Cilt için Kuru Meyveler

Kuru meyvelerin lezzetli iyiliği üzerine atıştırmayı seviyor musunuz? Eh, sağlığın tadını çıkarma yolundasın. Kuru meyveler vücudunuza enerji vermek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için demir, vitamin ve mineraller gibi besinlerle yüklüdür. Ancak pek çoğumuz bu çiğnenebilir meyvelerin cildimizde harikalar yaratabileceğini bilmiyoruz.!

Zengin beslenmeden yaşlanma belirtilerini önlemeye ve size kıskanılacak bir ışıltı vermeye kadar, kuru meyvelerin cilt için inanılmayacak kadar çok sayıda faydası vardır. Günlük diyetinize dahil etmeniz gereken cilt için en iyi 9 kuru meyve hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Sağlıklı, Parlayan Bir Cilt İçin En İyi 9 Kuru Meyve:

İşte 9 kuru meyve ve kuruyemişin cildinize faydaları hakkında bilgiler….

1. Kuru üzüm:

Siyah Üzüm Bazlı Cilde Faydaları

Kuru üzüm, tatlı ve keskin bir tada sahip kuru üzümlerdir. Besin açısından zengin profilleri ile cildinize sayısız fayda sağladığı bilinmektedir. Kuru üzüm, cilt hücrelerinizi serbest radikallerden korumak için antioksidan aktivite sergileyen polifenollerde yüksektir. Ek olarak, kuru üzüm, cildinizi çevresel hasarlardan koruyabilen ve donukluk görünümünü en aza indirebilen Resveratrol adlı bir bileşik içerir. Ayrıca temiz, parlak bir cilt elde etmek için kanı arındırır ve toksinleri ortadan kaldırırlar..

2. Kayısı:

Kayısı Yeme Faydaları

Kuru Kayısılar, taze kayısıların kurutulmasıyla hazırlanır. Bu kuru meyveler, birçok cilt problemine yol açan kabızlığı önleyebilen diyet lifi bakımından zengindir. Kayısı ayrıca cildinizdeki kolajen seviyelerini tüketen oksidatif stresi önleyen yüksek miktarda antioksidan içerir. Kayısılarda bulunan beta-karoten, cildin foto yaşlanmasını ve pigmentasyonunu önlemek için UV koruması sağlayabilen A Vitaminine dönüştürülür..

3. Tarihler:

Hurmanın Faydaları

Hurma, dünyada en çok tüketilen kuru meyvelerden biridir. Bu yapışkan meyveler cildimize bir dizi fayda sağlamasıyla ünlüdür. Hurma, bağırsaklarınızı temizleyen ve temiz ve kusursuz bir cilde yol açabilen lif bakımından zengindir. Hurmalarda bulunan tanenler, antioksidan koruma sağlarken, C ve D Vitamini, cildinizin elastikiyetini artırmak için kolajen seviyelerini artırır. Bu demir açısından zengin meyveler, donukluk ile mücadele etmek için cilt hücrelerine iyi oksijen tedarikini de iyileştirir..

4. Kuru İncir:

Kuru İncir

Kuru incir veya Anjeer cildimiz için oldukça faydalıdır. Sağlıklı, parlak bir cilt için gerekli olan demir, magnezyum, kalsiyum, Vitamin B6 ve K gibi mineraller açısından zengindirler. İncirin epidermal su kaybını ve aşırı sebum üretimini önlemeye yardımcı olduğu da bilinmektedir. Bir çalışma, incirin özelliklerinin, çocuklarda seboreik dermatit ile hidrasyonu artırarak savaşabileceğini göstermektedir (1). Ayrıca incir, kolajen yıkımını azaltmak ve yaşlılarda kırışıklık oluşumunu önlemek için antioksidan aktivite gösterir..

5. Kuru erik:

Cilt için kuru erik

Kuru erik, hem vücut hem de cilt için çok sağlıklı olduğu düşünülen kuru eriklerdir. Hücreleri serbest radikal hasarından koruyan diğer kuru meyvelerden daha fazla antioksidan içerir. Bu maddeler ayrıca kırışıklıklar, ince çizgiler, cilt sarkması gibi erken yaşlanma belirtilerini geciktirmeye yardımcı olur. Ayrıca kuru erikte bulunan manganez, demir, K vitamini ve beta-karoten gibi mineraller cildinize sağlıklı bir görünüm verebilir..

6. Badem:

Bademin Cilde Faydaları

Sağlıklı ve genç bir cilt vermek söz konusu olduğunda, başka hiçbir kuru meyve bademin faydalarıyla boy ölçüşemez. Badem, cildi güneş hasarından ve yaşlanmadan koruyan doğal bir antioksidan olan E Vitamini açısından zengindir. Bu ajan ayrıca cildinizi yumuşak ve esnek hale getirmek için besler ve nemlendirir. Sağlık için her gün bir avuç ıslatılmış badem yemenin yanı sıra cilde badem ezmesi veya yağı sürmek sivilceleri, donukluğu ve pigmentasyonu azaltabilir..

7. Ceviz:

Cevizin Cilde Faydaları

Ceviz, cildinize pul pul dökülmeden güneşten korunmaya kadar etkileyici faydalar sunar! Cildinizin doğal nemini hapseden ve canlılık katan Omega-3 yağ asitleri gibi iyi yağlarla yüklüdürler. Omega-3 yağ asitlerinin alerjilerin ve güneş yanıklarının neden olduğu ciltteki iltihabı azalttığı bilinmektedir. Ceviz kabukları ayrıca parlak görünmenizi sağlamak için kuru ve ölü hücreleri eksfoliye etmek için cilde yardımcı olur..

8. Kaju fıstığı:

Kaju fıstığı

Kaju fıstığı, sadece lezzetli tadıyla değil, aynı zamanda genel cilt sağlığınızı da artıran en popüler kuru meyvelerden biridir. Kaju, sağlıklı cilt hücresi oluşumunu teşvik eden çinko, magnezyum, demir, fosfor vb. Gibi temel minerallerle yüklüdür. Ayrıca Kajuda bulunan Selenyum, hücrelerinizi serbest radikallerden korumak ve kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü en aza indirmek için bir antioksidan görevi görür..

9. Antep fıstığı:

Antep Fıstığının Cilde Faydaları

Antep fıstığı, birçok tatlı ve tuzlu yemekte kullanılan nefis bir kuruyemiş türüdür. Antep fıstığı, zengin lezzetinin yanı sıra cilt dostu özellikleriyle de ünlüdür. UV hasarını ve cildinizdeki nem kaybını en aza indiren doğal bir antioksidan olan yüksek miktarda E Vitamini içerirler. Antep fıstığının sağlıklı yağları cildinize esneklik katabilir ve kıvrım ve kırışıklık görünümünü azaltabilir..

Artık kuru meyvelerin cilt için inanılmaz faydalarını öğrendiğinize göre, onları günlük diyetinize dahil etmenin zamanı geldi. Bir avuç alabilir, atıştırabilir veya salatalarınıza, çorbalarınıza ve diğer yemeklerinize ekleyebilirsiniz. Hepsi bu değil! Bu kuru meyve ve kuruyemişlerle denemeye değer pek çok güzellik tarifi var.!

SSS:

1. Kuru meyveleri doğrudan cildime uygulayabilir miyim??

Evet! Kuru meyveleri birkaç saat suda bekletebilir ve pürüzsüz bir macun oluşturmak için su veya sütle öğütebilirsiniz. Bu karışımı temiz ve kuru cilde uygulayın ve 20 dakika bekletin. Ölü hücrelerden kurtulmak için kuru meyve ezmesini ovma olarak da kullanabilirsiniz..

2. Neden kuru meyveleri yemeden önce ıslatmak tavsiye edilir??

Uzmanlar, kuru meyve ve kuruyemişlerin gece boyunca ıslatıldıklarında en iyi faydaları sağladığını düşünüyorlar. Çoğu kuruyemişte 6-8 saat bekletildikten sonra suda çözünebilen fitik asit adı verilen bir madde bulunur. Fitik asidin vücuttaki mineral emilimine müdahale ettiği bilinmektedir ve bu nedenle ondan kurtulmak daha iyidir..

3. Günde yiyebileceğim güvenli kuru meyve miktarı nedir??

Kuru meyveler ve kuruyemişler, ölçülü olarak tüketilmesi gereken kalorisi yoğun gıdalardır. Günde yaklaşık 20-30 gr kuru meyve yiyebilirsiniz. Belirli bir çeşide bağlı kalmak yerine, besin alımınızı en üst düzeye çıkarmak için 3-4 çeşit kuruyemiş ve kuru meyveyi birleştirin..