Sağlıklı kalp! Kalbinizi sağlıklı tutmak ister misiniz? Evet ise, o zaman bu makale tam size göre. Günümüzde, her bireyin hayatı hem evde hem de işyerinde çok fazla gerilimin yanı sıra çok telaşlı hale geliyor. Bu nedenle dengesiz bir hayat yaşarlar. Siz de onlardan biriyseniz, bu makaleyi dikkatlice okuyun. Sağlıklı bir yaşam tarzı, kalbinizin iyileşmesini sağlayacaktır. Bu nedenle, bugün bu yazıda size kalbinizi sağlıklı tutmanın bazı yöntemlerini anlatıyoruz..

Kalp Nasıl Sağlıklı Tutulur

Kalbiniz bir kastır, ayrıca enerjik bir hayat yaşarsanız hem sertleşir hem de daha iyi olur. Hareketsiz bir yaşam tarzı, abur cubur çiğnemek, sigara, alkol, uzun çalışma saatleri ve toplu stres, kalbi her zamankinden daha duyarlı hale getiriyor. Şimdi, kalbini nasıl sağlıklı tutacağını düşünmenin zamanı geldi..

Kalbi Sağlıklı Tutmak İçin En İyi İpuçları:

Şimdi, aşağıda kalbinizi sağlıklı tutmak için faydalı olan en iyi ipuçlarının bir listesinden bahsettik. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. Aktif Olun:

Aerobik kardiyo egzersizi

Her hafta 150 dakika egzersiz yaptığınızdan emin olun. Bu amaca ulaşmanın tek yolu, haftada 5 gün 30 dakikalık hareket yapmaktır. Mümkün olan her yere sığdırın, örneğin efor için bisiklete binerek.

2. İyi Yiyin:

Sebze Salatası Yiyin

Güçlü bir kalbin şefi ve öncüsü, kasenizde olanı ayırt etmektir. Her zaman ne tükettiğinizi ve yediğiniz anda kontrol edin. Sebzeler, kepekli tahıllar, meyveler, kırmızı et ve az miktarda yağda tatmin edici bir yiyecek ve kalp atışınızın daha uzun sürmesine yardımcı olabilir..

3. Yeterince Uyuyun:

doğru uyumak

Uykusuzluk kan basıncının yanı sıra kolesterolü de bozar. Uyku kıtlığı ayrıca, vücudunuzdaki tahriş düzeyini artıran, kalple ilgili güçlüklerin ek şişme tehlikesini artıran iyileştirilmiş stres düzeylerine de işaret eder. Her gece 7-9 saatlik şekerlemeler kalbinizin sağlıklı kalmasına fayda sağlayacaktır..

4. Alkolü ve Sigarayı Bırakın:

Sigara içmek ve içmek

Alkolün yanı sıra sigaranın da kalp sağlığı üzerindeki kötü etkisini hepiniz biliyorsunuzdur. Alkol veya sigarayı bırakmak biraz zordur; bunun yerine kendini öldürmek de akıllıca bir seçim değildir. Bu alışkanlığı yavaş yavaş ama güvenle bırakmaya çalışın.

5. Tempolu Yürüyüş:

Güzel kadın yürüyüş

Her yaştan herkesin sabahın erken saatlerinde yaklaşık 30 dakika yürümesi gerekir, bu arada gün batımı saatlerinde daha fazla beklenen kontaminasyonun kalp üzerindeki etkilerini azaltır..

6. Egzersiz, Yoga veya Arabuluculuk:

lotus pozisyonunda yoga meditasyonu

Bunlardan hangisini seviyorsanız yapın, kalplerinizi güçlendirmek için uygulamalardan birini uygulayın. Sadece 30 dakikalık bir aerobik antrenmanı kalp atış hızınızı düzeltir. Meditasyonun yanı sıra Yoga da kalbiniz için sayısızdır, örneğin kalplerinizi mekanik olarak iyileştiren rahatlama basıncına fayda sağlarlar..

7. Fazla Tuz Yemekten Kaçının:

kara tuz 4

Tansiyonunuzu korumak için sofrada tuzu kırın ve yemek hazırlığınıza daha az ekleyin, yoksa tamamen kesin. Ayrıca işlenmiş gıdalardaki büyük tuz yüksekliklerine karşı da dikkatli olun. Gıda etiketleri kontrol edildiyse, bir gıda tuz belirsizliğinde yüksekse, her 100g için 1,5g’den fazla tuz veya 0,6g sodyum tüketiyorsa.

8. Yağlı Balık Tüketin:

Balık

Vejetaryen değilseniz haftada iki kez yağlı balık yemeniz önerilir. Sardalya, uskumru, somon ve ton balığı gibi omega-3 içeren ve kalp hastalıklarına karşı savunmayı destekleyen birçok balık vardır..

9. Sağlıklı Vücut Kütlesini Koruyun:

çizgi diyet tartı ağırlığı

Sağlıklı kiloyu sürdürmek tüm sağlık için önemlidir, örneğin şişmanlık çok sayıda kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon vb. tehlikesini artırır. BMI’yi ideal kilo olarak ölçülen 20 ila 25 arasında tutun..