Kar yağışı, karla kaplı ağaçlar, rüzgarlar! güzel görünmüyor mu Bütün bunlar güzel bir kış resmi yapar. Soğuk havayı seviyorsanız, soğuk havanın sağlığınız üzerindeki kötü etkilerini bilmeniz çok önemlidir. Soğuk hava ayrıca, pek de hoş olmayan bir tehdidi de beraberinde getirebilir. Soğuk havalar, hastalık ve herkes için yaralanma tehlikesi yaratabilir, ancak esas olarak duyarlı popülasyonlar genç, kronik hasta ve yaşlı yetişkinlerdir. Bu nedenle, bu makalede, aileniz için tetikte olmak için belirli soğuk hava risklerinin bir listesini araştırdım..

soğuk havanın etkileri

Soğuk Havanın İlk 9 Etkisi:

1. Dondurma:

Dondurucu soğuk yaralanmasının en hafif türüdür. Kulak memeleri, yanaklar, burunlar, parmaklar, aksi takdirde ayak parmakları soğuğa ve cildin üst tabakasına çıplak kalır kalmaz ortaya çıkar. Abartılı alanın zarı beyaza döner ve uyuşukluk yaşayabilir. Derinin üst tabakası katı, ancak daha derindeki doku hala normal (yumuşak) hissediyor.

2. Kalp Krizleri:

Kalp krizlerinin kış aylarında daha sık görüldüğünü bilmelisiniz. Bunun nedeni soğuk algınlığının kan basıncını artırması ve kalbe daha fazla zarar vermesi olabilir. Ayrıca, kalbiniz soğukken vücut ısısını korumak için daha çok çalışmak zorundadır. Soğuk hava kalbin kan tedarikini azaltırken, uygulama buna olan talebi arttırır. Arz ile talep arasındaki bu fark, göğüs ağrısı ataklarını da köklendirebilir..

3. Siper Ayak:

Nemli, aksi halde ıslak bir ortamda donma noktasının üzerinde yaklaşık 10°C’ye (50°F) kadar uzun süreli deneyimden kaynaklanan “ıslak soğuk hastalığı” olarak tanımlanır. Sıcaklığa bağlı olarak, semptom başlangıcı birkaç saat ile birkaç gün arasında değişebilir, ancak ortalama 3 gündür. Hendek ayağının daha düşük sıcaklıklarda gerçekleşmesi daha olasıyken, daldırma ayağının daha yüksek sıcaklıklarda ve daha uzun maruz kalma sürelerinde ortaya çıkması daha olasıdır.

4. Astım:

Bu, kışın ağırlaşabilecek ek bir durumdur. Soğukta nefes alın; kuru kış havası bronkospazmları tetikleyebilir – akciğerlerdeki hava geçişinin daralması.

5. Hipotermi:

Hipotermi, vücut sıcaklığınız 95 derece F (35 derece C)’ye düştüğünde meydana gelir, aksi takdirde hızlı bir şekilde tespit edilmez ve doğru şekilde tedavi edilmezse daha az artı ölümcül olabilir. Hipotermiyi örtmeniz durumunda; önce soğuktan acı çekecek, titreyecek ve herkesin önünde içine kapanık görüneceksiniz..

6. Titreme:

Isınma amaçlı refleks bir kas hareketidir. Güçlü bir irade ile eylemi durdurabilirsiniz, ancak uzun sürmez. Yoğun titreme, ısı üretimini 5 kata kadar artırabilir.

7. Donma:

Bu, aşırı soğuğa temasın neden olduğu, aksi takdirde aşırı soğuk nesnelerle (özellikle metalden hazırlananlar) temastan kaynaklanan sık görülen bir yaralanmadır. Donma, doku sıcaklığı donma noktasının (0°C/32°F) altına düştüğünde, aksi takdirde kan akışı engellendiğinde meydana gelir. Vücut dokusunu kalıcı olarak yaralayabilir ve ciddi vakalar amputasyona yol açabilir. Soğuk ısırığı, örneğin burun, yanaklar, kulaklar, çene, parmaklar veya diğer ayak parmakları gibi etkilenen bölgelerde his kaybı ve renk kaybına neden olabilir..

8. Gripli Soğuk Algınlığı:

Soğuk havaların, soğuk virüslerin çoğunlukla vücuda girdiği her yerde, burun pasajındaki enfeksiyonla savaşan beyaz kan hücrelerinin salınımını sınırlayarak gerçekten soğuğa rehberlik edebileceğini unutmayın. Ayrıca çalışma, grip virüsünün ekstra kararlı olduğunu ve hava soğuk ve kuru iken havada daha uzun süre kaldığını gösteriyor..

9. Chillblains:

Bunlar, donma noktasını (0°C veya 32°F) aşan ve 16°C (veya yaklaşık 60°F) kadar yüksek hava sıcaklıklarına uzun süreli ve tekrar tekrar maruz kalmanın neden olduğu hafif soğuk yaralanmalarıdır. Abartılı cilt bölgesinde kızarıklık, şişlik, karıncalanma ve ağrı olacaktır..

Görüntü Kaynağı: 1