B vitamini içeren besinlerin saç uzamasını sağladığını biliyor muydunuz? Hayır ise, o zaman bu makale tam size göre. Uzun ve güçlü bir saç istiyorsanız, günlük diyetinizi B vitamini içeren gıdalara yükseltin..

B vitamini tırnak gelişimi, cilt hücresi dönüşümü ve saç büyümesi için önemlidir. Saç probleminiz varsa, saç sağlığınız için B vitamini yönünden zengin yiyecekleri denemeniz çok önemlidir. Bu nedenle, bugün bu yazıda size saç büyümesine yardımcı olan bazı B vitamini gıdalarından bahsedeceğiz..

Saç Büyümesi İçin B Vitamini Besinleri

Saç dökülmesi, B vitamini eksikliğinin belirtilerinden biridir. Aşırı saç dökülmesini durdurmada fayda sağlayan çok sayıda B vitamini vardır. Saç büyümesini teşvik etmek için gerekli olan bazı hayati B vitaminleri veya B kompleksi, B3 veya Niasin, B5 veya Pantotenik asit, B6 veya Piridoksin, B7 veya Biotin, B8 veya İnositol ve B12’dir..

Saç Büyümesi İçin En İyi B Vitamini Gıdaları:

Şimdi, burada saç büyümesi için farklı, zengin b vitamini gıdalarının bir listesini veriyoruz. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. B2 Veya Riboflavin Zengin Gıdalar:

Zenginleştirilmiş tam tahıllı ürünleri, kuşkonmaz, brokoli, mantar ve yeşil yapraklı sebzeleri, darı gibi tahılları ve saç büyümesi için yeterli B2 vitamini almak için rejiminizi geliştirin..

2. Vitamin B3 Veya Niasin Zengin Gıdalar:

Niasin almak için en iyi besinler balık, sığır böbreği, sığır karaciğeri, pancar, ayçiçeği çekirdeği ve yer fıstığıdır. Bu gıdalar saç dökülmesini önlemeye ve saç büyümesini teşvik etmeye yardımcı olur..

3. Vitamin B5 Veya Pantotenik Asitten Zengin Gıdalar:

Saç dökülmesini durdurduğu gibi grileşmeyi de engeller. Tam tahıllar, hemen hemen her et ve yumurta sarısı B5’in iyi bazlarıdır. Mükemmel pantotenik asit kaynakları mısır, baklagiller, lahana, brokoli, karnabahar, tahıllar, yumurta sarısı, tavuk, mercimek, somon ve ıstakoz içerir..

4. Vitamin B6 Veya Piridoksin Zengin Gıda:

Yeterli B6 vitamini almak, saç köklerinin yeterli oksijen almasına ve sağlıklı saçlar yetiştirmek için onları sağlıklı tutmalarına yardımcı olur. Nohut, domuz filetosu, humus, muz, yeşil bezelye ve kuşkonmaz, dolmalık biber lima fasulyesi kepeği, antep fıstığı, fırınlanmış patates, brokoli, Garbanzo fasulyesi, somon, çiğ sarımsak, avokado ve karpuz gibi yiyecekleri bolca yiyin Ayçiçeği çekirdeği, yer fıstığı, tereyağı tavuk, domuz eti, sığır eti, morina balığı, balığı, alabalık, pisi balığı ve buğday ekmekleri.

5. Vitamin B7 Veya Biotin Zengin Gıdalar:

İyi saç büyümesini destekler ve uzun saçlar için hayati önem taşıyan saç kırılmasını önler. Karnabahar, havuç ve soğan gibi taze sebzeler iyi biyotin kaynaklarıdır. Somon ve karaciğer, biotinin diğer önemli bazlarıdır. Muz, badem, İsviçre pazı sütü, tahıllar (tahıllar), ekmekler (maya) ve halibut.

6. İnositol veya B8 Vitamini Zengin Gıdalar:

Folikül sağlığını korumaya, aşırı saç dökülmesini ve alopesiyi önlemeye destek olur. Bira mayası, portakal ve limon gibi turunçgiller ve kepekli tahıllar bu hayati vitaminin ironik temelleridir..

7. B12 Vitamini Zengin Gıdalar:

B12, saç büyümesi için hayati önem taşıyan ek bir vitamindir. B12 vitamini saçı düz besler ve sadece foliküllerin değil gerçek saç tellerinin bir parçasıdır. B12 eksikliği olan kişiler saçlarında zayıflama veya saç dökülmesi yaşarlar. B12’yi kapsayan yiyecekler arasında tavuk, balık, hindi, sığır eti ve domuz eti, jambon karaciğeri ve çoğu süt ürünü bulunur. İşlenmemiş peynir, süt, yumurta ve hatta yoğurt ve yosun ve deniz yosunu gibi bitkiler ile güçlendirilmiş, İsviçre peyniri ve az yağlı süt.

8. B9 Vitamini Veya Folik Asitten Zengin Gıdalar:

Bu, B kompleks vitaminlerinden biridir ve kırmızı kan hücresi üretimini destekler. Ayrıca saç büyümesinde de etkili bir rol oynar. Yeterli folik asit elde etmek için bezelye, mercimek, yeşil, sebze, karalahana, kavun, kuşkonmaz, pancar ve papaya, bira mayası gibi yiyecekleri yiyin..

Yani, tüm bunlar saç büyümesi için B vitamini besinleridir. Umarım bu makaleyi beğenirsiniz ve bilgilendirici olduğu kadar ilginç de bulursunuz. Sağlıklı saçlara kavuşun!

saç büyümesi için b vitamini gıdalar