Mudra egzersizleri Yoga asanalarının bir parçasıdır, ancak istenen sonuçları elde etmek için esas olarak el duruşlarını kullanın. Mudralar, çakraları açmak ve enerjiyi vücuda kanalize etmek için parmakları çeşitli duruşlarda konumlandırarak gerçekleştirilir. Ayrıca kaotik bir zihni sakinleştirmeye ve pozitifliği getirmeye yardımcı olabilirler. Lotus Mudra, sevgi, neşe ve şefkat duygularını harekete geçirdiği bilinen harika el duruşlarından biridir. Bu mudra, başkaları için duygularınızı açmanıza yardımcı olan kalp çakrasını açar. Lotus mudra aynı zamanda olumsuz düşüncelerinizi başkalarına sevgi ve özenle değiştireceğiniz bir saflık sembolüdür..

Bu yazıda Lotus Mudra’nın faydalarını ve gerçekleştirme adımlarını tartışacağız..

Lotus Mudra Nedir??

Lotus mudra, açık bir nilüfere benzeyen bir el duruşudur. Bu mudranın köklerinize bağlı kalmanıza ve kendinizi topraklamanıza yardımcı olduğu bilinmektedir. Mudra, her türlü olumsuz duyguyu ortadan kaldırır ve başkalarını kabul etmek için düşüncelerinizi açmanıza yardımcı olur..

Lotus Mudra Anlamı:

Lotus çiçeği mudrası saf ve açık bir kalbi sembolize eder. Bu daha çok saflığın sembolü gibidir. Tıpkı bir nilüferin, köklerinin sıkıca kenetlendiği ve altındaki toprakla birleştiği bir göletin yüzeyinde oturması gibi. Lotus çok açık ve sanki dünya onu kucaklıyor. Kökleri, tamamen karanlık ve dağınık olan çamurlu dibe derinden dalmış gibidir..

Lotus Mudra Nasıl Yapılır, Yapılması Gereken Adımlar ve Faydaları

Lotus Mudra’nın Önemi:

Lotus, karanlık ve hüzünlü zamanlardan ortaya çıkan iyiliğe benzer bir şeyin sembolüdür. Hayatın kötü olaylarının iyi faktörlerinden ve özelliklerinden çıkıyor gibisin. Aynı zamanda, tüm hayatınız boyunca karanlıkla çevrilisiniz ve sonunda ışık ve parlaklık ile dışarı çıkıyorsunuz ve hayattaki tüm olumlu şeylere ve niteliklere bakıyorsunuz. Bu, tüm karanlık ve kasvetli zamanlardan sonra, iyi ve olumlu bir şey fark ettiğiniz gibidir..

Lotus Mudra Nasıl Yapılır:

Lotus mudra yapmak çok kolay ve kullanışlıdır. Çok fazla pratik ve uzmanlık gerektirmez.

Lotus Mudra’yı Gerçekleştirme Adımları:

 1. Bağdaş kurarak veya istediğiniz herhangi bir uygun oturma pozisyonunda oturmanız gerekir. Direkt yere oturmamanızı öneririm. Ya matınıza oturun ya da hafif halı.
 2. Bunun nedeni, doğrudan yere oturursanız, birçok radyasyon olabileceğine ve olumsuz etkilerin mudra pozunuzu etkileyebileceğine inanılmasıdır..
 3. Önce derin derin nefesler almanız ve kendinizi rahatlatmanız gerekir. Tüm vücudunuzu dinlendirin. Gözlerini kapatmak tamamen senin seçimin.
 4. Gözlerini kapatarak kendini rahat hissediyorsan, kesinlikle yapabilirsin, yoksa açık bırakabilirsin..
 5. Ama gözlerini kapatmanı öneririm, daha iyi konsantre olmana yardımcı olur..
 6. Şimdi, avuçlarınızın tabanını kalp merkezinizin yakınında bir araya getirmeniz gerekiyor..
 7. Sadece başparmaklarınıza ve serçe parmaklarınıza birlikte dokunun.
 8. Şimdi, parmaklarınızın geri kalanını tıpkı lotus gibi çok geniş bir alana yaymanız gerekiyor. Her parmak birbirine dokunmadan birbirinden geniş olmalıdır..
 9. Şimdi, bu noktada gözlerinizi kapatmalısınız. Sadece gözlerini kapat ve biraz derin nefes al. Şimdi en az 5-7 derin nefes almalısınız..

Bazı Varyasyonlarla Lotus Mudra:

Yüzen nilüfer çamurunu burada derin bir şekilde solumanız gerekiyor ve yavaş yavaş nilüferi alnınıza doğru kaldırmalısınız. Alnınız ile paralel çizgilerde olmalıdır..

Şimdi yavaşça nefes verin ve nilüferi aşağı indirin. En az 5-7 kez devam edin. Lotus mudra, çok disiplinli avantajlarla birlikte gelir.

Lotus Mudra’nın Faydaları:

 1. Bu egzersizi yaptıktan sonra nihayet gözlerinizi açtığınızda tamamen enerjik hissedeceksiniz..
 2. Bedeninizde garip bir mutluluk ve heyecan hissedeceksiniz..
 3. Lotus Mudra, başkalarına karşı sevgi ve şefkat duygularını geliştirmenize yardımcı olabilir
 4. Zihninizi olumsuz düşünce ve duygulardan uzaklaştırabilir
 5. Mudradan sonra etrafınızdaki şeyleri ve insanları takdir etmeye başlayacaksınız.

Tıpkı bir göletteki kökleri sağlam ama ışığa açılan güzel bir nilüfer gibi, Lotus Mudra da topraklanmış, ancak pozitif kalmamıza yardımcı olur. Çamurlu düşünceler havuzundayken bile berrak bir zihni korumamıza yardımcı olur. Nefret, öfke, yanlış anlama gibi duyguların, ilişkileri ve toplumu tehdit edebilecek aşırı duygulara dönüşmeden önce vücuttan atılması gerekir. Bu mudra, başkalarını kucaklamanıza ve her şeyi olduğu gibi kabul etmenize yardımcı olmak için kalbinizi açmanıza yardımcı olabilir. Lotus Mudra, kendinizi daha iyi bir insana dönüştürmenize yardımcı olur.