Medicinos terminologijoje vitaminas C vadinamas askorbo rūgštimi arba askorbatu, arba L-askorbo rūgštimi (cheminė formulė C6H8O6) yra esminė maistinė medžiaga, kuri palaiko organizmą ir imuninę sistemą. Vitaminas C padeda kolageno sintezei organizme. Tai padeda žaizdoms gydyti, taisyti ir prižiūrėti kaulus, dantis, kremzles ir audinius. Tai taip pat yra vienas geriausių antioksidantų, kovojančių su laisvaisiais radikalais, kurie kenkia odos ląstelėms. Vitaminas C padeda odos regeneracijai, neutralizuoja laisvuosius radikalus ir atstato pažeistas odos ląsteles.

Vitamino C privalumai

Dėl vitamino C trūkumo organizme atsiranda sunki būklė, vadinama skorbutu. Dėl šio vitamino trūkumo organizme kolagenas labai nestabilus, kad galėtų atlikti savo pareigas, o keletas kitų fermentų nebendradarbiauja organizme.

Įvairios vitamino C formos:

Vitaminas C, kuris taip pat vadinamas askorbo rūgštimi, yra įvairių formų. Čia pateikiame jums keletą įvairių vitamino C formų.

1. L askorbo rūgštis (LAA):

Vitaminas C, chemiškai aktyvus, vadinamas LAA. Vitamino C yra vienodai L askorbo rūgštyje ir D askorbo rūgštyje, izomerinėse molekulėse, kurios yra tarpusavyje keičiamos. Tačiau tik LAA yra biologiškai prieinama, todėl ji naudojama medicininiais tikslais. L Askorbo rūgšties gausu citrusiniuose vaisiuose, tokiuose kaip apelsinai ir citrina (1).

2. Magnio askorbilo fosfatas (MAP):

Vitaminas C gryna forma yra labai nestabilus vandenyje. Magnio askorbilfosfatas (MAP) yra išvestinis vitamino C junginys, kuris tirpsta vandenyje. MAP yra galingas antioksidantas ir priešuždegiminis agentas, kuris apsaugo nuo riebalų oksidacijos spuogais. MAP užtikrina nuolatinį vitamino C patekimą į odą, kuris padeda kontroliuoti riebalų išsiskyrimą iš riebalinių liaukų ir taip gydyti spuogus (2).

3. Askorbilo palmitatas:

Šis askorbilpalmitatas yra riebaluose tirpi vitamino C forma, susidaranti iš askorbo rūgšties ir palmitino rūgšties. Vitaminas C yra gerai žinomas dėl odos apsaugos nuo kenksmingų UV spindulių ir saulės nudegimų. Tyrimai rodo, kad askorbo palmitatas sumažino reaktyvaus deguonies kiekį ląstelėse po ultravioletinių spindulių B. Ascorbyl Palmitate produktų naudojimas padeda išvengti odos paraudimo veikiant saulei (3).

4. Askorbo gliukozaminas:

Gliukozaminas taip pat vadinamas gliukozamino sulfatu. Tai natūralus amino cukrus, papildytas papildoma vitamino C doze. Tai padeda kaulų sveikatai, kremzlėms, odai ir prisideda prie kolageno susidarymo.

5. Tetraheksildecilo askorbatas:

Tai stabili, aliejuje tirpi vitamino C forma, kuri laikoma L askorbo rūgšties analogu. Skirtingai nuo magnio askorbilo fosfato, kuris yra nestabilus vandenyje, jis tirpsta riebaluose (lipiduose). Tyrime teigiama, kad dėl tirpumo tetraheksildecilo askorbatas prasiskverbia pro odą. Šis gelis gerai dera su kitomis vitamino C ir retinolio formomis, kad padidėtų efektyvumas.

6. Natrio askorbilo fosfatas:

Tai taip pat yra stabili ir vandenyje tirpi vitamino C forma. Natrio askorbilfosfatas veikia kaip antioksidantas, kovojantis su laisvaisiais radikalais ir padedantis odai atsinaujinti. Šis junginys yra stabilus vitamino C pirmtakas ir užtikrina nuolatinį vitamino C patekimą į odą. Natrio askorbilo fosfatas padeda išvengti ir gydyti spuogus.

Vitamino C nauda odai:

Vitaminas C turi įvairių odos privalumų dėl savo antioksidacinių, priešuždegiminių savybių. Čia yra privalumų sąrašas.

 1. Kaip minėta anksčiau, dėl antioksidacinių savybių jis kovoja ir neutralizuoja laisvuosius radikalus, kurie padeda odai atsinaujinti.
 2. Vitaminas C yra labai rūgštus, todėl, lokaliai tepamas ant odos, jis pradeda gydyti, pagreitindamas kolageno gamybą.
 3. Vitaminas C padeda užkirsti kelią ankstyvam senėjimui, odos suglebimui, skatindamas kolageno gamybą.
 4. Vitaminas C padeda greitai išgydyti žaizdas ir padeda išvengti randų.
 5. Tai padeda išvengti hiperpigmentacijos, įskaitant amžiaus dėmeles ir melasmą, veikia kaip kliūtis ultravioletiniams spinduliams prasiskverbti į odą.
 6. Vitaminas C apsaugo ir gydo vieną iš dažniausiai pasitaikančių odos problemų – „spuogus“. Be to, jis padeda išblukti tamsioms dėmėms, kurias sukelia spuogai.
 7. Žala, kurią sukelia saulės spinduliai dėl laisvųjų radikalų, sukelia uždegimą, dėl kurio atsiranda raukšlių ir tamsių saulės dėmių. Vitaminas C veikia kaip apsauga nuo saulės.
 8. Dėl vitamino C oda atrodo lygi, aktyvuodama ląsteles, vadinamas fibroblastais, kurios sukuria naują kolageną.
 9. Yra žinoma, kad MAP, vienas iš vitamino C darinių, sulaiko drėgmę ant odos ir taip palaiko drėgmę.
 10. Tamsius ratilus po oda galima pašalinti naudojant vitamino C produktus.

Kaip naudoti vitamino C produktus:

Rinkoje yra daug įvairių formų vitamino C. Pakalbėkime apie tai, kaip naudoti šiuos produktus.

1. Vitamino C serumas:

Tai geriausias ir lengvai prieinamas produktas rinkoje. Rinkoje yra įvairių vitamino C serumų su mažais purkštuvais.

Kaip naudoti:

 • Pirmiausia nedidelį serumo kiekį užtepkite ant dilbio, kurį galima lengvai paslėpti ir patikrinti, ar nėra alerginių reakcijų.
 • Jei nėra alerginės reakcijos, švelniai tepkite serumą ant veido ir švelniai masažuokite pirštais, kad serumas įsiskverbtų į odą.
 • Prieš pradėdami tepti šį serumą ant veido, nuvalykite veidą prausikliu, kad pašalintumėte nešvarumus, ir tada patrinkite veidą švariu rankšluosčiu.
 • Norėdami gauti gerų rezultatų, užtepkite serumo ant veido drėkinamuoju kremu.
 • Idealiu atveju tai turėtų būti naudojama vieną ar du kartus per dieną.
 • Įsitikinkite, kad šie serumai nėra tiesiogiai veikiami saulės spindulių, ir laikykite juos vėsioje vietoje.

2. Vitamino C aliejus:

Vitamino C aliejus yra toks pat kaip serumo aliejus, išskyrus tai, kad aliejai maitina ir drėkina odą. Serumai padeda atstatyti pažeistą odą. Priklausomai nuo jūsų odos tipų, rinkitės tokį aliejų kaip mažiau koncentruotas arba mažiau rūgštus vitamino C aliejus.

Kaip naudoti:

 • Visi aliejai netinka visų tipų odai. Todėl prieš pasirenkant alergines reakcijas pirmiausia reikia pasirinkti nedidelį kūno lopinėlį.
 • Paimkite šiek tiek aliejaus į ranką ir švelniai patepkite tą vietą, kur ketinate. Jei veidą ketinate tepti ant masažo, švelniai sukamaisiais judesiais, kol aliejus įsiskverbs į odą.
 • Palikite per naktį, tada nuvalykite veidą švelniu muilu.
 • Norėdami gauti geriausius rezultatus, reguliariai tepkite jį naktį. Venkite naudoti aliejų dienos metu, kad jūsų oda neatrodytų riebi.
 • Šį aliejų laikykite sausoje ir vėsioje vietoje.

3. Vitamino C papildai:

Natūralios formos vitamino C yra daugelyje vaisių ir daržovių, tokių kaip apelsinai, kiviai, braškės, brokoliai, špinatai ir kt. Šių produktų vartojimas kasdien išlaikys vitamino C kiekį organizme. Bet jei labai trūksta vitamino C, gydytojas siūlo vartoti kai kuriuos vitamino C papildus.

Rekomenduojama vitamino C paros dozė moterims yra 75 mg, o vyrams – 90 mg.

Kaip naudoti:

 • Kiek įmanoma, vartokite tik natūralų maistą, kuriame gausu vitamino C. Raudonieji saldieji pipirai, apelsinų sultys, greipfrutų sultys ir kivi yra geriausi šaltiniai.
 • Valgykite lapines daržoves, tokias kaip špinatai, kad įvykdytumėte reikalavimą.
 • Kaip nurodė gydytojas, vartokite 1 arba 2 tabletes vitamino C per dieną. Venkite papildų, jei jaučiate šalutinį poveikį.
 • Visada vaistus reikia laikyti sausoje ir vėsioje vietoje.

4. Vitaminas C muilas:

Vitaminas C muilas pagreitina odos kolageno gamybą, suteikdamas jums stangresnę ir putlesnę odą, taip pat išlygina raukšles ir smulkias linijas.

Kaip naudoti:

 • Prieš naudojimą bet koks produktas turi būti išbandytas mažame pleistro plote, ar nėra alerginių reakcijų. Tas pats pasakytina ir apie šį muilą.
 • Jei nematote alerginės reakcijos, pirmiausia naudokite šį muilą veidui plauti mažiausiai 2–3 dienas, o tada pradėkite jį naudoti savo kūnui.
 • Įsitikinkite, kad muilas nėra veikiamas tiesioginių saulės spindulių.

Šalutinis vitamino C produktų vartojimo poveikis:

 • Kadangi vitaminas C yra rūgštus, jautrios odos tipas palieka nudegimus ir paraudimą.
 • Vitamino C citrusų kiekis dirgina jautrią odą.
 • Didelė vitamino C dozė gali sukelti virškinimo sutrikimus, tokius kaip viduriavimas, pykinimas ir net inkstų akmenys.
 • Per didelis vitamino C vartojimas sukelia geležies perdozavimą, o tai savo ruožtu veikia širdį, kasą, kepenis, skydliaukę ir centrinę nervų sistemą.

Vitaminas C yra palaima odai ir veidui ir gali daryti stebuklus, jei naudojamas ribotu kiekiu. Eikite į savo maisto prekių parduotuvę ir nusipirkite vitamino C produktų, kad išbandytumėte savo odą, ir nepamirškite, kad mes visi esame atviros ausims ir akims, kad žinotume jūsų patirtį.