Tiroid İçin Shankh Mudra veya Deniz Kabuğu Mudra:

Hindistan’ın asırlık bir geleneği vardır ve bu gelenek bir dizi şeyle karakterize edilir. Eski kültürlerimizde, kutsal metinlerimizde, dillerimizde veya giyim anlayışımızda olsun. Asırlık bir geleneğimiz ve onlara bağlı güzel bir hikayemiz var. Bazen bu geleneklerin kendilerine atfedilen çok önemli bir anlamı vardır. Hint tıbbi sistemi ile durum benzerdir..

Shankh Mudra - Adımlar ve Faydaları Nasıl Yapılır

Daha önce insanların çok fazla sağlık sorunu yoktu; sağlık ve esenlik açısından oldukça iyiydiler. O zamanlar insanlar ilaçlara o kadar meyilli değildiler, sağlıklı beslenmeye ve egzersize güvendiler. O günlerde yoga ve mudralar veya el hareketleri çok popülerdi. Tiroid ve boğaz ağrısı sağlığınıza uzun vadeli faydalar sağladığı biliniyordu..

Shankh Mudra Anlamı, Adımları ve Faydaları:

Bugün, halk arasında Shankh Mudra veya deniz kabuğu mudrası olarak adlandırılan çok önemli ve anlamlı bir mudra veya el hareketini tartışacağız, adımlar ve faydalar gerçekleştireceğiz..

Shank Mudra’nın Anlamı:

Shankh’ın anlamını biliyor musun? Shankh, Hintli bir deniz kabuğu adıdır. Yani bu mudra veya el hareketi deniz kabuğu ile ilişkilidir. Hint mitolojisinde her mudra özeldir. Öyleyse, bu deniz kabuğunun alaka düzeyini veya anlamını bilelim.

Shankh, Hint kültürümüzde ve mitolojimizde çok hayırlı bir sembol ve nesnedir. Shankh ayrıca herhangi bir hayırlı faaliyet başlamak üzereyken üflenen bir nesnedir. Normalde dini bir faaliyet veya bir kapının açılması Shankh’ın üflenmesiyle işaretlenir. Benzer şekilde, bir Shankh Mudra, düzenli rutin yaşamınızda iyi bir sağlık sisteminin açılmasıyla işaretlenir..

Shankh Mudra Nasıl Yapılır:

Hepimiz Shankh Mudra’nın anlamını anladıktan sonra, şimdi nasıl uygulanacağını tartışmalıyız. İşte Shankh Mudra’nın nasıl gerçekleştirileceğine dair adım adım ayrıntılı talimat.

Rahat bir yarım lotus pozisyonunda oturun. Hafif bir mat veya herhangi bir normal halı üzerine oturabilirsiniz. Birçok uzman, doğrudan yere oturmamanızı şiddetle tavsiye etti. Bunun nedeni, herhangi bir yoga veya mudra formunu uygularken zeminden iyi olmayacak bazı radyasyonların olduğuna inanılmasıdır..

 • Gözleriniz kapalı oturabilir ve seçiminizi tamamen açabilirsiniz, ancak kapalı gözler daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olabilir..
 • Sol baş parmağınızı sağ elinizin parmaklarıyla çevreleyin.
 • Sol el parmaklarınızı sağ avucunuzun arkasına yerleştirin.
 • Sol elinizin uzatılmış orta parmağıyla yavaş yavaş sağ baş parmağınıza dokunun..
 • Her iki elinizi bir deniz kabuğu veya Shankh şeklinde olacak şekilde birleştirin..
 • Ellerinizin göğüs hizanıza yakın olduğundan emin olun. Gözlerini istediğin kadar kapatabilirsin.
 • Kendi içinizde yavaşça “OM” zikredin. Ve sadece kendi içinde yankılanan kelimeyi duy.

Shankh Mudra’nın Etkileri:

Başparmak parmağının ateşin bir temsili olduğu söylenir. Böylece, başparmak diğer elin parmakları ile çevrili olduğunda ve sırasıyla diğer başparmak işaret parmağı ile çevrildiğinde, vücutta çok güçlü bir hava elementi salınır..

Shankh Mudra Sağlık Faydaları:

Burada Shankh Mudra’nın faydalarını tartışacağız.

 • Bu mudranın boğazla ilgili sorunlara faydalı olduğu bilinmektedir”(boğaz ağrısı). Bu nedenle, halk arasında Shankh Tiroid Mudra olarak bilinir..
 • Bu aynı zamanda sesini daha iyi hale getirmek isteyen tomurcuklanan şarkıcılara da yardımcı olduğu bilinmektedir..
 • Kekemelikten kurtulmaya da yardımcı olur.
 • Her türlü zayıflık veya felç ataklarında faydalıdır..

Shankh Mudra veya Shank Tiroid Mudra’da Önlem ve İpuçları:

Vaata ve Kapha baskın mizahı olan kişiler bu egzersizi biraz ölçülü yapmalıdır. Çünkü Shankh Mudra’nın bu elementlerin her ikisini de arttırdığı biliniyor..