Pazara girerken gözlerinizi Capsicums, Havuç, Kayısı vb. gibi parlak renkli meyve ve sebzelere sabitleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Turuncumsu-kırmızı renklerini nasıl aldıklarını hiç merak ettiniz mi? Beta Karoten adı verilen bir pigment yüzünden. Beta Karoten Zengin Gıdalar, takviyelere güvenmek zorunda kalmadan piyasada kolayca bulunabilir. Bu karotenoiddeki bir eksiklik cilt kuruluğuna, kuru ve kaşıntılı gözlere, boğaz enfeksiyonlarına, akneye, gece körlüğüne ve hatta kısırlığa neden olabilir. Doktorlar, diyetinize Beta Karoten katmak için turuncu veya kırmızı renkli yiyecekler yemenizi önerir. Bu liste, en iyi Beta Karoten kaynaklarıyla diyet çizelgenizi hazırlamanıza yardımcı olabilir..

Beta Karoten Zengin Gıdalar Hindistan'da Mevcut En İyi 14 Liste

Ne Kadar Beta Karoten Almalısınız??

Beta Karoten için özel bir diyet rehberi yoktur. Doktorlar, günlük gereksinimleri karşılamak için günde 15 mg ila 180 mg arasında herhangi bir yerde almanızı önerir. Tek bir kaynağa bağlı kalmak yerine meyve ve sebzeleri öğünlerinize dahil edebilirsiniz..

Hindistan’da Beta Karoten Gıdalar Listesi:

Burada beta karoten bakımından zengin 14 en iyi gıdayı listeledik. Onlara bir göz atalım.

1. Tatlı Patates:

beta karoten açısından zengin besinler

Tatlı patatesler beta karoten açısından son derece zengindir. Bu gıda mükemmel bir antioksidan, B6 Vitamini, C Vitamini, D Vitamini, demir ve magnezyum kaynağıdır. Bu besinler vücudun soğuk algınlığı, grip, virüsler ve cilt yaşlanmasıyla savaşmasını sağlar ve ayrıca vücuttaki enerji seviyelerinin ve dayanıklılığın artmasına yardımcı olur. Tatlı patateslerin kemiklerin, dişlerin ve cilt dokularının sağlıklı büyümesine yardımcı olduğu bilinmektedir..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: %48

2. Havuç:

Havuç A vitamini açısından zengindir ve beta karoten içerir. Havuç, bir kişinin diş sağlığının yanı sıra kalp sağlığının korunmasına da yardımcı olur. Buna ek olarak, havuç yaşlanmayla mücadelede, cildin beslenmesinde ve görüşün iyileştirilmesinde de faydalıdır. Diyette Beta Karoten vermek için kolayca bulunabilen kaynaklardan biridir..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: %77

3. Kabak:

Bu, vücut için en iyi beta karoten kaynaklarından biridir. Bir antioksidan olan beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür ve vücudu kalp rahatsızlıklarına, astıma ve bazı kanserlere karşı korur. Kabaklar vücuda tansiyon, bağışıklık ve hatta kanserle yardımcı olur. Kabak ayrıca göze iyi geldiği bilinmektedir. Bu besinin sağladığı A vitamini hamile ve emzikli kadınlar için gerçekten önemlidir..

4. Ispanak:

beta karoten kaynakları

Ispanak, beta karoten ve antioksidanlar açısından süper zengindir, bu da onları güçlü dişlerin ve güçlü kemiklerin büyümesi için hayati bir gıda haline getirir. Bu sebze, vücudu prostat kanserine karşı korumak için grubundaki en güçlü yarışmacılardan biridir. Ispanak, sağlıklı bir görüş sağlayan, iltihap önleyici ve kanser önleyici özelliklere sahip tüm besin maddelerine sahiptir..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: 58 %

5. Şalgam Yeşilleri:

Şalgam yeşillikleri, şalgamın kendisinden çok daha besleyicidir. Şalgam yeşillikleri antioksidanlar, vitaminler ve mineraller açısından zengindir ve kalori miktarı oldukça düşüktür. Bunlar en iyi kış mevsiminde yetiştirilir. Diğer tüm sebze ve meyveler gibi beta karoten açısından zengin olan şalgamın da antioksidan, yaşlanma karşıtı ve kanser önleyici özellikleri vardır. Bu sebzede bulunan beta karoten vücutta A vitaminine dönüşür, bu da onu cilt ve gözler için faydalı kılar..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: 58 %

6. Pancar Yeşilleri:

Pancar söz konusu olduğunda, genellikle sadece alt kısmını tüketiriz ve yaprakları keseriz. Bununla birlikte, pancar yeşillikleri çok besleyicidir ve birçok sağlık yararına sahiptir. Pancar yeşillikleri mineraller, vitaminler ve güçlü antioksidanlar açısından çok zengindir. Bu yaprakların kalorisi de düşüktür, kolesterol içermezler ve az yağlıdırlar ve bu nedenle kilo vermeye çalışırken tüketmek için harikadırlar. Pancar yeşilliklerinde bulunan beta karoten, tıpkı diğerleri gibi, vücuda antioksidan ve kanser önleyici faydalar sağlar. Bir antioksidan olan bu sebze cilt ve görme için harikalar yaratır..

7. Marul:

beta karotenli gıdalar

Marul yaprakları en iyi Beta karoten sebzelerinden biridir. Bu yapraklar düşük yağ içerir ve proteinlerde yüksektir, bu da onları egzersiz yapmak ve kilo vermek için mükemmel bir besin yapar. Marul, sağlıklı bir kalp için de gerçekten iyidir. Bu gıda aynı zamanda cildin beslenmesi ve sağlığı için bir nimet olan antioksidanlar içerir..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: %48

8. Kavun:

Bu bir yaz mevsimi meyvesidir ve balkabağı, kabak, salatalık vb. familyasına aittir. Kavun antioksidan flavonoid beta karoten açısından son derece zengindir. Beta karoten vücuttaki hücrelere oksijensiz radikallerden koruma sağlar, böylece vücudu çeşitli kanser türlerine karşı korur..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: %19

9. Kayısı:

Kayısı antioksidanlar açısından zengindir ve kalorisi oldukça düşüktür. İyi bir beta karoten kaynağı olan kayısı, göze ve cilde iyi gelir ve ayrıca kanser önleyici özelliklere sahiptir. Kuru kayısı, taze meyvelere kıyasla konsantre miktarda A Vitamini veya Beta Karoten içerir. Aynı zamanda Beta Karoten ve diğer karotenoidlerde yüksek olan en iyi gıdalardan biridir..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: %10

10. Balkabagi:

beta karoten yüksek gıdalar

Bal kabağı, çok iyi Beta karoten kaynaklarından biridir. Parlak sarımsı, turuncu pigment beta-karotenden kaynaklanıyor. Bir fincan pişmiş balkabağının bu hayati besin maddesinin yaklaşık 10 gramını sunduğu tahmin edilmektedir. Butternut Squash ayrıca tümü güçlü antioksidanlar olan Lutein, Alpha Caroten gibi birçok Karotenoid türü içerir..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: % 42

11. Brokoli:

Brokoli, diğer hayati besinlerle birlikte Beta-karoten açısından da zengindir. Zengin yeşil renkli pigment, içindeki Beta Karoten içeren birçok karotenoidden kaynaklanmaktadır. Çiçek rengi ne kadar koyu olursa, Beta-Karoten konsantrasyonunun o kadar zengin olduğu söylenir. Brokoli, bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hücrelerdeki serbest hücre hasarını azaltmak için bu doğal antioksidanlarla yüklüdür..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: %9

12. Mangolar:

“Meyvelerin Kralı” ve en çok beklenen yaz meyvesi Mango, zengin bir Beta karoten kaynağıdır. Derin turuncu-sarı renk tonuna sahip daha parlak renkli meyveler, daha iyi bir Karotenoid konsantrasyonuna sahiptir. Mango, yüksek miktarda antioksidanlar sayesinde bağışıklık güçlendirici özellikleri ile bilinir. Beta Karoten açısından zengin besinler listesinde en popüler meyvedir..

13. Portakallar:

iyi beta karoten kaynakları

Turuncu, Beta Karoten’in bir başka önemli kaynağıdır. Özellikle parlak renkli, turuncumsu meyveler, içlerinde en yüksek miktarda Beta-karoten içerir. Bunun yanı sıra portakal, bağışıklık sistemini güçlendiren ve enfeksiyon risklerini önlemeye yardımcı olan C vitamini açısından da zengindir. Portakal yemek boğaz enfeksiyonları, görme sorunları ve diğer Beta-karoten eksikliği belirtilerini azaltabilir..

14. Baklalı Bezelye:

Havuçla birlikte bezelye de en iyi Beta Karoten kaynaklarından biridir. Aslında, Beta-Karoten ile birlikte alfa-karoten, Lutein ve Zeaksantin gibi farklı karotenoid türleri açısından zengindirler. Bu karotenoidin ön formu olan A Vitamini bakımından zengindirler ve bu da onları sağlıklı vücut, cilt ve saç için vazgeçilmez kılar. Karotenoid eksiklikleri ile başa çıkmak için en az bir porsiyon bezelye yemeniz önerilir..

100 gram başına Beta Karoten % Değeri: %7

Beta Karoten Zengin Gıdaların vücudumuz için önemini anladığınıza göre, artık günlük ihtiyaçları karşılamanın zamanı geldi. Beta Karoten, vücudumuzun iyiliği için gerekli olan temel karotenoidlerden biridir. Vücudun bilişsel gelişimi, Kanserlerin önlenmesi, enfeksiyonların önlenmesi ve hatta solunum problemlerinin tedavisi için gereklidir. Hastalıksız sağlığın tadını çıkarmak için her gün bu gıdaların bir kombinasyonunu almanızı şiddetle tavsiye ederiz..