Bangalore, Güney Hindistan’daki Karnataka’nın başkentidir. Hoş bir iklime, enerjik insanlara ve kültüre sahip olduğu bilinmektedir. Hindistan’ın en büyük şehirlerinden biridir ve kendisine Klimalı Şehir, Bahçeler Şehri, Hindistan Bar Başkenti vb. Gibi birçok isim kazanmıştır. Şehir, müzeler aracılığıyla tasvir edilen geçmiş ve bugünün harika bir karışımına sahipti. İşte Bangalore, Hindistan’daki Ünlü Müzelerin Listesi.

Resimlerle Bangalore’deki Müzeler:

İşte Bangalore’deki en iyi Müzelerin Listesi.

1. Devlet Müzesi:

Bangalore Devlet Müzesi

Bangalore Devlet Müzesi, 1865 yılında Cerrah Edward Balfour tarafından Mysore’da kuruldu ve bu da onu Hindistan’ın en eski müzelerinden biri yapıyor. Müze, jeolojik ve arkeolojik objeler bölümlerine sahip 18 galeriye ayrılmıştır. Krallıkların ve saltanatlarının zamanlarına ait tabloları, pişmiş toprakları, eski mücevherleri, madeni paraları saklar. Hal midi ve Kannada’nın iki yazıtı MS 450’de kazılmıştı..

2. HAL Havacılık ve Uzay Müzesi:

HAL Havacılık ve Uzay Müzesi Bangalore'deki en iyi Müzeler

Hindustan Aeronautics Limited (HAL) Havacılık ve Uzay Müzesi, Hindistan’daki en eski havacılık müzesidir. HAL Miras Merkezi ve Havacılık Uzay Müzesi’nin bir parçasıdır ve öğrencilerin hava makinelerinin nasıl ele alınması gerektiğini bilmeleri gerektiğinden, Havacılık Mühendisliği okuyan herkese yardımcı olur. Uçaklar, hava motorları ve helikopterler sergiliyor ve ayrıca Hint havacılığının tarihini anlatıyor..

3. Kempegowda Müzesi:

Kempegowda Müzesi Bangalore'deki Ünlü Müzeler

Kempegowda Müzesi, Hindistan’ın son müzelerinden biridir. Bangalore şehrini kuran Yelahanka şefi Kempegowda’nın onuruna kurulmuştu. Bina, askeri mahallelerin geleneksel renkleri olan kırmızı ve beyazla renklendirilmiştir. Birinci katta bir fotoğraf galerisi var. Ziyaretçileri Kempegowda’nın tarihine götüren ahşap merdivenler var. Ayrıca erken Bangalore kalelerinin, tapınaklarının ve yazıtlarının resimlerine sahiptir..

4. Halk Müzesi:

Halk Müzesi Bangalore'deki Ünlü Müzeler

Karnataka’daki Halk Müzesi, Kumara Park’ta bulunur ve 15 dönümlük bir alanı kaplar. Arka planda çalınan halk müziğini sunar ve halk oyunlarının video kayıtlarını gösterir. Eski günlerde normal günlük yaşamda kullanılan mutfak eşyaları, süt çalkalayıcıları, manuel öğütme taşları vb. Gibi nesneler sergilendi. Ayrıca kuklaları, silahları, kostümleri, sanatsal nesneleri vb..

5. Gandhi Bhavan:

Bangalore'deki Gandhi Bhavan Ünlü Müzeleri

Gandhi Bhavan, 1965 yılında Başkan Dr.Rajendra Prasad’ın gözetiminde Kumara Krupa Yolu’nda kuruldu. Ulusun Babası Mahatma Gandhi’nin onuruna yapılmıştır ve ‘Bhavan’ın ana amacı Gandhiji’nin insanlara öğretmek istediğini öğretmektir. Müze, erken yaşamından ölümüne kadar Gandhiji’nin tüm yaşamını gösteren resim galerisinden oluşmaktadır..

6. Madras Sappers Müzesi ve Arşivleri:

Madras Sappers Müzesi ve Arşivleri Bangalore'deki Ünlü Müzeler

Madras Sappers Müzesi ve Arşivleri, ‘Sappers’ olarak adlandırılan Madras Engineer Group’un tarihini gösterir. Müze, ordu, askeri tarih, eserler, cephanelik, giysiler, madalyalar vb. ile ilgili nesneleri sergiliyor..

7. Efsaneler Motosiklet Müzesi:

Efsaneler Motosiklet Müzesi Bangalore'deki Ünlü Müzeler

Legends Motorcycles Museum, yaklaşık 100 yıllık ve hala çalışır durumda olan 20’den fazla eski model arabaya ev sahipliği yapıyor. Galerinin duvarları araç fotoğraflarıyla dolu. Jawa Certeza, 1913 Triumph, 1928 BSA, 1948 Corgi, vb. Gibi birkaç ünlü araca sahiptir..

8. Filateli Müzesi:

Filateli Müzesi Bangalore'deki Ünlü Müzeler

Bangalore Filateli Müzesi, nadir pullar ve makaleler sergiliyor. Yakın zamanda yapılan bir tadilattan sonra, ziyaretçileri Hint Postası hakkında geçmişten günümüze daha yakından tanımak için bir sanatçı köşesi, amfi tiyatro ve bir referans kütüphanesi yapılmıştır..

9. NIMHANS Beyin Müzesi:

NIMHANS Beyin Müzesi Bangalore'deki Ünlü Müzeler

NIMHANS Beyin Müzesi, Ulusal Ruh Sağlığı Sinirbilimleri Enstitüsü’nde yer almakta ve nöro fizyoloji bölümü tarafından yönetilmektedir. Herhangi bir ziyaretçi, raflarda tutulan farklı türde beyin örneklerini görünce sersemlemeye mahkumdur. Şizofren beyin, hasarlı beyin, kaza sonrası insan beyni ve ayrıca hayvan beyni gibi farklı beyin türleri vardır..

Bir dahaki sefere Bangalore’ye bir gezi planladığınızda, bu ünlü Müzeleri kaçırmayın!