve karmaşık dokumalar için her tür müşteriye hitap etmektedir. Sanjay ayrıca, dokuma kumaşları giyilebilir kıyafetlere dönüştürerek sari olmayan kullanıcılara hitap ettiği başka bir “Sanjay Garg” etiketine de sahiptir..

Garg’ın giyim serisinin arkasındaki temel oldukça basit ve anlaşılır – Hint kültürünün ve el dokuma tezgahlarının yeniden canlanması. Sektörde 10 yılı aşkın bir süre geçmesine ve Hindistan’ın en büyük tasarımcılarından biri olarak itibar kazanmasına rağmen, Sanjay’in bu etiketin ruhunu nasıl sağlam ve çok canlı tuttuğunu görmek ilginç.!

16. Gaurang Şah:

Gaurang Şah

Gaurang Shah, Jamdani, Kanchipuram ipeği vb. gibi çeşitli miras dokumalarının yeniden canlandırılmasında etkili olan bir başka dikkate değer Hintli moda tasarımcısıdır. Aynı zamanda, büyük Savitri’nin hayatını anlatan bir biyografi olan ödüllü Mahanati filminin baş kostüm tasarımcılarından biridir. . Gaurang Shah, Kanchi-Kalamkari, Kanchi-Organza, Kanchi-Khadi ve Kanchi-Tussar gibi füzyon versiyonları oluşturmak için asırlık el dokuma dokumalarını yeniden icat etmesiyle tanınır..

Gaurang’ın tasarımları, Hint mirasına olan sevgisini ve hayranlığını yansıtır ve kültürümüzden ilham alan geleneksel tapınak motifleri ve desenleri içerir. Ayrıca Parsi, Kutch, Chikankari gibi birçok nakış tekniğini de denedi ve onlara çağdaş bir hava kattı..

17. Payal Singhal:

Payal Singhal

Payal Singhal, tasarım yolculuğuna henüz on beş yaşındayken başlayan önde gelen bir Hintli moda tasarımcısı. Tasarımcı ve girişimci bir aileden geldi ve aynı genleri miras aldı. Payal, 1999 yılında kendi adını taşıyan markası ‘Payal Singhal’i piyasaya sürdü ve tasarımlarını günümüzle alakalı ve farklı kesimler için erişilebilir kılmak için çabaladı..

Payal’ın USP’si, geleneksel Hint kıyafetlerini çağdaş unsurlarla harmanlama yeteneğinde yatmaktadır. Kreasyonlarının çoğu, modaya uygun kıyafetleri köklerinden fazla uzaklaşmadan denemeyi seven modern kadınların gerçek stilini ve duyarlılığını yakalar..

18. Ridhi Mehra:

Ridhi Mehra

RidhiMehra, geleneksel Hint giyimini yeniden tanımlayan ünlü bir Hintli moda tasarımcısıdır. Toplulukları keskin, sinirli ve belirgin bir şekilde modern. Ridhi, Yeni Delhi merkezli ve 2012 yılında kadın giyim markası ‘RidhiMehra’yı piyasaya sürdü. Kısa bir süre içinde Avrupa etkilerini Hint kıyafetlerine taşıyan ünlü bir modacıya dönüştü..

Ridhi, Hint kıyafetlerine taze bir bakış açısı ve çağdaş bir görünüm kazandırmak için modern kumaşları ve renk paletlerini kullanmayı tercih ediyor. Sarees ve lehengaları, bir miktar drama ve onları zamansız kılan modaya uygun bir yaklaşıma sahiptir.!

19. Raghavendra Rathore:

Raghavendra Rathore

“Raghavendra Rathore” adı lüks ve aristokrasi ile eş anlamlı hale geldi. Raghavendra, 1967’de Jodhpur’un eski Kraliyet ailesinde doğdu ve muhteşem yetiştirilmesi giyim hattını büyük ölçüde etkiliyor. Raghu, New York’taki Parsons Tasarım Okulu’ndan mezun oldu ve küresel moda markası DKNY’de Donna Karan ile çalıştı..

Raghavendra artık lüks erkek giyim segmentinde lider tasarımcı ve koleksiyonları eski dünyanın cazibesini yeni çağın duyarlılıklarıyla birleştiriyor. Sherwanis’ten Achkans’a ve onun imzası olan Velvet Bandhgala’ya Rathore’un etiketi, modern insanın terzilik ihtiyaçlarına hitap ediyor.

20. Rajesh Pratap Singh:

Rajesh Pratap Singh

Rajesh Pratap Singh, rafine çağdaş kıyafetlerini geleneksel Hint estetiğiyle tanıyan ülkedeki en iyi moda tasarımcılarından biridir. Rajesh, 1969 yılında Rajasthan’da doğdu ve Yeni Delhi, NIFT’den mezun oldu. 1997’de hem erkeklere hem de kadınlara hitap etmek için kendi adını taşıyan etiketini piyasaya sürdü. Etiketinin başarısı, en küçük ayrıntılara gösterdiği özende, kumaşların ince oynamasında ve temiz tasarımlar üzerinde çalışmasında yatmaktadır..

Rajesh’in imzası niteliğindeki stili gömleklerde, üstlerde vb. yaygın olarak kullanılan küçük püskülleri kullanır. Ayrıca sade nötrlerden göz kamaştırıcı parlak tonlara kadar çeşitli renklerle denemeler yapmayı da sever. Rajesh’in “Ensemble” etiketi, Make in India hareketinin bir parçası olarak yalnızca Hintliler için ürünler üretmeye odaklanıyor..

21. Surily Goel:

Surly Goel

Surily Goel, Salaam Namaste, Saawariya vb. gibi birçok Bollywood filmi için ünlü bir moda tasarımcısı ve kostüm yapımcısıdır. Ünlü tasarımcı Manish Malhotra’dan başkası tarafından eğitilmemiştir. Los Angeles’ta FIDM’de moda tasarımı okuduktan sonra Surily, 2003 yılında kendi adını taşıyan “Surily G”yi piyasaya sürdü. Koleksiyonlarını Aza ve Fiza gibi çok markalı mağazalarda sergiledi..

Surily, çeşitli yüksek bütçeli Bollywood filmlerinde Preity Zinta, Rani Mukherjee, Genelia D’Douza, Hrithik Roshan gibi birçok oyuncu ve aktrise stil verdi. Kıyafetleriyle parıldayan, çoğunlukla sosyete ve parti hayvanlarından oluşan çok sayıda birinci sınıf müşterisi var..

22. Shilpa Reddy:

Shilpa Reddy

Haydarabad merkezli bir tasarımcı olan Shilpa Reddy, şehrin sosyal çevresinde iyi bilinen bir yüz. Shilpa yolculuğuna bir model olarak başladı ve daha sonra Toronto Tasarım Akademisi’nden mezun oldu. Ayrıca 2004 yılında Bayan Hindistan unvanını kazandı ve hatta Kingfisher takviminde yer aldı. Modelleme alanındaki başarıyı tatmanın yanı sıra Shilpa, aynı zamanda adaşı olan “Shilpa Reddy” etiketini de piyasaya sürdü..

Shilpa’nın tasarımları temiz, zarif, modern ve iyi yapılandırılmıştır. El dokumacılığı küme gruplarından elde edilen sürdürülebilir, çevre dostu kumaşlarla çalışmayı tercih ediyor. Shilpa ayrıca koleksiyonunu Paris’in ikonik yapısı Effiel kulesinde sergileyen ilk Hintli tasarımcı oldu..

23. Gauri ve Nainika:

Gauri ve Nainika

Gauri ve Nainika, “Gauri” etiketini çıkaran kız kardeşlerdir. &Delhi merkezli ikili, tuhaf gece elbiseleri, avangart kokteyl elbiseleri ve gösterişli kıyafetleriyle tanınıyor. Kareena Kapoor ve seçkin ailelerin gelinleri gibi birçok ünlü için kıyafetler tasarladılar..

Bu markanın giyim serisi, kız kardeşlerin büyürken maruz kaldıkları Amerikan ve Avrupa kültürünün romantik cazibesinden etkilenmiştir. Tasarımlar, dinamik moda pazarında yüksek raf ömrüne sahip olan drama ve abartısız zarafet arasında mükemmel bir denge sağlıyor..

24. Shantanu Nikhil:

Shantanu Nikhil

Shantanu Mehra ve Nikhil Mehra, popüler moda markası “Shantanu”nun sahibidir. & Nikhil”, 2000 yılında piyasaya sürüldü. Bu markanın arkasındaki ana ideoloji, modern Hindistan’ı kutlayan kıyafetler yaratmaktır. Kıyafetlere iyi bir dozda drama, abartı ve etkileyici görsel hikayeler yaratan karmaşık detaylar verildi. Hindistan’ın geleneksel el dokuması teknikleri, canlı ama abartılı olmayan güçlü bir modern ihtişam dozuyla bükülüyor..

Marka, ülkenin varlıklı insanları tarafından seçilen lüks, özel gün giyim segmentine hitap ediyor. Önemli müşterilerinden bazıları Shilpa Shetty, Shahid Kapoor, Hrithik Roshan, Ranveer Singh vb..

25. Anju Modi:

Anju Modi

Anju Modi, Syra Narsimha Reddy, Bajirao Mastani ve GoliyonkiRaslila – Ram Leela gibi filmlerdeki nefes kesici güzellikteki kostümlerin arkasındaki kadındır. Hint dokumaları ve el sanatları konusunda uzmandır ve becerilerini zorlayan tarihi filmlere ve dönem dramalarına olan ilgisini dile getirmiştir. Anju, 1990 yılında Hint Moda endüstrisine girdi ve Hint mirasını kutlayan koleksiyonlarıyla kendine benzersiz bir marka adı yarattı..

Anju, eski Hint dokuma ve baskı tekniklerinin yeniden canlandırılmasında önemli bir rol oynadı. Giysilerinde asırlık işlemeler, bitkisel boyalar ve çağdaş sihrin bir tonunu taşıyan geleneksel dokumalar yer alıyor. Sonam Kapoor, Kareena Kapoor, KanganaRanaut, Madhuri Dixit vb. gibi birçok ünlü, büyük etkinliklerde Anju’nun kıyafetlerini giydi..

26. Suneet Verma:

Suneet Verma

Suneet Verma, kariyerine 1964 yılında başlayan Hindistan’ın önemli moda tasarımcılarından biridir. Kendi işini kurmadan önce Fransız lüks moda evi Yves Saint Laurent’de çalıştı. Suneetverma aynı zamanda Swarvoski, Judith Leiber vb. gibi birçok üst düzey markayla da ilişkilendirildi ve BMW 7 Serisi’nin iç tasarımını yapmakla görevlendirildi ve onu bunu yapan ilk Hintli tasarımcı yaptı..

Verma’nın kıyafetleri narin ağlar, süslemeler, kristaller ve temiz kesimler gibi birçok tuhaf unsura sahiptir. Tasarımlar, Verma’nın gençlik yıllarında maruz kaldığı Avrupa tarihinden ilham alıyor ve etkileniyor..

27. Prathyusha Garimella:

Pratyuşa Garimella

Pratyusha Garimella, zengin ve ayrıntılı Hint etnik giyim koleksiyonlarıyla tanınan Haydarabad merkezli bir moda tasarımcısıdır. Pratyusha, etiketine 2013 yılında başladı ve o zamandan beri ülkenin dinamik moda endüstrisinde kendine bir yer edindi. Hint silüetleriyle çalışmayı ve onlara modern bir görünüm kazandırmayı tercih ediyor..

Pratyusha’nın koleksiyonları, muhteşem ve sofistike bir görünüm taşıyan canlı renkler, güzel işlemeler ve karmaşık ayrıntılar içerir. Marka, lehçe ve sare’lerin yanı sıra, her tür izleyiciye hitap etmek için şık füzyon ve batı giyim koleksiyonları da sunuyor..

28. Archana Rao:

arkana rao

Archana Rao, yaratıcılığı ve tasarım yeteneği ile tanınan Haydarabad’ın seçkin bir moda tasarımcısıdır. Sadece podyumla sınırlı teatral unsurlardan ziyade pratik ve işlevsel kıyafetler yaratmaya inanıyor. Kıyafetleri, Hintli kadınların güzelliğini ve feminenliğini ince organzeler, yatıştırıcı pasteller ve zarif kesimler şeklinde kutluyor..

Bu genç moda tasarımcısı kısa sürede oldukça büyük bir başarıya imza attı ve ülkenin bazı büyük oyuncularının yanında yer aldı. Kendi adıyla anılan ‘Archana Rao’ etiketinin yanı sıra, aksesuar ve sanat eserlerinde uzmanlaşmış ‘FrouFrou’ adlı bir alt markası da var..

29. Anupama Dayal:

Anupama Günü

Anupama Dayal, 2004 yılında kendi etiketini çıkaran ülkenin yetenekli bir moda tasarımcısı. Koleksiyonları hem yurtiçinde hem de uluslararası alanda iyi karşılandı ve aynı zamanda “Londra’nın yeni en iyi arkadaşı” olarak da adlandırıldı. Anupama, şık kesimler, mücevher tonlu kumaşlar ve çok sayıda eski işleme tekniği içeren Boho şıklığı ve füzyon topluluklarında uzmanlaşmıştır..

Ayrıca işini aksesuarlar, ev mobilyaları ve hatta iç mekanlar tasarlamaya da genişletti. Ürünleri, özünde Hintli bir ruha sahip uluslararası bir çekiciliğe sahiptir.!

30. Namrata Joshipura:

Namrata Joshipura

Namrata Joshipura, sınırları aşan koleksiyonlar tasarlayan ünlü bir Hintli moda tasarımcısıdır. “Pret Kraliçesi” olarak kabul edilir ve ülkenin moda devresine gece elbisesi konseptini tanıtan ilk Hintli tasarımcılardan biridir. Namrata, NIFT’den mezun oldu ve giyim etiketini 1996’da piyasaya sürdü..

2013 yılında “Yılın Tasarımcısı” ödülüne layık görüldü. Kıyafetleri, Hindistan ve ABD’deki çok şehirli deneyimlerini çağdaş silüetlere dönüştürüyor. Namrata, koleksiyonlarında cömertçe kullandığı süslemeler konusunda da tutkulu..

Bu 30 Hintli Moda Tasarımcısı harika hikayeleriyle size ilham vermiyor mu? Koleksiyonlarını resmi web sitelerinde veya Aza Fashions, Pernia’s Popup Shop gibi çok tasarımcılı markalarda keşfedebilirsiniz. Peki, favori moda tasarımcınız kim ve neden? bize bildirin!