Mudralar, enerji akışını kanalize etmeye yardımcı olan el duruşlarıdır. Mukha mudralar, tabiattaki belirli şeylerin veya nesnelerin yüzlerine benzeyen mudralar anlamına gelir. Bu mukha mudraların arkasında belirli bir anlam ve amaç vardır. Mukha Mudras, Bharatnatyam’da dans ederken bazı şeyleri sembolize etmek için de kullanılır. Böyle bir Mukha mudra, Ok Mili yüzü veya Makas Yüzü anlamına gelen Kartarimukha mudra’dır. Dansta bu mudra ayrılık, sıkıntı, ölüm veya anlaşmazlık gibi birçok şeyi sembolize etmek için kullanılır. Bu yazıda Kartarimukha mudra’nın anlamı, amacı ve uygulamaya koymanın inanılmaz sağlık yararları hakkında tartışacağız..

Kartari Mudra'nın Anlamı ve Yapılması Gereken Adımlar

Kartarimukha, toplam 28 tek elle kullanılan mudradan dördüncü mudradan biridir. Bu tek elle kullanılan mudralar, Asamyuta Hasta olarak da bilinir. Bu mudralar, özellikle tek elle kullanılan mudralar, Abhinaya Darpana’da iyi tanımlanmıştır. Kartari Mudra birçok isimle bilinir. Bu mudranın en popüler isimlerinden bazıları Makas yüzü veya Ok mili yüzüdür. Bu Kartari Mukha, makas veya ok şekli anlamına gelir. Kartari Mukha birçok şeyi belirtmek için kullanılır. Bunlar çok yaygın ve günlük hayatımızın bir parçası.

Bu Mukha veya Parmak Hareketi Aşağıdaki Şeyleri Simgeliyor:

 1. Bir makasın iki kolu.
 2. Bir çift arasındaki ayrılık veya mesafe.
 3. Zıt veya aykırı doğa.
 4. Yağma eylemi.
 5. İki farklı ve zıt şeyi göstermek için.
 6. Bir insan gözünün köşesi.
 7. Ölüm.
 8. aydınlatma.
 9. Uyuyor.
 10. Düşmek ve ağlamak.
 11. Sarmaşık.

Kartarimukha Mudra’yı Gerçekleştirme Adımları:

Bu mudranın nasıl uygulanacağının iki temel yolu vardı. Onları tanımak ve anlamak için birlikte okuyun.

1. Ardhapataka:

Kartari mudra’nın bu varyasyonunun nasıl gerçekleştirileceğine dair ayrıntılı bir görünüm elde etmek için aşağıdaki adımları kontrol edin:

 • Orta ve işaret parmağını makas gibi bir şekil oluşturana kadar tamamen açmanız gerekir.
 • Burada yüzük ve işaret parmağının benzer pozisyonunu korumanız gerekir..

Şimdi Bir Sonraki Varyasyona Geçelim.

2. Ardhapataaka Varyasyonu:

Aynı alıştırmanın başka bir varyasyonunu gerçekleştirmek için aşağıdaki adımlara bakın:

 1. Burada da yüzük ve işaret parmaklarını tamamen makas şeklinde uzatmanız gerekiyor..
 2. Burada yüzük ve işaret parmağını, hepsine dokunarak başparmaklarla bir araya getirmeniz gerekiyor..

Bu mukha’nın bir takım faydaları vardır.Kartari Mukha, insanlar için son derece faydalıdır..

Kartari Mudra’nın Faydaları.

1. Bu mudrayı düzenli olarak uygularsanız, karşıt düşüncelerinizi ve fikirlerinizi yavaş yavaş ortadan kaldıracaktır. Bu, zıt ve olumsuz duyguları hayatınızdan çıkaracak ve yavaş yavaş sadece pozitiflikten başka bir şey kalmayacak..

2. Üç parmağın birleştiği noktayı izlerseniz, yavaş yavaş konsantrasyonunuzun ve arabuluculuğunuzun çok geliştiğini fark edeceksiniz. Bunu düzenli olarak uygularsanız, çok daha uzun bir süre konsantre olabilirsiniz ve bu çok verimlidir..

3. Bir çift bu mudrayı düzenli olarak uygularsa, aralarındaki fark kısa sürede azalır veya azalır. Bu yüzden, herkesin daha iyi ve samimi ilişkiler yaşamak için bu mukha veya parmak hareketini uygulamasını öneriyorum..

4. Uykusuzluk çeken kişiler de bu parmak veya el hareketi ile fayda görebilir. Bu parmak hareketine düzenli ve derin bir şekilde odaklanmak, olumsuz düşüncelerinizi ve endişelerinizi giderecek ve böylece uzun ve sağlıklı bir uyku yaşayacaksınız..

Kartarimukha Mudra’nın Önlemleri ve Kontrendikasyonları:

Bu mudrayı gerçekleştirmenin hiçbir yan etkisi veya tehlikesi yoktur. Bununla birlikte, daha iyi faydalar için önce profesyonel bir Yogik uygulayıcısının rehberliğini almanız önerilir..

Kartarimukha mudra, zihninizin karanlığında ışığı doldurur. Zihninizi köleleştiren olumsuz düşünce ve duygulardan kurtulmanıza yardımcı olur. Bu mudrayı yaparak maymun zihninden kurtulmanın sevincini hissedebilir ve iç huzura kavuşabilirsiniz. Bu mudra ayrıca derin nefes alma sanatını uygulamanıza yardımcı olur. Sinir sisteminizi uyarabilir ve organlarınızın daha iyi performans göstermesini sağlayabilir. Çoğu mudrada olduğu gibi, Kartari mudra da bedeninizi ve zihninizi gevşetmenize yardımcı olabilir. Böyle ilahi bir duyguyu yaşamak için, bu mudrayı her gün en az 15-20 dakika uygulamanız gerekir. Bu makalenin size yardımcı olacağını umuyoruz!