Vücudumuzun iyi çalışması için ihtiyaç duyduğu temel gereksinimlerin bir kısmını oluşturan tuz ve şeker seviyelerini vücudumuz kendi içinde barındırır. Tuzların mineral besinlerden elde edilmesi gibi, belirli gıda ve gıda parçacıkları, doğru biçimde vücudun zorunlu bir gereksinimi olan parçalanmış şekerden kurtulur..

Şeker ham haliyle kanla iyice karışır, bu nedenle kan şekeri terimini oluşturur. Bununla birlikte, bu glikoz parçacıkları, miktarları daha yüksekse, vücudunuz için o kadar sağlıklı olmayabilecek farklı bir dönüş alabilir. Böyle zamanlarda şeker seviyenizi sizden daha iyi kim bilebilir ki. Tabii ki, profesyonel yardım ve tavsiye altında çalışmak her zaman daha iyidir..

Kan Şekeri Seviyenizi Nasıl Test Edebilirsiniz?

Kan Şekeri Nedir??

Tükettiğimiz gıdaları parçalarsak, parçalanan parçacıklar vücudumuzun ölümcül işlere devam etmesi için gerekli olan glikozun vasiyetini verir. Şimdi bu glikoz kendini vücudun tüm akışına dağıtmak için kana karışır ve böylece kan şekeri terimi ortaya çıkar..

70 ila 100 mg/dL normal kan şekeri seviyesidir, oruç sırasında test edilen değer 3,9 ila 5,5 mmol/L arasında herhangi bir yerde olabilir. Ancak yemeklerden sonra 9 mmol/L’nin altı tip 1 diyabetli kişiler için idealdir. Tip 2 diyabetliler için yemeklerden sonra 8,0 mmol/L olmalıdır. Kan şekeri testi için rastgele bir plazma glukoz testi alınabilir ve bu nedenle fazla bir planlama gerektirmez. İdeal aralığa dikkat edin ve kontrol altında olun.

Kan şekeri testi ne zaman yapılır diye merak ediyorsanız işte cevabınız. Amerikan Diyabet Derneği, yemekten iki saat sonra 180 mg/dl’nin altında bir hedef önermektedir. Bununla birlikte, Amerikan Klinik Endokrinologlar Birliği, yemekten iki saat sonra 140 ml/dL’nin altında bir hedef önermektedir..

Bu nedenle, hangi hedefin sizin için doğru olduğunu doktorunuza danışmanız önemlidir. Yemekten sonra kan şekeri takibi önemlidir çünkü vücudunuzun genel olarak karbonhidratlara ve bazı belirli gıdalara nasıl tepki verdiğini gösterir. Yemek sonrası kan şekerini yönetmeyi öğrenirseniz, kalp hastalıkları ve diğer dolaşım sorunları geliştirme riskiniz azalır..

Kan Şekeri Seviyesi Testi:

Şeker seviyelerini izlemek için evde bir kan şekeri seviyesi test cihazı satın alabilirsiniz. Teknik olarak bir glukometre olarak bilinir..

1. Accu-Check:

Hafiftir ve daha az acı verici kan alma yöntemleri kullanır. Bir yıllık garanti süresi vardır ve 1399-1700 INR arasında fiyatlandırılır..

2. Dr.MorepenGluco one BG 03 Şeker Ölçüm Cihazı:

Kan şekerini test etmenin diğer en iyi yolu, aynı zamanda biyosensör tabanlı bir glikoz ölçer olan bu makinedir. Kutu, bir LCD monitör ve 10 kodlu şerit, bir delme cihazı ve bir kullanım kılavuzundan oluşmaktadır. 600-800 INR’de fiyatlandırılır ve seviyelerin kaydını tutar. )

3. Omron HGM 112 Glikoz Ölçer:

Omron HGM 112 Glikoz ölçüm cihazı muhtemelen en hafif test makinesidir ve cihaz kullanılan şeritleri algılar. Otomatik kodlama sistemine sahiptir ve bu nedenle kurulum işlemi oldukça kolaydır. 650-1000 INR’de fiyatlandırılır ve kolayca bulunur.

4. Johnson & Johnson Tek Dokunuş:

Yaklaşık 36 gram ağırlığında ve 50 adet ücretsiz test şeridi olan bir monitöre sahip. Cihaz, şeker seviyesindeki herhangi bir düşüş veya yükselişi fark etmenizi sağlayacak bir alarm ile birlikte gelir. 700-1000 INR arasında fiyatlandırılır.

5. Dr.Morepen Gluco One BG 02 ​​Glikoz ölçer:

Bu ayrıca kurulum için kodlama gerektirmez. Sonuçlar sadece 7 saniyede elde edilir ve önceden kodlanmış test şeritleri ile birlikte gelir. Ayrıca size kandaki ketonu gösterir. 600-800 INR’de fiyatlandırılır.

Ne Kadar Kötü Olabilir?

Sistemdeki biraz glikozun kimseye zarar vermediğine tanıklık ederiz. Ancak bunu doğaya bırakırsak ve kan şekeri gereğinden fazla yükselirse, vücut organımız tarafından salgılanan bir hormon olan insülin, kurt üzerinde çalışmaya başlayacak ve onu uygun seviyelere indirmeye çalışacaktır. Aynı şey, seviyeleri kontrol altında tutmak için insülinin üretildiği düşük glikoz üretimi ile olur. Ama asıl meseleye gelmek, işler ters gittiğinde, hayatınızın geri kalanında arkadaşınız olacak ölümcül diyabet olacak..

Her Şeyi Kontrol Altında Tutmak?

Konuya geri dönersek, bugünkü makale kan şekeri seviyenizi nasıl test edeceğiniz ile ilgili ve işte her şey nasıl oluyor?.

Bu günlerde teknoloji bize çok fayda sağladı, bize her basınç düşüşünde veya soğuk algınlığı ve grip olduğunda doktora koşmak zorunda kalmamamız için mekanizmalar ve fikirler verdi. Bu günlerde kan şekerinizi evde kontrol etmenize ve sonuçların kendisini belirlemenize izin veren ACU CHECK’e çok benzeyen kan şekeri kontrol cihazları alıyorsunuz..

Ön onay:

İşleme başlamadan önce ellerinizi yıkadığınızdan emin olun, muhtemelen herhangi bir kir olasılığını ortadan kaldırın ve bu sırada neden kan akışını artırmak için biraz ılık su kullanmayın, bu da herhangi bir güçlük çekmeden kolayca kan almanıza yardımcı olur..

Talimatları okuyun:

Bir ekipman satın aldığınızda, her zaman size süreç boyunca rehberlik edecek bir kılavuz veya talimat kitapçığı bulunur. Genellikle kendinizi farklı parçalarla tanıyabilirsiniz ve böyle bir parça şu anda hazırlanması gereken şerittir..

Diyabet Kan Testi: Nasıl Yapılır??

Şimdi şeker seviyelerinin işarete kadar olup olmadığını belirlemenize yardımcı olacak ekipmanın üzerindeki sayacı açarak başlayın..

  1. Genellikle önerilen ideal nokta parmakların ucudur, ancak parmaklar arasında geçiş yaptığınızdan ve her zaman bir parmağa güvenmediğinizden emin olun..
  2. Şimdi, test şeridine henüz tazeyken verilmesi gereken bir damla kan almanıza izin verecek küçük bir şırınga benzeri elemanla gelecek olan delme cihazını kullanın..
  3. Tek yapmanız gereken test şeridine dokunmak ve kan oraya aktarılacak..

    Bir kez bittiğinde, ekipmanınızın sonucu belirli bir hızda üretme yeteneğine bağlı olarak biraz bekleyin. Artık beklediğinize göre, sonuç ölçüm cihazınızın ekranında görüntülenecektir..

Kan şekeri seviyeleri her zaman kontrol altında olmalıdır. Günlük yediğimiz yiyeceklerin kendi şeker payı vardır. Kan şekeri dar aralıkta tutulmalıdır. İnsülin ve glukagon onları doğru seviyelerde tutmayı sağlar. Belirtilere dikkat edin ve hemen harekete geçin. Korunma tedaviden daha iyidir!