Amritsar, Pencap eyaletindeki en güzel manzaralardan biridir. Her yıl çok sayıda turisti kendine çekiyor ve Hindistan’ın turistik merkezlerinden biri olarak ortaya çıkmaya hak kazandı. Amritsar, özgürlük mücadelesinde üstlendiği rol ve seçkin özgürlük savaşçısı Udham Singh’e ev sahipliği yapması nedeniyle hem geleneksel hem de tarihi harmanı daha fazla olan bir yer olarak özetlenebilir. Amritsar, Ramdaspur olarak da bilinir ve genellikle Ambarsar olarak bilinir. Şehir, Grand Trunk Yolu ile birbirine bağlı olduğu için karayolu ile iyi bir bağlantıya sahiptir ve ayrıca bir tren istasyonuna sahiptir. Amritsar’ın iklimi çoğunlukla yarı kuraktır ve ziyaret için en iyi zaman Ekim’dir..

Amritsar Resimlerle Gezilecek Turistik Yerler:

Bu makale, çok iyi bilinen ve çoğu turist tarafından ziyaret edilen Amritsar’da ziyaret edilecek en iyi ve güzel turistik yerlerin bir listesi oluşturulmuştur..

1. Altın Tapınak (Harmandir Sahib):

altın-tapınak-harmandir-sahib_turist-yerler-in-amritsar

Darbar Sahib olarak da bilinen Altın Tapınak, Sihlerin beşinci gurusu Guru Arjun tarafından yaptırılmıştır. Ayrıca, bugüne kadar Gurudwara’da tutulan Sihlerin kutsal kitabı Adi Granth’ı da tamamladı. Altın Tapınağın, Sih dininin laik doğasını simgeleyen, içeriye açılan dört kapısı vardır. Altın Tapınak, esas olarak altın kubbe yapısından dolayı bu ismi almıştır. Adi Granth’ın sabah saatlerinde tapınakta, gece ise ‘Ebedi Taht’ olarak da anılan Akal Takht’ta tutulduğu söylenir. Akal Takht ayrıca Sih savaşçıları tarafından kullanılan eski silahları da barındırıyor. Gurudwara her gün yaklaşık iki bin kişiye ücretsiz yemek sunuyor ve festivaller sırasında sayı bir lakh’a ulaşıyor. Altın Tapınak gün boyu açık olduğu için her saat ziyaret edilebilir..

2. Wagah Sınırı:

wagah-border_turist-yerleri-in-amritsar

Wagah sınırı, Hindistan ile Pakistan arasındaki tek karayolu sınırıdır. Sınır, adını sınırın geçtiği Wagah köyünden almıştır. Sonunda köy Pakistan’ın bir parçasıydı, ancak bölünmeden sonra köyün doğu kısmı Hindistan’da, batı kısmı ise Pakistan’da kaldı. Sınır, Grand Trunk yolunda uzanıyor ve törensel geri çekilmesi nedeniyle düzenli olarak binlerce ziyaretçiyi çekiyor. Ulusal bayrağın hem milletler hem de geçit töreni tarafından kaldırılması düzenli olarak düzenlenir. Vatansever müzik çalınır ve insanlar Bağımsızlığı kutlayan melodisiyle dans eder. Wagah sınırı Amritsar’a 28 km uzaklıktadır ve çok nostaljik bir deneyimdir. Bu, Amritsar’da ziyaret edilecek en iyi turistik yerlerden biridir..

3. Jallianwala Bagh:

jallianwala-bagh_turist-yerleri-in-amritsar

Jallianwala Bagh, Hindistan’ın özgürlük mücadelesinde çok önemli bir rol oynayan Amritsar’da bulunan bir halk bahçesidir. Burası General Dyer’ın emri altındaki toplu katliam nedeniyle ünlüdür. Her yaştan masum insanlar, on tur durmadan ateş edilerek acımasızca öldürüldü. İçinde bugüne kadar kurşun izleri işlenmiş bir duvar var. Bahçenin içinde, insanların ateşten kaçmak için atladığı bir anıt kuyusu var. Yerde ayrıca katliam sırasında kullanılan çeşitli eşyaları ve silahları koruyan bir Şehit galerisi var..

4. Akal Takht:

Akal Takhat Sahib (Her Şeye Gücü Yeten'in Tahtı, Ölümsüz Taht), Sih yönetiminin merkezidir ve Harmandir Sahib (Altın Tapınak) Kompleksi'nin bir parçasıdır. Akal Takht Sahib, 15 Haziran 1606'da Guru Har Gobind Sahib tarafından ortaya çıkarıldı. 1606'da Akal Takht Sahib'in binası tek katlı bir yapıydı. Temel taşı Guru Har Gobind Sahib tarafından atıldı ve yapının tamamı Baba Buddha ve Bhai Gurdas tarafından inşa edildi. Takhat Sahib'in inşa sürecine yalnızca en yüksek saygın ve aydınlanmış Sihlerin katılmasına izin verildi, sıradan personel veya masonların buna katılmasına izin verilmedi. Akal Takhat Sahib (Her Şeye Gücü Yeten’in Tahtı, Ölümsüz Taht), Sih yönetiminin merkezidir ve Harmandir Sahib (Altın Tapınak) Kompleksi’nin bir parçasıdır. Akal Takht Sahib, 15 Haziran 1606’da Guru Har Gobind Sahib tarafından ortaya çıkarıldı. 1606’da Akal Takht Sahib’in binası tek katlı bir yapıydı. Temel taşı Guru Har Gobind Sahib tarafından atıldı ve yapının tamamı Baba Buddha ve Bhai Gurdas tarafından inşa edildi. Takhat Sahib’in inşa sürecine yalnızca en yüksek saygın ve aydınlanmış Sihlerin katılmasına izin verildi, sıradan personel veya masonların buna katılmasına izin verilmedi..

Akal Takht ayrıca ‘Ebedi Taht’ olarak da anılır. Altın Tapınak içinde bulunur ve altıncı Sih gurusu Hargovind Singh tarafından yaptırılmıştır. Akal Takht’ın beş Takht’tan en üstün olduğuna inanılır, diğerleri Keshgarh Sahib, Patna Sahib, Hazur Sahib ve Damdama Sahib’dir. Blue Star Operasyonu sırasında, Hint ordusunun bölgeyi basması nedeniyle Takht ciddi şekilde hasar gördü..

5. Durgiana Tapınağı:

durgiana-tapınak_turist-yerler-in-amritsar

Durgiana Tapınağı, adını Tanrıça Durga’dan almıştır ve aynı zamanda Lakshmi Narayana Tapınağı olarak da bilinir. Tapınak, Lohgarh kapısının yakınında yer almaktadır. 1908 yılında, Altın Tapınak’a benzer bir model izleyerek Durgiana Tapınağı Harsai Mal Kapoor tarafından inşa edilmiştir. Tapınağın Sita ve Hanuman gibi birkaç tarihi tapınağı vardır. Tapınak, oymalı gümüş kapısı nedeniyle gümüş tapınak olarak da bilinir. Amritsar’daki diğer turistik yerlerin çoğu, aynı zamanda en iyilerinden biridir..

6. Ram Bagh:

amritsar'da ram-bagh_turist-yerler

Ram Bagh, Maharaja Ranjit Singh Bahçesi olarak da bilinir. Bahçeye başlangıçta Şirket Bahçesi deniyordu, ancak Maharaja Ranjit Singh, Amritsar şehrinin kurucusu Guru Ram Das’a saygısını sunmak için adını Ram Bagh olarak değiştirdi. Bahçe, Maharaja Ranjit Singh’in yazlık sarayıydı ve Lahore’da bulunan Shalimar Bahçeleri tarzında inşa edilmiştir. Ram Bagh, Amritsar şehrinin 400. doğum yıldönümünde müze olarak yeniden çerçevelendi. Müzede Maharaja Ranjit Singh’in hayatını tasvir eden üç boyutlu fotoğraf montajları gösteriliyor..

7. Ram Tirat:

amritsar'da ram-tirath_turist-yerler

Ram Tirath tapınağı Amritsar’daki Chogawan yolu üzerinde bulunur ve ona tarihi dini hikayeler eklenir. Ramayana’nın yazıldığı yer olduğuna ve ayrıca Sita ve Ram’ın ikiz oğlunun aziz Valmiki tarafından doğup büyüdüğü yer olduğuna inanılıyor. Tapınağa bağlı kutsal bir tank var ve içine dalmanın kutsal ve dindar olduğuna inanılıyor. Burası çok huzurlu zaman geçirebilecek en güzel amritsar turistik yerlerinden biridir..

8. Mata Tapınağı:

mata tapınağının turistik yerleri

Mata Tapınağı, Amritsar’daki Ranki Ka Bagh bölgesinde yer almaktadır. Tapınağın kutsal olduğuna inanılıyor ve hamile kalmak isteyen kadınlar tarafından ziyaret ediliyor. Tapınak, Katra’daki Vaishno Devi Mandir’in uyarlanmasıyla inşa edilmiştir. Mekanın her yıl özellikle bayram dönemlerinde binlerce kişi tarafından ziyaret edildiği görülmektedir..

9. Faridkot Kalesi:

faridkot-fort-turist-yerleri-in-amritsar

Faridkot Kalesi, Amritsar’da ziyaret edilebilecek en muhteşem yerlerden biridir. Ferozepur şehrine 30 km uzaklıkta yer alır ve 700 yıl öncesine dayanan eski hükümdarlar tarafından yapıldığı söylenir. Kalenin ana cazibe merkezi, aynalardan yapılmış ve asla kimseyi büyülemeyen Şeyh Mahal’dir..

10. Gobindgarh Kalesi:

gobindgarh-fort_turist-yerleri-in-amritsar

Daha önce Bhangian Da Kila olarak bilinen Gobindgarh Kalesi, 1760 yılına kadar uzanır. Kale kare bir deseni temsil eder ve tuğla ve kireçtaşından inşa edilmiştir. Kale İngiliz ordusu tarafından ilhak edildikten sonra Darbar Salonu, Hawa Mahal ve Phansi Ghar gibi yeni eklentilerle yenilenmiştir. Gobindgarh kalesi, amritsar’da ziyaret edilecek en iyi turistik yerlerden biridir..

11. Jama Mescidi Khairuddin:

jama-mescid-khairuddin_turist-yerleri-in-amritsar

Mescid, sanatsal güzelliği nedeniyle ünlüdür. Gandhi Kapısı ve çarşının yakınında bulunan bu Mescid, şehre çok iyi bağlantılara sahiptir. Mescid, özellikle namaz saatlerinde insanlarla dolup taşmaktadır..

Amritsar Çevresinde Gezilecek Diğer Yerler:-

  • Guru Angad Dev Ji’nin Samadhi’si
  • Khoo Kalyanwala
  • Tarihi Banyan Ağacı

Amritsar’ın yakınındaki yerler:

  • Tarn Taran Sahib
  • Phu Kanjari

12. Tempio d’oro:

tempio-doro_turist-yerleri-in-amritsar

Burası Amritsar’da görülecek en iyi yerlerden biri. Yer dini harikalarla dolu ve burada harika zaman geçirecek. Burada, Sihlerin dini gurularına veya Tanrı’ya olan gerçek bağlılıkları görülebilir. Sih kültürü hakkında da bu yerden çok şey öğrenilebilir. Hintlilerin kültürel geçmişini tanımak için Hindistan’a gelen turistler için en heyecan verici yerlerden biridir. Bu yerde özel tur imkanları mevcut ve bu tarihi mekanın ne kadar güzel korunmuş olması oldukça şaşırtıcı. Burada lezzetli yemekler sunan ve neredeyse birini oraya gitmeye ve yemeye ikna edecek birçok yakın restoran var..

13. Tiyatro ve Gösteriler:

İşte güzel Amritsar şehrinde eğlenmek ve dolaşmak için en etkili yerlerden biri olduğu söylenebilecek Amritsar’da muhteşem bir eğlence merkezi. Eğlence aktiviteleri için neredeyse sayısız yer olduğu için burada tonlarca eğlenebilirsiniz. Burası turistler için heyecan verici tonlarca harika seçenekle dolu. Neredeyse dünyanın her yerinden ve komşu kıtalardan insanlar burayı ziyaret etmek için buraya geliyor ve Amritsar’da görülmesi gereken en iyi yerlerden biri olduğu iddia edilebilir..

14. Tarn Taran Sahib:

tarn-taran-sahib_turist-yerleri-in-amritsar

Bu Sih tapınağı, Amritsar’daki bir başka şaşırtıcı derecede güzel hac yeridir. Mekan güzelce yapılmış ve Amritsar’da ziyaret edilecek en iyi yerlerden biri olduğu söylenebilir. Mekan hemen hemen her yaştan insan için uygundur. Sih tapınağı, temelde beyaz boya ve altın (üstte) olan beyaz ve altın renklerle doludur. Yer oldukça şaşırtıcı ve açıkçası insanları motive edecek ve dinlerine inanmalarına izin verecek. Bir sürü Sardar var ve yeri birlikte ziyaret edip oynadıklarında, izlemek için ince bir site haline geliyor..

15. Pul Kanjari:

pul-kanjari_turist-yerler-in-amritsar

Amritsar’da, insanların Amritsar’ın tarihi önemi hakkında harika bir manzaraya sahip olmalarını sağlayacak, görülecek bir başka güzel yer daha. Burası genellikle Pencap ve Hindistan’ın her yerinden insanlar tarafından ziyaret ediliyor. Yer, Amritsar-Lahore yolundan neredeyse 36 km uzaklıkta bulunuyor. Amritsar’da ziyaret edilebilecek en iyi turistik yerlerden biri olan burayı ziyaret ettiklerinde çok eğlenecekler. Burada hava oldukça rahat ve buradan başka yerlere ve tam tersi bir çok nakil tesisi var. Bu yerde de yakınlarda birçok köy var ve bu, insanların izleyebileceği gerçekten güzel bir manzara haline geliyor..

16. Khalsa Koleji:

khalsa-kolej_turist-yerleri-in-amritsar

Bu olağanüstü yer, Amritsar’da ziyaret edilmesi gereken harika bir manzara. Kolej gerçekten popüler. Aksine, şehrin en popüler kolejlerinden biri olduğu söylenebilir. Bu kolejde Sih Tarihine benzeyen belirli bir bölüm var. Burada belgeler ve diğer ilginç şeyler bulacaksınız. Burada, son derece heyecan verici olan bazı araştırma çalışmalarının kanıtlarını da bulacaksınız ve bunlar üzerinde çalışırken gerçekten harika zaman geçireceksiniz ve bu onlar için yararlı ve bilgili bir zaman öldürücü olacak. Hintlilerin her yerinden insanlar buraya gelmeyi çok seviyor ve burada olmak ve bu harika turistik manzarada kaliteli zaman geçirmek son derece heyecan verici..

İşte Amritsar’daki en iyi turistik yerlerden bazıları. Yerler seçildi ve yerleri ziyaret eden kişilerin geri bildirimlerine göre liste oluşturuldu. Bu liste yapılırken sadece olumlu tepkiler alındı ​​ve Amritsar’daki en iyi 15 turistik yeri içeren bir liste olduğu ortaya çıktı..