Jodhpur şehri Rajasthan’da bulunur ve kumla dolu bir tepenin eteklerindedir ve bu nedenle şehir bir vaha gibi görünmektedir. Rajasthan’ın en popüler turistik yerlerinden biridir ve her yıl ülkenin her yerinden birçok ziyaretçi buraya gelir. Rajputların görkemli tarihi, Jodhpur’daki çeşitli kaleler, anıtlar, tapınaklar ve saraylar aracılığıyla tasvir edilmiştir..

Jodhpur’da Gezilecek Güzel Turistik Yerler:

Hindistan’daki bazı güzel yerleri ziyaret etmek için mi gitmek istiyorsunuz, ardından Rajasthan’dan Jodhpur’u seçin, Ziyaret etmek için harika ve tarihi yerler var. Aşağıda Jodhpur’da ziyaret edilecek en iyi 14 yerin listesini verdik..

1. Mehrangarh Kalesi:

Mehrangarh Kalesi jodhpur'da gezilecek yerler

Mehrangarh Kalesi, Jodhpur’da muhteşem bir kaledir ve 150 metrelik bir tepe üzerinde yer almaktadır. Rathore klanının şefi Rao Jodha onu 1459’da inşa etmişti. Kalenin içinde çok sayıda cazibe merkezi var, çünkü birkaç saray, galeri, tapınaktan oluşuyor ve Mehrangarh müzesi en ünlüsü. Müze, Kraliyet halkının orijinal hissini veriyor; o zamanın tahtırevanlarından oluşan harika bir koleksiyona sahip..

2. Balsamand Gölü:

balsamand gölü jodhpur turistik yerler

Balsamand Gölü, Jodhpur halkı arasında popüler bir piknik yeridir. Yer, birçok tepeyi çevreler ve göl, MS 1159’da yapay olarak inşa edilmiştir. Balsamand Sarayı gölün hemen yanında ve göle sanatsal bir görünüm kazandırıyor. Gölün çevresinde yemyeşil bahçeler ve bolca dikilmiş ağaç var..

3. Siddhanth Shiv Tapınağı Jodhpur:

Siddhanth Shiv Tapınağı Jodhpur

Jodhpur’daki Siddhanth Shiv Tapınağı, Takhat Sagar Tepeleri arasında yer almaktadır. Burası yıllar önce çoraktı ve izolasyon nedeniyle bir bilge Veetragi Narain Swami burada kalmaya başladı. Bilge yakındaki insanlar tarafından çok ibadet edildi ve Nepalli Baba adında fiziksel olarak yetenekli bir adamla birleştirildi. Ellerinde ve ayaklarında dört parmağı vardır ve tapınağı taş keserek kendisi yapmıştır. Burası Jodhpur’daki en güzel turistik yerlerden biri..

4. Umaid Bhawan:

Umaid Bhawan jodhpur ünlü yerler

Jodhpur’daki Umaid Bhavan Sarayı, Maharaja Umaid Singh tarafından inşa edilmişti. Edward döneminin ünlü bir mimarına yaptırdığı sarayı aslında halkın refahı için yaptırmıştı. Sebebi, uzun süredir kuraklık ve kıtlıkla karşı karşıya kalan insanlara istihdam sağlamaktı. Bhavan, 1977’de bir miras otele dönüştürülmüştü. Böylece şimdi saray, otel, müze ve Kraliyet ikametgahına sahip. Umaid Bhavan, ziyaret edilecek en iyi Jodhpur turistik yerlerinden biridir..

5. Jaswant Thada:

Jaswant Thada, jodhpur'da ziyaret edilecek en iyi yerler

Jaswant Thada, Mehrangarh Kalesi kompleksinin solunda yer almaktadır. Anıt, Maharaja Jaswant Singh’in anılarını hatırlatarak beyaz mermerden yapılmıştır. Jodhpur kurallarının bazı nadir portreleri bu yerde sergileniyor. Jodhpur’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biridir..

6. Kunj Bihari Tapınağı:

Jodhpur'daki Kunj Bihari Tapınağı tarihi yerleri

Kunj Bihari Tapınağı mimarisiyle ünlüdür, özellikle tapınağın tepesi ve girişi çok güzel yapılmıştır. Lord Krishna’nın adanmışları bu tapınağı ziyaret etmelidir. Girişin bir heykeli var, eğer Lord Krishna’nın adananı Meera Bai, sağında bir aziz Namdeo heykeli, solunda bir Hanumanji heykeli var. Bu, ziyaret edilecek eski jodhpur turistik yerleri.

7. Rasik Bihari Tapınağı:

Rasik Bihari Tapınağı

Rasik Bihari, Lord Krishna ve Tanrıça Radha’ya adanmış Rasik Bihari Tapınağı. Kırmızı kumtaşı ile inşa edilmiş toplantı salonları ve sütunları ile büyüleyici bir manzara sunmaktadır. Bakım Hindistan Arkeolojik Araştırması tarafından yapılır..

8. Umed Bahçesi:

Umed Garden jodhpur'un turistik yerleri

Umed Garden, Jodhpur’da popüler bir bahçedir ve 82 dönümlük bir alanı kaplar. Maharaja Umed Singh tarafından kurulmuş ve onun adını almıştır. Etrafında turistlerin her yönden girmesini sağlayan 5 ayrı kapısı vardır. İçinde rengarenk çiçekler, müze, çeşmeler, kütüphane ve küçük bir hayvanat bahçesi olan yeşil çimenler var..

9. Udai Mandir:

Udai Mandir, jodhpur'daki yerleri ziyaret etmeli

Tapınak güzelce oyulmuş ve mimarileri ile ünlüdür. Ana tapınak, tapınak kapısının üst kısmında yer alır ve 102 sütun tarafından desteklenir. Tapınağın içinde Yoga asanalarının resimleri var. burası Jodhpur’daki en eski tapınak yerlerinden biridir..

10. Zip Line ve Hava Macera Parkları:

Zip Line ve Hava Macera Parkları

Bu, Jodhpur’daki en iyi turistik yerlerden biridir. Jodhpur’da takılmak ve biraz eğlenmek için en iyi yerlerden biri olduğu söylenebilir. Kişi ailesiyle de gelebilir ve burada harika zaman geçirebilir. Aktiviteler için bolca yer bulunan bu mekanın çocuk kalpli yetişkinler ve tabii ki gençler için ideal olduğu söylenebilir. Burayı ziyaret ettiklerinde kimse sıkılmaz. Bu yerin tonlarca macera ile dolu olduğu adından basitçe tahmin edilebilir ve zip hattının bu yerin en önemli cazibe merkezlerinden biri olduğu söylenebilir. Jodhpur’a gelirseniz, kesinlikle burayı ziyaret etmelisiniz..

11.  Saat Kulesi:

Jodhpur'da Saat Kulesi güzel yerler

Jodhpur’da güzel turistik yerler olabilir ve bunlardan biri de meşhur saat kulesi. Saat kulesi bu yerdeki en güzel yerlerden biri ve ülkenin her yerinden insanlar burayı görmeye ilgisiz geliyor. Bu sadece sıradan bir saat kulesi değil. Muazzam bir tarihi öneme sahiptir ve oldukça uzun olduğu ve insanlar iyi bir mesafeden görebildiği için kullanışlıdır. Böylece aynı zamanda bir zaman anlatıcı görevi görür. Bu özel kulenin mimarisi tamamen göz alıcıdır ve komşu ülkelerden gelen tüm yabancı turistlerin ve Hintli ziyaretçilerin enerjik havasına kolayca aşık olabilirsiniz. Bu, Jodhpur’u ziyaret ederseniz görmeniz gereken bir şey. Saat kulesi pazar alanında yer almaktadır..

12. Mandore Bahçeleri:

Mandore Bahçeleri

Burayı ziyaret edenlere göre Jodhpur’da görülmesi gereken en iyi yerlerden biri olduğu söylenebilir. Güzel çiçekler içerir ve gerçekten bakımlı ve iyi organize edilmiştir. Turistler burada çok eğlenecek. O kadar çekici ki Jodhpur’daki en güzel yerlerden biri olduğu söylenebilir. Çevre illerden de insanlar burayı ziyarete geliyor. Bu bahçeyi çevreleyen yakınlarda birçok cazibe merkezi ve restoran bulunmaktadır..

13. Umaid Mirası Sanat Okulu:

Umaid Miras Sanat Okulu

Bir sanat aşığıysanız, burası Jodhpur’da sizin için en iyi yerlerden biri. Bu muhteşem yerin muhteşem sanatsal ortamına karşı koyamazsınız. Küçük sanat galerileriyle dolu ve aynı zamanda çok bakımlı. Mekan, gözlerinizi alamayacağınız güzel tablolarla dolu. Gelenlere göre burası mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yer ve Jodhpur’a gidenler burayı mutlaka ziyaret etmeli..

14. Sachiya Mata Tapınağı:

Sachiya Mata Tapınağı

Jodhpur’daki birçok Hindu hacı arasında bu, özel bir öneme sahiptir. Ziyaretçilerin geri bildirimlerine göre, bu tapınak son derece güzel. Bu tapınağın resmine bakarak tapınağın mimarisinin ne kadar güzel olduğunu anlayabilirsiniz. Resim kendisi için konuşuyor ve neredeyse herkesi bu tapınağı ziyaret etmeye ikna edecek. Tapınak ziyaret etmeye değer ve bu tapınağın resimdeki güzel manzarası bu ifadeyi haklı çıkarıyor. Burası en iyi jodhpur turistik yerleri.

Jodhpur’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden bazıları var. Buralara yolunuz düşerse bu yerleri ziyaret etmeyi unutmayın. Bu yerde birçok eğlence tesisi ve harika fırsatlar kolayca bulunabilir..