Metabolizma, yaşam durumunu sürdürmek için insan vücudunda devam eden tüm kimyasal faaliyetlerin toplamıdır. Hızlı bir metabolizma vücuda çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Standart bir metabolizma hızı, kilo vermenize, iyi bir kalbi korumanıza, uygun kan akışına vb. ve daha pek çok şeye yardımcı olacaktır. Metabolizma hızınızı artırmanın birçok yolu vardır. Ancak hepsi sizin için sağlıklı olmayabilir. Aşağıda metabolizma hızınızı doğal olarak hızlandırmanın en iyi yollarından bazıları verilmiştir..

40 Yaşından Sonra Metabolizma Nasıl Arttırılır:

Aşağıda, metabolizmanızı doğal yöntemlerle hızlandırmanın ve hiçbir yan etkisi olmayan en iyi 15 yolu ve ipucunu tartışıyoruz..

1. Uygun Sıcaklık:

Serin odalarda kalmak, metabolizma hızınızı dengelemenize yardımcı olabilir. İster inanın ister inanmayın, bu aynı zamanda yağ yakmanıza da yardımcı olacaktır. Metabolizmanız iyileşecek ve glikoz seviyesi de stabilize olacaktır. Bu nedenle, metabolizmayı hızlandırmak için klimalı odalarda daha fazla zaman geçirmeniz gerekecek. Idaho gibi serin bir yerde yaşayan insanlar Miami’dekilerden daha iyi metabolizma hızına sahipler..

2. Kafein Tüketimi:

Kafein, metabolik bir yanığı koruyarak metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca diyabet riskini azaltır ve yağların parçalanmasına yardımcı olur. Günde iki fincan kahve tüketimi, olağanüstü bir metabolizma hızı sağlayabilir..

3. Koşu:

Sizi formda tutmanın yanı sıra, koşmak, mitokondriye baskı uygulayarak ve yağ yakmak için gerekli olan bir yanığı sürdürmeyi zorlaştırarak metabolik hızı hızlandırmaya yardımcı olur. Koşmak, yağ yakmanın ve aynı zamanda sabit bir metabolik hızı korumanın en iyi yollarından biri olarak kabul edilir..

40 Yaşından Sonra Metabolizma Nasıl Artırılır?

4. Omega-3 Alımı:

Bol balık yemek metabolizmanızı hızlandıracağından yeterli miktarda Omega-3 almanızı sağlayacaktır. Omega-3, metabolik hızı yönetmeye yardımcı olan kan şekeri seviyelerini stabilize etmeye yardımcı olur..

5. Aşırı Stresten Kaçınmak:

Aşırı stres, kötü metabolizmanın ana nedenlerinden biridir. İnsan vücudu herhangi bir aşırı stres almak için tasarlanmamıştır. Bu nedenle, stresli bir hafta geçiriyorsanız, vücudunuzun normal davranmasını bekleyemezsiniz. Sabit bir metabolizma hızını korumak için yapmanız gereken ilk şey stresi azaltmaktır..

6. Ses Uykusu:

Geceleri uygun bir uyku, vücudunuzun sabit bir metabolik hızı sürdürmesine yardımcı olacaktır. Hem erkekler hem de kadınlar için sağlam bir uyku, organların ve kasların gevşemesini sağlayacak ve onlara uygun metabolizmayı sağlayacaktır. Ayrıca, iyi bir gece uykusu sizi tembellikten kurtaracaktır..

7. Kas Yapısı:

İyi gelişmiş bir erkeksi fizik metabolizmanızda size yardımcı olacaktır. Küçük ağırlık kaldırma bile metabolizma hızınızı hızlandırabilir. Egzersiz, kalp atış hızınızı hızlandırarak yağ yakmanıza yardımcı olur. Organların hızlı çalışması, vücudunuzdaki metabolizma hızını da artırır..

8. Yeşil Çay için:

Yeşil çayın bize daha hızlı bir metabolizma sağladığı kanıtlanmıştır. Yeşil çay, içinde bulunan antioksidanlar nedeniyle metabolizmanızı doğal olarak artırmanın en iyi yollarından biridir. Yani bundan sonra bitkisel gidin. Metabolizmanızı hızlandırmak için en iyi ev yapımı tedavilerden biridir..

9. Kalorileri Diyetinize Dahil Edin:

Diyet yapıyorsanız ve karbonhidratı azaltıyorsanız, metabolizma hızınızı artıramazsınız. Metabolizmanızı hızlandırmak için diyetinize patates gibi karbonhidratları dahil etmeniz önerilir. Yaşı 40’ı geçmeyen ortalama bir kadın için tüketilen kalori miktarı 1300 kalori civarında olmalıdır. Karbonhidrat içeren yiyecekleri yemek, sabit bir metabolik hızı korumak için çok önemlidir..

10. Meyveler ve Üzümler:

Metabolizmanın doğal olarak nasıl artırılacağı ancak bu meyvelerin ve üzümlerin iyiliğinden bilinebilir. Burada, özellikle bir tarafı siyah üzüm olan farklı meyve çeşitleri hakkında konuşuyoruz. Günlük kahvaltınıza, üzümlü ve böğürtlenli tahıl gevreklerinize ekleyin ve güne enerji dolu ve hafif mideli başlayın. Antioksidanlar hızlı sindirimi sağlayarak vücudunuzdaki metabolizma seviyelerini arttırır..

11. Kurtarmaya Yönelik Otlar:

Vücudunuzla ilgili küçük sorunlar söz konusu olduğunda bitkisel bakım her zaman en iyi yoldur. Bitki çayı ne kadar rahatlatıcı olsa da hazımsızlık problemlerinde bu dönemde biberiye, maydanoz, kişniş, kekik hatta fesleğen gibi otlar damak tadınıza lezzet katmak için oldukça sık kullanılmaktadır. Bu şifalı otların yanı sıra hazımsızlık problemlerinizi iyileştirmede de yer alır ve metabolizmanın doğal olarak çoğalmasına ve artmasına izin verir..

12. Nutty Olayı:

Fındık, metabolizmayı hızlandırmanın iyi bir yoludur. İlk olarak, kuruyemişler güçlü bir protein ve vitamin kaynağıdır ve buna antep fıstığı ve badem gibi kuruyemişlerin yüksek lif ve kalori sayısı da eklenir. Yüksek lifli yiyecekler her zaman yüksek sindirilebilirliğe sahiptir, bu da sindirime yardımcı olurken midenizi doldurabilecek bir şeydir. Fındıklı metabolizma, bunun için en kolay yoldur. Size yardımcı olabilecek diğer önemli kuruyemişler kaju, fındık, ceviz ve hatta cevizdir. Sabah bir bardak sütünüze biraz fındık ekleyin ve günün geri kalanında ayakta ve mutlu olun..

Daha Hızlı Metabolizma Nasıl Gidilir?

13. Yulaf ezmesi:

Yulaf ezmesi kullanarak metabolizmanızı nasıl hızlandıracağınızı bilmiyor musunuz, işte bunun çözümü. Bir kase süt ve yulaf içeren sabah kahvaltısı sizi uzun süre tok tutabilir, çünkü yulaf midenizi doyurur, sıkı ve hafif olmasını sağlar. Bunun dışında yulaf lif bakımından yüksektir ve hızlı sindirime yardımcı olur, böylece gaz veya şişkinlik engel olmaz. Sabahları sütlü ve yulaflı kahvaltı, metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olurken vücudunuzu oldukça hafif ve özgür tutabilir..

14. Yoğurt:

Hala eğlenirken metabolizmayı nasıl hızlandıracağınızı merak ediyor olmalısınız? Temel seviyesindeki yoğurt, ısınan mide veya hazımsızlık için her zaman iyi bir tedavi olmuştur, sindirimin iyi ilerleyebilmesi için içini anında soğutur ve yatıştırır. Yoğurt, tatlı olarak veya sadece sabah kahvaltısı olarak kullanılabilir. Hazımsızlık, şişkinlik veya gaz oluşumunda diyetinize yoğurt ekleyin ve günün sorunlarını uzak tutun..

15. Yiyecek Alım Tarzı:

Sadece yiyecek alım stillerini kullanarak metabolizmanızı nasıl artıracağınızı merak ediyor olmalısınız? Küçük orantılı miktarlardaki yiyecekler, özellikle uygun olmayan metabolizma seviyeleriniz varsa, sindiriminiz için kolay olabilir. Her seferinde biraz aldığınızda, vücudunuz baharatlı ve sıcak olsa bile yiyeceklerle iyi başa çıkıyor. Sindirimin bir tarafı zaten işlendikten sonra, bir sonraki parti geçebilir. Bu nedenle, yiyecek alım tarzınızı değiştirmek, metabolizma seviyenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Sık öğünler ama daha küçük porsiyonlarda yeni tarz.

Metabolizma, vücudunuzun sindirim ve yağ yakma ile başa çıkma yöntemidir. Genellikle çok yemek yiyen ama asla gerçekten fazla kilo almayan insanlarla karşılaşırsınız. Bu öncelikle, gıdadaki proteinleri yakalayan ve bunları vücutta hızlı sindirime yardımcı olmak için kullanan yüksek bir metabolizma grubuna sahip olmakla bağlantılıdır. Fazlalık doğrudan kaba yemlere gider ve vücuttan atılır..