Saç Dökülmesi İçin Lazer Tedavisi Nedir??

Saç dökülmesi için kullanılan lazer tedavisi türü düşük seviye lazer tedavisidir (LLLT). Bu, yan etkileri ve diğer sağlık endikasyonlarını kontrol etmek için bir süredir araştırılmakta olan lazer ışığını kullanan güvenli bir tedavi şeklidir. Artık hem genetik hem de doğal olarak erkek ve kadınlarda her türlü saç dökülmesini tedavi etmek için kullanılıyor. Erkeklerde yaygın olan alopesi veya erkek tipi kellik tedavisinde zaten kullanılmıştır. Düşük seviye lazer tedavisi genellikle soğuk lazer tedavisi, yumuşak lazer tedavisi, kırmızı ışık tedavisi, biyo stimülasyon veya foto biyo modülasyonu olarak adlandırılır..

Saç Dökülmesi İçin Lazer Tedavisi

Androjenik Alopesi için Düşük Seviyeli Lazer Tedavisi:

Saç dökülmesi tedavisi için kullanılan düşük seviyeli lazerler, saç derisine nüfuz etmek ve saç büyümesini teşvik etmek için lazer ışıkları yayan cihazları içerir. Bu tedavi için şimdiye kadar kullanılan lazerler arasında Excimer (308 nm), helyum-neon (632.8 nm) ve fraksiyonel erbiyum-cam (1550 nm) bulunur. Düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT), bağlı diyotlu cihazları kullanır. Bu diyotlar, bone veya başlıklar, salon davlumbazları veya baş üstü paneller veya el cihazları kullanılarak iletilebilen kırmızı ışık (dalga boyu 630-670 nanometre) yayar..

Hair Max® Lazer Tarak (Lexington International LLC, ABD), erkek tipi kellik veya androgenetik alopesi tedavisinde ve saçı teşvik etmede fototerapik bir araç olarak FDA tarafından 501(k) izin verildiğini iddia eden tek lazer cihazıdır. Erkeklerde ve kadınlarda sırasıyla 2007 ve 2011 yıllarında büyüme. Ayrıca dişlerinden taraktan geçen 7, 9 veya 12 kırmızı ışık huzmesine sahip pille çalışan modelleri de vardır..

Saç Dökülmesi Tedavisinde Düşük Düzeyli Lazer Tedavisine Aday Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız??

Düşük seviyeli lazer tedavisi, doğal faktörler veya kalıtsal bir durumun neden olduğu kellik veya saç seyrelmesi yaşayan erkekler ve kadınlar için kullanılabilir. Erkeklerde saç dökülmesinin derecesini kontrol etmek için Nor wood-Hamilton Sınıflandırması olarak bilinen bir sistem kullanılmaktadır. Kadınlarda saç dökülmesinin derecesini kontrol etmek için Ludwig-Savin Ölçeği olarak bilinen bir sistem kullanılmaktadır. Bu sistemler her iki cinsiyette de saç dökülmesinin derecesini tanımlar..

Erkeklerde Norwood Hamilton Sınıflandırmasına göre IIa ila V arasında saç uzamasına sahipseniz veya kadınlarda Ludwig-Savin Ölçeğine göre I-4, II-1, II-2 saç uzamasına sahipseniz, bu tedavi için uygunsunuz. Alternatif olarak, Fitzpatrick sınıflandırmasında I ila IV arasında bir cilt prototipiniz varsa veya önden kellik veya saç dökülmesi varsa, bu tedavi için uygunsunuz..

Saç Dökülmesi veya Alopesi İçin Düşük Seviyeli Lazer Tedavisinin Faydaları:

  • Düşük seviye lazer tedavisi (LLLT), hem erkek hem de kadın cinsiyeti için geçerli olan bir saç yenileme yöntemidir..
  • Düşük seviyeli lazer tedavisinin (LLLT) saç dökülmesine yönelik tedavilerinde şimdiye kadar bildirilen ciddi bir yan etkisi olmamıştır..
  • Düşük seviye lazer tedavisi (LLLT) ağrısızdır.
  • Düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT) çevre açısından güvenlidir.
  • Düşük seviye lazer tedavisi (LLLT), mevcut tedavinin kalitesi ve çarenin garantisi göz önüne alındığında daha ucuzdur..
  • Düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT), tüylerin yeniden büyümesinin diğer modları göz önüne alındığında nispeten hızlıdır..
  • Düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT), taşınabilir cihazlardan veya elde tutulanlardan oluşur.
  • Düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT), alın çizgisi boyunca başın tepesindeki tüy büyümesini düzeltir..

Saç dökülmesine yönelik Düşük seviyeli lazer tedavisi (LLLT) tedavisinden 6 ila 12 hafta sonra saçta iyileşme ve büyüme fark edilir. Bu lazer tedavisi şekli bazı ilaçlarla birlikte kullanılamaz. Bu tedaviyi seçmeden önce doktorunuza danışın.

Görüntü Kaynağı: 1.