Mudra, Hint geleneğimize bağlı derin bir öneme sahiptir. Tarihimizde engellenmiş çok derin bir ilgisi vardır. Mudralara bağlı çeşitli hikaye biçimleri vardır. Mudranın sağlık sorunlarımızın çoğuyla ilgilendiğine inanılıyor. Daha önceki günlerde insanların çok fazla tıbbi tesisi yoktu, bu yüzden o zamanlar insanlar sadece mudra uyguluyordu ve bugün olduğumuzdan çok daha sağlıklıydılar. Hatta o günlerde yaşam beklentisinin bugün olduğundan çok daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır. Bilim ve tıbbi özellikler bile bugün çok ilerledi, ancak yine de sağlık sorunları da kat kat arttı. Böyle çok önemli bir mudra Abhaya Mudra’dır..

Abhaya Mudra Nasıl Yapılır ve Faydaları

Abhaya Mudra’nın Anlamını Anlayalım:

Abhaya kelimesine çeşitli anlamlar yüklenmiştir. Yıllar önce Kızılderililerin iletişim dili olarak Sanskritçe olduğu zamanlarda abhaya kelimesi çokça kullanılıyordu. O günlerde abhaya korkusuzluk demekti.

Abhaya ile koruma, huzur ve sessizlik anlamını da ekleyebilirsiniz. Ayrıca abhaya mudranın korku ve kötülüğün hayatımızdan ayrılmasını sembolize ettiğini söyleyebilirsiniz. Bu sembolün Budizm’in başlangıcından çok önce kullanıldığına inanılıyor..

Bu sembolün kökeninin ardındaki fikir, yabancılara dostça bir jest ile yaklaşmaktı. Ancak yabancılarla fazla samimi olmamanız gerektiğine inanılıyordu ve insanlar yabancılarla konuşmaktan ve tanışmaktan kaçınıyordu..

Böylece, bu kavram, insanların yabancılarla mutlu bir şekilde tanışıp selamladıkları abhaya mudra’dan geliştirildi. Bu hareketi çevreleyen bir başka teori, Gautam Buddha’nın bir fil tarafından saldırıya uğradığı zaman ortaya çıkmasıdır. Gautam Buddha’nın bu hareketini gören filin hemen sakinleştiği biliniyor. Budizm uygulayan insanlar, Gautam Buddha’nın korkusuzluk eyleminde ellerini kaldırdığını söylüyor..

Bu mudra, diğer tarihi geleneklerde de çok popülerdir. Hatta Gandhara’nın kutsal yazılarında bile görüldü. Gandhara sanatında bu eylem çoğunlukla vaaz vermek için kullanıldı. Bu mudra Çin’de de özellikle 4. ve 7. yüzyıllarda kuzey wei ve sui bölgelerinde çok yaygındı. Bu jest aynı zamanda Amoghasiddhi olarak da bilinen beşinci dhyani Buddha’da da çok popülerdir. Uzun süre amoghasiddhi uygularsanız, kıskançlığınızı yenebileceğinize ve bunun uzun vadede hayatınızda yeni başarılar elde etmenize yardımcı olacağına inanılır. Tayland ve laos’ta bu mudra halk arasında yürüyen Buda olarak bilinir..

Abhaya Mudra nasıl yapılır?

Bu nedenle, bu mudra hakkında her şeyi öğrendikten sonra, asıl soru bu mudranın nasıl yapılacağı olarak ortaya çıkıyor. Endişelenme, bundan kurtulmana yardım edeceğiz. Herhangi bir mudra yapmadan önce vücudunuzun gevşek olması bir ön koşuldur. Baskı ve stres nedeniyle aşırı efor sarf ederseniz veya vücudunuzu çok sıkı hale getirirseniz, doğru yapmıyorsunuz demektir. Tüm dünyevi işlerin üstesinden gelmeniz ve ardından mudra formuna konsantre olmanız gerekir. O zaman sadece uzun vadede herhangi bir fayda bekleyin. Bu mudrayı sonuca ulaşamayacağınızı düşünerek ya da başka bir deyişle düşünerek yapıyorsanız, sonuçlara ulaşamayacaksınız..

Aşağıda bu Abhaya Mudra’yı yakalamanıza yardımcı olacak Kısa adımlardan bazıları verilmiştir:

  • Lotus pozisyonunda veya çok kolay yarı oturur pozisyonda oturun. Herhangi bir mudra egzersizinin ilk koşulu rahatlıktır. Bu egzersizi yapmak için rahat bir pozisyonda olmalısınız. Daha sonra mat veya hafif halı üzerine oturmanızı öneririz. Bunun nedeni, birçok fitness uzmanı ve diyetisyenin çıplak yere oturmamanızı önermesidir. Çıplak zemin, mudra yaparken iyi ve sağlıklı olmayan bir radyasyon yayar ve çıkarır. Gözlerinizi dilediğiniz gibi açık veya kapalı tutabilirsiniz. Kapalı gözler kesinlikle daha fazla konsantrasyon sağlar.
  • Sağ elinizi omuz yüksekliğinize kadar kaldırın.
  • Şimdi kollarınızı bükün ve avuçlarınız dışa bakacak şekilde parmaklarınız dik olsun
  • Şimdi sadece ayakta dururken sol elinizle birleştirin..

Abhaya Mudra yapmak için İpuçları ve Püf Noktaları:

Bu mudranın ne zaman ve ne zaman yapılacağı konusunda belirli bir zaman yoktur. Bu mudrayı dilediğiniz gibi ve istediğiniz zaman yapabilirsiniz. Bu mudra ayrıca belirli bir oturma düzeni içermediğinden. Abhaya mudra ayakta dururken kolayca yapılabilir, böylece koşarken bile yapabilirsiniz. Ofiste işinizden sıkılınca ve tatilinizin tadını çıkarmak istediğinizde yapabilirsiniz. Abhaya mudra yapın, o zaman korkunuzun da üstesinden gelebilirsiniz. Dolayısıyla, bu son derece rekabetçi dünyada korkunuzu ve kıskançlığınızı yenmeniz zorunludur. O zaman sadece sen başarılı olabilir ve uzun yaşam yarışında rekabet edebilirsin. Bu nedenle, düzenli olarak abhaya mudra uygulamanız bir zorunluluktur. Daha uzun süreli abhaya mudra uygulamasıyla, yaşamınızda ve yaşam tarzınızda olumlu değişiklikleri görebilir ve hissedebilirsiniz. Bu mudra son derece popülerdir. Doktorlar bile korkularınızı yenmek için abhaya mudra’yı tavsiye ediyor.

Ancak Abhaya mudra’nın bir günde üstesinden gelinemeyeceğini hatırlamalısınız. Herhangi bir sağlıksız uygulama ancak bir günde kazanılabilir. Bir şeyleri aşmak zaman alır ve onlardan kazanç elde etmek çok daha fazla zaman alır. Bu nedenle, önerimiz bu mudrayı uzun süre uygulamaya devam etmenizdir ve ancak o zaman korkunuzu ve kıskançlığınızı yenebilirsiniz. Bu, fiziksel değişikliklerden çok zihinsel bir üstesinden gelir, bu nedenle çok daha fazla zaman alır. Bu nedenle, sonuçlara ulaşamadığınız gerçekleri yüzünden cesaretiniz kırılmasın. Yeterince kendinize güveniyorsanız ve doğru yapıyorsanız, zaman ve biraz sabırla kesinlikle sonuçlara ulaşacaksınız..