Uykunuz hakkında sinirli misiniz? Tabii ki, çok az uyumak sizin için iyi değil, ama çok fazla uyumak da birçok sorunun temeli olabilir! Uyku, insanların olduğu kadar çoğu hayvanın da maruz kaldığı normal bilinçsizlik durumudur ve bu sayede onların özenli istemli vücut akışları gerçekten yoğunlaştırılır. Sinir sisteminden kas sistemine kadar fiziksel bedenin kendini yenileme olasılığı vardır..

Uykuyu Kontrol Et

Bazı halklar için aşırı uyku hali, günlük çalışma, boş zaman aktiviteleri ve çocuk bakımı yönteminin içine giriyor. Bu, hipersomnia, insanların hala işteyken sık sık kestirme isteği uyandıran tekrarlayan uyku hali olarak kabul edilir..

Uykuyu Kontrol Etme İpuçları:

1. Yaşam Tarzınızı Değiştirin:

a) Sigarayı Bırakmak:

Nikotin toniktir, sonuç olarak uykuya dalmanızı engeller..

b) Bir Uyku Takvimine Ekleyin:

Bir uyku programına bağlı kalın, vücudunuzu uyku-uyanıklık döngüsüne alıştıracak ve daha sağlıklı uykuyu desteklemeye yardımcı olacaktır..

c) Eski Yatağı Değiştirin:

Yatağınız eskiyse (6-7 yıldan fazla) daha sonra yenisiyle değiştirme zamanı gelmiştir..

d) Isı:

Yatak odanız için ideal sıcaklık yaklaşık 70°F veya 21°C’dir..

e) Elektronikleri Kapatın:

Yatak odanızda yanlış ışık olmamalıdır. Yine de küçük LED ışıklar uykunuzu rahatsız edebilir. Ayrıca yatmadan önce 1-2 saat parlak ışıktan kaçının (TV gibi).

f) Akşam Yemeği Yemek:

Akşam yemeğinizi yatmadan önce yemekten en az 3 saat sonra bekleyin..

2. Yeterli Gece Uykusu Alın:

Bu net gelebilir; ancak çoğumuz bir saat tıraş olmaya, aksi takdirde gün doğumunda uyku saatinden iki saat ara veririz, aksi takdirde geceleri başka şeyler yapmak için. Neredeyse tüm yetişkinlerin bir gecede 7 ila 9 saate ihtiyacı vardır, ayrıca gençlerin sıklıkla tam 9 saate ihtiyacı vardır. Her gece uyku için 8 veya 9 saat ayırın.

3. Egzersiz:

Gün boyunca kanınızın akmasını sağlayın, vücudunuzu formda tutabilir ve uyku alışkanlıklarınızı ekstra sağlıklı hale getirebilir. İşiniz bir tür fiziksel aktivite yapmanıza izin vermiyorsa, akşam yemeğinden önce yoga yapmayı deneyin. Yine de yatmadan önce egzersiz yapmayın, aksi takdirde uykuyu bırakmak daha zor olacaktır..

4. Bir Uyku Kaydı Tamamlayın:

Uyku düzeninizi, uykuya dalmadan önce yaptığınız davranışlarla birlikte kaydetmek, iyi veya kötü bir gece uykusu için tetikleyicinizi belirlemenizi kolaylaştıracaktır. Ayrıca gün boyunca uyanıklık seviyeniz ile her gece aldığınız uyku miktarı arasındaki ilişkiyi de gözlemleyeceksiniz..

5. Sağlıklı Olun:

Vücudunuzdaki vitaminlerin yanı sıra besin maddelerini de yenileyerek, fiziksel olarak yolda kalabilirsiniz. Çok miktarda su yutun, çünkü dehidrasyon sizi aşırı yorgun yapabilir ve gün doğumunda uyanmayı zorlaştırabilir..

6. Dikkatinizi Yataktan Uzak Tutun:

Yatağınızı uyku için kullanın. Yatakta ders çalışmamalı, TV izlememeli, video oyunları oynamamalı veya dizüstü bilgisayar kullanmamalısınız.” Yatakta da yoğun tartışmalardan kaçının. Seni uykusuz bırakabilirler.

7. Uyanın ve Bir Şeyler Yapın:

Rutininizi tamamladığınızda harekete geçin. İşe yürüyerek gidin, yoksa araba kullanıyorsanız biraz dışarı park edin ve merdivenleri çıkın. Hafta sonları yürüyüşe veya elektrikli süpürgeye gidebilirsiniz. Ne yaparsan yap kanın hareket ediyor. Uykunun bıraktığı zihinsel örümcek ağlarını temizlemenize ve uyanıklığa yerleşmenize izin verecektir..

9. Gerekliyse Bir Doktorla Kontrol Edin:

Uyku sorunlarınızın bir doktorun teşhis edip tedavi edebileceği fizyolojik bir temeli olabilir. (Ancak, bir miktar uyku ilacının ters etki yapabileceğini unutmayın..