Sağlıklı bir beden ve zihin için gerekli olan önemli besinler arasında vitaminler kesinlikle önemli bir rol oynar ve birçok önemli işlevde yardımcı olur. Ancak pek çok farklı vitamin türü vardır ve en önemli ve yaygın olanlardan biri C vitaminidir. Yapabileceği çeşitli işlevler içinde, soğuk algınlığı ve öksürük tedavisi, bağışıklığı güçlendirme, dokuların, kan damarlarının birikmesi. kemiklerin yanı sıra kalsiyum sentezini artırmak da bilmeniz gerekenlerden bazılarıdır. Bu, C vitaminini diyete dahil etmenin önemini fark etmenizi sağlar. Aslında, aynı zamanda yaralanmaları iyileştirir ve beynin işlevlerini iyileştirmeye yardımcı olur. Hindistan’daki en iyi c vitamini açısından zengin gıdalar için bu makaleye göz atın.

C Vitamini Gıdalar

C Vitamini Nedir??

C vitamini suda çözünen bir vitamindir ve askorbik asit olarak da bilinir. Bu vitamin böbrekler yoluyla atılır ve vücutta doğal olarak üretilemez. Bu nedenle diyet yoluyla alınması gerekir. Aynı zamanda hücre ve doku oluşumunu destekleyen önemli bir antioksidandır..

C vitamininin bu kadar çok faydasını bildiğinize göre, bu vitaminin günlük ihtiyacını nasıl karşılayacağınızı düşünüyor olmalısınız. Vücuttaki C vitamini seviyesini elde etmenin en iyi ve en doğal yolu besin kaynaklarıdır. C vitamini açısından zengin gıda maddeleri hakkında bilgi edinmek için aşağıdaki bu kılavuzu inceleyin. İkinci bir düşünce olmadan düşünülebilecek en iyi 15 yiyeceğe sahiptir. Mükemmel sonuçlar için öğünlerde her gün 2-3 gıda kombinasyonunu küçük porsiyonlarda seçtiğinizden emin olun..

C Vitamini Kaynak Türleri:

C vitamini, meyve ve sebze gibi doğal gıdalarda bol miktarda bulunur. Bununla birlikte, bazı insanlar doğal c vitamini ile emilim sorunları yaşar ve eksik olduğunda sentetik formlara başvururlar..

Doğal C Vitamini: Bitki, meyve ve sebzelerden elde edilir.

Sentetik C Vitamini: Tamamen laboratuvarda üretilmiştir ve %10 doğal içerik içerebilir. Bazıları doğal vitaminlere moleküler benzerlik gösterirken bazıları olmayabilir..

Hindistan’daki En İyi C Vitamini Zengin Gıdalar Listesi:

c vitamini gıdaları

Burada, sağlıklı yaşam için diyetinize dahil etmeniz gereken Hindistan’daki en iyi C vitamini açısından zengin 15 gıdayı listeledik..

1. Sarı Biber:

Hindistan'da c vitamini açısından zengin besinler

Yaklaşık 100 gram sarı dolmalık biberde yaklaşık 180-185 mg C vitamini bulunur ve bu da onu günlük C vitamini ihtiyacını karşılamak için menüdeki en iyi gıda maddelerinden biri yapar. Bu sebzenin bir kısmını diyetinize aldığınızdan emin olun. antioksidan özelliklerin ikili faydaları için de.

100 Gram Sarı Dolmalık Biberde C Vitamini: 180-185 mg

2. Yeşil Yapraklı Sebzeler:

zengin c vitamini kaynağı

Koyu yeşil renkli yapraklı sebzeler, özellikle lahana, her 100 gramda yaklaşık 120 mg C vitamini içerir. Bununla birlikte pazı, şalgam yeşillikleri ve ıspanak da her 100 gramda 10 mg’dan fazla C vitamini içerir. Bu, yiyecek kategorisini listede hak edenlerden biri yapar..

100 Gram Kale’de C Vitamini: 120 mg

100 gram C vitamini Swigs Pazı, Şalgam Yeşilleri ve Ispanak: 10 mg’dan fazla

3. Guavalar:

c vitamini açısından zengin

Her 100 gram guava yaklaşık 230 mg C vitamini içerir. Bu, guavayı lezzetli bir ikram olmasının yanı sıra günün C vitamini ihtiyacını karşılamak isteyenler için sağlıklı bir seçenek haline getirir. Günde bir guava bu konuda fazlasıyla yeterli.

100 Gram Guava’da C Vitamini: 230 mg

4. Meyveler:

c vitamini gıda listesi

Meyveler, özellikle çilekler, vücuttaki C vitamini ihtiyacını karşılamanın lezzetli bir yoludur. Bir su bardağı dilimlenmiş çilek yaklaşık olarak 95-97 mg C vitamini içerir. Yaban mersini, ahududu ve böğürtlen gibi meyveler de düşünülebilir..

1 Bardak Çilekte C Vitamini: 95-97 mg

5. Kivi Meyvesi:

c vitamini içeren besinler

Kivi meyvesi sulu ve lezzetli olma eğilimindedir, ancak vücuttaki C vitamini ihtiyacını istiyorsanız en iyi yiyeceklerden biri olduğunu biliyor muydunuz? Yaklaşık 100 gram kivide 92-93 mg bu vitamin vardır ve bu onu körü körüne düşünebileceğiniz bir seçimdir..

100 Gram Kivi Meyvesinde C Vitamini: 92-93 mg

6. Portakal:

c vitamini kaynakları

Portakal, piyasada bulunan en yaygın meyvelerden biridir. Gerekli miktarda C vitamini ile birlikte, lif içeriğinin yanı sıra antioksidanlara da sahiptir. Vitamin içeriğinin faydalarını elde etmek için portakalın taze suyunu çıkarmanın yanı sıra yiyebilirsiniz..

7. Kireç:

c vitamini yüksek gıdalar

Misket limonu sadece yaz mevsiminde bulunabilir, ancak aradığınız doğru miktarda C vitaminine sahip birinci sınıf meyvelerden biri olduğunu bilmelisiniz. Her gün biraz tuzla bir bardak içerek ve suyunu çıkararak misket limonlarından kolayca faydalanabilirsiniz..

8. Siyah Frenk Üzümü:

en iyi c vitamini kaynağı

Siyah frenk üzümü porsiyon başına, koyu mor bir renk tonuna sahip olduğu gerçeğinden sonra bile size 180 mg C vitamini verecektir ve bu besinin içindeki yüksek miktarda olduğuna inanmak zor. Ayrıca potasyum, B5 vitamini ve demir içerir..

100 Gram Siyah Frenk Üzümündeki C Vitamini: 180 mg

9. Brüksel Lahanası:

iyi c vitamini kaynakları

Bir porsiyon pişmiş filiz lezzetli bir seçenek olmayabilir, ancak C vitamini seviyelerinde iyidir ve yaklaşık 50 mg sağlar. Lif ve minerallerin yanı sıra bir sürü başka vitaminler de var ama bundan sonra bile bu yemek çocuklar tarafından sevilmiyor..

100 Gram Brüksel Lahanasında C Vitamini: 50 mg

10. Domates:

c vitamini besin kaynakları

Taze domateslerdeki C vitamininin yanı sıra, bu besinin konsantre formuna sahip güneşte kurutulmuş domatesleri de deneyebilirsiniz. Tüm evlerde bulunan yaygın sebzelerden biridir ve bu nedenle C vitamini hedeflerine ulaşmak için erişilebilir bir sebzedir. 100 gram domates yaklaşık 100 mg C vitamini içerir. Bu günlük ihtiyacın yaklaşık % 170’inden fazlasıdır..

100 Gram Domateste C Vitamini: 39 mg

11. Lahana:

doğal c vitamini kaynakları

Lahana ailesine ait herhangi bir sebze, günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için doğru miktarda C vitaminine sahiptir. Tüm avantajlardan yararlanmak istiyorsanız çiğ lahana burada alınabilecek en iyi seçeneklerden biridir..

12. Kavun:

c vitamini içeren besinler

İster kavun ister karpuz hakkında konuşalım, bu ailenin herhangi bir parçası yine C vitamini yüksek bir gıda kategorisidir. Bal özü ve kavunun içinde en iyi C vitamini seviyeleri vardır..

13. Bezelye:

c vitamini gıda maddeleri

Doğrudan çiftlikten taze bezelye, C vitamini ve antioksidanların en iyi seçeneklerinden biridir. Bunlar, kataraktın doğal tedavisinin yanı sıra önlenmesine de yardımcı olur. Bezelye, en iyi şekilde yararlanmak için diyete küçük porsiyonlarda dahil edilmelidir..

14. Ananas:

en iyi c vitamini gıdaları

Bu tropik meyve, yüksek C vitamini seviyelerine çifte fayda sağlayan anti-inflamatuar özelliklere sahip enzimlere sahiptir. Bir fincan taze ananas size bu besinden yaklaşık 24-25 mg verebilir. Bu, bağışıklığı artırmanın yanı sıra iyileşmeyi teşvik etmeye yardımcı olur. Ayrıca gözleri ve kalpleri sağlıklı tutar..

1 Bardak Taze Ananasta C Vitamini: 24-25 mg

15. Şalgam:

vit c'si yüksek yiyecekler

C vitamininin yanı sıra şalgamda bulunan bazı esansiyel amino asitler de onu menüdeki mükemmel yiyeceklerden biri yapıyor. Serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan ve böylece bağışıklığı artıran ve hastalıkları uzak tutan vitaminlerin faydalarını elde etmek için çiğ şalgamları salataya koyabilir veya yemeklere dahil edebilirsiniz..

Hindistan’daki En İyi 5 C Vitamini Ürünü:

1. Doktorun En İyi C Vitamini 1000 mg – 120 Sayısı:

Bu marka, C vitamini kapsüllerinin en iyi kaynaklarından birini sunar. İskoçya’da üretilirler ve vücuttaki doku ve enzim büyümesinden ihtiyaç duyulan en iyi kalitede askorbik asit sağlarlar. Bunlar vejetaryenler için uygundur ve kaliteli C vitamini içerir. Bu kapsüller ayrıca oksidatif stresin nötralize edilmesine yardımcı olur..

2. ŞİMDİ Gıdalar Vitamin C-1000:

Bu marka, C-1000 güçlü dozajda C Vitamini tabletleri sunmaktadır. Bu tabletler vücuda hücreleri onarmak için gerekli C vitamini sağlar ve ayrıca vücudu oksidasyona karşı korur. Tabletler, doğal bir C vitamini kaynağı olan ve aynı zamanda bir sinerjist olan Kuşburnu ile harmanlanmıştır..

3. Nature’s Bounty Vitamin C, 500mg, Zaman Yayını:

Doğanın ödülü, C-500 potensinde C Vitamini kapsülleri sunar. Vitamini belirli aralıklarla vücuda salan sürekli veya zaman salımlı kapsüllerdir. Bu kapsüllerin yutulması kolaydır ve birçok kullanıcı tarafından iyi derecelendirilmiştir. Bağışıklık sistemi düşük olan kişiler için önerilir ve grip ve enfeksiyon gibi birçok hastalıkla mücadelede etkili olduğu kanıtlanmıştır..

4. Doğal Faktörler, C Vitamini, Zaman Salımı:

Doğal Faktörler C Vitamini tabletleri 1000 mg’lık bir güce sahiptir. Enfeksiyonlara karşı savaşmak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiye edilirler. Kanada’da üretilirler ve en iyi antioksidan koruma ile tanınırlar. Bu tabletler kullanıcılar arasında iyi olarak derecelendirilmiştir ve Hindistan pazarında mevcuttur.

5. Vista Nutrition’ın Üzüm Çekirdeği Özü 100 mg – 60 Kapsül:

Bu kapsüller, hücreleri hasara karşı koruyan en konsantre üzüm çekirdeği ekstresi formunu içerir. Bu diyet takviyeleri, 500 mg C Vitamini potansiyeline sahiptir ve polifenoller içerir. Vejetaryenler için çok uygundurlar ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için tavsiye edilirler. Bu tablolar antioksidan koruma sağlar ve vücudu birçok enfeksiyona karşı korur..

C Vitamini Zengin Gıdaların Yan Etkileri:

C vitamini insan vücudu için gereklidir ve diyetinize dahil edilmelidir. Bununla birlikte, bazı C vitamini kaynaklı gıdalar yan etkilere neden olabilir:

  • Kireç, Portakal ve diğer turunçgiller gibi yiyecekler asitliğe, mide rahatsızlığına ve geri akışa neden olabilir..
  • Böbrek rahatsızlığınız varsa, meyve, yeşil sebze gibi C vitamini içeren besinleri almaktan kaçınmalısınız..
  • Çok fazla C vitamini baş ağrısına, baş dönmesine, mide ekşimesine, kramplara neden olabilir..
  • Ayrıca cildin kızarıklığını ve sıcaklığını hissedebilirsiniz..

C vitamini açısından zengin gıdalar genellikle tüketilmesi güvenlidir ve gıdaya alerjiniz olmadıkça önemli yan etkilere neden olmazlar. Ayrıca günlük C vitamini dozunuzu alabilmek için güne bir bardak limonlu su ile başlamanız tavsiye edilir. Ayrıca araştırmalar, her gün C vitamini açısından zengin besinler tüketen kişilerin aşağıdaki gibi enfeksiyonlara yakalanma olasılığının çok daha düşük olduğunu kanıtlıyor. grip, ateş vb. Bu gıdalar aynı zamanda uzun süre genç kalan sağlıklı görünen bir cildi de destekler..