Saç, kendi bireysel karakteri ile vücudumuzun çok belirgin bir özelliğidir. Hem erkeklerin hem de kadınların muhteşem ve sağlıklı saçlara sahip olmak istediklerine şüphe yok. Ne yazık ki kirlilik, stres ve zararlı yaşam tarzı saçlarımıza çeşitli şekillerde zarar veriyor. Saç bakımı endüstrisinin bugün milyarlarca dolarlık bir iş olması şaşırtıcı değil; Aynı zamanda bu kimyasal yüklü ürünler saç ve vücut üzerinde zararlı etkilere yol açmaktadır. Bu senaryoda, saç büyümesi ve saç dökülmesine yönelik Ayurvedik tedaviler, yüksek etkinliği ve güvenli sonuçları nedeniyle popülerlik kazanıyor..

Saç Uzaması İçin Ayurvedik Çözümler & Saç dökülmesi

Ayurveda, çeşitli hastalıkları tedavi etmek için bitki bazlı bileşenler kullanan, eski Hindistan’ın 5000 yıllık bir tıp bilimidir. Ayurveda sistemi, yüzeysel semptomlarla başa çıkmak yerine hastalığın temel nedenini tedavi eder ve bu da onu dünyadaki en etkili tıbbi tedavi haline getirir. Ayurvedik saç bakım sistemine göre saç sorunları, uygun olmayan beslenme, stres, zararlı ortam vb. gibi çeşitli faktörler nedeniyle vücutta meydana gelen dengesizliklerin bir sonucudur. Böylece yapısal dengesizlikler giderildiğinde saç sorunları otomatik olarak tedavi edilir..

Vücudun dosha veya enerji yapısına, saç problemlerinin nedenlerine ve saç dökülmesi için bazı temel Ayurvedik ilaçlara bakalım..

Ayurveda’daki Doshalar:

Ayurvedik bilime göre beden, Vata, pitta ve Kapha olmak üzere üç dosha tarafından yönetilir. Bu dozlardaki herhangi bir dengesizlik, vücutta saç dökülmesi de dahil olmak üzere hastalık veya bozukluk yaratır. Bir insanda saç dökülmesinin birçok nedeni vardır, buna neyin sebep olduğunu anlamak için vücudu ve dengesizliğini anlamamız gerekir. Vücut tipi ve dengesizlik kişiden kişiye değiştikçe saç dökülmesinin nedeni ve ayurvedik tedavi yöntemi de değişir. Saç dökülmesi ile ilgili olarak üç doshaya ayrıntılı olarak bakalım:

1. Vata Doşası:

Vata dosha vücuttaki hava ve uzay unsurlarını temsil eder. Vücuttaki hareket ve canlılıktan sorumludur. Vata dosha dengede olduğunda saçlar hızlı uzar, ince görünür ve düz veya kıvırcık olur. Dengesiz olduğunda kuru, kıvırcık ve asi olur ve saçlar incelebilir, kırılabilir veya düşebilir. Vata dengesizliği, saç derisini ve saçı kuru ve yetersiz besleyen beslenme eksiklikleri ve doğal yağların yetersiz üretimi ile bağlantılıdır..

2. Pide Doşası:

Pitta Dosha vücuttaki ateş elementini temsil eder ve vücuttaki tüm metabolik faaliyetlerden sorumludur. Pitta dosha dengedeyken saç yumuşak, orta kalınlıkta ve düzdür. Dengesiz olduğunda saç dökülmesine, kelleşmeye, erken grileşmeye, tahriş gibi kafa derisi sorunlarına ve iltihaplanmaya yol açar. Pitta dengesizliği vücuttaki iltihaplanmaya bayılır. Bu iltihaplanma saç köklerine ve köklerine zarar verebilir ve ayrıca saç proteinleri ve melanin üretimini etkileyebilir..

3. Kapha Doşa:

Kapha dosha vücuttaki su ve toprak elementlerini temsil eder ve vücuttaki stabilite ve güçten sorumludur. Kapha dosha dengede olduğunda saçlar hızlı, kalın, parlak ve parlak uzar. Dengesizleştiğinde saçlar yağlı ve cansız hale gelir. Kapha dengesizliği, aşırı doğal yağ üretimi, ter ve vücutta toksin birikmesiyle bağlantılıdır, bu da saç derisini yağlı ve uygun saç büyümesi için toksik hale getirir..

Bu nedenle, Ayurvedik konsepte göre, pitta dosha’nın aşırı dengesizliği saçların incelmesine, saç dökülmesine ve saç dökülmesine neden olur. Pitta dengesizliği vücutta aşırı ısı oluşturarak asitliğe, kızarıklığa, öfkeye, strese, kaygıya vb. neden olur. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerin alınması, sıcak iklim koşulları, et, alkol ve sigara tüketiminin pideyi ağırlaştırdığı bilinmektedir. Vata dosha ayrıca saç köklerine ve saça yetersiz beslenme nedeniyle saç dökülmesine ve saç kırılmasına neden olur..

Saç Uzaması İçin Ayurvedik Çözümler:

Hormonal dengesizlik, vücuttaki hastalık, yüksek ateş, bazı ilaçlar, duygusal ve zihinsel stres vb. gibi çeşitli faktörler pitta ve Vata doshalarında dengesizlikleri tetikler. Ayurvedik tedavi, saç büyümesini ve saç sağlığını etkileyen vücut dokularını ve sistemlerini iyileştirir ve gençleştirir. Ayurveda için saç dökülmesi tedavisinin çeşitli çarelerine bakalım..

1. Ashwagandha:

Ashwagandha, saç dökülmesi için en faydalı Ayurveda bitkilerinden biridir. Saç derisi hücrelerindeki toksinleri temizleyen ve kan dolaşımını artıran yüksek antioksidan özelliklere sahiptir, böylece saç büyümesi için saç köklerini uyarır. Ayrıca saç derisini sağlıklı tutar ve kepek gibi kafa derisi sorunlarını kontrol eder. Ashwagandha’nın özellikleri, aşırı salgılandığında saç dökülmesinden ve yavaş saç büyümesinden sorumlu olan kortizol hormonunun kontrolünde çok etkilidir. Ayrıca melanin üretimini uyararak erken beyazlamayı da tedavi eder. Ashwagandha genellikle ağırlaştırılmış pideyi sakinleştirmek ve pide doshasını dengelemek için dahili olarak tüketilir..

İçindekiler:

 • Üç yemek kaşığı kurutulmuş Ashwagandha Tozu.
 • Üç yemek kaşığı kurutulmuş Amla tozu.
 • Altı yemek kaşığı su.

Hazırlanma zamanı: 25 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için belirtilen tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 • Bu macunu kafa derisine hafifçe masaj yaparak saç derisine uygulayın, ayrıca saçı kökten uca kaplayın..
 • 30 dakika bekletin.
 • Ilık su ve hafif bir bitkisel şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: haftada üç kez.

2. Bhringraj:

Bhringraj, adından da anlaşılacağı gibi, Ayurveda’da ‘Otların Kralı’ olarak kabul edilir. Sinir sistemini yatıştırır, vücuda ve saça mükemmel faydalar sağlar. Bu bitki, Ayurvedik preparatlarda saç dökülmesini tedavi etmek ve kelliği tersine çevirmek için yaygın olarak kullanılır. Bhringraj yağı, saçların yeniden büyümesi ve daha iyi uyku için kafa derisi masajlarında yaygın olarak kullanılan etkili bir ayurveda saç yağıdır. Sinirleri ve zihni yatıştırarak uykusuzluğu tedavi ettiği bulunmuştur..

İçindekiler:

 • Altı yemek kaşığı Bhringraj tozu veya bir avuç taze Bhringraj yaprağı.
 • Gerektiği kadar su.

Hazırlanma zamanı: 20 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için Bhringraj yapraklarını yeterli suyla karıştırın.
 • Bhringraj yapraklarını bulamazsanız, kuru Bhringraj tozu kullanabilir ve pürüzsüz bir macun oluşturmak için yeterli suyla karıştırabilirsiniz..
 • Saç derisine nazikçe masaj yaparak macunu saç derisine uygulayın, ayrıca saçı kökten uca kapatın..
 • 30 dakika bekletin.
 • Hafif bir bitkisel şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: haftada üç kez

3. Şikakai:

‘Saç için meyve’ anlamına gelen Shikakai, etkili temizleme özellikleri nedeniyle Ayurveda’da saç yıkamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Kafa derisi sağlığını iyileştirmeye ve kafa derisindeki kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan antioksidanlarda yüksektir. Bu, saç foliküllerini uyarmaya ve saç büyümesine yardımcı olur. Saç derisindeki doğal yağları dengelemeye yardımcı olur ve kepek, kaşıntılı saç derisi gibi saç derisi sorunlarını tedavi eder. Shikakai ayurveda tozu çok iyi bir saç kremidir ve saçı pürüzsüz ve yumuşak yapar..

İçindekiler:

 • Altı yemek kaşığı kurutulmuş Shikakai tozu.
 • Su, gerektiği gibi.

Hazırlanma zamanı: 20 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için Shikakai’yi suyla karıştırın.
 • Saçınızı durulayın ve yukarıdaki karışımı şampuan olarak kullanın..
 • Hafif bir köpük oluşana kadar saç derinize hafifçe masaj yapın.
 • Su ile yıkayın.
 • Gerekirse tekrarlayın.

Kullanım sıklığı: haftada üç kez.

4. Saç Uzaması İçin Neem Ayurveda Çözümü:

Neem, mükemmel antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahip olduğu için Ayurveda’da çok önemli bir bileşendir. Sağlıklı ve hızlı saç büyümesi için saç köklerinin ve köklerinin sağlıklı ve temiz olması gerekir. Kepek, egzama, sedef hastalığı, yağlı saç derisi, kuru ve kaşıntılı saç derisi vb. gibi sağlıksız saç derisi koşulları saç köklerini ve köklerini etkileyerek saç dökülmesine ve zayıf saç büyümesine neden olur. Neem, kafa derisi koşullarının tedavisine ve kafa derisinin sağlıklı ve temiz olmasına yardımcı olur. Saç derisindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur ve saç köklerini ve köklerini güçlendirir, böylece saç büyümesini destekler..

İçindekiler:

 • Altı yemek kaşığı kuru neem tozu.
 • Su, gerektiği gibi.

Hazırlanma zamanı: 20 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Pürüzsüz bir macun yapmak için neem tozunu suyla karıştırın.
 • Neem macununu kafa derisine ve saça iyice uygulayın.
 • Kafa derisine nazikçe masaj yapın.
 • 30 dakika bekletin.
 • Hafif bir bitkisel şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: haftada üç kez.

5. Saç Dökülmesi İçin Reetha Ayurveda Tedavisi:

Reetha, yüzyıllardır saç yıkamak için kullanılan Ayurveda’nın bir başka popüler bileşenidir. Bu, saç derisini ve saçı yağ, kir ve diğer kirleticilerden temizleyerek etkili bir şekilde temiz ve sağlıklı hale getirir. Saç derisini sağlıklı hale getirir ve kan dolaşımını hızlandırır, böylece saç büyümesini destekler. Ayrıca saçları pürüzsüz, ipeksi ve parlak yapar. Bu aynı zamanda çok naziktir, bu nedenle saç derisindeki doğal yağları tüketme endişesi olmadan normal bir saç yıkaması olarak kullanılabilir..

İçindekiler:

 • Çeyrek fincan reetha veya sabun fıstığı.
 • iki bardak su.

Hazırlanma zamanı: 40 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Sabun fındıklarını ezin ve ılık suda ıslatın..
 • bir gecede bırak.
 • Sabah karışımı 10-15 dakika kaynatın..
 • hadi serin.
 • Süzün ve suyu toplayın.
 • Suyu kafa derisine dökerek ve saç derisini nazikçe ovalayarak saçınızı yıkamak için bu suyu kullanın..
 • Hafif bir köpük oluşana kadar kafa derisine masaj yapın.
 • Tatlı su ile yıkayın.
 • Gerekirse tekrarlayın.

Kullanım sıklığı: Düzenli saç yıkama olarak haftada üç kez veya alternatif günler.

6. Amla:

Amla, C vitamini, demir, yağ asitleri, karoten, gallik asit ve antioksidanlar açısından zengindir. Ayurveda’da saç dökülmesini ve erken grileşmeyi tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan bir saç bakım bileşenidir. Yağ asitleri, saç dökülmesine karşı savaşan saç köklerini ve saçı besler ve güçlendirir. Demir, karoten, antioksidanlar ve gallik asit, saç derisini ve saç köklerini derinlemesine temizlemeye ve kafa derisindeki kan dolaşımını uyarmaya yardımcı olur. Bu, saç büyümesini etkili bir şekilde teşvik etmeye yardımcı olur. Amla ayrıca kepek, kaşıntı ve pullu saç derisi gibi saç derisi sorunlarının tedavisinde de yardımcı olur..

İçindekiler:

 • Altı yemek kaşığı Amla tozu.
 • Su, gerektiği gibi.

Hazırlanma zamanı: 30 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için Amla tozu ve suyu karıştırın.
 • Bu macunu saç derinize ve saçınıza iyice uygulayın.
 • Karışımın iyice emildiğinden emin olarak kafa derisine hafifçe masaj yapın.
 • 30 dakika bekletin.
 • Hafif bir bitkisel şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: haftada üç kez.

7. Brahmi:

Brahmi, Ayurveda’da bir başka önemli çaredir. Bu, sinirleri sakinleştirmeye ve yatıştırmaya yardımcı olur. Zihni soğutur ve saç derisini ve saçı gençleştirmeye yardımcı olur. Ağırlaştırılmış pideyi yatıştırır ve beyaz saç ve saç dökülmesini etkili bir şekilde önler. Saç derisinin kan dolaşımını ve saç köklerini güçlendirerek saç büyümesine yardımcı olur. Ayrıca saçları parlak yapar.

İçindekiler:

 • 2 yemek kaşığı kuru Brahmi tozu.
 • İki yemek kaşığı kurutulmuş Amla tozu.
 • İki yemek kaşığı kurutulmuş Ashwagandha tozu.
 • Yarım su bardağı yoğurt.

Hazırlanma zamanı: 30 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için belirtilen tüm malzemeleri karıştırın.
 • Macunu saç derinize iyice uygulayın, saçı kökten uca kapatın.
 • Kafa derisine nazikçe masaj yapın.
 • Bir saat açık bırakın.
 • Hafif bir bitkisel şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: haftada üç kez.

8. Methi:

Methi veya çemen tohumları saç sorunları için başka bir etkili çözümdür. Methi, kafa derisi sağlığını iyileştirmeye ve kepek, bakteriyel enfeksiyonlar vb. gibi kafa derisi koşullarını tedavi etmeye yardımcı olur. Saç derisindeki kan dolaşımını artırarak saç büyümesini hızlandırır. Hasar görmüş saç köklerini onarmak ve saçların yeniden büyümesine yardımcı olmak için çok etkili bir çözümdür. Methi ayrıca saça parlaklık ve parlaklık katar..

İçindekiler:

 • Dört yemek kaşığı meth.
 • Su, gerektiği gibi.

Hazırlanma zamanı: 30 dakika.

Kullanım Talimatları:

 • Methi tohumlarını gece boyunca yeterli suda bekletin.
 • Pürüzsüz bir macun oluşturmak için ıslatılmış methi tohumlarını karıştırın.
 • Bu macunu kafa derisine iyice uygulayın, ayrıca saçı kökten uca kaplayın..
 • Kafa derisine nazikçe masaj yapın.
 • 30 dakika bekletin.
 • Hafif bir bitkisel şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: Haftada iki kez.

9. Hindistan cevizi:

Hindistan cevizi yağı ve hindistancevizi sütü tedavisi, saç dökülmesi ve büyümesi için en iyi ayurveda tedavilerinden biridir. Hindistan cevizinde bulunan esansiyel yağlar, yağ asitleri ve proteinler saç hücrelerini ve saç köklerini beslemeye yardımcı olarak saç dökülmesini önler. Hindistan cevizi, serbest radikalleri ortadan kaldırarak ve saçların yeniden büyümesini uyararak kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olan anti-bakteriyel ve anti-mantar özellikleri bakımından yüksektir. Hindistan cevizi yağı ile saç derisine düzenli olarak masaj yapılması, saç dökülmesini önlemede ve saç büyümesini teşvik etmede çok etkili sonuçlar verir..

İçindekiler:

 • İsteğe göre taze hindistan cevizi sütü.
 • Bir yemek kaşığı methi tozu.
 • Yarım çay kaşığı karabiber tozu.

Hazırlanma zamanı: 30 dakika

Kullanım Talimatları:

 • Tüm malzemeleri iyice karıştırın.
 • Bu karışımı kafa derisine iyice uygulayın, ayrıca saçı kökten uca kapatın..
 • Kafa derisine nazikçe masaj yapın.
 • 30 dakika bekletin.
 • Hafif bitkisel şampuanla yıkayın.

Kullanım sıklığı: Haftada üç kez.

Reçeteli Ayurvedik Yaşam Tarzı Rutinleri

Ayurvedik ilaçların topikal uygulaması saç problemlerinin tedavisinde çok etkili olsa da, Ayurveda vücut ve saç sağlığını iyileştirmek için sistemik yaşam tarzı uygulamalarını şiddetle tavsiye eder. Saç sorunlarını tedavi etmek için bazı sağlıklı Ayurvedik yaşam tarzı rutinlerine bakalım:

 1. Diyet, saç problemleriyle mücadelede hayati bir rol oynar. Ayurveda, günlük diyete taze meyvelerin, çiğ sebzelerin ve serinletici yiyeceklerin dahil edilmesini şiddetle tavsiye eder..
 2. Stres, saç dökülmesinin bir numaralı nedenlerinden biridir. Yeterli uyku ve meditasyon, zihni ve sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur ve saç dökülmesini ve diğer saç sorunlarını kontrol etmeye büyük ölçüde yardımcı olur..
 3. Brahmi, bhringraj, hindistancevizi veya amla yağı ile saç derisi masajları düzenli olarak yapılmalıdır.
 4. Alkol, sigara, fermente ve ekşi yiyecekler, kızarmış ve aşırı tuzlu yiyecekler pide doşasını arttırdığı için kaçının
 5. Daima taze ve sıcak yiyecekler tüketin. Pideyi kötüleştirdiği için işlenmiş gıdalardan kaçının
 6. Sabahları veya akşamları atmosfer serin olduğunda hafif egzersiz veya yoga yapın, atmosferin sıcak veya sıcak olduğu gün boyunca egzersiz yapmaktan kaçının..
 7. Karpuz, kavun, havuç, brokoli, patates, yeşil yapraklı sebzeler, elma, armut gibi alkali veya tatlı meyve ve sebzeleri tüketin..
 8. Saçınızı asla sıcak suyla yıkamayın, daima ılık veya soğuk su kullanın..

Eski tıbbi teknikler, herhangi bir hastalığın yan etkisi olmadan tedavi edilmesinde çok etkilidir. Ayurvedik saç dökülmesi ilaçları sadece saç sağlığını hedeflemekle kalmaz, aynı zamanda vücuttaki doku ve hücrelerin gençleşmesine de yardımcı olur. Saç problemlerine neden olan birçok faktör vardır. Sağlıklı bir zihin ve beden için uygun bir yaşam tarzı, saç sorunları da dahil olmak üzere birçok hastalığın tedavisine yardımcı olur. Hormonal dengesizlik ve hastalık saç sağlığını ciddi şekilde etkileyebilir. Kapsamlı araştırma ile doğru tıbbi tedavi ile bozuklukları ve hastalıkları ele almak çok önemlidir..