İnsan bedenimiz çok sayıda küçük yapı taşından oluşur. Çeşitli nedenlerle oluşan aşınma ve yıpranmalardan dolayı tamir ve bakım gerektirirler. Saçımız bir istisna değildir. Ölü bir hücre olmasına rağmen, kirlilik, güneş ışığı ve çeşitli kirliliklerin acımasızlığına dayanabilmesi için beslenmeye ihtiyacı vardır. Ayrıca büyümek için yiyeceğe ihtiyacı var; bu nedenle besinler önemli bir rol oynar. Öyleyse saçımızın hangi vitaminleri istediğini bulalım..

Saç Dökülmesi Kontrolü İçin Vitaminler

Saç Dökülmesi Kontrolü İçin Vitaminler Nasıl Kullanılır:

İşte saç dökülmesini kalıcı olarak önleyen 10 saç dökülmesi vitamini listesi.

1. A Vitamini- Retinol:

Retinol, saç büyümesini artırmak için gereklidir. Anti oksidan özellikleri saç derisini sağlıklı tutar ve saç köklerini uyarır. A vitamini, sebzeler, balıklar ve süt ürünleri gibi gıdalarda yüksek oranda bulunur..

Saç dökülmesi için A vitamini- Retinol

Eksikliği saçın kurumasına neden olabilirken, fazla olması vücudun istediği bir şey değildir. Hatta saç dökülmesine bile yol açabilir. Bu, retinolün doğal deposu olan karaciğerimiz daha fazlasını tutamadığında olur. Bu nedenle ılımlılık, bu konuda ilerlemenin en iyi yoludur.

2. C Vitamini:

Bu vitamin vücut tarafından kolajen adı verilen çok güçlü bir protein bileşiği için kullanılır. Kan damarlarına gerekli gerilme mukavemetini verir, bu da kan dolaşımı için gerekli olan gerekli oksijen seviyesini taşımalarına yardımcı olur. Ayrıca, saç büyümesi için de gerekli olan gıda alımımızdaki demirin emilmesine yardımcı olur..

Saçlar için C vitamini

Kanımızdaki düşük demir seviyeleri bizi anemik yapar ve giderek daha fazla saç incelmesine yol açar. Sağlıklı kan hücreleri olmadan kan dolaşımı zayıflar ve saç köklerimize büyümek ve sağlıklı kalmak için gerekli besinler sağlanamaz..

Tüm turunçgillerde uygun düzeyde C vitamini bol miktarda bulunur. Yoğurtlu bir meyve karışımı deneyin ve güne göre sıralanırsınız. Aynı zamanda genel olarak bağışıklığınızı artıracak çok iyi bir diyettir..

3. E Vitamini:

Bazılarımız E vitaminini sadece kış aylarında nem eklemekle ilişkilendirse de, beyaz saçlarla savaşan en iyi vitamin olduğunu da bilmeliyiz. Düzenli olarak E vitamini alanlar, orijinal saç rengine sahip, bakımlı kalın bir yeleye sahiptir..

Saç dökülmesi için E vitamini

Gri saçlar, vücudun yapı taşlarının dejenerasyonunun bir işaretidir. Özellikle genç insanlar için sağlıklı bir işaret değildir. E vitamini ayrıca genel olarak cildimizin esnekliğini korur. Yani hücrelerimiz ne kadar genç ve beslenirse o kadar sağlıklı oluruz. E vitamini açısından zengin besinler avokado, hindistancevizi, soya fasulyesi, ceviz ve yumurtadır..

4. B Vitamini:

Saç dökülmesi için B vitamini

Bu yüzden en iyisini en sona sakladık. Ve saçı sağlıklı yapan ve saç dökülmesini önleyen bunlardan bir sürü olduğunu unutmayın..

saç dökülmesi için vitaminler

5.Niasin (B3 Vitamini):

Kafa derisi dolaşımını teşvik eder. Balık ve ette bol miktarda bulunur. Ancak aşırı kullanımı “niasin akıntısına” yol açabileceğinden ölçülü olarak kullanın..

6. Folik Asit (B12 Vitamini):

saçlar için folik asit

Bu besin, saç DNA’sının hızla çoğalmasına yardımcı olur ve saç çıkma bölümünde biotin kadar etkilidir. Yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur, son derece güçlü fakat uçucu bir vitamindir..

saç dökülmesi için gıda

7. Pantotenik Asit (B5 Vitamini):

Saç dökülmesini ve erken beyazlamayı önlemeye yardımcı olur.

8. B6 Vitamini:

Melanin bileşikleri oluşturarak gri tüyleri önler.

9. Biyotin:

Bu, saç büyümesi ve saç dökülmesinin önlenmesi için gerekli olan en temel vitaminlerden biridir..

Biotinin temel amacı, Keratin adı verilen bir protein üretmektir. Bu bileşik saç köklerinin doğal yapı taşıdır. Saç hasarını onaran ve saçı doğal olarak pürüzlülükten ve matlıktan kurtaran gerekli seramid bileşenini oluştururlar..

Yumurtalarda, kepekli tahıllarda ve süt ürünlerinde bol miktarda bulunur, bu aynı zamanda erken grileşmenin önlenmesinden de sorumludur..

10. İnositol:

Çoğunlukla turunçgillerde bulunan bu, saç büyümesi için gerekli olan hücre yenilenme sürecine yardımcı olur ve saç dökülmesini önler..

Saçlarımız ne kadar sağlıklı olursa, problemler o kadar az olur. UV ışınları ve kirlilik gibi bazı şeylerden kaçınılamaz, ancak uygun bir diyetle bunu telafi edebiliriz. Öyleyse saç sorunlarımızı uzak tutmak için besleyici bir diyet yapalım.