Mide problemleriniz mi var? Midenizi sağlıklı tutmak ister misiniz? Şayet evet ise! O zaman bu makale tam size göre. Diyetlerin bağırsaklarımız ve ek sindirim vücut kısmımız üzerinde doğrudan bir etkisi olduğu fark edilir. Yaşam standardınızın yanı sıra yiyecek seçiminizin, vücudunuzun tükettiğiniz diyetleri sindirdiği modu bozabileceğini unutmayın. Bu nedenle, bugün bu yazıda size midenizi sağlıklı tutmak için bazı önemli ipuçlarını anlatıyoruz..

Mide Nasıl Sağlıklı Tutulur

Sindirim sistemi, tükettiğiniz gıdaları vücudunuzun arzu ettiği besinlere ayırmaktan sorumludur. Belirsizlik, mide zindeliğinizi görmezden gelirseniz, vücudunuz muhtemelen yiyecekleri sindirmede zorluklarla karşılaşacak ve aynı zamanda bu besinleri büyüleyecektir..

Mideyi Sağlıklı Tutmak İçin İpuçları:

Şimdi, midenizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olacak bazı ipuçlarından bahsettik. Bunlar aşağıdaki gibidir;

1. Sağlıklı Bir Diyet Tüketin:

Cilt bakımı ipuçları - sağlıklı beslenme

Sebzeler, tam tahıllar, meyveler veya tahıllar gibi lifle dolu yiyecekleri tüketin. Lif, sindirim sistemi üzerinden malzemeye ilham verir, ayrıca dışkıya doğru sabitliği ve çoğunluğu sunar. Tercihen her gün için en az 30 g lif yemelisiniz çünkü lif açısından ironik olan dengeli bir gıda muhtemelen ortaya çıkan divertiküler hastalık, kolorektal kanser veya kalp hastalığı tehlikesini azaltacaktır. Ayrıca çilek, avokado, mango gibi meyveleri ve kuru erik ve kuru üzüm gibi kuru meyveleri de yiyin, çünkü bunlar mideyi hem temiz hem de zinde tutmak için zorunlu lif artı destek sağlar..

2. Probiyotik Alımı:

Yoğurt - parlayan cilt

Mide ülseriniz varsa ve hap kullanıyorsanız, düzenli olarak yoğurt ve kefir gibi probiyotikler almanız çok önemlidir. Örneğin stres, antibiyotikler, uykusuzluk, hastalık, kötü beslenme ve yaşlanma seçimleri gibi özellikler mide yolu mikroorganizmalarında düzensizliğe yol açabilir. Probiyotikler, mide yolundaki “iyi” mikroorganizmaların dengesini korumak için önemli bir rol oynar..

3. Bol Su İçin:

Cilt için su

Sisteminizi güçlü tutmak için her gün bol miktarda su içmelisiniz. İdrarınızın ne zaman saf ve kokusuz olduğu, yeterli su aldığınızın bir sembolüdür. İçme suyu belirli besin maddelerini yumuşatmaya yarar, gastrointestinal sistem üzerindeki israfı teşvik eder ve dışkıyı rahatlatmaya yardımcı olur..

4. Sigaradan Kaçının:

Sigara içmekten kaçının

Sigara içmenin yemek borusu ve midenin ortasındaki bağlantıdaki kuvveti azalttığını ve karın asidinin yemek borusuna geri akışını teşvik ettiğini veya mide ağrısına ve ekstra zorluklara neden olabilen reflüye neden olduğunu bilmelisiniz. Sigara içmek benzer şekilde peptik ülserleri ve ayrıca bağırsaktaki iltihaplı durumları kötüleştirir, ayrıca birçok hastalık riskinin artmasıyla ilişkilidir..

5. Sık Yemek Tüketin:

yemek planı

Kan şekerinizi dengede tutmak, metabolizmanızı hızlandırmak ve canlılığınızı aktif tutmak için gün boyunca küçük ve sık öğünler yiyin. Ayrıca, emilimini frenleyen yüksek yağlı diyetlerin daha fazla yardımını tüketmeye yol açabilecek bir sonraki öğünde doyumsuzluk hissetmekten kaçınmanıza da fayda sağlar..

6.  Alıştırma:

Aerobik kardiyo egzersizi

Yiyeceklerin kalın bağırsaktan çok daha erken geçmesine izin vererek uygun bir mide atmosferi oluşturmak için düzenli egzersiz desteği, bu aynı zamanda dışkıyla giden su miktarını da azaltır. Tutarlı kalp egzersizleri mide kaslarını güçlendirmeye yardımcı olur ve mide kaslarını sisteminize sindirim dolguları atmaya teşvik ederek uyuşukluğu azaltır..

7. Abur cuburdan kaçının:

Abur cubur

Abur cubur hafif lif veya besin içerir ve sıklıkla vücuda ve özellikle mideniz gerildiğinde zararlı olan büyük miktarlarda doymuş yağları, katkı maddelerini ve tuzu kapsar. Bu nedenle cips, hamburger, çörek, pizza vb. yemekten kaçının..

8. Stresle Başa Çıkın:

Anksiyete, irritabl bağırsak sendromu veya peptik ülser gibi bazı durumları kötüleştirebileceğinden, aşırı stres veya sinirlilik mide sisteminizin aşırı hızlanmasına neden olabilir..