Saç dökülmesi hem erkekler hem de kadınlar arasında ciddi bir endişe kaynağı haline geldi. Sağlıksız yaşam tarzı, yetersiz beslenme, tıbbi etkiler ve hatta genetik faktörler gibi çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir. Bu faktörler gibi DHT de hem erkeklerde hem de kadınlarda saç dökülmesinin önemli bir nedenidir. DHT saç dökülmesi tedavisi ve nedenleri hakkında bilgi edinmek için bu makaleye göz atın..

Dht Saç Dökülmesine Neden Olan Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

DHT’nin kafa derisinde aşırı üretimi, saç köklerine besin akışını bozar, bu da onları zayıflatır ve nihayetinde küçülür. DHT bir erkek hormonu olduğu için etkisi kadınlardan çok erkeklerde görülmektedir. Erkek saç dökülmesinin veya “Androjenik Alopesi”nin ana nedeni, esas olarak bu androjen hormonu DHT’nin bu dengesizliğinden kaynaklanmaktadır. Bu duruma DHT saç dökülmesi denir ve sadece özel DHT saç dökülmesi tedavisi durumu iyileştirebilir..

DHT Nedir??

kadınlarda dht ve saç dökülmesi

DHT veya Dihidrotestosteron bir erkek hormonu ve bir seks steroididir. DHT esas olarak testosterondan testislerde, secdelerde, adrenal bezlerde ve saç köklerinde 5-alfa redüktaz adı verilen bir enzim tarafından sentezlenir. Bu sentez, bir kişi ergenliğe ulaşır ulaşmaz başlar ve ikincil cinsel özelliklerin gelişiminden sorumlu olan DHT’dir. DHT ayrıca kan hücrelerinin oluşumu, karbonhidrat metabolizması, karaciğer fonksiyonu ve kemik oluşumu gibi farklı metabolik faaliyetlerde de etkili bir rol oynar..

DHT Saç Dökülmesine Neden Olan Nedir??

DHT Saç Dökülmesine Nasıl Neden Olur?

DHT, ergenlik döneminde yüzdeki kılların gelişiminden sorumlu olsa da, ironik olarak bazı erkeklerde saç dökülmesi veya kellik nedenidir. DHT saç dökülmesi nedenlerinden bazıları şunlardır:

 • DHT, saç köklerinin büyüme yeteneğini kısıtlayarak saç dökülmesine neden olur.
 • Saç folikülünün çok önemli bir parçası olan dermal papilla, esas olarak saç büyümesinden sorumludur..
 • Bu dermal papilla, içlerinde en büyük androjen reseptörü oranına sahiptir..
 • Bu nedenle kafa derisinde aşırı DHT üretimi nedeniyle dermal papilla yoluyla doğrudan saç köklerine ulaşır..
 • Bu DHT foliküllere ulaştığında, saç köklerinin genel sağlığı için gerekli olan vitamin, mineral ve proteinlerin akışını kısıtlar..
 • Uygun beslenme olmadan saç kökleri ‘Minyatürizasyon’ olarak bilinen bir süreçte küçülmeye başlar..
 • Bu süreçte saç kısa süreler için uzamaya başlar ve vellus aşamasına ulaşana kadar daha küçük, daha hafif ve daha ince hale gelir..
 • Vellus tüyleri çok ince, açık renklidir ve neredeyse hiç fark edilmez. Erkek tipi kellik vakalarının %95’inin DHT’nin saç kökleri üzerindeki bu etkisinden kaynaklandığı kanıtlanmıştır..
 • DHT üretimi ne kadar yüksek olursa, minyatürleşme o kadar büyük olur ve bu da daha fazla saç dökülmesine neden olur..

DHT Saç Dökülmesi Tedavisi:

DHT Saç Dökülmesi Tedavisi

DHT seviyesinin saç dökülmesinde etkili bir rol oynadığı bilinmektedir. DHT seviyesini azaltarak saç dökülmesini etkili bir şekilde azaltabilirsiniz. Ancak vücutta DHT üretimi tamamen genetik yapıya bağlıdır. DHT saç dökülmesini nasıl durduracağınızı öğrenmek için şu faktörleri inceleyin:

 • DHT seviyesini düşürmenin en iyi yolu, 5-alfa redüktaz gibi DHT inhibitörlerinin kullanılmasıdır..
 • Bu ilaçlar kafa derisindeki DHT seviyesini azaltarak saç dökülmesini önler..
 • Klinik olarak saçlı derideki DHT seviyesini azaltmak için hastalara Finasteride adı verilen 5-alf redüktaz inhibitörü ilaç reçete edilir..
 • Ancak bu ilacı almadan önce, tıbbi geçmiş, kişisel yaşam tarzı ve tercih gibi çeşitli faktörlerin dikkate alınması gerektiğinden bir saç dökülmesi uzmanına danışmak önemlidir..
 • Bu 5-alfa redüktaz inhibitörü ilaçların erektil disfonksiyon, düşük cinsel dürtü ve yüksek erkek meme kanseri riski gibi çeşitli yan etkileri vardır..
 • Bu ilaçları almak ayrıca sizi beyin sisi, hafıza kaybı ve depresyon riskine sokabilir..
 • Bu yan etkilerden bazıları tedavi bitse bile devam edebilir..
 • Yukarıdaki ilaçlara ek olarak, vücuttaki DHT seviyesi, yüksek proteinli yiyecekler tüketerek ve protein takviyeleri alarak da düzenlenebilir..
 • Diyetinize protein açısından zengin gıdaları dahil ederek DHT’nin neden olduğu saç dökülmesini büyük ölçüde azaltabilirsiniz..

Fırçanıza çok fazla saç takıldığını veya saç çizginizin azaldığını fark ederseniz, DHT saç dökülmesi yaşıyor olabilirsiniz. DHT saç dökülmesi en çok erkeklerde görülmekle birlikte, az miktarda DHT bile ciddi saç dökülmesine neden olabileceğinden DHT saç dökülmesi kadınlarda da görülmektedir. DHT kontrol ilaçları kullanmak, minimum yan etkilerle gelir ve hasarı önlemek için etkili bir şekilde çalışır. DHT’yi azaltmanın yanı sıra, bazı tedaviler, hayati besinleri sağlamak için kafa derisi dokusunu nazikçe yaralamaya yardımcı olur. Bu, yeni saçların yeniden oluşmasına yardımcı olabilir. Öyleyse, gösterişli, kel kafalılardan biriyseniz, DHT’ye göre hareket etme ve foliküllerinize yeni bir yaşam tasması kazandırma zamanı..