iştah nedir? Vücudunuzun beslenme ihtiyacının yemek yeme isteğiyle karşılanmasına genellikle iştah denir. Vücudunuzun ihtiyacına bağlı olarak, tıbbi durum, fiziksel ve zihinsel sağlık, yeme talebinizi etkileyen faktörlerden bazılarıdır. İştahı nasıl artıracağınıza ihtiyacınız varsa, ihtiyacınız olan tek şey bu makale..

İştah Nasıl Artırılır

Aç hissetmeme, duygusal ve fiziksel baskı, yeme bozuklukları vb. gibi vücudunuzu gerekli tüm besinlerden yoksun bırakan çeşitli faktörler iştah kaybına katkıda bulunur. İşte bu yazıda size iştahı doğal ve sağlıklı bir şekilde nasıl artıracağınıza dair seçenekler sunuyoruz..

Doğal Olarak İştah Nasıl Artırılır:

Açlığı artırmanın ve böylece ihtiyacınız olan tüm besinleri size sağlamanın en iyi yollarının bir listesi..

1. Nemli Kalın:

Suyun kalorisi olmamasına rağmen, iştahınızı yavaş ama etkili bir şekilde artırma yolundaysanız, işe yarar. Vücudunuzu iyi tutmak, sağlıklı bir vücut için nemlendirmek gereklidir. Su içmek, shake ve yiyecek hazırlamaktan daha doğal bir yoldur. Bilimsel bir kanıt olmamasına rağmen, toplu hale getirmek için kullanışlı bir seçenektir..

2. Şekerli Alımı Sınırlayın & Buzlu Yiyecekler:

Birçoğunuz, kilonuzda ani bir artış için çikolata, dondurma vb. gibi şekerli ve buzlu yiyecekler yiyorsunuz. Açlığınızı doğal olarak artırmak için, kilonuzu artıran ancak size gerekli beslenmeyi sağlamayacak olan boş kalorileri olduğu için bu tür yiyecekleri tüketmeyi azaltmak daha iyidir.

3. Yemekten 1 Saat Önce Atıştırmayı Bırakın:

Öğünler arasında atıştırma tamamen tipiktir, ancak yemekten bir saat önce atıştırmalık tüketirseniz, kendinizi tok hissedecek ve böylece gerçek besinlere yer kalmayacaktır. Bu, özellikle çocuklarda açlığı doğal olarak artırmak istiyorsanız, temel bir kural olmalıdır..

4. Uçucu Yağlar:

Birçoğumuzda iştah kaybının birçok nedeni olabilir, yaşlılık, hastalık, bazı ilaçlar, kaygı bunlardan bazılarıdır. Ama artık endişelenmeyin, iştahınızı doğal olarak canlandıran birkaç uçucu yağ var. Nane yağı, kekik yağı, zencefil yağı, mandalina yağı günlük hayatınıza dahil edebileceğiniz esansiyel yağlardan bazılarıdır. (1)

5. Takviyeler:

Vitamin eksikliği, yiyeceklere olan ilginizi kaybetmenizin başka bir nedeni olabilir. Piyasada iştahınızı artırmanıza yardımcı olan birçok takviye bulunmaktadır. Balık Yağı (2), tiamin (3), Ekinezya (4), Çinko (5), diyetinize ekleyebileceğiniz iştah açıcı takviyelerden bazılarıdır..

iştahı artırmak

6. En Sevdiğiniz Yiyecekleri Yiyin:

Sevdiğiniz yiyecekleri tüketmek, doğal olarak iştahı artırmanın en iyi yollarından biridir. Araştırmalar, en çok sevdiğiniz yemeği seçerseniz yemek miktarının otomatik olarak arttığını gösteriyor. Tek yapmanız gereken, en sevdiğiniz yemeğin her zaman elinizin altında olması için önceden planlamak ve yemek pişirmek..

7. Kahvaltıyı Atlamayın:

Kahvaltı, özellikle kilo almak istiyorsanız, günün önemli bir öğünü olarak kabul edilir. İştahınızı artırmak için, kalori yakarak size yeterli enerjiyi verecek, böylece daha fazla yiyecek tüketme ihtiyacınızı artıracak doyurucu bir kahvaltı yapın! (6)

8. Uygun Yemek Zamanlamasını Koruyun:

İnsan vücudunun bize açlık, uyku vb. için ipuçları verme konusunda mükemmel bir yolu vardır, ancak bazen olması gerektiği halde aç hissetmeyebilirsiniz. Bu sorunu öğünlerinizi vücudunuzun besin maddelerinden mahrum kalmaması için planlayarak çözebilirsiniz. İştahınızı iyileştirmek için alarmı kendiniz kurun.

9. Gereksiz İlaçlardan Kaçının:

Tansiyon, viral enfeksiyonlar gibi çeşitli sağlık sorunları için kullandığınız ilaçlardan bazıları açlık kaybına neden olabilir. İştahınızın artması için herhangi bir ilacı kullanmayı bırakmadan önce bir doktora danışmanız yeterlidir..

10. Stres giderici yöntemleri izleyin:

Zihinsel kaygı, birçok insanda iştah kaybının bir nedeni olabilir. Kortizol üretimi midenizde asit üreterek açlığın azalmasına neden olur. Yeterince uyuyarak, meditasyon yaparak, bir programa göre yemek yemek, açlığı doğal olarak artırmaya çalışabileceğiniz stres giderici yöntemlerden bazılarıdır..

11. Az Ama Sık Yemek Yiyin:

Yemek yeme sıklığı, açlığınızı uyarmada önemli bir rol oynar. Büyük öğünler tüketmek, bir sapma olmanın yanı sıra sağlığınızı da olumsuz etkileyebilir. Her zaman sık aralıklarla küçük bir porsiyon yemek yemeye özen gösterin. İştahınızı kademeli olarak artırarak günde 4 ila 5 öğün yemek yiyin.

12. Besin Değeri Yoğun Gıdalar Tüketin:

Size boş kalori veren şekerlemeler, cipsler gibi şeyleri yemenin aksine, besinlerle dolu yiyecekler hızlı bir şekilde iştah kazanmanın en iyi yoludur. Sağlıklı yağlardan ve proteinden beslenen yoğun gıdaları tüketmeyi deneyin. Meyveler, sebzeler, sağlıklı yağlı yiyecekler, tam tahıllar, diyetinizi beslemek için tercih edebileceğiniz yiyeceklerden bazılarıdır..

13. Baharat ve Otlarla Yemek Pişirme:

Yemeğinizin aroması ve görünümü, iştahınızı nasıl artırdığı ve çekici bulduğu konusunda önemli bir rol oynar. Hint yemeklerinin ayrılmaz bir parçası olan otlar ve baharatlar, uygun şekilde kullanıldığında açlığı artırabilir. Kekik, biberiye, kekik, fesleğen, nane ve tarçın damak tadınızı tetikleyebilecek baharatlardan bazılarıdır. (7)

14. Yemek Saatinde İçeceklerden Kaçının:

Öğün aralarında bir şey içmeyin dediğini büyüklerimizden duyduk! İyi bir nedeni de var. İçecek tüketmek, gerçek besinler için alanı ortadan kaldırarak doldurulmuş hissetmenizi sağlar. Bu nedenle iştahınızı artırmak istiyorsanız çay, kahve, gazlı içecekler gibi içeceklerden kaçının..

15. Keyifli Bir Yeme Ortamı Yaratın:

Hem çocuklarda hem de yaşlılarda iştahı artıracak kadar çekici bir yemek yapmak için lezzetli yemeklerin yanı sıra uyum da çok önemlidir. Aromatik bir mum yak, hoş bir müzik çal ve televizyonda en sevdiğin programı izle, yemek yeme ihtiyacını artırabilir..

16. Yalnız Yemekten Kaçının:

Yalnızken öğün atlayan veya kaçınan biriyseniz, bu alışkanlığınızı değiştirmelisiniz! Sevdiklerinizle birlikte basit bir yemek yemek bile yemeği daha çekici ve zevkli hale getirerek iştahınızı artırır. Bir sosyal yemek grubuna katılmak da size sürekli eşlik eden bir seçenektir..

17. Egzersiz:

Birçok insan, egzersizin kilo kaybına yol açtığına dair yanlış bir algıya sahiptir, ancak durum her zaman böyle değildir. Orta derecede egzersiz, kalori yakmaya yardımcı olduğu için iştahı artırmaya yardımcı olur, böylece yiyecek tüketme ihtiyacını artırır. Ancak, zayıfsanız, yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmanız gerekir..

İştahınızı engelleyen tüm nedenlerle, küçük değişiklikler yaparak açlığınızı tamamen doğal bir şekilde etkili bir şekilde artırabilirsiniz. Yiyecek alımınızda kademeli bir artış, bu makaledeki iştahı nasıl artıracağınıza dair ipuçlarıyla birlikte, yiyeceklerden zevk almanızı ve böylece iştahı canlandıracak, sağlıklı bir yaşam tarzını başlatacaktır. Bu makalenin iştahınızı iyileştirmenize nasıl yardımcı olduğunu bize bildirin..

Sorumluluk Reddi: Bu makalede verilen bilgiler yalnızca öneridir ve tıbbi tavsiye yerine geçmez. Herhangi bir bilginin neden olduğu yan etkilerden sorumlu değiliz. Yeni bir şeye başlamadan önce bir doktora danışmak her zaman daha iyidir..

Sıkça Sorulan Sorular:

1. İştah Kaybının Sebebi Nedir??

Cevap: Anksiyete, tiroid eksikliği veya iltihaplı hastalıklar iştahsızlık nedenlerinden bazıları olabilir. Ancak yaşam tarzınızda ve yediğiniz yiyeceklerde bazı değişiklikler yaparak iştahınızı artırmak mümkündür. İnsanlar yaşlandıkça yemeğe olan ilgilerini de kaybederler. Çok fazla meyve tüketmek, sağlıklı bir vücudu korumak için gerekli tüm besinleri sağlayabilir..

2. Yiyeceklerin İştahı Artırmasını Deneyebilir?

Cevap: Yemeğinizde belirli baharatlar ve şifalı otlar kullanarak, onlarla denemeler yapmak damak tadınızı canlandırabilir ve böylece iştahınızı artırabilir. Ancak, ilginizi tamamen kaybetmeniz için çok fazla risk almamayı unutmayın. Peynir, tereyağı gibi yağlı yiyecekleri dahil edin ve açlığı azaltan içeceklerden kaçının..

3. İştahınızı Artırmak İçin Doktora Gitmek İçin Doğru Zaman Ne Zamandır??

Cevap: Sağlıklı bir vücudu korumak için gerekli tüm besinleri tükettiğiniz sürece zayıf veya zayıf olmak sağlıksız olarak adlandırılamaz. Eğer zayıfsanız, bu yazıdaki ipuçlarını uyguladıktan sonra bile sebebini öğrenmek için doktora giderek daha fazla araştırma yapabilir ve açlığınızı doğal yollarla artırmak için bir plan yapabilirsiniz..