Rezerv ormanlar, gerçek bir orman hissi verse de, genellikle insan yapımı gözlüklerdir. Ancak günümüzün telaşlı şehir hayatı, ormanları belirli bir azınlığın zor bir ayrıcalığı gibi seslendirdi. Böylece her eyalet, hem insanlara hem de hayvanlara bir yaşam kiralaması sağlarken flora ve faunayı korumak için parklar ve rezervler geliştirdi..

Resimlerle Madhya Pradesh’teki Ünlü ve Güzel Parklar:

İşte Madhya Pradesh eyaletinin sunduğu şeyler.

Bandhavgarh Ulusal Parkı:

madya pradeş'teki parklar

Bu küçük rezerv, Beyaz Kaplan da dahil olmak üzere Hindistan’daki Kaplan nüfusunun en yüksek yoğunluğuna sahiptir. Vindhya Sıradağları’nın uzak tepeleri arasında Shahdol semtinde yer alan, vadilerde Sal, tepelerde karışık yaprak döken orman ve etrafı Bambularla kaplıdır. Bu kaplan rezervi aynı zamanda ürer ve barınak sağlar.

• 22 memeli türü ve

• 250 kuş türü.

Turistler bir araçta veya fil sırtında seyahat edebilir, ancak sakin ve sessiz kalmaları ve onları korkutmak için hızlı hareketler yapmamaları tavsiye edilir..

Seyahat etmenin en uygun yolu Delhi’den khajuraho’ya beş buçuk saatlik bir yolculuktur. Ziyaret etmek için en iyi zaman Şubat-Haziran arasıdır..

Kanha Ulusal Parkı:

madhya-pradesh-kanha-tiger-rezervindeki parklar

Pitoresk ve genişleyen Kanha Kaplan Koruma Alanı, nadir sert zemin Barasingha için olduğu kadar Kaplanları ile de ünlüdür. Asya’daki en iyi ve en iyi yönetilen Milli Parktır. Rehberli turlar, Blackbuck ve Barasingha’yı günün herhangi bir saatinde hareket halindeyken görebileceğiniz Kanha çevresindeki en iyi noktaları sağlar. Günbatımı noktası, Kanha’daki her turist için ender bir cazibe merkezidir. Toplamda yaklaşık 22 memeli türünü barındırır. Jabalpur, Bilaspur ve Raipur’dan iyi bağlantıları var; ancak hava karardıktan sonra araçlara izin verilmez. Rezerv musonlar sırasında kapalı olduğu için ziyaret etmek için en iyi zaman Şubat-Haziran arasıdır..

Karera Yaban Hayatı Koruma Alanı:

parklar-in-madhya-pradesh-karera-yaban hayatı-barınağı

202 kilometrekarelik bir alana yayılmış olan bu bölge, son derece tehlikede olan Indian Bustard, Bearded Bustard ve Colored Bustard’ı içeren kuş yaratıklarının sürülerine ev sahipliği yaptığı için gerçekten bir kuş gözlemci cennetidir. Bu sığınakta toy kuşlarının yanı sıra yaklaşık 245 kuş türü kaydedilmiştir. Göçmen Kuşlar, Dihaila Jheel’e karşı büyük bir yakınlığa sahiptir. Kuşların yanı sıra bu sığınak birkaç bin Kara Para ve Hint ceylanı besler. Kasım-Mart arası, kepenklerin bu muhteşem kuş faunasını bir anlığına görebilmesi için ideal bir zamandır..

Ken Gharial Tapınağı:

parklar-in-madhya-pradesh-ken-gharial-kutsal

Chhatarpur bölgesinde Ken ve Thunder nehirleri arasında yer alan burası, güçlü timsahların uzak kuzenlerinin, Gharials yiyen balıkların ülkesidir. Bu kutsal alan Khajuraho’dan iyi bir bağlantıya sahiptir ve bu nedenle hayvan tutkunları tarafından sıkça ziyaret edilen popüler bir destinasyondur. Kendi liyakatiyle eşsiz bir sığınaktır..

Panna Ulusal Parkı:

parklar-in-madhya-pradesh-panna-milli-park

Khajuraho’nun yaklaşık 57 kilometre açığında yer alan otel, 543 kilometrelik devasa bir alana yayılan Madhya Pradesh eyaletinin kalbidir. Ülkedeki en popüler Tiger rezervlerinden biridir. Diğer ilgi çekici yerler, derin vadiler, basamaklı şelaleler, sakin vadi ve yoğun tik ormanlarının etrafına dağılmış bozulmamış geyik ve antiloplardır. Biyo-çeşitlilik popülasyonu şunları kapsar:

• Kaplanlar

• Leoparlar

• Çinkaralar

• Chowsingha

• Kurt

• Gharial

• Cennet Sinek Yakalayıcıları

Pench Ulusal Parkı:

parklar-in-madhya-pradesh-pench-milli-park

Madhya Pradesh eyaletinin güney kıyısı, bu milli parkın kalbinden geçen sakin nehir Pench tarafından besleniyor. Tropikal yaprak döken ağaçlarla ve bu Milli Park boyunca uzanan karmaşık doğal akarsu ağlarıyla dolu, cennetten başka bir şey değil. Rudyard Kipling’in ünlü “The Jungle Book” kitabının geri dönüşü olduğu için popüler olan bu yere genellikle Mowgli Pench Ulusal Parkı denir..

Ekoloji dengesinin korunmasını sağlayan daha birçok vahşi yaşam koruma alanı ve park var. Bunlar şunları içerir:

• Sone Gharial Yaban Hayatı Koruma Alanı

• Ghatigaon Yaban Hayatı Koruma Alanı

• Bagdara Yaban Hayatı Koruma Alanı

• Madhav Ulusal Parkı

Bunlar aynı zamanda popüler olarak Kaplanlar Ülkesi olarak bilinen eyalette önemli turist çekimleridir..