Ateş, vücut sıcaklığının 97.6 de serbest Fahrenhayt olan normal vücut sıcaklığının 99.6 Fahrenhayt’a yükselmesine neden olan bir hastalıktır. Ateş için diğer terminolojiler Pyrexia veya hipertermidir (ht iklim sırasında şiddetli egzersize neden olur). Ayurvedik terminolojiye göre ateş, Jwara olarak adlandırılır. Ateş sırasında, beyin merkezindeki hipotalamik Termos düzenlemesinde görülen varyasyonla eklenen vücut sıcaklığında bir işlev vardır..

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, 4 aydan küçük bebeklerin rektal sıcaklıklarının 100,4 derece Fahrenheit’e yükseldiğini söylüyorlar, daha sonra doktora derhal danışılması tavsiye edilir..

Hindistan'da Adlarını ve Nedenlerini Bilmeniz Gereken Ateş Türleri

etiyoloji:

Ateş, interlökin bir ve iki ve beyaz kan hücrelerinden gelen Tümör nekroz faktörü gibi başka bir faktörün salınmasına neden olur..

Ateş ölçümü için site:

 • Aksiller Parça.
 • Ağız boşluğu.
 • Kulaklarının timpanik zarı.
 • rektal yöntem.

Ateş Nedenleri:

 • Viral veya bakteriyel enfeksiyonlara bağlı inflamatuar reaksiyon.
 • Bir ilacın yan etkisi.
 • Aşılar.
 • Akciğer enfeksiyonu.
 • Yengeç Burcu.
 • hipertiroidizm.
 • İlaçlar.
 • Romatoid artrit ve forgein antijen-antikor reaksiyonuna tepki vermeyen bu tür otoimmün bozukluk.

Bu nedenler, kan testi, idrar testi veya tarama yoluyla tespit edilebilen birçok ateş türüne yol açar. Bilinmeyen nedenler de ateşe neden olabilir.

Hindistan’da Farklı Ateş Türleri:

İşte bilgiye getirilen ateş türlerinden bazıları:

1. Aralıklı Ateş:

Vücut ısısı 37 santigrat dereceye geldiğinde ve gece vücut ısısı yükselir, buna aralıklı ateş denir. Bu ateş türü klasik olarak parazit veya bakteriyel enfeksiyon enfeksiyonu sırasında görülür. Sıtma, Septisemi ve diğer birkaç tür klasik örnektir. Aşağıdakiler aralıklı ateş türleri nelerdir

 • Quotidian Fever: Plasmodium falciparum nedeniyle 24 saatlik süre
 • Tertian Ateşi: Plasmodium vivax parazitinden dolayı 48 saatlik periyotlarda ateş oluşur.
 • Quart an Fever: Plasmodium sıtmasına bağlı olarak 72 saat içinde ateş oluşur.

2. Sürekli Ateş:

Vücut ısısı gün boyunca yükseldiğinde, sıcaklık normal vücut sıcaklığından sadece bir derece daha fazla kalır, bir bakterinin neden olduğu Tifo ateşi sırasında görülür  Salmonella tifo, Lobar pnömoni, Menenjit,  Kızıl ateş birkaç örnektir..

ateş türleri

3. Çadır Ateşini Havale:

Gündüz vücut ısısı korunur ve gece sıcaklık normalden bir Fahrenhayttan fazla değişir. Etkisiz endokardit ve Brucellos gibi az sayıda bakteriyel enfeksiyon birkaç örnektir..

4. Pel Ebstein Ateşi:

Hodgkin lenfomasının neden olduğu bir tür ateştir, Ebstein Barr virüsü nedeniyle beyaz kan hücrelerinin etkilenerek lenfoma oluşumuna ve lenf düğümlerinin büyümesine neden olan durumdur..

5. Nötropenik Ateş (ateşli nötropeni):

Kemoterapi, diyaliz veya organ nakli yapılan hastalar gibi bağışıklığı baskılanmış kişiler arasında yaygın olarak etkilenir. Nekrofililerin sayısı, ateşe neden olan bakteriyel veya viral enfeksiyona yol açabilen vücutlarda sahteciliğe karşı savaşmak için daha az önemlidir..

ateş türleri

6. Romatizmal Ateş:

Boğaz enfeksiyonuna neden olan streptokok bakterilerinden kaynaklanır ve tedavi edilmediğinde ağrılı ateşe neden olur. Streptokok boğaz enfeksiyonu bademcikler, dil ve baş ağrısı ile iltihaplanmaya neden olur..

7. Ani Yüksek Ateş:

Birinin normal olduğunu düşünmesine rağmen aniden ateşi yükselip yorgunluk, Yorgunluk, Vücut ağrısı gibi belirtilere yol açtığında Ateşin klasik belirtileridir. Bu ani ateşe neden olan hastalık Dang Ateşidir.

8. Yüksek Ateş:

Bu hastalık türü, yüksek derecede bulaşıcı virüs nedeniyle veya virüsten kolayca etkilenebilen bağışıklık sistemi baskılanmış bir hasta için ortaya çıkar. Yüksek ateş için en iyi örneklerden biri Kızamıktır..

Şiddetine bölünebilen birçok türde kanepe ateşi vardır ve soğuk nedeniyle bir veya iki nedenden dolayı devam eden hafif ateş, sıcak su ile bal gibi ev ilaçları ile birlikte reçetesiz satılan ilaçlarla tedavi edilebilir. derhal doktorların dikkatine alınmalı ve tedavi edilmelidir.