Phulkari sarees’in tüm geleneksel görünümleriyle Hindistan’ın Pencap eyaletinde çekiş kazanmasını görmek şaşırtıcı değil. Phulkari sarelerini denemek ve yıpratmak her Punjabi kızının hayalidir. Punjab stilinin özünün, tasarımların ve nakışların mümkün olan en iyi şekilde kullanılmasıyla birleştirilmesi, sare’leri çok moda ve ihtiyaç sahibi kılıyor. Phulkari sare’leri ayrıca Heer ve Ranjha’nın hikayeleriyle Pencap folkloruna da girmiştir..

Phulkari sarees kavramı, Hindistan’ın eski zamanlarında, Orta Asya’nın Jat halkı tarafından Hindistan’a getirildi. Böylece stil sadece Sihler tarafından değil, aynı zamanda Hindular ve Müslümanlar tarafından da kullanıldı..

Phulkari Sarees Önemi:

Phulkari sare’leri çoğunlukla gelinler tarafından bir düğün sezonunda giyilir, çünkü bu tür sari çoğu gelin için tercih edilen seçimdir. Parlak kırmızılar, turuncular ve maviler gibi çoğunlukla canlı renkler de giyilir. Ancak, bu phulkari sare’leri günlük kullanım için de giyebilirsiniz, çünkü çok basit ama çok şık görünen phulkari sare’leri sade renklerle de kolayca bulabilirsiniz. Phulkari tasarımları ile sadece sarees giymekle sınırlı kalmazsınız, aynı zamanda Kurtis, dupattas vb..

Phulkari Saree Özellikleri:

  • Phulkari saree’nin ana özelliği, sari gövdesi üzerinde çeşitli nakış türlerinin kullanılmasıdır. Bu, ipliklerin yatay, dikey veya çapraz olarak çeşitli türlerde iplik işi yaratacak şekilde dikilmesini içeriyordu..
  • Teknik, saree’nin kadınlar tarafından giyildiğinde benzersiz ve harika görünmesini sağladı. Pencaplı bir kadının düzenli ve rutin hayatını gösterdi. Phulkari tasarımlarının yardımıyla normal sare’ler zarif ve göze hoş görünecek.

Phulkari Sarees için Hangi Kumaşlar Kullanılır?

Phulkari sarees imalatında kullanılan kumaş, darn dikişinden elde edilen nakışların eklenmesiyle birlikte sadece ev yapımı khaddardır. Dokuma, çoğunlukla ev işlerini bitirdikten sonra kesintisiz dokuma işine başlayan Pencaplı kadınlar tarafından yapıldı. Sarilere yapılan dikiş, çevredeki doğal güzellik de dahil olmak üzere etraflarındaki her şeyden tasarım ipuçlarını alan kullanılan iplik nedeniyle ipeksi bir his veriyor..

Hangi Vücut Şeklindeki Kadınlar Tercih Edilir??

Phulkari sarees giymek için sahip olmanız gereken vücut şekli türü konusunda katı ve hızlı bir kural yoktur. İster zayıf ister tombul olun, phulkari sarees herhangi bir kadın vücut şekline uyacaktır. Bunun dışında, genel güzellik faktörünüzü de geliştirmenize yardımcı olacağından, her zaman görünümünüze aksesuar eklemeye de odaklanmalısınız. Mücevher veya el çantası eklemek bir nimet olacak ve genel olarak yeni phulkari saree’nizi vurgulayacaktır..

Resimlerle Phulkari Sarees Son Modelleri:

İşte gelinler için en iyi 10 Phulkari Sari tasarımı.

1. Pencap Phulkari Saree:

Pencap Phulkari Saree

Punjabi phulkari sarileri, mevcut pazarda bulabileceğiniz en iyi phulkari sarileridir. Bunun nedeni, stilin ve maddenin, bu tür saree’nin doğduğu Pencap eyaletinden taşınmasıdır..

Tasarım: Bu saree tasarımı, Punjabi folkloru ve kültüründen alınan Punjabi sanatsal yapılarının ve tasarımlarının kullanımını içerir..

Kumaş: Kumaş söz konusu olduğunda, Punjabi phulkari sarees, popüler ipek ipliğin yanı sıra doğrudan şifondan yapılır..

fırsat: Bu sari türü, normal giyim veya gündelik giyim için de mükemmeldir..

2. Phulkari Nakış Saree:

Phulkari Nakış Saree

Phulkari nakış sari söz konusu olduğunda, bu tür saree’nin ana bileşeni, sarinin gövdesinde ve ayrıca sarinin sınırlarında yapılan nakış işi türüdür..

Tasarım: Phulkari nakış sari, sari üzerinde yapılan tüm sanatsal nakışlar nedeniyle benzersiz tasarımlara sahiptir. Tasarımlar tamamen elle yapılır, bu da saree’nin şık görünmesini sağlar..

Kumaş: Phulkari nakış sari kumaşı, ev yapımı khaddar ve nakış için ipek dokuma ilavesi ile normal bir phulkari sari ile aynı kalır.

fırsat: Bu sari türü, yarı resmi gündelik kıyafetler için de kullanılabilir..

3. Phulkari İpek Sari:

Phulkari İpek Sari

Phulkari tasarımlarının stiliyle birlikte ipek bir sari istiyorsanız, bu sizin için en iyi bahis olacaktır. Phulkari ipek sari, her iki dünyanın da en iyisine sahiptir – uluslararası bir phulkari stilinin yanı sıra en iyi kumaşlardan birine sahiptir..

Tasarım: Sari gövdesindeki ipek dokumanın kullanışlı çalışmasıyla sari üzerine tasarımcı baskılarının eklenmesiyle tasarım oldukça lüks..

Kumaş: Bu durumda, ana kumaş ipek olup, benzersiz tasarımlar için ipek iplik kullanımı..

fırsat: Bu tür sari, resmi durumlar veya yarı resmi durumlar için de bir zorunluluktur..

4. Phulkari Georgette Saree:

Phulkari Georgette Saree

Phulkari georgette saree, bir sari için sahip olabileceğiniz en iyi kombinasyon için tüm kutuları işaretleyen, georgette kumaş ve phulkari tasarımının bir kombinasyonu olan bir sari türüdür..

Tasarım: Tasarım oldukça basittir ve diğer phulkari sarilerinde bulacağınız ile aynıdır. Sanatsal tasarımlar ve tasarımcı baskıları da sarinin gövdesine ve bordürüne işlenmiştir..

Kumaş: Burada kullanılan kumaş, hem tasarımlar hem de kullanışlı işler için georgette ve ipek dokuma kombinasyonudur..

fırsat: Bu sari resmi ve yarı resmi etkinlikler için kullanılabilir..

5. Phulkari Şifon Sari:

Phulkari Şifon Sari

Phulkari şifon sari, vücudu ve cildi üzerinde kolay olan ve sıcak iklimlerde giymesi daha iyi olan bir sari isteyenler için harika bir seçenektir..

Tasarım: Phulkari şifon sari çok basit ve sadedir ve tasarım günlük kullanım için kullanılabilecek şekilde normal tutulur.

Kumaş: Phulkari şifon sari, tasarımları yapmak için şifon ve rezil ipek ipliğin bir karışımını kullanır..

fırsat: Phulkari şifon sari hem gündelik hem de günlük giyim için kullanılabilir, bu da onu en azından söylemek gerekirse çok yönlü bir sari yapar. Bu sari, resmi veya yarı resmi giyim için önerilmez..

6. Siyah Phulkari Sari:

Siyah Phulkari Sari

İşi olan ve bir phulkari sari gibi detaylandırılan siyah bir sari istiyorsanız, o zaman bu, satın almanız gereken sari türüdür. Zaten çok yönlü bir siyah saree’nin normal görünümünü alır ve onu daha çekici hale getirir..

Tasarım: Sanatsal ve tasarımcı el işlerinin ana tasarımları sari gövdesinde ve ayrıca sari gövdesinde yapılır..

Kumaş: Siyah phulkari saree, tasarımı yapmak için gerektiğinde ve gerektiğinde ipek iplik kullanımı ile birlikte normal el dokuma khaddarına sahiptir..

fırsat: Siyah çok yönlü bir renk olduğu için bu sari her durumda giyilebilir..

7. Pamuk Phulkari Sari:

Pamuk Phulkari Sari

Şimdiye kadar yapılmış en rahat phulkari sari giymek istiyorsanız, o zaman bu sizin anında seçiminiz olmalıdır. Pamuklu phulkari sariler, konfor faktörü ile stil faktörü arasında bir denge kurarken en iyisidir..

Tasarım: Pamuklu phulkari sari tasarımları, basit tasarımlara sahip olmakla sıra dışı tasarımlara sahip olmak arasında değişebilir. İpek iplik işi sadece sarinin gövdesini değil, aynı zamanda sarinin kenarını da yapar..

Kumaş: Burada kullanılan ana kumaş, el tasarımlarını yapmak için ipek ile birlikte pamuktur..

fırsat: Bu sari, günlük kullanım ve gündelik giyim için harika.

8. Krep Phulkari Sari:

Krep Phulkari Sari

Krepi phulkari’nin özü ve tasarımıyla birleştirdiğinizde, sonunda Crepe Phulkari Saris’i elde edersiniz. Bu tür sare’ler, yarı rahat kumaşları nedeniyle gündelik giyim veya resmi giyim için mükemmeldir..

Tasarım: Tasarımlar, esas olarak sarinin sınırında tasarımcı baskıları ve sanatsal çalışmalar içeriyor. Saree gövdesinde de ince tasarımlar sağlanmıştır..

Kumaş: Krep Phulkari Saree, tasarımlar için ipek dokuma kullanımının yanı sıra krep kumaş kombinasyonuna sahiptir..

fırsat: Bu sari türü, gündelik veya yarı resmi giyim için mükemmeldir ve uzun süre kullanılması önerilmez..

9. Phulkari Baskılı Sari:

Phulkari Baskılı Sari

Phulkari Baskılı Sari, sari bordürleri ve sari gövdesi üzerinde sanatsal işlemelere sahip olmasının yanı sıra tasarım baskılarıyla da tanınmaktadır. Baskılar, doğal çevreden veya Pencap kültürüne her türlü geleneksel referanstan oluşur..

Tasarım: Phulkari Baskılı Saree, el işi ve tasarımcı baskıları çizmek için ipek dokuma kullanımının yanı sıra düz veya renkli gradyanlara sahip olabilir..

Kumaş: El dokuma khaddar çoğunlukla kullanılır ve ipek sanatsal tasarımlar için kullanılır.

fırsat: Bu tür saree’yi yarı resmi durumlar ve hatta gündelik olaylar için bile kolayca giyebilirsiniz, bu da bu saree’yi gardırobunuzda olması gerekir..

10. Net Phulkari Sari:

Net Phulkari Sari

Net Phulkari Sarees, kumaşın ince ve hafif kalacağı ve konfor faktörüne daha fazlasının eklenmesine yardımcı olacak şekilde yapılmıştır. Sıcak hava koşullarında giymelerini kolaylaştıran havadar bir tasarıma sahiptirler..

Tasarım: Saree gövdesi çoğunlukla sari sınırlarında yapılan ana tasarımlarla düz bir renk olarak kalır..

Kumaş: Burada kullanılan kumaş, tasarımları yapmak için normal ipek iplik kullanımı ile ince dokunmuş bir el tezgahı khaddarıdır..

fırsat: Bu sari günlük kullanım veya herhangi bir gündelik giyim için de giyilebilir..

Hangi Bluz Phulkari Sarees İçin Uygundur?

Yüksek boyunlu veya sadece kayık yakalı olsun, phulkari sari ile her tür bluzu ekleyebilirsiniz. Phulkari sarees görünümleri ve benzersizlikleri açısından çok yönlüdür ve bu nedenle size daha uygun ve harika görünmenizi sağlayan bluz türünü seçmelisiniz. İkisi arasında bir denge kurmalısınız. Ayrıca, mevsimin türü, ne tür bir bluz giymeyi seçeceğinizi belirleyecektir. Yazın giyilecek bluz çeşidi kış mevsiminde tamamen farklı olacaktır..

Phulkari Sarees Nasıl Stillendirilir?

Bazı oksitlenmiş mücevher setlerine yatırım yapmanız gerektiğinden, phulkari sarees şekillendirmek çok kolaydır ve gitmeye hazırsınız. Phulkari saree’nizi vurgulamak için çok fazla aksesuara ihtiyacınız olmayacak. Basit tutmak, gidilecek yol olmalıdır. Küpeli ve bilezikli basit bir kolye ve bir çanta da bu işi oldukça iyi yapmalıdır. Ayrıca bazı şeyleri biraz karıştırıp deneyebilir ve hangi şeylerin görünümünüze en iyi şekilde uyduğunu görebilirsiniz..

Böylece, phulkari sarees’in sadece Hindistan’da değil, aynı zamanda uluslararası alanda da çok popüler olduğu kolayca görülebilir. Bir phulkari saree’nin üretilme şekli çok fazla iş gerektirir ve bu nedenle tasarım ve malzemeler çok talep görmektedir. Bunun dışında, bütçenize ve görünümünüze uyacak phulkari sari türünü seçebilir ve bu nedenle kendi sariinizi tam istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Umarım, bu makaleyi beğenmişsinizdir. Herhangi bir geri bildiriminiz veya öneriniz varsa, bize bildirin.