Masajın ne olduğunu bildiğinizden eminiz. Ancak daha spesifik olmak gerekirse, masaj, güvenilir bir terapi olması amaçlanan vücudun tendonlarını, yumuşak dokularını ve kaslarını manipüle etmenin bir yoludur. Bir masaj kasları ve dokuları içerdiğinden, genellikle sorununuza bir çare bulmak için vücudunuzun bölümlerini okşama, ovma ve hareket ettirme sanatını bilen uzman ve eğitimli bir kişi tarafından yapılır. Genellikle vücuda uygulanan basınç, her biri vücudun hangi sorununun ele alınması gerektiğine bağlı olarak hafiften güçlü basınca kadar değişir. Bu nedenle masajlar, bu gerginlik torbalarından kurtulmanın ve kendinizi biraz rahatlamaya bırakmanın kesin yoludur. Sık görülen baş ağrısı veya soğuk algınlığından kurtulmak için bazı masajlar bile yapılır..

Farklı Masaj Türleri ve Tedavi Amaçları

Tüm Vücut Bölgeleri İçin Masaj Terapi Teknikleri:

Uzmanlar tarafından uygulanan çeşitli masaj tekniklerine bir göz atın..

1. Yoğurma:

Yoğurma en iyi elin masajı yapmak için kullanılan kısmı ile tanımlanır. Örneğin, başparmak yoğurma ve avuç içi yoğurma popüler olanlardır. Basınç, masaja ve neyi başarmak istediğine göre değişir. Masajın ritmi ve hızı da masajda çok önemlidir..

2. Tetik Nokta Terapisi:

Bu tür bir terapi, kas dokularına uygulanan basınçla ilgilidir. Belli bir miktar basınç uygulandığında ağrınızı giderir ve vücudunuzdaki herhangi bir işlev bozukluğunu giderir. Bu tetik noktalar genellikle akupunktur noktalarını geçen kas hiperaktivite merkezidir..

3. Boyuna Kayma:

Bu büyük gelebilir, ancak esasen kan akışı yönünde bir masajdır. Ayrıca, bir yaralanmanın meydana geldiği vücudun herhangi bir yerinden sıvı dağılımına yardımcı olur, böylece iltihaplanmayı ve şişmeyi azaltır..

4. Sıkıştırma Masajı:

Sıkıştırma masajı, kaslara ritmik sıkıştırma olarak da bilinir. Derin bir hiperemi yapmak için yapılır ve ayrıca dokuları yumuşatır. Bu, diğer masajlardan herhangi birini yapmadan önce bir ısınma masajıdır..

Dünyadaki Farklı Masaj Türleri:

Bu masaj tekniklerinin dışında uygulanan masaj yöntemleri de vardır. Bunlara bir göz atın.

1. İsveç Masajı:

Isveç masajı

En yaygın yöntem İsveç masajıdır. Özellikle stresli ve yorucu bir haftanın ardından dinlenmek için en iyisidir. Masaj hafiftir ve mutlak rahatlama amaçlıdır. Rahat bir his sağlayacak, pozitif bir hormonal tepki yaratacak daha uzun ve daha sıvı vuruşları içerirler. Çalışmalar, tek bir İsveç masajının bir stres hormonu olan dolaşımdaki kortizolü nasıl azalttığını göstermiştir. Mevcut birçok uzman olduğu için özellikle Goa’da ünlüdür..

2. Derin Doku Masajı:

Derin doku masajı

Derin doku masajı, tetik noktalarını serbest bırakmak ve böylece hareketliliği geliştirmek için bir masaj içinde derine inmeyi içeren hareket kalıplarını düzeltmeye yardımcı olur. Masaj ağrılı değildir ancak oldukça rahatsız edici olabilir. Bu masajı sadece bir uzman eşliğinde yaptırın. Derin doku masajı en iyi Kerala’da yapılır.

3. Yuvarlanma:

yuvarlanma

Bu, tüm vücut yaklaşımıyla yapılan bir masajdır. Ida Rolf tarafından geliştirilmiştir. Terapistler genellikle kan akışını ve daha iyi hareketi teşvik etmek için vücudunuzu dürter, iter ve yoğurur. Tüm vücut yaklaşımı olan Yapısal Entegrasyon adı verilen bir teknik kullanırlar. Hindistan’ın Maharashtra eyaletinde eğitim almış çok sayıda sertifikalı yuvarlanma terapisti var..

4. Shiatsu:

Shiatsu

Shiatsu, terapistlerin vücudun her yerinde yalnızca başparmak, parmaklar ve avuç içi kullandığı Japonca’da ‘parmak basıncı’ anlamına gelir. Vücudu iyileştirmek ve yenilemek amacıyla çeşitli baskılar uyguluyorlardı. Shiatsu’nun uyku döngünüzü iyileştirdiği de bilinmektedir. Kerala eyaletindeki Kochi, mükemmel Shiatsu masajı sunuyor.

5. Spor Masajı:

Spor Masajı

Spor masajı, sporcular tarafından onları hazırlamak veya herhangi bir spor etkinliğinden sonra iyileşmek için kullanılır. Yaralanmaları önlemek, esnekliği artırmak için yapılır. Aynı zamanda genel atletik performansı da artıracaktır. Bununla birlikte, bir atlet olmasanız bile, yalnızca kas ağrısını tedavi edeceği ve genel hareketinizi iyileştireceği için yine de bir tane yaptırabilirsiniz. Spor masajı, sporcunun dahil olduğu kas gruplarına odaklanır ve böylece kan akışını arttırır. Sıkıştırma, daha hızlı vuruşlar, sürtünme ve basınç noktası tedavisi, uzman tarafından kullanılan bazı tekniklerdir..

6. Refleksoloji:

Refleksoloji

Bu aslında bir masaj değil, ayaklarınızın, ellerinizin ve dış kulağınızın refleks bölgelerine baskı uygulayan bir uygulamadır. Bu parçalar sizin diğer özel organlarınızla ve hatta bezlerinizle ilgilidir. Bu kısımlar parmak basıncı ile uyarıldığında, bağlı organların ve ayrıca enerji yolları ile uyarılan bezlerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bunun için Kerala’ya güvenin!

7. Kranial Sakral Terapi:

Kranial Sakral Terapi

CST veya Kranial Sakral terapi, kafa kemiklerinin, alt sırtta üçgen bir kemik olan sakrumun ve omurganın sıkışmasını gidermeye yönelik bir vücut çalışması olan bir masaj türüdür. Sadece baş, boyun ve sırta hafif baskı uygulayarak oluşan kompresyonu ve buna bağlı ağrıyı hafifletir. Başta migren, kabızlık, baş ağrısı, sinüs, boyun ağrısı ve düzensiz uyku döngüleri ve uykusuzluk tedavisi olarak her yaştan insan tarafından yapılabilir. Bu masaj ünlüdür ve uzmanlar çoğunlukla Delhi ve Gurgaon’da bulunur..

8. Doğum Öncesi Masaj:

doğum öncesi masajı

Bu, gergin kasları gevşetmeye, uçma noktalarını hafifletmeye, dolaşımı ve hareketliliği iyileştirmeye yardımcı olan düzenli bir masaj türüdür. Kullanılan teknikler, taşıyıcı annenin ihtiyaçlarına ve bu aşamada ona uygun olana göre değişir. Bağları rahatlatır. Hamileliği sırasında kadınları sık sık yakalayan ruh halini ve hamilelik depresyonunu iyileştirdiği bilinmektedir. Haydarabad’da üstün hizmet sunan birkaç iyi eğitimli uzman var..

9. Geriatrik Masaj:

Geriatrik Masaj

İşte yaşlılar ve yaşlanan insanlar için iyi bir masaj. Ellerin vücudun yumuşak dokularını manipüle etmek için kullanıldığı yerlerde onların ihtiyaçlarını karşılamak için özel olarak tasarlanmıştır. Bu, genel dolaşımı iyileştirecek, ağrıyı hafifletecek ve ayrıca hareket aralığını iyileştirecektir. Ayrıca, yaşlandıkça genel sağlıklarını korumaya yardımcı olacaktır. Bir metro kentindeki önde gelen herhangi bir spa bu konuda size yardımcı olacaktır..

10. Aromaterapi Masajı:

Aromaterapi Masajı

bu daha çok İsveç masajına benziyor ama kokulu yağlar ve kokular içeriyor. Uçucu yağlar, rahatlamayı teşvik etmenin ve sizi stresten kurtarmanın iyi bir yoludur. İyileştirici güçleri yüksektir. Lavanta yağları rahatlamaya yardımcı olurken, gül yağları zihninizi sakinleştirir ve yatıştırır. Bu yatıştırıcı etki baş ağrınızı, uykusuzluğunuzu ve diğer sindirim bozukluklarınızı iyileştirebilir. En iyi Goa veya Kerala’da yapılırlar. Eyaletler, hakiki kokulu yağlar ile çok çeşitli aromaterapi masajları sunmaktadır..

11. Sıcak Taş Masajı:

Sıcak Taş Masajı

Sıcak taş masajı, gergin kasları gevşetmek için yapılan bir diğer masaj türüdür. Masajda olan, vücudun belirli bölgelerinde pürüzsüz ve düz ısıtılmış taşlara maruz bırakılmasıdır. Taşlar, ısıyı iyi tuttuğu bilinen bazalt içerir. Bu taşlar mideye, göğüse, omurgaya, yüze veya ayaklara yerleştirilebilir. Belirli muameleyi karşılamak için uzun vuruşlar, dairesel hareketler, titreşim ve hatta yoğurma kullanabilirler. Depresyonu önemli ölçüde azaltır ve etkilenen bölgeye kan akışını iyileştirerek vücudunuzu rahatlatır. Udaipur’da sıcak taş masajları ünlüdür.

12. Tay Masajı:

Tay Masajı

İsveç masajının yanında sıkça duyulan masaj Tay masajıdır. Ritmik bir harekette basınç noktaları, kas germe ve hatta sıkıştırma kullanır. Masaj yapılırken terapist tarafından el, ayak ve dirsek kullanılır. Yağ kullanmaz ve sonuçları elde etmek için masaj için vücudun enerji noktalarını alır. Genel dolaşımı iyileştirir ve bireyin stres seviyesini azaltır. Haydarabad, Tay masajı için mükemmel merkezlere sahiptir. Goa ve Kerala gibi eyaletler de iyi Tay masajı sağlar.

13. Reiki Masajı:

Reiki Masajı

Reiki, vücut enerjisine odaklanan vücudun doğal iyileşmesidir. Reiki, çakra, meridyen ve Nadi adı verilen yollara odaklanarak vücudun gerilimi serbest bırakmasına yardımcı olur. Bunlar hayatın aktığı yollar. Bu etkilenen enerji parçalarından akarak iyileşir. Bir masajın zevkini gerçekten yaşamak için bunu hayatınızda bir kez yaptırmanız gerekir. Reiki genellikle Kerala’da yapılır, ancak çoğunlukla Hindistan dışında.

Hindistan’da Kaç Tür Masaj Yapılır ve Nerede Yapılır:

İşte Hindistan’daki en iyi masaj merkezlerini nerede bulabileceğinize dair eksiksiz bir rehber.

1. Somatheeram Ayurveda dinlenme tesisi, Kerala:

Trivandrum’daki Kovalam’ın güneyinde yer alan yer, kapsamlı masaj seanslarıyla tanınır. Felç ve diğer sinir bozukluklarını iyileştirmeyi amaçlayan ayurvedik paketleri var. Seansların her biri 7 ila 21 gün boyunca yaklaşık 60-90 dakika sürer. Amacınıza yönelik en iyi yoga formları da pakete dahildir. Ayurvedik tedavilerinin etkili olduğu tıbbi olarak kanıtlanmıştır. Burada sadece en iyisini bekleyin.

2. Devaaya:

Bu, Goa’da naturopatiyi ciddiye alan bir Ayurveda ve Doğa kür merkezidir. Tedaviler yoga, meditasyon ve müzikle el ele gider. Yaşam tarzı düzeltmesi ve diyet planlaması burada sunulan diğer avantajlardır. Merkez, genel deneyiminize uyum katan Vishnu Shastra’nın etrafında döner. Goa’nın tamamen parti atlamak ve içki içmekle ilgili olduğunu düşünüyorsanız, bunu deneyimlemenin zamanı geldi..

3. Ananda, Himalayalar:

Yükselen Himalayaların ortasında, Ayurveda ve aromaterapi yoluyla iyileşmenize yardımcı olan keyifli bir gençleşme süreci sunan bir yer var. Burada Avrupa ve Tay terapileri sunulmaktadır. İyileşme sürecinizi tamamlamak için düzenli bir diyet planı ile daha az yağ ve daha fazla yavaş masaj kullanırlar. Dağların nefes kesici manzarasına dalmışken biraz sağlık çayı yudumlayın.

4. Leela, Udaipur:

Göller ve saraylar şehri olarak bilinen Udaipur, güzel ayurvedik şifa uygulamaları ve masajları sunmaktadır. Sıcak taş masajları, yüz bakımı, yoga ve meditasyon konusunda uzmandırlar. Spa çadırları ve haveli tarzı mimari, göze hitap eden ve rahatlamaya ve hayatın olumsuzluklarından kurtulmaya yardımcı olacaktır. Kendinizi iyi bir müzikle şımartın ve sadece acılarınızı temizlemeye odaklanın.

5. Kairali Ayurveda Sağlık köyü:

Kerala’dan bir diğeri, bu Palakkad’da bulunuyor. Ayurveda’nın faydalarının toplanması etrafında inşa edilen merkez, bitkisel bitkilerden çareler sunuyor. Ayrıca yurtdışında yaklaşık 20 merkezi ve Hindistan genelinde 25 merkezi var. Pitoresk Batı Ghats’ta gerilimsiz ve sağlıklı bir yaşam sürmenin iyiliğini yaşayın.

Masajlar, vücut ağrılarının çoğunu tedavi etmenin etkili bir yoludur. Size sadece bol miktarda rahatlama sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi kan akışına yardımcı olur ve vücudun bağışıklığını artırır. Her zaman bir uzman tarafından yapılması gereken, değişen derecelerde basınçla da iyi bir masaj yapılır. Peki, ne bekliyorsun? Bu hafta sonu iyi bir masajın faydalarını yaşayın ve yaşayın. seveceğinize eminiz!

MASAJ TÜRLERİ