Damarları temizleyen gıdaları öğrenmeden önce, biraz Arterleri anlayalım. Kalp, vücutta Arterleri ve Damarları kullanan kritik bir organdır. Arterler, oksijenli kanı kalpten vücudun geri kalanına taşıyan kan damarlarıdır. Arterlerin duvarlarında aşırı yağ birikmesi, dokulara yetersiz kan akışına neden olabilir. Uzun vadede ani kalp krizleri de dahil olmak üzere hayatı tehdit eden birçok hastalığa neden olabilir. Neyse ki, bu doğal atardamar temizleyici gıdalar sinirlerin blokajını kaldırabilir ve normal kan akışını eski haline getirebilir..

Sağlıklı Bir Kalp İçin Doğal Arter Temizleyici Gıdalar

Hindistan’daki En İyi Arter Temizleyici Gıdalar:

Damarlardaki plakları temizleyen en iyi yiyeceklerden bazıları aşağıda listelenmiştir. Onlara bir göz atalım.

1. Zeytinyağı:

en iyi arter temizleyici gıdalar

Zeytinyağının özellikle sağlıklı bir kalp için iyi olduğu bilinmektedir. Polifenoller ve tekli doymuş yağlar olarak bilinen antioksidanlar içerir. Tekli doymuş yağlar ve antioksidanların bu kombinasyonu, sağlıksız kolesterolün azaltılmasına yardımcı olur. Bu azalma, arterlerdeki plağın nihai olarak azalmasına yardımcı olur. Sağlıklı bir kalp için zeytinyağını mutfak amaçlı kullanabilirsiniz..

2. Sarımsak:

Diyetinizde sarımsak alımı, atardamarlarınıza büyük ölçüde yardımcı olabilir. Sarımsak, insan vücudundaki en büyük arter olan aortun sertleşmesini engeller. Sarımsak vücuttaki sağlıksız kolesterolün azalmasına yardımcı olur. Sarımsakları doğrudan, gıdalarınızda veya takviye olarak almak, temiz ve sağlıklı arterlere sahip olmanıza yardımcı olabilir..

3. Zerdeçal:

Enflamasyon, vücuttaki atardamarların sertleşmesinin ana nedenlerinden biridir. Zerdeçal, iltihabı ve sonunda arterin sertleşmesini azaltmaya yardımcı olabilecek doğal anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Vücuttaki sağlıksız kolesterolü azaltarak atardamar tıkanıklığını açan en iyi besinlerden biridir. Zerdeçal, diyetinize baharat şeklinde dahil edilebilir. İyi işleyen bir kalp için düzenli olarak bir bardak ılık zerdeçal sütü de alabilirsiniz..

4. Badem:

kalp tıkanıklığı için en iyi yiyecek

Orta miktarda alınan bademler sağlığınıza gerçekten iyi gelebilir. Vücudunuzdaki sağlıksız kolesterol miktarını azaltan tekli doymuş yağlar ve çoklu doymamış yağlar içerir. Kolesteroldeki azalma, arterlerde oluşan plakta bir azalmaya yol açacaktır. Badem ayrıca plağın önlenmesinde de yardımcı olan magnezyum içerir. Bu magnezyum kan basıncını da korur..

5. Nar:

Nar, C vitamini ve polifenoller gibi antioksidanlar açısından zengindir ve vücutta nitrik oksit üretimini tetikler. Bu nitrik oksit, arterlerdeki kan akışını ve dolaşımını iyileştirir. Artan kan akışı yalnızca arterleri açık tutmakla kalmaz, aynı zamanda arterlerde zaten birikmiş olan plağın azalmasına da yardımcı olur. Damarlarınızı temizlemek için tercih ettiğiniz formda narı düzenli olarak tüketin..

6. Portakal Suyu:

Portakal suyu, vücuttaki kan damarlarının işleyişini iyileştiren antioksidanlar içerir. Her gün tüketilen iki bardak seyreltilmemiş portakal suyu, kan damarlarınızın sağlığını iyileştirmeye ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Yüksek miktarda C vitamini, vücuttaki kolesterol seviyelerini etkili bir şekilde yakabilir ve bu da arterde tıkanmalara yol açar. Ayrıca ciddi kalp rahatsızlıklarını önlemeye yardımcı olur..

7. Tarçın:

Tarçın, kan dolaşımında bulunan yağların azalmasına yardımcı olan antioksidanlar içerir. Bu antioksidanlar vücuttaki sağlıksız kolesterol seviyesini ve sonunda atardamarların içinde plak oluşumunu azaltır. Tarçın çok fazla tüketilmemeli ve sağlıklı bir kalp ve vücut için her gün sadece bir çay kaşığı yeterlidir..

8. Kahve:

kalp tıkanıklığı tedavisi gıda

Kahvede bulunan kafein bir uyarıcıdır ve kan basıncında geçici bir artışa neden olur. Yüksek dozlarda tüketildiğinde bu kafein düzensiz kalp atışlarına neden olabilir. Kahve, ölçülü tüketildiğinde kalp hastalıkları riskini azaltmaya gerçekten yardımcı olabilir. Günlük tüketilmesi gereken ideal kahve miktarı 2-4 fincandır; bu iki bardaktan fazla, ama asla dörtten fazla.

9. Avokado:

Avokado, vücuttaki LDL veya kötü kolesterol seviyelerini düşürmede önemli bir rol oynayarak kalp tıkanıklığını azaltmak için en iyi besindir. Bu, arter duvarlarında daha az yağ birikmesine yol açabilir. Avokado, Kolesterolün oksidasyonunu önleyen bir besin olan E Vitamini açısından da zengindir. Bunun yanı sıra, hipertansiyon riskini azalttığı bilinen potasyum içerirler..

10. Brokoli:

Brokoli, K Vitamini ile dolu bir diğer önemli Arter temizleyici besindir. Bu Vitamin, atardamarlarda Kalsiyum hasarı riskini azaltır. Antioksidanlarla yüklü olan brokoli, hücrelerde oksidatif strese neden olan ve duvarlarda yırtılmalara neden olan serbest radikallerle savaşmaya yardımcı olur. Ayrıca, plak birikintilerini azaltabilen Sulforaphane adı verilen bazı bileşikler içerirler..

11. Spirulina:

arter temizliği için en iyi yiyecek

Spirulina’nın, kan basıncını düşürerek ve kasılan sinirleri gevşeterek, kalp tıkanıklığını tedavi eden doğal bir gıda olduğu bilinmektedir. Akışı düzenlemek için kanı tek bir hareketle pompalayarak çalışır. Spirulina’da bulunan nitrik oksitin bu eylemden sorumlu olduğu bilinmektedir. Spirulina, genel olarak sağlıklı bir varlığı teşvik etmek için inanılmaz miktarda besin maddesi içerdiğinden süper gıda olarak da adlandırılır..

12. Kızılcık:

Araştırmalar kızılcıkların atardamarları güçlendirerek kalp üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu gösteriyor. Bu meyveler, arteriyel hücreler üzerinde oksidatif stresi önlemek için antioksidanlarla yüklenir. Kızılcıkta bulunan polifenoller kalbimiz için oldukça faydalıdır ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltır. Bu meyvelerin düzenli tüketimi, yaşamı tehdit eden bir hastalık olan Aterosklerozu da önleyebilir..

13. Karpuz:

Karpuz, yüksek su içeriği ile ferahlatıcı tadıyla bilinir. Düzenli olarak alındığında, bu yaz meyvelerinin atardamarları plak birikintilerinden arındırarak tıkanıklığı açtığı bilinmektedir. Doktorlar, arterlerinizi temizlemek ve ayrıca sayısız sağlık yararı elde etmek için günde en az bir bardak karpuz suyu içmenizi önerir. Kronik kalp hastaları bu meyve ile kalp sağlığını iyileştirebilir.

14. Kuşkonmaz:

En iyi arter temizleyici gıdalardan biri Kuşkonmaz. Bu yeşilliklerin kan basıncını düşürdüğü bilinmektedir, bu da onları Hipertansiyon hastaları için ideal kılar. Kuşkonmaz, kalp fonksiyon bozukluğu olasılığını azaltmak için kalpteki kan pıhtılarını da önleyebilir. Ayrıca, arterlerdeki iltihaplanma ile başa çıkmak ve normalliği geri kazandırmak için anti-inflamatuar özelliklerde yüksektir. Paketlenmiş besin değeri yüksek olan Kuşkonmaz, sağlıklı bir vücudu teşvik etmenin doğal yollarından biridir..

15. Somon:

doğal arter temizleyici gıdalar

Doktorlar, arter bloklarını tedavi etmek için yağlı balık almanızı önerir. Arter temizliği için en iyi yiyeceklerden biri, atardamarlarınızı tıkayan sağlıklı yağlar içeren Somon’dur. LDL seviyelerini düşürmek ve vücuttaki HDL seviyelerini iyileştirmek için bol miktarda omega-3 yağ asitleri içerir. Bu şekilde trigliseritler önemli ölçüde düşürülür ve arterlerde kan pıhtıları ve iltihaplanma önlenir. Haftada en az iki kez somon yemek tavsiye edilir..

16. Yeşil Çay:

Yeşil çay, dünyanın en sağlıklı gıdalarından biri olarak etiketlenmiştir. Serbest radikallerle savaşmak için birçok güçlü antioksidan ve flavonoid içerir. Böyle bir bileşik, arterinizi temizlediği ve plak birikimini ortadan kaldırdığı bilinen EGCG’dir. Günde 2-3 fincan yeşil çay tüketmek, kötü kolesterol seviyenizi düşürmenize ve yağ hücrelerinin yanmasına yardımcı olabilir. Sağlıklı bir kalbi teşvik etmenin yanı sıra yeşil çay, Obezite şansını da düşürür..

17. Tam Tahıllar:

Tam tahıllar, sadece vücuda hayati besinler sağlamakla kalmayıp aynı zamanda arter sertleşmesini azaltmaya da yardımcı olan dengeli bir diyetin parçasıdır. Çeşitli kepekli tahılların önerilen kısımlarını dahil ederek, kardiyovasküler hastalık riski önemli ölçüde azalır. Bu tahılların ayrıca Tip-2 diyabeti tersine çevirdiği bilinmektedir. Buğday, pirinç, jowar, yulaf ve darı sağlık için vazgeçilmezdir.

Arter tıkanması teşhisi konduysa, harekete geçme zamanı. Stres, abur cubur ve egzersiz eksikliği gibi birçok yaşam tarzı bozukluğu vücuttaki yağ içeriğini artırabilir. Bu aşırı yağ, arter duvarlarında oturur ve pasajları daraltır. Artık günlük diyetinize dahil olmak üzere birçok arter temizleyici gıdayı öğrendiğinize göre, gözle görülür bir fark yaşamanıza yardımcı olabilir. Ayrıca düzenli sağlık kontrollerini yaptırmayı da unutmayın.!