Sert bir vahşi yaşam keşif meraklısı mısınız? İster bir doğa tutkunu olun, ister bir turist olun, bu yazıda bahsedilen Hindistan’daki kaplan rezervleri aynı şekilde herkesi büyüleyecektir. Kaplan, Hindistan’ın ulusal hayvanıdır ve ülkenin kültürel ve doğal mirasını temsil etmede hayati bir rol oynar. Bu görkemli hayvanlar sadece karşılaştıkları her gözü büyülemekle kalmaz, aynı zamanda rezervlerin cazibesi olarak kabul edilir..

Ülkenin her yerinde birçok milli park varken, Hindistan’daki bu güzellikleri evcilleştirilmeden ziyaret etmenize yardımcı olacak en iyi Tiger rezervlerinden bazılarını küratörlüğünü yaptık..

Hindistan'da Kaplan Rezervleri

Hindistan’daki En İyi 12 Kaplan Koruma Alanı ve Ulusal Park:

Kaplanlar, sayılarının büyük ölçüde azalmasıyla neslinin tükenmesinin eşiğine geldi. Bununla birlikte, Hindistan genelinde birkaç kaplan rezervi, kaplanlara doğal bir yaşam alanı sağlamak ve onları geliştirmek için kurulmuştur. Hindistan’daki bu kraliyet hayvanlarının güzelliğini vahşi doğada deneyimlemenize yardımcı olan en iyi kaplan rezervlerinin bir listesi..

1. Kanha Kaplan Koruma Alanı:

Madhya Pradesh’teki Kanha kaplanı koruma alanı, Mowgli’nin durduğu yere benzediği ve muazzam ve pitoresk olduğu için Hindistan’ın en iyilerinden biri olarak kabul edilir. Dünya çapındaki tahmini 6000 kaplandan 500’ü Kanha kaplan rezervinin 30.000 km2’lik alanında yaşıyor. En hassas kaplan habitatlarından bazılarının kalbi olarak kabul edilir ve sadece bu parkta bulabileceğiniz nesli tükenmekte olan türlerden biri Barasingha geyiğidir. Ayrıca kirpi, chinkara, chital, gaur, üç çizgili palmiye sincabı, langur, çakal, yaban domuzu, leopar vb. gibi çeşitli vahşi hayvanları, ihtişamı ve safariye giderseniz doğal duruşu görebilirsiniz..

En yakın şehir: mandalina.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Kanha kaplan rezervine en yakın havaalanı Nagpur, Maharashtra’dır. Tüm yurt içi havaalanlarına iyi bağlantılara sahiptir..
 • Karayoluyla: Otobüsler Jabalpur, Raipur, Bilaspur, Nagpur’dan günlük olarak mevcuttur. Nagpur’dan beş saat ve Jabalpur’dan üç saat süren özel taksileri de kiralayabilirsiniz..
 • Tren ile: Jabalpur, Gondia, Nagpur, çeşitli şehirlerden Kanha kaplan rezervine bağlanan demiryolu güzergahlarına sahiptir..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Kasım-Haziran arası.

Özel Gezi Yerleri: Yaban hayatı safarileri.

2. Bandipur Kaplan Koruma Alanı:

Bangalore ve Mysore’dan ideal bir kaçamak mı arıyorsunuz? O zaman Karnataka’daki Bandipur kaplanı rezervi mükemmel bir seçim olabilir. Bu kaplan rezervinin yoğun ormanları vardır, bu da onu Güney Hindistan’daki en iyi kaplan rezervlerinden biri haline getirir ve kaplanları doğal ortamlarında barındırır. Ek olarak, nispeten büyük kaplan popülasyonu, onları fark etmelerini kolaylaştırır. Ayrıca filler, bizonlar, antiloplar, aslanlar doğal ortamlarında ürer ve dolaşırlar, bu da onu dünya çapında birçok turisti çeken unutulmaz bir gezi haline getirir..

En yakın şehir: Mysore.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Bandipur kaplan rezervine en yakın havaalanı Bangalore uluslararası havaalanıdır ve taksi kiralayarak milli parka ulaşabilirsiniz..
 • Karayoluyla: Bu parka kolayca ulaşmanıza yardımcı olan KSRTC otobüsleri var. Aynı zamanda ulusal karayoluna bağlı olduğundan, kişisel bir araçla navigasyonu daha kolay yönetilebilir hale getirir..
 • Tren ile: Mysore şehri en yakın tren istasyonudur ve Bandipur milli parkına ulaşmak için otobüs veya taksiye binebilirsiniz..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Musonlar sırasında Temmuz ve Eylül ayları arasında. Yaz aylarında Mart ve Mayıs ayları arasında.

Özel Gezi Yerleri: Bir sürü fil görebilirsiniz.

3. Bandhavgarh Kaplan Koruma Alanı:

Umaria bölgesindeki MP’deki bir başka kaplan rezervi Bandhavgarh kaplan rezervidir. Hindistan’ın en iyi ve en ünlü kaplan rezervlerinden biridir ve bölgedeki en yüksek kaplan yoğunluğu olan son sayımda 63 kaplandır. Yine, önceden bilet rezervasyonu yapabilir ve Tata bölgesi 1’deki kaplanları tespit edebilirsiniz. Ayrıca, koruma alanı 242 kuş, al yanaklı maymun, tembel hayvan, Bengal kaplanı, beyaz kaplan, aslan, geyik vb. unutulmaz biri.

En yakın şehir: Cebalpur.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: En yakın havaalanı Jabalpur bölgesindedir ve Bandhavgarh kaplan rezervine ulaşmak için taksiye binebilirsiniz..
 • Karayoluyla: Tüm büyük şehirlere bağlı Madhya Pradesh devlet otobüsleri mevcuttur..
 • Tren ile: Bandhavgarh kaplan rezervine en yakın tren istasyonu Umaris’tedir ve Hindistan’daki tüm büyük şehirlere bağlıdır..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Ekim-Haziran.

Özel Gezi Yerleri: Bir araba kiralayarak Vindhya dağlarına bakan uçurumdaki Bandhavgarh kalesine bir gezi planlayın.

4. Corbett Kaplan Rezervi:

Kuzey Hindistan’ın Uttarkand bölgesinde bulunan Corbett kaplan rezervi, nesli tükenmekte olan kaplan türlerini koruyan ilklerden biridir ve “Proje Kaplanı” kapsamına girer. Corbett ünlü milli parklardan biri olmasına rağmen, aynı zamanda Hindistan’daki daha az yoğun nüfuslu kaplan rezervidir. Park, Ramganga nehri yakınındaki geniş fil nüfusu ile bilinir ve tozlu bir atmosfere sahiptir. Bununla birlikte, Corbett milli parkında çeşitli memelilere ve çok çeşitli arazilere de bakabilirsiniz..

En yakın şehir: nanital.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: En yakın havaalanı Delhi’dir ve kaplan rezervine tren veya karayolu ile ulaşmanız gerekecektir..
 • Karayoluyla: Sizi kaplan rezervine götüren birkaç otobüs ve taksi var..
 • Tren ile: Rezerve en yakın tren istasyonu Ramnagar’dır ve Delhi’ye giden tüm demiryollarına bağlıdır..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Kasım-Haziran arası.

Özel Gezi Yerleri: Devasa çayırlardan ve gözetleme kulelerinden vahşi yaşamı izleyebilirsiniz..

5. Dudhwa Kaplan Koruma Alanı:

UP’deki Dudhwa kaplanı koruma alanı, Bahraich ve Lakhimpur bölgeleri boyunca uzanır. Mohana nehri tarafından tanımlanır ve kuzeydoğu sınırını Nepal ile paylaşır. Dudhwa Tiger rezervi tahminen 106 ila 118 kaplana ev sahipliği yapıyor ve 1987’de “Project Tiger” kapsamına alındı. Her yıl Kasım-Haziran ayları arasında düzenlenen bir jeep safarisinde bu rezervin manzarasının ve vahşi yaşamının tadını çıkarabilirsiniz..

En yakın şehir: şanslı.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: En yakın havaalanı Lucknow’dur ve milli parka tren veya otobüsle ulaşabilirsiniz..
 • Karayoluyla: Lucknow’dan sizi Tiger rezervine götüren birkaç otobüs ve taksi var..
 • Tren ile: En yakın demiryolu hattı Dudhwa, Palia ve Mailani’dir ve diğer birçok büyük şehirle bağlantılıdır..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Aralık’tan Nisan’a.

Özel Gezi Yerleri: Dudhwa’da dünyanın en iyi sal ağacı ormanlarını gözlemleyebilirsiniz.

6. Tadoba Kaplan Koruma Alanı:

Tadoba, 1955’te oluşturulan en eski Maharashtra kaplan rezervlerinden biridir. Yoğun ormanlık tepelerdeki düz arazi alanındaki çayırlar ve göllerde uzanan derin vadinin sınırları, pitoresk bir nokta oluşturur. Artan kaplan popülasyonunun yanı sıra, tembel hayvanlar ve leoparlar, 200 kuş türü de barındırıyor. Kayalıklar, mağaralar ve yamaçlar birçok vahşi hayvan için doğal bir barınak görevi görür..

En yakın şehir: Çandrapur.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Nagpur’daki Dr Babasaheb Ambedkar Uluslararası Havaalanı, Tadoba milli parkına 140 km uzaklıktadır. Parka ulaşmak için taksi kiralayabilirsiniz..
 • Karayoluyla: Tadoba milli parkına en yakın şehirler Chimur ve Chandrapur’dur. Tüm büyük şehirler bu milli parka karayoluyla bağlıdır..
 • Tren ile: Bu milli parka en yakın tren yolu Chandraaapur tren istasyonudur ve tüm büyük şehirlere iyi bağlantılara sahiptir..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: şubattan hazirana.

Özel Gezi Yerleri: Orta Hint ormanlarına bir göz atabilirsiniz.

7. Nagarhole Kaplan Koruma Alanı:

Nagarhole kaplan rezervi, Karnataka’nın Mysore bölgesinde yer alır, resmi olarak Rajiv Gandhi Ulusal Parkı olarak adlandırılır ve yaklaşık 48 kraliyet kaplanına ve heyecan verici bir flora ve fauna çeşitliliğine ev sahipliği yapar. Bitişik Bandipur milli parkı, Madumalao milli parkı ve Wayanad milli parkı, güney Hindistan’daki en büyük korunan alanı oluşturur. El değmemiş Kabini nehri Nagarhole milli parkı ve kaplan rezervi, yüksek yoğunluklarda bir arada bulunan üç büyük yırtıcı hayvana sahiptir: Kaplan, Leopar ve Vahşi Köpek. Aynı zamanda Asya’daki en büyük otobur konsantrasyonuna sahiptir ve dünyanın en büyük Asya filleri topluluğuna ev sahipliği yapar. Ayrıca şelaleler ve nehirler etrafını sardığı için yürüyüş ve nehir raftingi için mükemmel bir mekandır..

En yakın şehir: Mysore.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Mysore en yakın tren istasyonudur ve kaplan rezervine ulaşmak için taksiler alabilirsiniz..
 • Karayoluyla: KSRTC sizi milli parktan 30 km uzağa götüren otobüsler sağlar ve ardından parka ulaşmak için bir taksiye binebilirsiniz..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Ekim’den Nisan’a.

Özel Gezi Yerleri: Farklı çiçek bitkilerini görebilir ve nehirde rafting, yürüyüş keyfi yapabilirsiniz..

8. Pench Tiger Rezervi:

Mouwgli tapınağı olarak da adlandırılan Pench Tiger Reserve, Rudyard Kipling’in ünlü yazdığı Jungle Book’a ilham vermişti. Yazar ormanı hiç ziyaret etmemesine rağmen, Hindistan’ın diğer bölgeleriyle ilgili tüm yazılardan ve hikayelerden ilham aldı. Maharashtra ve Madhya Pradesh sınırında yer alan 1000 km’lik yoğun orman, birçok flora ve fauna türüne ev sahipliği yapmaktadır. Pench kaplanı rezervinde 25 kaplan bulunur ve onları Pench nehrinin nehir kıyılarında görebilirsiniz..

En yakın şehir: Nagpur, Jabalpur.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Nagpur’daki Dr Babasaheb Ambedkar uluslararası havaalanı ve Jabalpurrr havaalanı, Pench milli parkına en yakın olanlardır..
 • Karayoluyla: Seoni, Madhya Pradesh’in Pench milli parkına ulaşmak için birden fazla yol sağlayan bir parçasıdır..
 • Tren ile: Pench milli parkına en yakın tren istasyonu Seoni tren istasyonudur..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Şubat-Nisan arası. Rezerv Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında kapalıdır..

Özel Gezi Yerleri: Tepelerde yürüyüş.

9. Madumalai Kaplan Koruma Alanı:

Tamil Nadu’nun Nilgiris semtinde bulunan Madhumalai kaplan rezervi, 321 kilometrekarelik bir alana yayılan Karnataka, Tamil Nadu ve Kerala’nın üçlü kavşağında Nilgiris Biyosfer Rezervi’nin bir parçasını oluşturarak önemli bir rol oynamaktadır. Batıda Wyanad vahşi yaşam koruma alanı, kuzeyde Bandipur kaplan rezervi, güney ve doğuda Nilgiris Kuzey bölümü, güneyde Gudalur orman bölümü ile ortak bir sınırı olduğu için Kaplan ve Asya fili gibi amiral gemisi türler için geniş bir koruma alanı oluşturur. güneybatı.

En yakın şehir: ooty.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Madhumalai kaplan rezervine en yakın havaalanı Coimbatore’dir ve tüm büyük şehirlere uçuşları vardır..
 • Karayoluyla: Ooty’den tüm büyük şehirlere giden birkaç otobüs ve taksi var..
 • Tren ile: En yakın tren istasyonu Ooty’dir ve tüm büyük şehirlere düzenli bağlantısı vardır..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Ekim-Mayıs.

Özel Gezi Yerleri: Renkli göçmen kuşlar ve harika bir kuş popülasyonu sunar..

10. Sathyamangalam Kaplan Koruma Alanı:

Satyamangalam Kaplan Koruma Alanı, Hindistan’ın Tamilnadu kentinde Doğu ve Batı ghatlarının birleştiği yerde yer almaktadır. Bu rezerv sahibinin konumu, çeşitlendirilmiş bir flora ve faunaya sahip olmasını sağlar. Yaklaşık 54 kaplana ev sahipliği yapıyor ve 2013 yılında kaplan rezervi ilan edildi. Sandal ağacı ağaçları bu rezervde ortak bir manzaradır ve bitki örtüsü için diken, tropik ve nehir kıyısı orman alanlarıyla birlikte yaprak döken ormanlara sahiptir. Kaplanlar dışında fil, gaur, blackbuck, dört boynuzlu antilop, leopar, sırtlan ve yaban köpeği manzaraları bulabilirsiniz. Sathyamangalam-Dhimbum ghat yolundaki 27 keskin viraj, sürüşü canlandırıcı kılıyor.

En yakın şehir: Coimbatore.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Kaplan rezervine en yakın havaalanları Coimbatore, Mysore ve Bangalore’dir..
 • Karayoluyla: Kaplan rezervinden en yakın tren istasyonları Chamrajnagar, Erode, Coimbatore’dir..
 • Tren ile: Sathyamangalam kaplan rezervine ulaşım sağlayan bir karayolu ağı var..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Ekim-Ocak.

Özel Gezi Yerleri: Bu vahşi yaşam rezervinde farklı flora ve faunayı gözlemleyebilirsiniz..

11. Kaziranga Kaplan Koruma Alanı:

Kanchanjuri Assam’da bulunan Kaziranga Milli Parkı, UNESCO tarafından ilan edilen bir dünya mirası alanıdır. Kaziranga kaplan rezervinde sadece kaplanlar değil, aynı zamanda muazzam bir kuş popülasyonu var. Kaziranga’yı Hindistan’ın ender Milli parklarından biri yapan Hint Gergedanları, Asya filleri, Kraliyet Bengal kaplanları, Manda ve Bataklık geyiği büyük beş memeliyi görebilirsiniz. Yaklaşık 86 kaplan olmasına rağmen, uzun fil otu nedeniyle onları tespit etmek zor. Kaziranga ayrıca 1000’den fazla fillere sahiptir ve dünyadaki mandaların %70’inin ünlü bir meskenidir..

En yakın şehir: Tezpur, Guwahati.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Guwahati uluslararası havaalanı ve Jorhat havaalanı, Kaziranga kaplan rezervine en yakın havaalanlarıdır..
 • Karayoluyla: Kaziranga parkının ana kapısı küçük bir Kohora kasabasındadır ve tüm büyük şehirlere bağlanan NH37’ye bağlıdır..
 • Tren ile: Furkating, Kaziranga parkına en yakın tren istasyonlarından biridir ve birçok büyük şehir tren istasyonuna bağlıdır..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Kasım’dan Nisan’a.

Özel Gezi Yerleri: Güzel manzaranın tadını çıkarabilir ve tek boynuzlu bir gergedan görme şansınız olabilir..

12. Sundarban Kaplan Koruma Alanı:

1973’te Tiger Projesi’nin başlangıcında oluşturulan ilk dokuz kaplan rezervi, bunlardan biri olarak Sunderban Tiger Reserve’e sahiptir. Batı Bengal’deki Sunderban kaplanı rezervi, güzel haliçler, kükreyen nehirler, Kraliyet Bengal kaplanları sağlayarak bir doğa çemberi yaratır. 400 kaplan nüfusuyla dünyanın en geniş mangrov ormanıdır. Manzara ve hayvanların ruhunun bir araya geldiği en ham ve en otantik vahşi yaşam deneyimlerini size sunar. Kaplanlar dışında leoparları, chitalleri, balıkçı kedileri ve daha pek çok şeyi görebilirsiniz..

En yakın şehir: Kalküta.

Nasıl ulaşılır:

 • Havayla: Dumdum, Kalküta’daki Netaji Subhash uluslararası havaalanı, Sunderban milli parkına en yakın havaalanıdır..
 • Karayoluyla: Kalküta’dan Sunderbans’a iyi döşenmiş bir karayolu arayüzü var.
 • Tren ile: Canning en yakın tren istasyonu bağlantısıdır ve Kolkata’dan gün boyunca birkaç yerel tren vardır..

Ziyaret Edilecek En İyi Zaman: Eylül’den Mart’a.

Özel Gezi Yerleri: Tuzlu su timsahı, Olive ridley kaplumbağası, Ganj nehri yunusu gibi nesli tükenmekte olan türleri göreceksiniz..

Bir kaplan tutkunuysanız ve bir kaplan rezervine bir gezi planlıyorsanız, bu makalede Hindistan’daki en iyi Tiger rezervleri hakkında verilen bilgilerin bir seçim yapmanıza yardımcı olduğunu umuyoruz. O halde lafı daha fazla uzatmadan bir gezi planlayın ve bu heybetli canlıları doğal ortamlarında gözlemlemenin keyfini çıkarın. Bilgileri arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın ve yardımcı olup olmadığını bize bildirin.!

Sorumluluk Reddi: Bu yazıda sunduğumuz bilgiler sadece araştırmaya dayanmaktadır ve web sitesi bilgilerin doğruluğundan ve doğruluğundan sorumlu değildir..

SSS:

1. Hindistan’daki en büyük kaplan rezervi hangisidir??

Cevap: Hindistan’daki en büyük kaplan rezervi Nagarjunsagar-Srisailam Tiger rezervidir. Bu rezerv Kurnool bölgesi, Prakasham bölgesi, Guntur bölgesi, Nalgonda bölgesi ve Mahbubnagar bölgesine yayılmıştır..

2. Hangi eyalette en fazla kaplan var??

Cevap: 1,5 yaş grubunda Madhya Pradesh, 408’i büyük olmak üzere en fazla kaplan sayısına (526) sahiptir..

3. Önemli bir kaplan nüfusuna sahip diğer eyaletler nelerdir??

Cevap: Önemli kaplan popülasyonlarına sahip diğer eyaletler şunlardır:

 • Uttarkand – 442 kaplan.
 • Karnataka – 524 kaplan.
 • Tamilnadu – 229 kaplan.
 • Maharashtra – 190 kaplan.
 • Kerala – 136 kaplan.
 • Uttar Pradesh – 117 kaplan.

4. Yeni eklenen Kaplan Yedeği hangisidir??

Cevap: Hindistan’da yeni eklenen kaplan rezervi, Srivilliputhur-Megamalai (yüksek dalgalı dağlar) kaplan rezervidir. Meghamalai vahşi yaşam koruma alanı ile Srivilliputhur kır saçlı sincap yaban hayatı koruma alanını birleştirir ve Kerala’daki Periyar kaplan rezervini sürdürür..