Saç dökülmesi yas tutan bir konudur. Özellikle sert su kaynağına sahip yerleşim yerlerinde yaşayan insanlar için kesinlikle büyük bir endişe kaynağıdır. Sert su, saç köklerinin öne çıkmasını sağlayan kalsiyum, magnezyum gibi yüksek mineral içeriğine sahiptir. Bu mineraller saç tellerini çok kuru ve pürüzlü hale getirir. Bu, evcilleştirilmesi zor olabilen saçların karışmasına neden olur. Saçınızı saman teli yapar. Ayrıca, sert su saç derisini köpürtmeyi ve temizlemeyi zorlaştırdığından, şampuanlar rahatsızlıkların tedavisinde etkisiz hale gelir. Ne kadar ürün kullanırsanız kullanın saçınıza etki edemezsiniz. Sert suyun saç üzerindeki etkilerini ve sorunla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için bu makaleye göz atın..

Sert Su Kullanmanın Saça Etkileri

Sert Suyun Saç Üzerindeki Sonuçları:

Sert su saça zararlı mı? Evet. Sert su hem cilde hem de saça son derece zararlıdır. Saçtaki sert su belirtilerine bakın:

 • Şiddetli saç dökülmesi
 • Saç köklerinin kuruması ve zarar görmesi
 • Saçtaki minerallerin ölçeklenmesi
 • Gözeneklerin tıkanması
 • Saçın incelmesinden kaynaklanan kırılgan saçlar
 • Karışık, kaba saç
 • Şampuan iyi köpürmez

Sert Suyun Saç Üzerindeki Etkileri:

Sert su saç dökülmesine neden olur mu? Sert su saç köklerine çok zarar verebilir ve saçın kalitesini bozabilir. Aşağıda, sert suyun saça ne kadar zarar verdiğinin birkaç etkisi bulunmaktadır..

1. Saç negatif yüklüdür ve oksitleyiciler gibi kimyasallar içeren su çok pozitif yüklüdür. Bu ana faktördür, bu yüzden kökleri olumsuz etkiler ve foliküller zayıflar..

sert su-saç dökülmesi

2. Bunlarda ayrıca düzenli olarak tedarik ettiğimiz istasyonlardan salınan mineraller de vardır ve bunlar kalsiyum, magnezyum, demir ve diğerleri gibi çok zararlıdır. Bunların kabarmasına neden olur ve bu nedenle pahalı saç kremleri ve diğer takviyelerle bile bu soruna fazla direnemeyiz. Bu, arkasındaki ana faktörlerden biridir. Birçok şirket, ürünlerinin bununla mücadeleye yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Ancak, bu pek doğru değil. O zaman bile, daha doğal olan ve zararın azalmasına neden olabilecek ürünler mağazalardan uygun şekilde satın alınabilir. Kişi ayrıca kabarmayla mücadeleye yardımcı olması için bazı doğal saç kremleri kullanabilir..

3. Kişi ayrıca sabunu köpürterek sertlik testi yapabilir. Yeterli köpük varsa çok sert değildir, yeterli köpük yoksa içinde vücuda iyi gelmeyen mineraller vardır. Ayrıca cildi ve dokuyu yırtar ve kırılgan hale getirir. Ancak bu çok fazla kontrol olmayabilir, ancak bir kişi bu sorunla mücadele etmek için kabarma önleyici serumları kullanmayı deneyebilir. Doğal losyonlar kullanılabilecek başka bir şeydir.

sert su nedeniyle saç dökülmesi

Saçları Sert Suda Yıkamanın İpuçları:

Bir kişinin banyo yapmak için kullandığı suyun vücuda uygun hale getirilmesi ve ayrıca kimyasallardan arındırılması için çeşitli yöntemler olabilir. Bunlar birkaç yolla yapılabilir. Besleme istasyonu bu sorunun çözüldüğü yerse, evlere ulaşmadan olumsuzluk önemli ölçüde azalır. Ancak bunlar genellikle yapılmadığında, kişi bunları kendi evlerinde kendi ihtiyaçlarına göre bireysel olarak yapabilir. Bu günlerde şehirlerin bunları merkez istasyonlardan temin etmesi nedeniyle, birçok insan çeşitli dermatit sorunlarıyla karşı karşıya kalıyor..

saçı-sert-sudan-korumak

 • Bir kişi yan etkileri azaltabilecek şampuanlar satın alabilir. Kişi ayrıca, bu konuda yardımcı olduğu bilinen yumuşatıcılar içeren bazı yatıştırıcı ve yumuşatıcı maddeler de satın alabilir..
 • Bir kişi mağazalara gidebilir ve kimyasalları azaltmaya yardımcı olabilecek su yumuşatıcıları alabilir. Bunlar bugün popüler olarak satılmaktadır ve hemen hemen herkes bunları birkaç miktar para karşılığında satın alabilir. Bunlar ayrıca oldukça ucuzdur ve şehirlerde ve kasabalarda popüler olarak satılır..
 • Daha fazla hasarı önlemek için yağ masajları yapılabilir ve kişi bunu düzenli olarak yapabilir. Bunun için kullanılabilecek çeşitli ayurveda yağları vardır..

Saçları Sert Sudan Nasıl Korursunuz:

Bu basit sert su saç bakım yöntemlerine göz atın:

Sirke Durulama:

Bir kişi şampuandan sonra sirke durulama kullanabilir, çünkü bu da bu konuda yardımcı olur. Bu, saçı koruyabilir ve suyu uygun bir yıkama için kullanılabilir hale getirebilir. Bunlar 1 yemek kaşığı sirkeyi bir bardağa veya 2 bardak suya karıştırarak yapılabilir. Bu, şampuanlamadan sonra her gün kullanılabilir. Düzenli olarak takip edilirse bu çok yardımcı olabilir. Bu aynı zamanda kişiyi mineraller ve oksitleyiciler nedeniyle oluşabilecek pullanmalardan da kurtarır..

Şişelenmiş su:

Saçları yıkamak için şişelenmiş su en iyisidir. Pahalı olduğu için bu suyun saçın son durulanmasında kullanılması tavsiye edilir. Sert su kullanımınıza kıyasla saçınızı yumuşatabilir..

Doğal Şampuanlar:

Shikakai gibi doğal şampuanlar kullanmak, saç derinizi temizlemek için pahalı şampuanlar kullanmaktan daha iyidir. Bunlar sert suda bile iyi köpürür ve hacim kazandırır, saça sıçrar.

Su yumuşatıcı:

Sert suyu arıtmak için su yumuşatıcı gereklidir. Mineralleri filtreleyebilen, duşunuza takılabilen basit bir cihazdır. Bu cihazlar, tüm sert mineralleri sudan çıkarmak için yaklaşık 10 filtreye sahiptir..

Önlemler ve Kontrendikasyonlar:

Sert su tedarik bölgelerinde yaşıyorsanız, belirli önlemleri almanız gerekir:

 • Hasarı önlemek için saç boyama tedavilerini kullanmaktan kaçının
 • Isıtma ve şekillendirme ekipmanlarından tamamen kaçınılmalıdır.
 • Kolay bakım için özel olarak yapılmış sert su düzenleyicileri kullanın
 • Sert su filtreleri kullanıyorsanız filtreleri en az 6 ayda bir değiştirdiğinizden emin olun..
 • Şiddetli kuruluğa neden olduğu için saçınızı aşırı yıkamaktan kaçının.
 • Saç derinizi temiz tutun ve pullardan arınmış olduğundan emin olun

Şehirlerde yaşayan insanların %70’inden fazlası sert sulardan etkilenmektedir. Kirlilik ve yaşam tarzı bozuklukları ile birlikte sert su, saç dökülmesi ve hasarının nedenidir. Ayrıca saç renginin değişmesini ve kuruluğunu da fark edeceksiniz. Hasarı bir dereceye kadar tersine çevirmek için saçınızı haftada en az bir kez hasat edilmiş yağmur suyu veya şişelenmiş su ile yıkamak daha iyidir. Sert su saç bakımı için gösterilen özen yüksek olsa da sonuçlarına değer. Sert suyla uzun süre yıkamak saçınızın kalitesini kötüleştirebilir, bu da normale dönmesi imkansız olabilir. Bu makalenin, sert suyun saç üzerindeki olumsuz etkilerini ve hasarı nasıl önleyeceğinizi anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz..