Mumbai, Hindistan’ın batı kıyısında önemli bir şehirdir. Şehir, dünyanın her yerinden insanları çeken tarihi anıtlar ve turist noktaları ile kutsanmıştır. Şehir sayısız dine, kültüre, mutfağa ve dile ev sahipliği yapmaktadır. Uzun ve çekici Marine Drive ve plajların yanı sıra Mumbai, koleksiyonları nedeniyle övgüye değer birkaç müzeye de sahiptir..

Mumbai’deki Güzel ve En İyi Müzeler:

İşte Mumbai, Hindistan’daki Ünlü Müzelerin Listesi.

1. Victoria ve Albert Müzesi:

mumbai'deki victoria ve albert müzeleri

Victoria ve Albert Müzesi 1872’de kuruldu. Bu, Mumbai’deki en eski ve aynı zamanda en değerli müzedir. Daha sonra Bhau Daji Lad Müzesi olarak yeniden adlandırıldı. Müze, 19. yüzyıldaki endüstriyel yaşamları ve çeşitli sanatsal el sanatlarını sergiliyor. Sadece bir ada kümesinden güzel bir şehre Mumbai’deki evrimi gösteren küçük bir bölüm var. Ayrıca arkeolojik kazılar, haritalar, el yazmaları, fotoğraflar, gümüş ve bakır eşyalar vb..

2. Cowasji Jehangir Salonu:

Mumbai'deki Cowasji Jehangir Hall ünlü müzesi

Cowasji Jehangir Hall, George Wittet tarafından inşa edilmiş ve Cowasji Jehangir tarafından 400.000 rupi bağışla finanse edilmiş bir müzedir. Colaba’dadır ve 1911 yılında inşa edilmiştir. Sergilerin maliyeti 3, 30, 00.000 rupi’nin üzerinde olan 20.000 metrekarelik bir alana sahiptir. Müze, Ulusal Modern Sanat Galerisi (NGMA) Delhi tarafından yönetilmektedir. NGMA’nın eşyaları da var.

3. Galler Prensi Müzesi:

Galler Prensi Müzesi Mumabai

Galler Prensi Müzesi 20. yüzyılın başlarında kuruldu, şimdi ‘Chatrapati Shivaji Maharaj Vastu Sangrahalaya’ olarak biliniyor. Müze, galerilerde antik sanat eserleri, eserler, heykeller vb. sergiler. Bir tarafta fildişi objeler, bir tarafta kostümler, bir tarafta taşlar vb. gibi belirli bir nesnenin malzemesinin ayrı bir bölümü vardır. Objeler sadece ülkeden değil aynı zamanda Tibet, Nepal ve diğer komşu ülkelerden. Zooloji, jeoloji, arkeoloji için farklı bölümleri ve farklı galerileri vardır ve herkesin müzeden detaylı bilgi alması bir günden fazla sürer..

4. Mani Bhavan:

Mani Bhavan

Mani Bhavan, Laburnum Yolu’ndaki Mahatma Gandhi’nin anısına yaratıldı. Gandhiji zamanındaki Gujarati stilini vurgular. Birinci kat kayıtlarında Gandhiji ile ilgili filmleri gösteren bir oditoryum var, hatta konuşmalarını ve kayıtlarını orada çalıyorlar. Üst katta Gandhiji’nin yaşam tarzını, odasını, iş yerini getirdiler. Satyagraha, Dandi March gibi hareketlerini açıklamalarla birlikte fotoğraflarda tasvir ettiler. ‘Bhavan’ bizi Gandhiji’nin Hindistan’ın bağımsızlığı için karşılaştığı siyasi mücadelelere geri götürüyor..

5. Nehru Planetaryumu:

Nehru Planetaryum Müzesi Bombay

Nehru Planetarium, 1977’de Worli Mumbai’de Jawaharlal Nehru’nun onuruna Indira Gandhi tarafından açıldı. Yer, gökbilimciler, uzay adayları ve bilime meraklı öğrenciler arasında popüler hale gelmişti. Bilimin farklı biçimlerini ve etkilerini gösteren ayrıntılı makinelerin bulunduğu tüm öğrenciler için bir mantık merkezidir. Planetaryumda bilim, astronomi ve kozmoloji üzerine birçok tartışma düzenlenmektedir ve okul öğrencileri ve öğretmenler için düzenli bir ziyarettir..

6. Ulusal Modern Sanat Galerisi:

Ulusal Modern Sanat Galerisi

Ulusal Modern Sanat Galerisi, Hint kültüründeki modern trendleri teşvik etmek amacıyla yapılmıştır. Güney Mumbai’de yer almaktadır. Önceleri sadece konserler için bir mekan iken, daha sonra bir galeriye dönüştürülmüştür. Bunun Delhi ve Bangalore’de şubeleri var ve Hindistan’dan ve dünyanın dört bir yanından sanatsal eserler sergiliyor; M. F. Hussain, Amrita Sher gill, Gaganendranath Tagore’un eserlerini içeren ve ardından efsanevi sanatçı Picasso ve Mısır sanatlarına ve daha birçok ünlü sanatçıya kadar uzanıyor. 1857 yılına kadar eski olan 14.000’den fazla sanat eserine sahiptir. Hindistan’ın en iyilerinden biri olduğu bilinmektedir..

Mumbai, tüm dünyayı kendine çeken birçok tarihi esere ve turistik destinasyona sahiptir. Burada Resimlerle Mumbai’deki bazı ünlü Müzeleri bulacaksınız. İlgilenir misiniz? lütfen yorumunuzu bırakın.