Nėra geresnio pasitenkinimo jausmo, kaip auginti savo maistą! Sutinkate ar ne? Tai puiki patirtis iš mūsų sodo skinti šviežias daržoves, žoleles, lapinius žalumynus ir net vaisius ir mėgautis maistu nuo stalo iki stalo. Tačiau kai kuriems žmonėms ši idėja atrodo didžiulė ir jie pasiduoda dar nepradėję! Tiesa ta, kad virtuvės sodus pradėti labai paprasta ir jiems nereikia jokios išankstinės patirties.

Šiame straipsnyje mes suteiksime jums naudingų įžvalgų, kaip namuose su minimaliomis pastangomis ir išlaidomis įrengti virtuvės sodą.

Kas yra virtuvės sodas?:

Tradicinis virtuvės sodas yra išskirtinė erdvė, paprastai kieme arba šalia virtuvės, kur galima mėgautis pastoviu daržovių, vaisių ir žolelių tiekimu. Miestuose, kur kiekvienas centimetras erdvės yra brangus, virtuvės sodai įrengiami terasoje, ant stogo ir balkonuose, naudojant vazonus ir auginimo maišus. Dauguma pasėlių veislių gali klestėti šiuose soduose su tinkamu vazonų mišiniu, dirvožemiu ir oro sąlygomis.

Sodo virtuvės idėjos pradedantiesiems

6 nuostabūs patarimai, kaip pradėti virtuvės sodą pradedantiesiems:

Idėja, kad maža sėkla išaugs į augalą ir suteiks jums skanių produktų, gali jus sujaudinti. Tačiau visas procesas reikalauja daug jūsų dėmesio ir dėmesio. Prieš laukdami buferio derliaus iš savo virtuvės sodo, turite atsižvelgti į pagrindinius aspektus:

1. Tinkama saulės šviesa:

Nustatykite tinkamą vietą savo namuose, kad pradėtumėte virtuvės sodą. Vieta turi gauti pakankamai saulės šviesos mažiausiai 4-5 valandas. Dalinis atspalvis gali tikti kai kuriems augalams, bet ne visiems! Puodams sudėti galite naudoti stogus, balkono erdvę ar gerai apšviestus langus. Jei turite ribotą erdvę, pabandykite vertikalų sodininkystę, kad daugiau augtumėte mažiau vietos.

2. Augalų vazonai ir konteineriai:

Skirtingų rūšių daržovių augalams reikia skirtingų konteinerių, kad jie gerai augtų. Pavyzdžiui, šakninėms daržovėms, tokioms kaip morkos, reikia gilių vazonų, o žolelėms – net sekliuose kubiluose. Visada gera idėja yra gauti šiek tiek didesnio dydžio puodus, kad būtų išvengta šaknų išstūmimo. Galite apsvarstyti plastikinius vazonus ar auginimo maišelius, nes jie gerai sulaiko drėgmę. Įsitikinkite, kad puodo pagrindas turi pakankamai drenažo kanalų.

3. Dirvožemis ir kompostas:

Dirvožemio kokybė vaidina pagrindinį vaidmenį nustatant jūsų produkcijos kokybę. Įprastas sodo dirvožemis atitinka daržovių augalų mitybos reikalavimus ir turi būti derinamas su turtingomis organinėmis medžiagomis, tokiomis kaip kompostas. Be to, į dirvą įdėjus šiek tiek koopeato, upės smėlio ar žvyro, galima geriau vėdinti šaknis. Dirvožemio procentas nuo kitų elementų priklauso nuo pasirinkto augalo tipo.

4. Sėklos:

Daugelis virtuvės sodininkų skundžiasi, kad jų daržovių sėklos nesudygsta arba neauga numatytu greičiu. Taip yra dėl prastos naudojamų sėklų kokybės! Norėdami gauti geresnį daigumą ir didesnį derlių, visada turite įsigyti sertifikuotų, grynų veislių sėklų. Be to, atviros apdulkinimo paveldo sėklos idealiai tinka vietiniams pasėliams, o produktai yra geresnio skonio nei hibridiniai. Jei nenorite išleisti papildomų pinigų pirkdami sėklas, sutaupykite šiek tiek iš parduotuvėje įsigytų daržovių. Prieš sėją galite keletą dienų išdžiovinti.

5. Laistymas:

Dauguma daržovių augalai sulėtėja dėl perteklinio ar nepakankamo laistymo. Jie turi seklias šaknų sistemas ir reikalauja reguliaraus laistymo, tačiau negali atlaikyti potvynių. Geriausias laikas juos laistyti yra ryte ir vakare. Šiems augalams karštomis vasaromis galite suteikti papildomą vandens purslą tarp laistymo ciklo.

6. Kenkėjai ir infekcijos:

Pagrindinis iššūkis virtuvės sode yra kova su kenkėjais ir grybais! Vabzdžiai, tokie kaip sraigės, vikšrai, amarai ir kandys, puola jūsų augalus ir lėtina jų augimą. Organinis pesticidas, pvz., Purškiamasis aliejus, yra geriausias būdas jų atsikratyti, į dirvą ar augalą neįvedant chemikalų. Taip pat nupjaukite užkrėstus lapus ar pumpurus, kad problema neplistų į kitus augalus.

5 lengvai auginamos daržovės virtuvės sode:

Jei nesate patyręs sodininkas, geriausia pradėti nuo daržovių, kurios gali lengvai augti daugeliu sąlygų. Šiems augalams nereikia ypatingos priežiūros, mokymo ar technikos. Viskas, ko reikia, yra geras dirvos paruošimas ir saulės spindulių poveikis reguliariai laistant!

Čia yra 5 geriausių daržovių, skirtų auginti pradedantiesiems, sąrašas:

1. Pomidorai:

Jie auga labai greitai ir duoda gerą derlių vos per 50–60 dienų. Tiesiog pasėkite sėklas į tam tikrą dirvą, palaistykite ir stebėkite, kaip jos auga!

2. Ridikėliai:

Ridikėlių auginimas gali būti labai įdomus projektas vaikams. Jų derliaus nuėmimo laikas yra 30–35 dienos, todėl jie idealiai tinka tiems, kurie ieško greitų rezultatų. Sėjinukų nereikia persodinti ir jie gerai auga giliuose induose su puriu dirvožemiu.

3. Špinatai:

Špinatai yra greitai auganti kultūra, skirta sodams. Jis gerai klesti pilnoje ir dalinėje saulės šviesoje. Galite naudoti plačius konteinerius su sekliu pagrindu ir puriu drenažo dirvožemiu. Derliaus nuėmimo laikas yra 35–40 dienų.

4. Žalieji žirniai:

Pasiekite neribotą žaliųjų žirnių kiekį, sėdami šias sėklas savo virtuvės sode. Augalas turi laipiojimo stiebus, kuriems reikia grotelių. Ankštys išsivysto po žydėjimo, o derliaus nuėmimo laikas yra 60–70 dienų.

5. Baklažanai:

Baklažanai arba brinjalai greitai auga šiltu klimatu ir būna įvairių veislių. Jie idealiai tinka auginti įprastuose vazonuose, o derliaus nuėmimo laikas yra 65–80 dienų.

10 geriausių žolelių, kurias galite auginti savo virtuvės sode:

Pridėjus šlakelį šviežių žolelių, jūsų patiekalo skonis gali pakilti į visiškai naują lygį. Šie maži augalai auga mažuose konteineriuose su daliniu saulės spinduliu. Čia yra žolelių, kurias galite lengvai auginti savo virtuvės sode, sąrašas:

  • Čiobreliai
  • Bazilikas
  • Rozmarinas
  • Kalendra
  • Raudonėlis
  • Petražolės
  • Žirniai
  • Šalavijas
  • Mėtų
  • Estragonas

Ar jau nesijaučiate žingsnio arčiau savo virtuvės sodo? Prieš pradėdami svarstyti idėją, išanalizuokite turimą erdvę, oro sąlygas ir vandens tiekimą. Pirkite geros kokybės vazonus, vazonų mišinį ir sertifikuotas sėklas, kad pradėtumėte naują miesto ūkininko etapą!

DUK:

1. Kiek vietos man reikia norint pradėti virtuvės sodą?

Ans: Idealiu atveju, norint pradėti sodą, jums nereikia daug vietos. Su urbanizacija virtuvės sodo sąvoka labai pasikeitė. Šiandien daržovių sodai taip pat gali būti įrengti mažuose balkonuose arba priekinėje namo verandoje. Viskas, ko jums reikia, yra gerai apšviesta, erdvi vieta, kurioje vienu metu telpa 10-15 puodų (priklausomai nuo augalų skaičiaus).

2. Ar galiu užauginti pakankamai savo virtuvės sodo produktų, kad galėčiau išmaitinti šeimą?

Ans: Tai priklauso nuo to, kokio dydžio sodą įrengiate. Jei galite rezervuoti 100–150 kvadratinių pėdų vietos daugybei augalų, tada taip, jūs turėsite pakankamai produkcijos. Nedideliuose plotuose galite auginti vieną ar dvi veisles, pavyzdžiui, baklažanus, pomidorus ar žalius pipirus, kurių užtenka 1-2 žmonėms.

3. Kokios yra geriausios trąšos virtuvės sodui?

Ans: Trąšos ištaiso mitybos trūkumus dirvožemyje, kad padėtų gerai augti. Tai priklauso nuo to, ko trūksta dirvožemiui, galite pasirinkti skirtingus azoto, kalio ir fosforo santykius trąšose. Taip pat magnio trūkumą galima ištaisyti Epsom druska. Taigi, atlikite dirvožemio testą arba patikrinkite, ar jūsų augale nėra simptomų, kad jam būtų suteiktos tinkamos trąšos.