Yoga hem asanalardan hem de mudralardan oluşur. Mudralar, vücuttaki enerji akışı üzerinde spesifik etkisi olan el pozisyonlarıdır. Bu mudralar arasında ilk kez Gautam Buddha tarafından ilk vaazları sırasında kullanılan Dharma Çakra mudrası bulunur. Dharma “hukuk”, Çakra ise “tekerlek” anlamına gelir. Dharma Çakra mudra “hukuk çarkı” anlamına gelir. Bir daireyi temsil eder, sürekliliğin bir sembolü. Bu mudra, vücuttaki sürekli enerji akışını yansıtır. Aynı zamanda “Zaman Döngüleri” anlamına gelen “Kalachakra” olarak da adlandırılır. Dharma Çakra mudra, iç dünyanın dış dünya ile birliğini temsil eder..

Bu mudra Padmasana ile birlikte yapılır ve zihnimizi sakinleştirmede ve pozitifliği korumada etkilidir. Bu makalede, DharmaChakra Mudra’nın anlamları ve bunu gerçekleştirme adımları hakkında daha fazla tartışacağız..

Dharmachakra Mudra Nedir, Faydaları ve Yapılması Gereken Adımlar

Dharma Çakra Mudra Nedir??

Dharmachakra mudra pozu, Budizm’de Dharma çarkı anlamına gelen Buda heykellerinde kullanılan bu tür motive edici artı benzersiz el işaretlerinden biridir. Dharmachakra mudrası ayrıca Dharma Çarkını Öğretme hareketi olarak tanımlanır. Bu işaret, Buda’nın hayatındaki en önemli anlardan birini, Sarnath’taki ilk dersinde açıklama elde ettikten sonra Dharmachakra mudra’yı gerçekleştirirken gösterir..

Dharmachakra Mudra’da, her iki elin başparmağı ve işaret parmağı bir daire oluşturmak için uçlarına dokunur. Bu daire Dharma Çarkı’nı gösterir, aksi takdirde metafizik terimlerle, yöntem ve bilginin birleşimidir..

 • Sağ el parmakları Buda’nın 3 temel öğretisine işaret ediyor.
 • Orta parmak, öğretilerin ‘dinleyenleri’ anlamına gelir.
 • Yüzük parmağı ‘yalnız fark edenleri’ gösterir. Küçük parmak Mahayana’yı veya ‘Büyük Araç’ı gösterir..
 • Sol el parmakları Budizm’in üç Mücevherini, Dharma’yı, Buda’yı ve Sangha’yı gösterir..

Dharma Çakra Mudra’nın Önemi:

Dharmachakra Sanskritçe’de ‘Dharma Çarkı’ anlamına gelir. Bu Mudra, Dharma’nın çarkını başka türlü öğreten tek kişidir. Bu mudra çoğunlukla Buda’nın ilk öğretisi ile bağlantılıdır..

Öte yandan, iki tekerlek vardır ve bu, reenkarnasyonun öğretisini gösterir. Eller iki tekerleği şekillendirir. Sol orta parmak (Satürn), doğumla birlikte bu dünyadan ölümden diğerine geçişe karşılık gelir. Kalbe işaret eden sol el, vücudun iç dünyasını simgelemektedir. Sağ el yakındaki dünyayı gösterir. İçi ve dışı birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Bu Dharmachakra Mudra da sonsuz değişim için kullanılır..

Bu yoga duruşu, bedene iğne yapan sağ elin bitişik dünyanın bir sembolü olmasıyla yeniden somutlaştırmanın öğretisini gösterir. Ancak iç ve dış dünyanın uyum ve uyum içinde olması son derece önemlidir. Yoksa enerjiler dengeli değildir ve sonunda üzüntü sebebine dönüşecektir..

Dharmachakra Mudra’yı Gerçekleştirme Adımları:

1)  İki elinizi göğsünüzün karşısına koyun.

2) Sağ elinizi soldan oldukça yukarıda tutun.

3) Şu anda her elin baş parmaklarını artı işaret parmaklarını birleştirin.

4) Sol elin avuç içi kalbine dönük olmalı.

5) Sağ elinizin tersi vücudunuza dönük olmalıdır..

6) Sağ elin işaret parmağı ile başparmağın kapalı bir daire yaptığı yere sol orta parmak dokunur..

7) Bu mudrayı yaratırken aynı zamanda yavaş yavaş ve son derece derin nefes alın..

8) Şu anda, üç parmak ucunun birbirine nasıl dokunduğuna odaklanın..

Kesinlikle ruh halinizde bir değişiklik yaşayacaksınız. Nasıl hissettiğinizi hemen analiz edin.

Dharma Çakra Mudra’nın Faydaları:

 •  Meditasyon gücünü geri kazandırır.
 •  Bu yoga çamurunun performansı, kişinin içinde sonsuz bir değişiklik olmasını sağlar..
 •  Hayata olumlu bir şekilde yaklaşmayı sağlar..
 •  Dharmachakra mudra, eller kalp seviyesinde bir kenara bırakılır, bu öğretilerin doğrudan Buda’nın kalbinden geldiğini sembolize eder..
 •  Bu yoga pozu zihni sakinleştirir ve kişinin hayatta iyimser kalmasına yardımcı olur..
 •  İyileşme için kişinin ruh halini de değiştirir..
 •  Bu mudranın gerçekleştirilmesi, iç saflığın ve sakinliğin korunmasına yardımcı olur..

Dharma Çakra Mudra, maksimum fayda sağlamak için genellikle Padmasana ile birlikte uygulanır. Mudraların, çakraları bloke ederek vücuttaki enerji akışını etkilediğine inanılır. Zihni yok etmeyi ve ayrıca diyabet, hipertansiyon vb. gibi birçok rahatsızlığı hafifletmeyi içeren inanılmaz sağlık yararları vardır, Dharma Chakra Mudra kaotik bir zihni temizlemeye ve odağı öğrenmeye doğru kaydırmaya yardımcı olur. Olumsuzluğu giderir ve zihnimizi iyimser düşüncelere yönlendirir. Bu mudranın düzenli olarak uygulanması, zihninizi sıradan yönlerin üzerine çıkarabilir. Seansın sonunda, muhtemelen rahatlamış ve mutlu hissedeceksiniz. Umarız bu mudrayı uygularsınız ve iyi faydalar elde edersiniz.

Dharma Çakra Mudra, maksimum fayda sağlamak için genellikle Padmasana ile birlikte uygulanır. Mudraların, çakraları bloke ederek vücuttaki enerji akışını etkilediğine inanılıyor. Zihni yok etmeyi ve ayrıca diyabet, hipertansiyon vb. gibi birçok rahatsızlığı hafifletmeyi içeren inanılmaz sağlık yararları vardır, Dharma Chakra Mudra kaotik bir zihni temizlemeye ve odağı öğrenmeye doğru kaydırmaya yardımcı olur. Olumsuzluğu giderir ve zihnimizi iyimser düşüncelere yönlendirir. Bu mudranın düzenli olarak uygulanması, zihninizi sıradan yönlerin üzerine çıkarabilir. Seansın sonunda, muhtemelen rahatlamış ve mutlu hissedeceksiniz. Umarız bu mudrayı uygularsınız ve iyi faydalar elde edersiniz.