Prana Mudra Önemi:

Prana Mudra, kendi özünde “yaşamın enerjisi veya ruhu” anlamına gelir. Doğanın dengesini korumak için zorunlu olan tüm enerjiler arasında Prana çok daha üstün bir öneme sahiptir. Bu Asana/Mudra’yı gerçekleştirmek için kesin bir zaman yoktur. Ancak, bu Mudra’yı gizlilik içinde gerçekleştirmek sonsuza kadar isteğe bağlıdır. Bu Mudra’yı sessiz bir odada yapmak duyuları uyandırır. Biraz daha fazla dengeye ve kolaylığa ihtiyacınız olduğunda bu basit artı mevcut teknik gibi.

Prana Mudra Adımları Nasıl Yapılır ve Faydaları

Prana Mudra, vücuttaki aktif olmayan enerjiyi açmaya yardımcı olduğu için en hayati mudralardan biridir. Pran mudralarına, tekniğine, uygulama adımlarına, önlemlere ve prana mudra faydalarına bir göz atın..

Prana Mudra Yoga Adımları, Anlamı ve Faydaları:

Pran mudra adımlarını, anlamlarını ve faydalarını tek tek tartışalım.

Prana Mudra’nın Anlamı:

Prana ‘enerji’ veya yaşam anlamına gelir. Prana vayu son derece önemli bir vayudur. Prana mudra, vücudu uyandıran ve enerji veren titreşim artı ısı yapan kök çakrayı heyecanlandırır. Yaşamın gücü, tüm insan vücudunu çoğaltır ve uyarır. Bu vücuda enerji verir ve tüm organları uyandırır. Bu mudra, kişinin kalbine ve ruhuna bağlanır. Bu canlıyı en çok istenilen yere yönlendirir..

Prana el mudra yoga, hastalıkların tedavisi için yaygın olarak uygulanan bir başka mudradır..

Prana Mudra için Talimat Adımları:

 • Her iki el yardımı ile yapılır..
 • Yüzük uçları artı küçük parmağın ucu başparmakla birleştirilmelidir..
 • Diğer tüm parmaklar düz uzatılmalıdır.
 • Prana mudra, vücuttaki enerjiyi değiştirerek, el mudra pratiğinizle bilinçli nefes almaya uyum sağlamanızı sağlar..
 • Derin ve düzenli nefes alın.
 • Aynı süre boyunca nefes alın ve nefes verin.
 • Mantra sesini ‘So-hum’ söyleyebilirsiniz. Nefes alırken ‘so’ ve nefes verirken ‘humm’ zikri yapın.
 • Başlangıçta ilahi söylemenin ve aynı anda nefes alıp vermenin zor olduğunu keşfedecek olsanız da, pratikle mükemmelleştirebilirsiniz..
 • Sürekli olarak 20-30 kez nefes alın ve nefes verin (sesli ilahi ile).
 • Şimdi zihnine odaklanmaya çalış.
 • Bedeninizde ani bir titreşim hissedeceksiniz, bu muhtemelen vücudunuzun havada uçuyormuş gibi hissettiği bir durumdur..
 • Birdenbire, prana mudra’nın ani bir sonucunu hissedeceksiniz. canlanacak ve kuşatılacaksın.

Prana Mudra’nın Süresi:

Mükemmel sonucu elde etmek için 30 ila 45 dakikalık normal uygulama yeterlidir.

Prana Mudra Tekniği:

 • Başarılı nefes alma temelinde çalışır. Bu Mudra ile ilgili başarılı nefes alma, dikkat kampında yardımcı olur. Sanatçılar klasik olarak ilahi huzuru deneyimliyor ve zihinlerini genişletmeye yardımcı oluyorlar..
 • Bunun performansı insanlara yerel inançları aşıladı. Bu Mudra çeşitli pozlarda yapılır: Vajrasana, Padmasana, & Siddhasana yogası.

Prana Mudra’nın Faydaları:

 1. Bu mudra yardımı her türlü A, B, C, D, E, K vitamini eksikliklerini giderir. Bu el mudrası, oruç boyunca açlığın ve susuzluğun kontrolüne yardımcı olabilir..
 2. Bu, zihnin düzenleyici gücünü artırır. Bu, örneğin yeme ve uyku bozuklukları gibi düzenlenmemiş alışkanlıklarla mücadelede yardımcı olabilir..
 3. Gerginliği azaltır, böylece kendine güveni artırır..
 4. Uygun bir kan akışını kontrol ettiği için, bu yaşam mudrasının normal uygulamasıyla damarlardaki herhangi bir tıkanıklık giderilebilir..
 5. Prana mudra, kronik yorgunluğa, genel zayıflığa ve düşük sabra karşı savaşmaya yardımcı olur.

  Öfke, zihinsel gerginlik, kıskançlık, tetchiness, gurur, huzursuzluk gibi duyguların yönetilmesine yardımcı olur ve ayrıca mutluluğu, zevki, keyfi, dilek, enerjiyi canlandırmaya yardımcı olur. & heves.

 6. Daha iyi performans göstermenize yardımcı olacak bu mudra ile dikkat ve zihin varlığı büyük ölçüde geliştirilebilir..
 7. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirme gücüne sahiptir.
 8. Prana mudra da kârlı gözler. Görmeyi iyileştirir ve kızarık kuru gözler, katarakt gibi göz tahrişlerini tedavi eder..
 9. Bu mudrada, toprak, su ve ateş elementleri eklenir, bu nedenle kanda bulunan engelleri ve safsızlıkları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve kan hareketini arttırır..

  Bu hastalığın tedavi ettiği her türlü kas krampları ve bacaklarda ağrı.

Göz için Prana Mudra:

Prana yoga mudra, gözle ilgili problemler için son derece yararlıdır. Görme azlığı olanlar sonsuza kadar her oranda 15 ila 30 dakika boyunca Prana mudra yapmalıdır. Gözle ilgili her türlü sorun için son derece yararlıdır. Özellikle gözlük taktığınızda görme gücünün azalmasına yardımcı olur..

Şifa için Prana Mudra:

Prana Mudra hareketi, Prana Shakti’nin vücuttaki dolaşımını iyileştirmenin yanı sıra kişinin Prana Shakti (enerji) seviyesini artırmak için kullanılabilecek önemli şifa yöntemlerinden biridir. Enerjiniz her azaldığında bu mudrayı gerçekleştirmeye çalışın. Enerjinizi artırır ve sizi daha hafif yapar.

Mudraların sürekli olarak uygulanması, paralel vücut parçası içinde kesin iyileşme süreçlerini tetikleyen ellerinizin nabız merkezlerinde vücudunuzda küçük değişiklikler meydana getirecektir..

 • Genel halsizlik, Hipertiroidizm, Kıskançlık
 • Kronik yorgunluk, Gurur, Sabırsızlık
 • Isı intoleransı, Her zamanki zaman aciliyeti duygusu
 • Sinirlilik, Zihinsel gerginlik, Asitlik
 • Sarılık. Cüzzam, Kuru, kırmızı, sıcak, yaşlanma, cilt; Deri döküntüleri
 • Yüksek tansiyon, Ağızda, boğazda, midede yanma
 • Aftöz ülserler, Kanlı dışkı, Eklemlerin kararsızlığı

Prana Mudra Yoga:

pran-mudra Yoga 1

Bu yoga mudra pozuna padmasana eşlik etmelidir. Yaşamsal yaşam gücümüzü geliştirdiği ve yaşamımızı içten dışa güçlendirdiği için buna yaşam mudrası denir..

Prana mudra enerji rezervlerimizi yeniler. Prana Mudra, Vayu mudra ile birleştirildiğinde kas ağrılarını ve burkulmalarını azaltmaya yardımcı olur. Mudra yürürken veya otururken yapılabilir. Sadece parmak-başparmak kombinasyonunu takın ve pil şarj olmaya başlar. En az 15 dakika yaptığınızdan emin olun..

Prana Mudra Önlem:

Öksürük ve soğuk algınlığınız varsa bunu atlayın.

Önce Prana Mudra yapmayı öğrenmeyi unutmayın. Zamanla ve pratikle, prana mudranın faydalarına ve vücudunuza getireceği ilgili değişikliklere gerçekten tanık olacaksınız. Yoga ve mudra egzersizleri, genellikle değişiklikleri aşılamak için zaman alır. O zamana kadar, bunları her gün uygulamaya devam edin..