Vücudumuzun birçok hayati fonksiyondan sorumlu olan amino asitlere ihtiyacı vardır. Bugün tartışılan böyle bir amino asit Fenilalanin’dir. Fenilalanin açısından zengin gıdalarla başlamadan önce, biraz daha anlayalım..

fenilalanin açısından zengin besinler

Fenilalanin Nedir??

Fenilalanin bir amino asittir. L-Fenilalanin ve D-Fenilalanin olarak adlandırılan iki formu vardır. L-formu insan vücudu tarafından üretilemez ve gıdalardan elde edilir. Bu kaynaklar hem bitkileri hem de hayvanları içerir. Fenilalanin, ciltle ilgili birçok rahatsızlığı tedavi etmek, ağrıyı hafifletmek ve hatta depresyonu tedavi etmek için önemlidir. Ortalama bir yetişkinin daha iyi sağlık için bu amino asitten 100 mg’dan fazla alması gerektiği tahmin edilmektedir. Öyleyse, fenilalanin açısından zengin en iyi gıdalardan bazılarını öğrenmeye başlayalım..

Fenilalanin Zengin Gıdalar:

İşte Hindistan’daki en iyi fenilalanin bakımından zengin 10 gıdamız. Onlara bir göz atalım.

1. Et ve Balık:

fenilalanin gıdalar

Bu gıdalar ana protein kaynaklarıdır ve fenilalanin ile yüklenir. Bazı etler her 100 gram fenilalaninden yaklaşık 1000 mg içerir. Istakoz, ton balığı, somon, istiridye vb. de fenilalanin içerir. Balıkla karşılaştırıldığında et biraz daha fazla fenilalanin içerir ve aynı zamanda daha iyi bir protein kaynağıdır. Et, domuz pastırması, sığır eti, hindi vb. bu amino asidin en iyi kaynaklarıdır..

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: ortalama %148

2. Soya Gıdaları:

Fenilalanin DNA oluşturmaya yardımcı olduğundan, vücudumuza bu değerli amino asidin iyiliğini sağlamak için günlük olarak uygun miktarda yiyecek almalıyız. Kavrulmuş soya fasulyesi gibi soya gıdaları 100 gramda 2000 mg’dan fazla fenilalanin içerir. Bu kategoriye giren diğer yiyecekler soya cipsi, soya tofu, soya unu vb..

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: ortalama %236

3. Yumurta ve Süt Ürünleri:

Süt ürünleri, paketlenmiş sütün tatlı tadının arkasındaki nedenlerden biri olan önemli miktarda fenilalanin içerir. Peynir, yumurta vb. bu özel amino asit açısından zengindir. Bir yumurta yaklaşık 500 mg fenilalanin içerir ve bu da onu Fenilalanin içeren en iyi yiyeceklerden biri yapar..

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: ortalama %78

4. Tohumlar ve Kuruyemişler:

fenilalanin açısından zengin besinler

Birçok tohum ve kuruyemiş yüksek miktarda fenilalanin içerir. Örneğin, kabak çekirdeği 100 gramda 1733 mg bu amino asit içerir. Kabak ile birlikte karpuz gibi diğer meyvelerin tohumları da iyi bir oranda fenilalanin içerir. Badem de bu amino asit açısından zengindir..

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: ortalama % 198

5. Fındık:

Yüksek miktarda fenilalanin içeren bazı kuruyemişler vardır. Ceviz gibi kuruyemişlerin alımı vücudumuza gerekli miktarda iyi amino asit sağlayabilir. Kuruyemişler ayrıca protein bakımından yüksektir ve vücudumuzdaki sağlık ve güç seviyelerini artırabilir..

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: ortalama % 198

6. Aspartam:

Bu, bir dizi paketlenmiş üründe kullanılan yapay bir tatlandırıcıdır. Örneğin – sakızlar, alkolsüz içecekler vb. hepsi, DNA’mızı oluşturmak için faydalı olan iyi miktarda fenilalanin içerir, ancak bir dereceye kadar. Bununla birlikte, aşırı dozda Aspartam sağlığımız için tehlikeli olabilir ve birincil Fenilalanin kaynağı olarak kullanılmamalıdır..

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: ortalama  %68

7. Kuzu:

Yağsız sığır eti veya kuzu eti, içlerinde yüksek miktarda fenilalanin içerir. Bu besinler protein açısından zengindir ve vücut için çok faydalıdır. Kavrulmuş sığır eti 100 gramda yaklaşık 1464 mg fenilalanin içerir. Omuz, sığır filetosu, kaburga gibi farklı sığır eti formlarını almayı deneyebilirsiniz..,

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: 167 %

8. Yağsız Domuz Eti:

Herkes domuz eti sever. Domuz eti, dünyanın en lezzetli yemeklerinden bazılarının ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Zengin bir yağsız protein kaynağıdır ve iyi miktarda fenilalanin içerir. Domuz eti, 85 gramda 1095 miligrama eşit olan bu amino asitten 100 mg’dan (100 gramda) daha fazlasına sahiptir. Bu tür etlerin uygun şekilde alınması vücuttaki yararlı ve gerekli amino asitlerin seviyesini artıracaktır..

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: 147 %

9. Tam tahıllı:

Kamut gibi tam tahıllar, iyi oranlarda fenilalanin içerir. İçlerinde bu amino asitten yaklaşık 300 mg (100 gramda) bulunur. Tam tahıllar en iyi fenilalanin kaynaklarından biridir ve doku hasarını ve diğer iç yaralanmaları düzeltmede faydalıdır. Vücudunuzdaki fenilalanin seviyesini iyileştirmek için bu yiyeceği her zamanki diyetinize ekleyin..

100 gramdaki Fenilalanin yüzdesi: %34

10. Fasulye ve Mercimek (Barbunya):

fenilalanin içeriği yüksek gıdalar

Fasulye, özellikle Pinto fasulyesi, Fenilalanin açısından en zengin besinlerden biridir. Özellikle vejetaryenler için, bitki kaynaklarından amino asit elde etmek için çok daha az seçenek vardır. Fasulye ve baklagilleri dahil etmek, bu eksikliklerin üstesinden gelmenize ve vücuda Fenilalanin gibi temel proteinleri sağlamanıza yardımcı olabilir..

100 gramda Fenilalanin %’si: %61

Artık fenilalanin açısından zengin yiyecekleri öğrendiğinize göre, onları diyetinize dahil etme zamanı. Bu önemli amino asit, hem fiziksel hem de zihinsel sağlığı desteklemek için vücut tarafından gereklidir. Stresi yönetmeye, ruh hali değişimlerini azaltmaya ve hatta enerji seviyemizi korumaya yardımcı olur. Bu faydaların yanı sıra tiroid fonksiyonlarını iyileştirmek için Fenilalanin de gereklidir. Bu nedenle, bu Anahtar besini kaçırmayın. Maksimum fayda sağlamak için bu yiyecekleri yemeye başlayın.