Batı Bengal eyaletindeki Kalküta şehri, canlı bir şehir olduğu için Neşe Şehri ve her yerinde konaklar ve binalar olduğu için Saraylar Şehri olarak bilinir. Şehir sayısız parklar, köprüler, görkemli Cennet Bahçeleri, tapınaklar, kütüphaneler, heykeller ve anıtlar ve hatta müzeler ile kutsanmıştır..

Kalküta’da Resimlerle Popüler ve Güzel Müzeler:

İşte Kalküta, Hindistan’daki Ünlü Müzelerin bir listesi.

1. Hint Müzesi:

kolkata'daki müzeler

Hint müzesi 1814’te kuruldu ve bu onu Hindistan’daki en eski müze yapıyor. 35 galeriye bölünmüş altı arkeoloji, sanat, antropoloji, jeolojik, zooloji ve botanik bölümü vardır. Nadir antika koleksiyonları, süs eşyaları, iskeletler, Mısır mumyası, hayvan mankenleri ve daha birçok nesneye sahiptir..

2. Netaji Bhavan:

Netaji Subhash Chandra Bose’un ikametgahı, hayatı ve özgürlük mücadelesi hakkında bize her şeyi anlatan onun için bir anma salonuna dönüştürüldü. Müze, onun tarafından kullanılan eşyaları gösterir. Masası, yatağı, kıyafetleri, ayakkabıları, yazı yazdığı kalemleri, ‘khakee’ giydiği kıyafeti ve birkaç silah ve mühimmatı var..

3. Mermer Saray:

Mermer Saray, 1800’lerin sonlarında inşa edilmiş, şehrin kuzey tarafında yer alan mermerden yapılmış bir konaktır. Kuruluşundan bu yana bakımlı ve çok şık görünen konaklardan biridir. Sanat sevgisi olan zengin bir tüccar tarafından yapılmıştı ve evde Batı heykelleri, Viktorya dönemi mobilyaları, Hindistan ve Avrupa’daki sanatçıların tabloları bulunuyordu. Bunun dışında avizeler, eski saatler, yerden tavana aynalar vb..

4. Güzel Sanatlar Akademisi:

Hindistan’ın en eski sanat galerisinde Güzel Sanatlar Akademisi. Ayrı galerilerde Hindistan’ın her yerinden farklı ünlü sanatçıların resimlerine sahiptir; ayrıca okullar veya diğer kurumlar tarafından yapılan sergi için bir alana sahiptir. Sanat galerisi, Kalküta halkının ilgisini çeken düzenli tiyatrolar için bir tiyatro sahnesine bağlıdır..

5. Birla Endüstri ve Teknoloji Müzesi:

Gurusaday Dutt Yolu’ndaki Birla Sanayi ve Teknoloji Müzesi, Ulusal Bilim Müzeleri Konseyi tarafından yönetilmektedir. 1954 yılında Hindistan’da kurulan ilk bilim müzesidir. Buradaki en önemli şey, Birlas’ın endüstrileri ve ticari girişimlerinin bilgileridir. Biyoteknoloji, yaşam bilimleri, matematik, televizyon, ulaşım konularında resim yaptılar ve katılan insanlar için bilgili düzenli etkinlikler ve programlar var..

6. Victoria Anıtı:

Victoria Anıtı, İngiliz yönetimi sırasında Hindistan Kültür Bakanlığı tarafından Kraliçe Victoria’nın onuruna inşa edilmiştir. Lord Curzon, kraliçenin ölümü üzerine bahçeli bir anıtı, resimleri, heykelleri olan ve Hindistan tarihini çeşitli objelerle gösterecek bir anıtın yapılması girişimini üstlenmişti. Anıtın içinde bir de kütüphane bulunuyor. İnsanlar onu Kalküta’nın Tac Mahal’i olarak görüyor.

7. Polis Müzesi:

Polis Müzesi Kolkata, silah, kılıç, bıçak, bomba gibi belgelerin, fotoğrafların, silahların ve mühimmatın deposudur, Kolkata Polisi ve oradaki kıyafetleri ile birlikte orada sergilenmiştir. Polisin geçmişten bugüne halka nasıl destek olduğunu gösterdiler..

8. Asutosh Hint Sanatı Müzesi:

Asutosh Hint Sanatı Müzesi, Kalküta Üniversitesi kampüsünde yer almaktadır. Adını üniversitenin Rektör Yardımcısı Sir Asutosh’tan almıştır. Müzenin ana amacı, Hint sanatındaki evre örneklerini toplamak ve Bengal Sanatına vurgu yapmaktı..

9. Gurusaday Müzesi:

El sanatları, pişmiş toprak, kantha dikişleri, halk yorgan dikişleri vb. içeren Bengal halk sanatı koleksiyonlarına sahip Diamond Harbor’daki Gurusaday Müzesi. Adını aldığı Sir Gurusaday Dutt tarafından kurulmuştur..